Aplikacje mobilne przydatne w podróży, o których nie masz pojęcia

kanal-podrozniczy-nayoutube-nifortunne-historie-z-podrozy

Jakie używasz aplikacje mobilne przydatne w podróży, a jakich nie używasz bo o nich nie wiesz? To już nie te czasy, kiedy w plecaku dźwiga się masę przeróżnych rzeczy, począwszy od papierowych map, rozmówek w danym języku, a kończąc na kompasie. 

Czas płynie, a my razem z nim. Można iść w zaparte i korzystać z tego, co było kiedyś, jednak po co? Jeśli czas i związany z nim nieodłączny postęp sprawiają, że można sobie uprościć życie to dlaczego by z tego nie skorzystać?

Idąc tym tropem myślowym, postanowiłem stworzyć artykuł dotyczący aplikacji mobilnych przydatnych w podróży, o których większość osób podróżujących nie ma pojęcia. Warto jednak nadmienić, że są to aplikacje, będące praktycznym wsparciem podczas odkrywanie świata. Dlatego też warto poświęcić kilka minut i poznać je bliżej.

Wszystkie wymienione poniżej aplikacje pochodzą ze sklepu Google Play, czyli jak się domyślasz są to wersje na androida. Podyktowane jest to faktem, iż sam korzystam na telefonie z tego systemu. Jestem przekonany, że większość apek z poniższego zestawienia jesteś w stanie znaleźć na iOS’ie.

 


 Aplikacje mobilne
przydatne w podróży, o których nie masz pojęcia – 
12 propozycji

 


 

latwy-przelicznik-walut-aplikacja-podroze

1. Łatwy Przelicznik waluty
(działa w trybie offline)

To ta aplikacja, którą bardzo często bagatelizowałem sam. Jadąc w podróż, człowiek musi liczyć się z tym, że w niektórych krajach inflacja jest tak wysoka, że kwota 10 zł to przykładowo w Iranie na dzień dzisiejszy około 113053 raili. Sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje, kiedy zamierzasz podczas podróży odwiedzić kilka krajów, w których waluta jest zupełnie inna.

Ta aplikacja pomoże w spokojny sposób nie zaprzątać sobie głowy przeliczaniem walut. Bardzo często może uchronić przed szachrajskim podejściem – tzw. koników – ludzi wymieniających nielegalnie walutę na ulicy. Mając ją w telefonie, zawsze możesz sprawdzić aktualny kurs i bez spiny targować się mając mocny argument w postaci aktualnej wiedzy.

 


aplikacja-ipolak-podroze

2. iPolak
(działa w trybie offline)

 

Aplikacja wydana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski, która zawiera spis – włącznie z adresami i numerami kontaktowymi do wszystkich polskich placówek dyplomatycznych na całym świecie. Zastanawiasz się, po co Ci to? A więc, jeśli będziesz mieć jakiś problem na końcu świata to śmiało możesz udać się właśnie tam.

Co więcej, aplikacja zawiera również masę ciekawych informacji dotyczących potencjalnych zagrożeń w konkretnych zakątkach świata. Z tymi zagrożeniami trzeba podchodzić z dozą dystansu i racjonalnego myślenia. Jeśli naczytasz się i uwierzysz we wszystko, to możesz zostać w domu.

Znajdziesz tam również informacje o lokalnych obyczajach, kulturze czy sposobach podróżowania. Warto nadmienić również fakt, że posiada przycisk S.O.S., który pokieruje Cię do najbliższej placówki dyplomatycznej.

 


PackPoint-aplikacje-mobilne-przydatne-w-podrozy

3. PackPoint
(działa w trybie offline)

Pakowanie przed podróżą – znasz ten stan, kiedy biegasz z pokoju do pokoju szukając potrzebnych rzeczy na wyjazd? Po godzinie okazuje się jednak, że Twój plecak waży jakieś 30 kg. Z tym problemem można sobie poradzić w prosty sposób. Pierwszy związany jest ze stworzeniem listy rzeczy. W tym wątku na pewno pomoże Ci wpis Co zabrać w podróż? – praktyczna LISTA rzeczy, a drugi sposób to stworzenie fizycznej listy – może być na papierze lub też na telefonie w aplikacji mobilnej PackPoint.

W tej aplikacji możesz sobie stworzyć przejrzystą listę rzeczy do spakowania i zrobienia, a następnie krok po kroku w miarę wykonywanych czynności odznaczać sobie wykonane punkty. Ta aplikacja pozwoli okiełznać chaos.

