kampinoski_park_narodowy_mapa_czerwony_szlak_pieszy_warszawa

Szlak pieszy, czyli 55 km przez Kampinoski PN

Majówka zbliżała się wielkimi krokami zaś ja zastanawiałem się, gdzie tym razem mógłbym się udać. Padło na czerwony szlak w Kampinoskim Parku Narodowym. Pozostało znaleźć kompana i takim też sposobem na podbój dziewiczych terenów ruszyłem w asyście Ady.

Kiedy już plan był nieco zakreślony doszło do mnie, że kiedy robi się coraz cieplej na zewnątrz, ludzie zaczynają się zamartwiać, tym co zrobić ze swoim czasem wolnym. Bardzo często głowią się nad wyjazdami, które niekiedy zajmują kilka godzin drogi. Jak się okazuje nie trzeba szukać daleko. Już na obrzeżach Warszawy, można odnaleźć magiczne miejsca dające niebywałe możliwości spędzania aktywnie czasu wolnego za darmo. Mowa tu o niedocenianym Kampinoskim Parku Narodowym przez który biegnie kilka szlaków pieszych, skupiających liczne ścieżki dydaktyczne. Niewinny wypad za miasto okazał się nie tylko doskonałym sposobem na obcowanie z przyrodą, czy odpoczynkiem od zgiełku, ale również poszerzył wiedzę o tematy historyczne, jak i przyrodnicze.

Chcąc zrozumieć ideę wybrania się na szlak warto wiedzieć, że tego typu twory licznie funkcjonują w pozostałych Parkach Narodowych, których w całym kraju mamy 23. Niewątpliwie jest to ukłon w stronę turystów, którzy chcą cieszyć się obcowaniem z naturą w sposób mniej ingerujący w jej degradację. Idąc na szlak warto wiedzieć, czym on jest zapoznając się z definicją.

Szlak turystyczny – to ściśle wyznaczona trasa przeznaczona dla turystów, oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi zlokalizowanie właściwej drogi.

parki_narodowe_polska_mapa_kampinoskiRysunek 1. Rozmieszczenie Parków Narodowych na terenie Polski
Źródło: http://www.ekoportal.gov.pl/

 

Kampinoski Park Narodowy został utworzony 1949 roku, a jego lokalizacja obejmuje tereny Puszczy Kampinoskiej w pradolinie Wisły, w zachodniej części Kotliny Warszawskiej. Jedną z ciekawszych informacji jest fakt, iż 21 stycznia 2000 Kampinoski PN został wpisany na światową listę rezerwatów biosfery UNESCO. Tyle z teorii, teraz przejdziemy do bardziej praktycznych aspektów.

kampinoski_park_narodowy_mapa_szlak_pieszy_warszawa

Rysunek 2. Mapa szlaków pieszych w Kampinoskim Parku Narodowym
Źródło: http://www.kampinoska.waw.pl/

 

Kampinoski PN skupia na swoim terenie, aż 16 szlaków turystycznych. Można je pokonać pieszo lub rowerem. Przyglądając się powyższemu rysunkowi można wyróżnić kilka głównych szlaków, które stanowią podstawę: czerwony, zielony, niebieski, żółty i czarny. My dziś skupimy się na szlaku czerwonym. Link do dokładnej mapy parku: DOKŁADNA MAPA


szlak_czerwony_kampinoski_park_narodowy_oznaczenie
Rysunek 3. Oznakowanie szlaku czerwonego w Kampinoskim Parku Narodowym

 

Nazwa: Główny Szlak Piszczy Kampinoskiej
Trasa: Dziekanów Leśny – Brochów
Długość: 55,8 km
Sposób przebycia: pieszo

Prowadzi przez cały Kampinoski Park Narodowy ze wschodu na zachód. Na trasie można spotkać wszystkie charakterystyczne typy krajobrazu występujące na terenie Puszczy, z nadzwyczaj efektownymi fragmentami na pograniczu bagien i wydm. Spory obszar lasu z fragmentami starodrzewu, zwłaszcza w dwóch największych obszarach ochrony ścisłej: Sieraków i Krzywa Góra. Wczesnośredniowieczne grodzisko o nazwie Zamczysko i kilkusetletni Dąb Profesora Kobendzy. Słynna Sosna Powstańców z 1863 roku, pamiątki z okresu II wojny światowej w tym cmentarz -mauzoleum Palmiry i cmentarz partyzancki w Wierszach. W Tułowicach znajduje się szlachecki dwór klasycystyczny z około 1800 roku, a w Brochowie na końcu szlaku (czerwone kółeczko z białym okręgiem = koniec) można znaleźć obronny kościół renesansowy z XVI wieku.


