10 błędów podczas podróży, których nie popełniaj!

kanal-podrozniczy-nayoutube-nifortunne-historie-z-podrozy

Blogerzy podróżniczy zawsze mówią i piszą: zrób to, pojedź tam, tego spróbuj, a to koniecznie kup. Nie mówię, że sam tak nie robię. Każdy wpis to subiektywne spojrzenie autora artykułu na otaczający go świat. Dziś jednak chciałbym nieco odejść od tego utartego schematu. Przedstawię Ci 10 błędów podczas podróży, których nie warto popełniać z wielu przyczyn, o których po krótce rozpiszę się niżej.

Istnieje wiele błędów podczas podróżowania, których warto być świadomym. Wiedza ta pozwoli zaoszczędzić masę pieniędzy, czasu, a co najważniejsze okazji, które niekiedy już się nie powtórzą. Każdy z nas jest w stanie powiedzieć, co można, jednak z mówieniem czego nie można już nie jest tak łatwo.

Pamiętaj jednak! Nie jestem tutaj, żeby mówić Ci co można, a czego nie. Ty decydujesz, gdzie jest granica. Ja jedynie jestem gościem, który na bazie własnego doświadczenia wskazuje błędy, które sam popełnił. Tym wpisem chcę ukazać newralgiczne sfery podróżowania, na które warto mieć oko.

Takie doświadczenie na bazie wpadek podczas podróży daje masę wiedzy. Teraz wiem, że perfekcji nie osiąga się poprzez unikanie błędów, jednak poprzez ich zrozumienie, a następnie wyciągnięcie wniosków.

Jeśli będziesz unikać tych typowych błędów będziesz szczęśliwszym człowiekiem, ponieważ będziesz podróżować taniej i mądrzej, co może wydłużyć Twoją wędrówkę.


10 błędów podczas podróży, których nie popełniaj!


1. Nie jedz blisko miejsc turystycznych

wieza-eiffla-paryz-francja-10-bledow-podczas-podrozy

To największa pułapka dla podróżnika. Ceny potrafią być niekiedy dwa albo i trze razy droższe, niż kilkaset metrów dalej. Lokale gastronomiczne w miejscach turystycznych są tak zawalone turystami, że nikt tam nie zważa na klienta. Turyści wpadają i wypadają – zamknięte koło. Ten pośpiech może przełożyć się na jakoś jedzenia, która nie będzie w żaden sposób adekwatna do ceny, którą będzie trzeba zapłacić.

Lepiej odejść nieco od turystycznego zgiełku i odnaleźć knajpkę mniej obleganą, gdzie jakość powinna być wyższa i ceny niższe.


2. Nie wymieniaj pieniędzy na lotnisku

lotnisko-tablica-odlotow-10-bledow-podczas-podrozy

Jeśli zamierzasz wymienić pieniądze na lotnisku to lepiej je spal. Kursy są tak niekorzystne, że możesz na miejscu zemdleć. Pamiętaj, że jest to totalna ostateczność – ostateczności! Już lepiej po prostu podejdź do bankomatu (ATM) i tam wypłać trochę gotówki. Pamiętaj wypłata z plastikowej karty zawsze wyjdzie korzystniej, niż wymiana w kantorze na lotnisku.


3. Nie używaj karty kredytowej z dodatkowymi opłatami za wypłaty z bankomatów

karta-kredytowa-10-bledow-podczas-podrozy

Niby oczywistym jest, żeby ogarnąć takie rzeczy jak dodatkowe opłaty chociażby za wypłaty z bankomatów na całym świecie. Ja ostatnio się na tym złapałem. Jak się okazuje zasady funkcjonowania banków zmieniają się bardzo szybko. A kto normalny czyta regulaminy na kilka stron. Ja nie, a jak się okazuje czasami (chociażby przed podróżą) warto. 

Wybieraj takie konta, które dają możliwość darmowego wypłacania gotówki, ze wszystkich bankomatów na świcie. Pieniądze będą bezpieczne na karcie, a Ty będziesz w każdej chwili mógł wypłacić, bez obawy o prowizje.


4. Nie szukaj tanich lotów tylko w złotówkach

lot-samolotem-10-bledow-podczas-podrozy

To zabrzmi dziwnie. Jednak niekiedy różnice cenowe przy zmianie waluty są znaczące – na korzyść. Bywały takie momenty, że korzystniej było kupić lot w euro, niż w złotówkach. Polecam krótki artykuł do przewertowania – Jak tanio kupić bilet lotniczy? – 10 wskazówek. Tekst rzuci nieco nowego światła, jednak temat jest bardzo złożony i wymaga osobnego wpisu.