 


yr-aplikacja-pogoda-podroze

4. Yr
(potrzebuje internetu)

Kiedyś nigdy nie przejmowałem się pogodą. Po prostu brałem na klatę wszystko, co przynosiła natura. Z perspektywy czasu wiem, że niekiedy warto rzucić okiem na prawdopodobne opady czy temperaturę w ciągu dnia, by móc ocenić bezpieczeństwo wyjścia w teren, np. w góry.

Aplikacja Yr jest prosta i przejrzysta, co powoduje przyjazny odbiór podczas korzystania.

 


citymapper-aplikacja-podroze

5. Citymapper
(potrzebuje internetu)

Citymapper to aplikacja, która w swojej bazie zawiera najczęściej odwiedzane przez turystów miasta na świecie. Apka podpowie jak przedostać się z punktu A do B  za pomocą różnych środków transportu. Zobaczysz tam również szacowany czas przejazdu, koszt podróży oraz aktualne rozkłady jazdy.

 


WIFFINITY-wifi-aplikacje-podroze

6. Wiffinity
(działa w trybie offline)

To wciąż rozwijająca się aplikacja, która stanowi bazę danych skupiającą punkty udostępniające internet wifi. Każdego dnia do sieci przyłączają się nowi użytkownicy, którzy udostępniają nazwę i hasło do sieci w swojej okolicy za free. Ciekawe jest to, że bazę z punktami wifi możesz ściągnąć i mieć offline na swoim smartfonie. Ta możliwość w podróży będzie niezastąpiona.

 


duolingo-aplikacja-podroze-jezyk

7. Duolingo
(działa w trybie offline)

To aplikacja, o której niektórzy mogli słyszeć, a nawet z niej korzystać. Świetnie nadaje się do szybkiej nauki języka. Daje to nam podwójną korzyść – rozwijamy się, a tym samym możemy zdobyć więcej informacji od lokalnych poprzez rozmowę w ich ojczystym języku.

Uwierz mi na słowo. Znajomość nawet najprostszych zwrotów w języku ojczystym danego kraju otwiera serca lokalnych jak nic innego. Mają wtedy poczucie, że nie jesteś bufonem, który przyjechał zwiedzać. Pokazujesz w prosty sposób, że szanujesz i cenisz ich kraj.

W aplikacji znajdziesz sporo darmowych języków do nauki, włącznie z suahili. Zatem nawet w podróży po Afryce nie będzie Ci się nudziło.

 


rome2rio-aplikacja-podroze

8. Rome2rio
(potrzebuje internetu)

W aplikacji można znaleźć najlepsze połączenia – autobusowe, kolejowe, samolotowe między między wyznaczonymi punktami. Można nawet szukać połączeń pomiędzy kontynentami. A najlepsze w tym wszystkim jest to, że aplikacja pokazuje uśrednione ceny za bilety. Informacje te pozwolą w praktyczny sposób przekalkulować budżet.

 


hitwiki-aplikacja-wylotowki-autostop-podroze

9. Hitchhiking Maps
(działa w trybie offline)

Niezbędnik każdego Autostopowicza. Każdy backpacker z wyciągniętym kciukiem to jednostka, która ma głowę na karku. Musi wiedzieć, w którą stronę jest wylotówka, inaczej będzie kręcić się jak potoczne „gówno w przeręblu”, co sprawi, że zmarnuje czas i się zmęczy. Ta aplikacja gromadzi tysiące najlepszych spotów do łapania stopa na świecie.

Warto jednak pamiętać, że infrastruktura drogowa zwłaszcza w Europie bardzo szybko się zmienia, zatem niektóre spoty mogą być nieaktualne. Jednak wciąż uważam, że aplikacja jest szalenie przydatna. Jeśli zaczynasz swoją przygodę z autostopem to polecam wpis – Jak łapać stopa – szybko i efektywnie?

Aktualizacja z 12.02.2021: Aplikacja ma kłopoty z wczytywaniem map. Zostawiam zatem alternatywę w postaci www, gdzie można spokojnie ogarnąć wylotówki z miast, tutaj, np. wylotówki z Paryża.

 


Settle-Up-Wydatki-Grupowe-aplikacje-mobilne-przydatne-w-podrozy

10. Settle Up – Wydatki Grupowe
(działa w trybie offline)

Lubisz podróżować w grupie? Czy tego chcesz, czy nie. Wcześniej czy później zetkniesz się z tym, że ktoś za Ciebie zapłaci w restauracji, Ty komuś pożyczysz hajs na nocleg. I tak po 3 tygodniach Twój budżet się skurczy o 1000 zł, nie wiadomo kiedy.

Ta aplikacja pozwala w prosty i przejrzysty sposób śledzić finanse podczas podróży. Pokazuje – kto, komu, za co jest coś winny. Wszystko czarno na białym bez zbędnego marnowania czasu na powracanie do przeszłości, podliczanie paragonów, etc.

