3 najczęstsze problemy zdrowotne w podróży

kanal-podrozniczy-nayoutube-nifortunne-historie-z-podrozy

Planujesz podróż i zastanawiasz się, jakie problemy zdrowotne w podróży mogą Cię dotknąć? Z doświadczenia, mogę powiedzieć Ci, że są 3 najczęstsze dolegliwości z jakimi się zetkniesz, niezależnie czy pojedziesz do Meksyku, Sudanu, Stanów Zjednoczonych czy Tajlandii.

O zdrowie w podróży trzeba dbać i wielka kropka.


3 najczęstsze problemy zdrowotne w podróży, z którymi się zetkniesz oraz sposoby ich przeciwdziałania

Problemy w podróży mogą być różne, jednak podczas kilkuletnie doświadczenia wiem, że są 3 które powtarzają się najczęściej. Poniżej opisuję krótko dolegliwość oraz podaję CI gotowe rozwiązanie, które pomoże tą, że dolegliwość zniwelować. Dzielę się nazwami konkretnych leków, które działają.

1. Biegunka

Biegunka to Twój wróg numer jeden. Może być wywołana bakteriami, np. w jakimś soku kupionym u ulicznego sprzedawcy. Ta dolegliwość ma to do siebie, że Twoje ciało bardzo szybko się odwadnia, a tym samym staje się bardzo słabe.

Tani i dobry lek na biegunkę w podróży: Nifuroksazyd 200 mg (12 tabletek, koszt około 7 złotych). Osobiście również polecam wziąć węgiel aktywny, który jest bardzo tani oraz pić wodę z czymś, np. z solą, cytryną, cukrem lub dodać jakieś elektrolity.

Polecam również zgłębić artykuł, pt. Biegunka w podróży, czyli jak sobie z nią radzić?, w którym nieco bardziej rozpisałem się o owej dolegliwości.

Jak uchronić się przed biegunką?
– myć owoce i warzywa
– pić wodę butelkowaną
– dbać o higienę rąk
– nosić kapelusz, który ochroni przed nadmierną ekspozycją na słońce


2. Zaparcie

Zaparcie to niemożność wypróżnienia się. Nic w tym nadzwyczajnego, kiedy jedziesz w podróż, Twoje ciało dostaje inne jedzenie, inną florę bakteryjną, inną wodę, inną temperaturę na zewnątrz, inną wilgotność, do tego trochę stresu, etc. Jak widzisz sporo czynników, które sprawiają, że jelita przestają działać normalnie. Zaparcia również są groźne z tego powodu, że jelito przestaje wchłaniać wodę, co może przekładać się na wycieńczenie organizmu.

Warto mieć ze sobą środek na przeczyszczenie, który pobudza jelita do wydzielania śluzu, co w konsekwencji pomaga się wypróżnić.

Polecam środek o nazwie: Ascodyl (Przyjęcie 2 tabletek w ciągu dnia sprawia, że problem mija).

Ciekawostka z Wikipedii: „Zaparcie w skrajnych przypadkach może być śmiertelne. Zaparcie ciężkie to mniej niż 2 wypróżnienia na miesiąc”.

Jak uchronić się przed zaparciami?
– jeść dużo owoców i warzyw
– dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu
– dbać o odpowiedni odpoczynek

apteka-farmaceuta-3-najczestrze-problemy-zdrowotne-w-podrozy.jpg
Farmaceuta w aptece

3. Otarcia i rany

Otwarta skóra to najszybsza droga, żeby złapać jakaś mocniejszą infekcję. Chwila nieuwagi i otarcie lub rana gotowa. Warto mieć w swojej apteczce na podróż pastry opatrunkowe, gazy i bandaż, które pomogą odseparować uszkodzenie od czynników zewnętrznych.

Tutaj pisałem o tym, co zabieram do swojej apteczki: Co zabrać w podróż? – praktyczna LISTA rzeczy.

Polecam mieć przy sobie olejek z drzewa herbacianego, który działa silnie bakterjobójczo oraz maść z antybiotykiem na otwarte rany i otarcia, np. Tribiotic – około 20 zł.

Jeśli zauważysz, że miejsce z uszkodzeniem skóry ma coraz większy rumień, oznacza to, że mogło wdać się zakażenie. Warto udać się wtedy do szpitala, żeby rana została gruntownie oczyszczona i zdezynfekowana. W ostateczności jeśli masz daleko do szpitala to postaraj się znaleźć alkohol wysokoprocentowy, np. spirytus i przemyj nim ranę.

Jak uchronić się przed oracjami i ranami?
– używać długiej odzieży w miejscach, gdzie jesteś narażony na wszelkie uszkodzenia skóry
– dbać o nawilżenie skóry (sucha skóra jest podatniejsza na otarcia, rozcięcia i pęknięcia


Podsumowanie – zdrowie w podróży

Problemy zdrowotne w podróży to standard, od którego nie da się uciec. Dobra kondycja zdrowotna pozwala zobaczyć i doświadczyć więcej. Dbaj o swoje zdrowie za wszelką cenę. Nie zapomnij również o ubezpieczeniu na podróż oraz zdrowym odżywaniu.

Jeśli zauważysz, że działania lekami nie przynoszą pożądanych efektów to polecam wizytę w szpitalu lub prywatnej placówce medycznej. Ceny w takich miejscach nie muszą być drogie, tak jak w Europie. Będąc w Sudanie w prywatnej klinice za badanie na malarię zapłaciłem 20 zł. Niezależnie od sytuacji poproś o rachunek za wykonaną usługę, a po powrocie przedstaw swojemu ubezpieczycielowi, który zwróci Ci poniesione koszty z ubezpieczenia.

Problemy zdrowotne w podróży to temat, którego nie warto bagatelizować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