5. Nie pomijaj ubezpieczenia na podróż

ubezpieczenie-szpital-pomoc

Nie należę do osób, które stoją murem za ubezpieczeniami. Jednak wiem, że podróże bywają nieprzewidywalne. Osobiście odbyłem masę wypadów kompletnie bez żadnego ubezpieczenia, nie licząc tego z NFZ’tu. 

Na obecny moment uważam, że warto mieć coś dodatkowego, np. Planete Młodych i pokrewne tego typu za równowartość 80 zł -/+. Oczywiście jeśli masz hajs i lepszą ofertę to celuj w lepsze. Jednak bez paranoi! Prawdopodobieństwo, że coś się stanie wynosi 0,00000000001% – zrozumiano?!

Zostawiam tutaj artykuł, pt. Ubezpieczenie turystyczne na podróż – jakie?


6. Nie unikaj gościnności z sieci

znajomosci-siec-couchsurfing

Mam być szczery? Osobiście uważam, że nie spotkało mnie nic piękniejszego podczas podróży jak niespodziewane zaproszenia na nocleg z ulicy czy z internetu, np. z couchsurfingu. Jest to tak wielka wartość dodana, że mdleje. Niektórzy ludzi, którzy byli moimi gospodarzami to tak niesamowite osobowości, że z chęcią do nich wrócę.

Dzięki takiemu urozmaiceniu Twoja podróż zyskuje na wartości. Polecam zagłębić się w ten tekst: Couchsurfing, czyli jak znaleźć nocleg i anioła stróża.


7. Nie wykluczaj hosteli

hostel

Hostele to najlepsze alternatywy noclegowe dla podróżników, którzy dysponują jakimś budżetem na noclegi. Nie znam lepszej miejscówki, gdzie wpadasz i masz: dach nad głową, możliwość umycia, zrobienia prania, przyrządzenia posiłku i najważniejsze – uwaga – poznania zakręconych pozytywnie ludzi.

W dzisiejszych czasach hostele reprezentują naprawdę wysoki poziom. W większości znajdziesz internet, a w niektórych nawet gaming roomy! Jest to doskonała niskobudżetowa opcja noclegu. Ja najtaniej w hostelu spałem za 5 zł na Ukrainie.


8. Nie używaj taksówek

taksowka-oszczednosc

Taksówki są wszędzie. Momentami odnoszę wrażenie, że taksówkarze to istne pijawki, które aktywują się na widok turysty. Jazda taksówkami to istny krok do dewastacji własnego budżetu na podróż. Jeśli trzeba to tak, jednak zawsze ustal cenę przed ruszeniem.

Pamiętaj w większości miejsc na świecie zawsze znajdziesz komunikację miejską, która będzie znacząco tańsza.


9. Nie omijaj informacji turystycznych

informacja-turystyczna

Jestem zawsze zaskoczony jak mało turystów odwiedza lokalne informacje turystyczne. Nie dość, że na miejscu można ogarnąć masę przydatnych broszurek to i jeszcze są tam proważnie osoby, które mówią po angielsku. W takim układzie można w przeciągu kilkunastu minut zrobić znaczące rozpoznanie terenu.

Osoby tam pracujące wiedzą prawie wszystko. Najciekawsze miejsca, najtańsze miejscówki z jedzeniem, tanie noclegi, etc. tego wszystkiego dowiesz się właśnie tam. Taka wizyta pomoże zaoszczędzić pieniądze, czas i zniweluje poziom frustracji.

Staraj się podróżować mądrze i lekko – bez spiny.


10. Nie ruszaj z domu bez priorytetów

szafki-szkola

Zanim zrobisz najważniejszy krok, czyli wyjdziesz z domu, koniecznie zastanów się nad priorytetami. Tu nie chodzi o planowanie. Tutaj chodzi o ustalenie, co jest dla Ciebie ważne w podróży? Po co na dobrą sprawę ruszasz w drogę?

Ludzie bardzo często myślą, że w podróż można ruszyć w każdej chwili. Prawda jest jednak taka, że bez poukładanych priorytetów – tego, co ważne i mniej ważne, ciężko później podejmować kolejne kroki.

Wiem, że ten punkt ma wydźwięk filozoficzny i można, by o nim rozprawiać pół wieczoru… Jednak może to i lepiej? Pozostawiam więc temat do przemyślenia. Ja wiem, że warto poczynić ten krok. Mam nadzieję, że i Ty zrozumiesz – to dlaczego warto.

komentarze: 5
  1. Dla mnie punkt 10. jest najważniejszy. Jeśli nie ma się priorytetów w podróży, wszystko może się posypać. Człowiek daleko od domu jest łasy poznania dosłownie wszystkiego, każdej nowości, która wpadnie w oko. A wiadomo, że jak wszystko, to i nic, bo im więcej się chce ogarnąć, tym mniej czasu można poświęcić na poznawanie jednego konkretnego miejsca albo jego punktu…
    Niestety poza tym punkt pierwszy popełniam nagminnie. ;(

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