Wskazówki dotyczące pakowania

Miałem okazję już pisać o tym jak spakować się na majówkowy wypad, który nie różni się niczym od wyjazdów w innych terminach: Co ze sobą zabrać na majówkę? Jakiś czas temu również pisałem o najczęściej popełnianych błędach przy pakowaniu: 5 najgorszych błędów przy pakowaniu plecaka.Najtańszy sposób dojechania na początek szlaku z Warszawy

Najprościej będzie wsiąść w metro i udać się na ostatnią stację niebieskiej linii w kierunku Młocin – Przystanek Młociny. Bilet kosztuje w zależności od miejsca, z którego się rusza:
– normalny 20 min: 3,40 zł 
– ulgowy 20 min: 1,70 zł
– normalny 75 min: 4,40 zł
– normalny 75 min: 2,20 zł

Następnie nieopodal wyjścia z metra znajduje się przystanek autobusowy, z którego odjeżdża autobus miejski o nazwie: Ł1
Pamiętaj jednak, że ten autobus należy do Komunikacji Miejskiej Łomianki i nie obowiązuje w nim warszawski bilet! Jeśli chcesz jechać zgodnie z prawem musisz zakupić oddzielny bilet. My myśleliśmy, że warszawski bilet czasowy również obejmuje tenże rejon. Dopiero w połowie trasy doczytaliśmy, że jednak nie.
– normalny: 4,80 zł 
– ulgowy: 2,40 zł

Trasa od Metra Młociny do Dziekanów leśny trwa ~27 minut, co można przełożyć na 17 przystanków. Ostatni przystanek stanowi początek trasy, która jest całkiem dobrze oznaczona.


Oznakowanie i infrastruktura szlaku czerwonego

Poruszanie się po szlaku pieszym to istna gra na spostrzegawczość. Przemierzając kilometry musisz bacznie obserwować oznaczenia, czyli czerwono – białe znaczki na drzewach. Bywały momenty, kiedy ciężko było je dostrzec, jednak są to jednostkowe sytuacje, które nie pozwolą Ci się zgubić. Znaki rozmieszczone są tak, że mijając jeden teoretycznie w zasięgu wzroku powinien być widoczny kolejny, jednak w praktyce wygląda różnie. Bardzo pomocne są tabliczki z odległością do kolejnego punktu. Pamiętaj, jeżeli zdarzy Ci się sytuacja, że przez 20 minut marszu nie zobaczysz oznaczenia to znaczy, że prawdopodobnie zboczyłeś ze szlaku. Wróć z powrotem wypatrując oznaczeń. 

Na swojej drodze spotkasz stanowiska z zadaszeniem i ławeczkami, gdzie będzie można przysiąść, odpocząć, czy zjeść posiłek.


Czas potrzebny na przejście szlaku czerwonego

Czas jest pojęciem względnym i zależy od wielu czynników, m.in. kondycji fizycznej, pogody, ciężaru plecaka, etc. Trasę liczącą 55,8 km można zapewne przejść w 1 dzień, jednak po co? Nie idziesz się ścigać tylko odpocząć. Całkiem rozsądne będzie rozłożenie sił na 2 dni (czyli 1 nocleg), bądź 3 dni (czyli 2 noclegi). My wyszliśmy z domu około 17:00 w niedzielę i wróciliśmy spokojnie we wtorek około 16:00. 

Korzystając ze szlaków łącznikowych można podzielić trasę na kilka wycieczek jednodniowych i przebyć ją na raty.


