10 sposobów na tanie lub darmowe noclegi w podróży

kanal-podrozniczy-nayoutube-nifortunne-historie-z-podrozy

Darmowe noclegi w podróży, czy to możliwe? Spanie to jedna z podstawowych potrzeb fizjologicznych człowieka. W podróży jeżeli nie ma się potocznego spokojnego kąta do odpoczynku, ciężko jest czuć przyjemność z tego, co otacza nas dookoła. Dlatego też w tanim podróżowaniu tak ważne jest, by znać strony internetowe, noszące miano portali zrzeszających ludzi oferujących darmowy lub tani nocleg w porównaniu do cen hotelowych. Poniżej zostało wymienionych 10 witryn z krótkimi opisami. Serdeczne podziękowania dla Adrianny za inspirację do napisania wpisu!


Darmowe noclegi w podróży lub tanie noclegi w podróży

Wiele osób uważa, że darmowe noclegi w podróży nie istnieją. Nic bardziej mylnego. Są i mają się dobrze. Funkcjonują jednak na określonych zasadach. Poniżej podzielę się z Tobą moją wiedzą. Dorzucę również tanie noclegi w podróży, gdyż wiem, że niekiedy prywatność i wyciszenie są potrzebne.


servas_darmowe_tanie_noclegi_w_podrozy

1. Servas Poland – www.servas.pl

opłata: 120 zł / 100 zł

Wyobraź sobie, że od lat 1970 istnieje w Polsce grupa ludzi, którzy udostępniali miejsca w swoich domach innym podróżnikom. Inicjatywa w roku 1990 stała się oficjalnie ogłoszoną. Dziś Sevas dalej ma się dobrze, wciąż jednak jest bardzo niszowe i mało osób o tym portalu słyszało. 

Aby dostać listę z kontaktami i lokalizacjami, gdzie możemy znaleźć nocleg musimy opłacić specjalny ‘znaczek’, który jest niczym innym jak opłatą za rejestrację. Dla podróżników wynosi 120 zł, a dla gospodarzy udostępniających miejsce dla podróżujących 100 zł.


tanie_noclegi_w_podrozy_homeexchange

2. HomeExchange – www.homeexchange.com

opłata: 150$

Główną ideą jest wymiana domów na okres wakacyjny między zarejestrowanymi użytkownikami serwisu zgodnie z zasadą – Podróżuj gdzie chcesz. Żyj jak lokals. Zostań za darmo. Taka opcja pozwala na komfort wysokiej klasy, który można porównać do tego oferowanego przez hotel, a nie rzadko można poczuć się jak we własnym domu. Plusów jest jednak o wiele więcej to również lepsza integracja z lokalnym środowiskiem.

Opłata 150$ na rok pozwala na pełne korzystanie z usług serwisu, czyli wynajem dowolnej liczby domów opartej na dobrej woli, szacunku i co najważniejsze zaufaniu.


couchsurfing_darmowe_tanie_noclegi_w_podrozy

3. CouchSurfing – www.couchsurfing.pl

opłata: 240 zł (no limits)

O tej witrynie wspominałem już przy pisaniu artykułu: Tanie podróżowanie – 5 najlepszych stron. Zgodnie z ideą couchsurfingu gospodarze otwierają swoje domy oraz styl życia przed przybyszami zarejestrowanymi na platformie. Z zasady to nie tylko darmowy nocleg, ale również poznanie nowych ludzi, a tym samym kraju oraz kultury od środka. CS – gdyż tak potocznie jest nazywany sprzyja spontaniczności w podróży. Nigdy nie wiesz, co czeka u nowego hosta.

Możesz korzystać z CS za free (można było, niestety pandemia zmusiła Twórców do wprowadzenia opłaty – aktualizacja z 2021 roku), jednak masz wtedy ograniczenia przy wysyłaniu zapytań o nocleg (max 10 w miesiącu). Jeśli się skusisz na weryfikację musisz wydać 240 zł, co sprawia że dożywotnio masz zniesione limity.


warmshower_darmowe_tanie_noclegi_w_podrozy

4. WarmShowers – www.warmshowers.org

opłata: 0 zł

Co prawda jest to portal podobny do Couchsurfingu, którego ideą jest pomoc w postaci udzielania colegu za free. Jednym jednak mankamentem się różnią między sobą. Owy portal skupia się jedynie na pomocy rowerzystom. Pomimo, że jest tam o wiele mniej użytkowników, niż na CS to prawdopodobieństwo otrzymania pozytywnej odpowiedzi jest bardzo duże.


hospitalityclub_darmowe_tanie_noclegi_w_podrozy

5. Hospitality Club – www.hospitalityclub.org

opłata: 0 zł

Jedna z najstarszych witryn internetowych za pośrednictwem której autentycznie można znaleźć darmowy nocleg. O swoim celu piszą prosto: Chcemy zbliżyć do siebie – goszczących i gości, podróżników i miejscowych. Członkowie Hospitality Club na całym świecie pomagają sobie wzajemnie w czasie podróży – oferując na przykład nocleg lub prezentując swoje miasto. Choć graficznie nie powala to faktycznie wciąż działa, rzecz jasna w mniejszym stopniu niż CS, czy WarmShower.


globalfreeloaders_darmowe_tanie_noclegi_w_podrozy

6. Global Freeloaderswww.globalfreeloaders.com

opłata: 0 zł

Kolejna z witryn, które pamiętają dinozaury jednak wciąż działająca. Główny cel skupia się na pomocy oraz daniu noclegu wszystkim, którzy tego potrzebują na całym świecie.


staydu_darmowe_tanie_noclegi_w_podrozy

7. Staydu – www.staydu.com

opłata: 0 zł

Portal zrzeszający 3 sekcje: zostań i pomóż – coś na zasadzie wolontariatu, druga dotyczy noclegu za pieniądze, a trzecia jak można się domyślić to opcja totalnie za darmo.


airbnb_darmowe_tanie_noclegi_w_podrozy

8. Airbnb – www.airbnb.pl

opłata: 0 zł

Platforma służąca publikowaniu ofert, odkrywaniu i rezerwowaniu unikalnych miejsc pobytu na całym świecie. Możesz również wystawić swoją miejscówkę i nieco dorobić na podróże/życie.


homeaway_darmowe_tanie_noclegi_w_podrozy

9. HomeAway – www.homeaway.pl

opłata: 0 zł

Platforma ma na celu pomoc w znalezieniu idealnego zakwaterowania w czasie podróży. Właściciele oferują szeroki wybór domów, czy pokoi w konkurencyjnych cenach w odniesieniu do tych hotelowych.


guesttoguest_darmowe_tanie_noclegi_w_podrozy

10. Guest to Guest – www.guesttoguest.com

opłata: 0 zł

Platforma działająca podobnie do Airbnb – pomaga w wynajęciu własnego domu dla osób podróżujących. Jest to świetna alternatywa w odniesieniu do kryteriów cena/jakość.

komentarze: 19
  1. Korzystałem z couchsurfing – wybierajac sie z krakowa do wiednia, kobieta z polski oddala mi i dziewczynie pokój za darmo na dwie noce, pozniej po dluzszym zgadaniu moglismy ją podrzucic do krakowa do rodziny i nie musiała tłuc si epociągiem:) polecam zupełnie za free

  2. […] Technika pracy rąk w kraulu – Swimple – nauka pływania. Zaczynamy pływać kraulem! Jak pływać kraulem – nauka pływania #1. Re: ból brzucha, wzdęcia, wzdęcia, wzdęcia – Zdrowie. Włosogłówka – pasożyt trudny do usunięcia. Jak wychować szczęśliwego jedynaka – Rodzeństwo – BabyOnline.pl. To nie dziadek, to mój tata – Rodzice – Rodzice radzą. Uniwersytety w świecie inwestycji. Mazda 6 I opinie, oceny, testy, spalanie, dane techniczne. Autodesk Education Community. 10 sposobów na darmowe lub tanie noclegi w podróży | Jak To daleko. […]

  3. Niestety to już nie to samo co jeszcze kilka lat temu 🙁 Dziś wolę akcje promocyjne Bookingu… Na Couchsurfingu trafiam na dziwne propozycje zwykle, i to jak melduję się z chłopakiem! Oczywiście wyjątek nie potwierdza reguły. Za to ekstra opcją na nocleg i zamieszkanie wśród lokalsów jest workaway! Niestety to już nie to samo co jeszcze kilka lat temu 🙁 Dziś wolę akcje promocyjne Bookingu… Na Couchsurfingu trafiam na dziwne propozycje zwykle, i to jak melduję się z chłopakiem! Oczywiście wyjątek nie potwierdza reguły. Za to ekstra opcją na nocleg i zamieszkanie wśród lokalsów jest workaway!

  4. jak chcę zaoszczędzić na noclegach to szukam przez takie portale jak BookApart czy booking, też można znaleźć fajna okazje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