 


pamietnik-aplikacje-mobilne-przydatne-w-podrozy

11. Daybook – Diary, Journal, Note
(działa w trybie offline)

Ludzka pamięć niestety jest ulotna i warto wypracować w sobie nawyk codziennego pisania pamiętnika z podróży. Początkowo może się wydawać to bezsensowne, jednak po powrocie do domu docenisz tych kilka zdań naskrobanych w elektronicznym pamiętniku.

Aplikacja jest rozbudowana i pozwala na wiele manewrów. Najbardziej podoba mi się zapisywanie dziennika poprzez mówienie. Opcja wyśmienita dla jak dla mnie.

 


aroundme-aplikacja-podroze

12. AroundMe
(działa w trybie offline)

Szukasz bankomatu, żeby wypłacić pieniądze? Szukasz stacji benzynowej z której możesz łatwo złapać stopa? Może potrzebujesz szpitala albo supermarketu, żeby kupić jedzenie? No właśnie… ta aplikacja to taka baza, która zbiera wszystko punkty, dzieli je na kategorie i względem Twojej lokalizacji GPS pokazuje najbliższe punkty, których szukasz.

Nie jest niezbędną apką w podróży, jednak niekiedy oszczędza tyle czasu, że jest warta, by ją tutaj wymienić. W moim przypadku najlepiej sprawdza się, jeżeli chodzi o szukanie bankomatów i sklepów spożywczych (supermarketów).

 


Aplikacje mobilne przydatne w podróży i złota myśl

Idź z duchem czasu i korzystaj z dobroci, które niesie. Pamiętaj jednak, że kiedyś ludzie radzili sobie bez tych wszystkich aplikacji mobilnych i na dobrą sprawę Ty też jesteś w stanie to zrobić. Nie łam się, kiedy padnie Ci smartfon. Aplikacje to tylko dodatek! Ty jesteś głównym mózgiem całej podróży.

W całym artykule nie wspomniałem o najważniejszym substytucie, którym jest – nawiązywanie komunikacji z innymi ludźmi. Niezależnie gdzie pojedziesz to pamiętaj, że wszędzie możesz się dogadać. Raz lepiej, raz gorzej, jednak wciąż jest to możliwe. Podsyłam ciekawy artykuł – Komunikacja w podróży – 6 praktycznych i efektywnych rad.

O mały włos bym zapomniał. Przed stworzeniem tego artykułu miałem okazję stworzyć podobny, gdzie opisałem TOP 10 aplikacji ułatwiających podróżowanie. Pozostawiam Cię z tą przebogatą w wiedzę praktyczną lekturą. Miłego czytania!

Reklama

komentarze: 12
  1. Bardzo przydatny poradnik – dziękuje za niego!
    Tak się zastanawiam, co sądzisz o aplikacjach mobilnych tworzonych przez konkretne biura podróży? Ostatnio, planując ferie zimowe z rodzinką, natrafiłam na apkę ITAKA i jestem bardzo pozytywnie zaskoczona. Po pierwsze – bardzo się cieszę, że dążymy do pełnej automatyzacji i teraz kupienie/zamówienie czegoś sprowadza się do kilku prostych kroków, bez koniecznego angażowania i kombinowania. Osobiście dla mnie to rozwiązanie jest dużo praktyczniejsze niż odwiedzanie konkretnych punktów obsługi (chociaż wiadomo, co kto lubi :)). Po drugie – dobrze jest mieć dostęp do ofert Las Minute i dodawać „do ulubionych” dane wycieczki. Przypomina to trochę system zakupowy, kiedy coś ci się podoba i chcesz sobie zachować „na później”. 🙂
    Jestem ciekawa co o tym sądzisz i czy podzielasz moje zdanie. Pozdrawiam!

    1. Co ty pierdolisz Malina.
      Jak ktoś wyjechać z biurem podróży to niekorzysta z ofert tych polskich, tylko niemieckich, gdzie o zgrozo jest taniej.

  2. Super pomocny wpis.Większości aplikacji nie znałem,muszę wypróbować 🙂 Od siebie mogę polecić Revolut przez którą można dokonywać płatności w około 130 walutach po najniższym obecnie kursie.Dobra i bezpieczniejsza alternatywa dla gotówki.

  3. Super wpis! Korzystam zawsze z aplikacji ułatwiającej podróżowanie, ale opcji pomocyw pakowaniu nie znałam 🙂

  4. Przetestuję Citymapper, Reme2Rio i AroundMe i dam znać. Nie miałam pojęcia o istnieniu tych aplikacji i jak sierota działałam na google maps ustalając trasy.
    Daybook kusi – zobaczymy

    Dziękuję

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