Kwestie noclegowe na szlaku czerwonym

Zawsze będę powtarzał, że namiot to niesamowity wynalazek, który zapewnia niezależność. Tak też spakowaliśmy 1 osobowy, ważący 1,2 kg namiot, do którego śmiało wchodzą 2 osoby z plecakami. Drugiej nocy namiot już nie był potrzebny, gdyż na trasie dostrzegliśmy pustostan, a dokładnie opuszczoną stodołę, którą na kilka godzin zaadoptowaliśmy jako nasz nowy dach nad głową. 

Jeżeli z jakichś przyczyn namiot w środku lasu odpada to można przenocować na polu biwakowym w Roztoce albo w całorocznym schronisku młodzieżowym PTSM we wsi Łubiec około 20 minut drogi od szlaku. Z Roztoki można też podjechać autobusem do Julinka koło Leszna, gdzie działa hotel o standardzie turystycznym. Warto nadmienić, iż w Tułowicach (~5 km przed zakończeniem szlaku czerwonego) funkcjonuje PTTK, gdzie również można wynająć domek.


Bezpieczeństwo w lesie

Musisz pamiętać, że jesteś tam gościem i witasz na obszarze dzikich zwierzą, np. dzików, saren, łosi, jeleni, żmij, etc. Widok zwierzyny podczas wędrówki jest bardzo prawdopodobny. Pamiętaj jednak, że zwierzęta bardzo często boją się bardziej niż Ty. W razie czego zabierz ze sobą gwizdek i od czasu do czas, gdy usłyszysz coś nieopodal w krzakach to zrób delikatny hałas. Dasz sygnał, że jesteś i w 99% przypadków zwierzak ucieknie zlękniony. Na swojej drodze spotkaliśmy kilkukrotnie dziki, czy też sarny.


Warto wiedzieć

Idąc w weekend majowy na pierwszy odcinku 25 km, co jakiś czas mijaliśmy uśmiechniętych piechurów, czy ludzi jeżdżących na rowerze. Kolejny odcinek okazał się bardzo dziewiczy i żeby nie skłamać to nie spotkaliśmy, ani jednej żywej duszy. Musisz również wziąć pod uwagę, że na terenie parku nie ma zasięgu. Ewentualnie do dyspozycji pozostaje Ci gps w telefonie.

Na trasie kursuje kolej wąskotorowa – pociąg Retro. Jak piszą na oficjalnej stronie muzeum (BILETY, PROGRAM I TERMINY):

Wycieczkę zaczynamy o 9:50 od zwiedzania muzealnego skansenu z przewodnikiem, na którym zgromadzona jest największa ilość zabytkowego taboru wąskotorowego w Europie. O 10:30 pociąg z charakterystycznym gwizdem rusza przez Sochaczew w stronę Wilcza Tułowskiego. Przez 9 kilometrów przemierzając miasto, a następnie przez kolejne 9 malownicze pola i lasy, zabytkowy skład dociera na skraj Kampinoskiego Parku Narodowego. Przewodnik zabiera turystów na spacer po puszczy. 

Bilety na przejazd pociągiem Retro

– Bilet normalny * – 29 zł.
– Bilet ulgowy * – 23 zł.
– Dla dzieci do lat 4 * – 9 zł.
– Na przewóz roweru – 11 zł.
– Dla psa – bezpłatny

* Cena biletu uwzględnia

– Zwiedzanie Muzeum.
– Przejazd pociągiem.
– Ubezpieczenie.
– Ognisko.
– Pamiątkowy bilet.


Droga powrotna

Spokojnie można skorzystać z publicznego transportu – PKS, jednak trzeba mieć na uwadze, że bardzo często takowy odjeżdża 1, bądź 2 razy w ciągu dnia. My z Adą skorzystaliśmy z niezawodnego jak do tej pory autostopu. Momentami szło jak krew z nosa, jednak w finalnym rozrachunku dotarliśmy dość szybko do domu.


Mam nadzieję, że powyższe informację zmotywują Cię, a zarazem choć trochę pomogą przebyć czerwony szlak i poznać część Kampinoskiego Parku Narodowego. Do zobaczenia na szlaku!