Jakie używasz aplikacje mobilne przydatne w podróży, a jakich nie używasz bo o nich nie wiesz? To już nie te czasy, kiedy w plecaku dźwiga się masę przeróżnych rzeczy, począwszy od papierowych map, rozmówek w danym języku, a kończąc na kompasie.
Czas płynie, a my razem z nim. Można iść w zaparte i korzystać z tego, co było kiedyś, jednak po co? Jeśli czas i związany z nim nieodłączny postęp sprawiają, że można sobie uprościć życie to dlaczego by z tego nie skorzystać?
Idąc tym tropem myślowym, postanowiłem stworzyć artykuł dotyczący aplikacji mobilnych przydatnych w podróży, o których większość osób podróżujących nie ma pojęcia. Warto jednak nadmienić, że są to aplikacje, będące praktycznym wsparciem podczas odkrywanie świata. Dlatego też warto poświęcić kilka minut i poznać je bliżej.
Wszystkie wymienione poniżej aplikacje pochodzą ze sklepu Google Play, czyli jak się domyślasz są to wersje na androida. Podyktowane jest to faktem, iż sam korzystam na telefonie z tego systemu. Jestem przekonany, że większość apek z poniższego zestawienia jesteś w stanie znaleźć na iOS’ie.
Aplikacje mobilne
przydatne w podróży, o których nie masz pojęcia – 12 propozycji
1. Łatwy Przelicznik waluty
(działa w trybie offline)
To ta aplikacja, którą bardzo często bagatelizowałem sam. Jadąc w podróż, człowiek musi liczyć się z tym, że w niektórych krajach inflacja jest tak wysoka, że kwota 10 zł to przykładowo w Iranie na dzień dzisiejszy około 113053 raili. Sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje, kiedy zamierzasz podczas podróży odwiedzić kilka krajów, w których waluta jest zupełnie inna.
Ta aplikacja pomoże w spokojny sposób nie zaprzątać sobie głowy przeliczaniem walut. Bardzo często może uchronić przed szachrajskim podejściem – tzw. koników – ludzi wymieniających nielegalnie walutę na ulicy. Mając ją w telefonie, zawsze możesz sprawdzić aktualny kurs i bez spiny targować się mając mocny argument w postaci aktualnej wiedzy.
2. iPolak
(działa w trybie offline)
Aplikacja wydana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski, która zawiera spis – włącznie z adresami i numerami kontaktowymi do wszystkich polskich placówek dyplomatycznych na całym świecie. Zastanawiasz się, po co Ci to? A więc, jeśli będziesz mieć jakiś problem na końcu świata to śmiało możesz udać się właśnie tam.
Co więcej, aplikacja zawiera również masę ciekawych informacji dotyczących potencjalnych zagrożeń w konkretnych zakątkach świata. Z tymi zagrożeniami trzeba podchodzić z dozą dystansu i racjonalnego myślenia. Jeśli naczytasz się i uwierzysz we wszystko, to możesz zostać w domu.
Znajdziesz tam również informacje o lokalnych obyczajach, kulturze czy sposobach podróżowania. Warto nadmienić również fakt, że posiada przycisk S.O.S., który pokieruje Cię do najbliższej placówki dyplomatycznej.
3. PackPoint
(działa w trybie offline)
Pakowanie przed podróżą – znasz ten stan, kiedy biegasz z pokoju do pokoju szukając potrzebnych rzeczy na wyjazd? Po godzinie okazuje się jednak, że Twój plecak waży jakieś 30 kg. Z tym problemem można sobie poradzić w prosty sposób. Pierwszy związany jest ze stworzeniem listy rzeczy. W tym wątku na pewno pomoże Ci wpis Co zabrać w podróż? – praktyczna LISTA rzeczy, a drugi sposób to stworzenie fizycznej listy – może być na papierze lub też na telefonie w aplikacji mobilnej PackPoint.
W tej aplikacji możesz sobie stworzyć przejrzystą listę rzeczy do spakowania i zrobienia, a następnie krok po kroku w miarę wykonywanych czynności odznaczać sobie wykonane punkty. Ta aplikacja pozwoli okiełznać chaos.
4. Yr
(potrzebuje internetu)
Kiedyś nigdy nie przejmowałem się pogodą. Po prostu brałem na klatę wszystko, co przynosiła natura. Z perspektywy czasu wiem, że niekiedy warto rzucić okiem na prawdopodobne opady czy temperaturę w ciągu dnia, by móc ocenić bezpieczeństwo wyjścia w teren, np. w góry.
Aplikacja Yr jest prosta i przejrzysta, co powoduje przyjazny odbiór podczas korzystania.
5. Citymapper
(potrzebuje internetu)
Citymapper to aplikacja, która w swojej bazie zawiera najczęściej odwiedzane przez turystów miasta na świecie. Apka podpowie jak przedostać się z punktu A do B za pomocą różnych środków transportu. Zobaczysz tam również szacowany czas przejazdu, koszt podróży oraz aktualne rozkłady jazdy.
6. Wiffinity
(działa w trybie offline)
To wciąż rozwijająca się aplikacja, która stanowi bazę danych skupiającą punkty udostępniające internet wifi. Każdego dnia do sieci przyłączają się nowi użytkownicy, którzy udostępniają nazwę i hasło do sieci w swojej okolicy za free. Ciekawe jest to, że bazę z punktami wifi możesz ściągnąć i mieć offline na swoim smartfonie. Ta możliwość w podróży będzie niezastąpiona.
7. Duolingo
(działa w trybie offline)
To aplikacja, o której niektórzy mogli słyszeć, a nawet z niej korzystać. Świetnie nadaje się do szybkiej nauki języka. Daje to nam podwójną korzyść – rozwijamy się, a tym samym możemy zdobyć więcej informacji od lokalnych poprzez rozmowę w ich ojczystym języku.
Uwierz mi na słowo. Znajomość nawet najprostszych zwrotów w języku ojczystym danego kraju otwiera serca lokalnych jak nic innego. Mają wtedy poczucie, że nie jesteś bufonem, który przyjechał zwiedzać. Pokazujesz w prosty sposób, że szanujesz i cenisz ich kraj.
W aplikacji znajdziesz sporo darmowych języków do nauki, włącznie z suahili. Zatem nawet w podróży po Afryce nie będzie Ci się nudziło.
8. Rome2rio
(potrzebuje internetu)
W aplikacji można znaleźć najlepsze połączenia – autobusowe, kolejowe, samolotowe między między wyznaczonymi punktami. Można nawet szukać połączeń pomiędzy kontynentami. A najlepsze w tym wszystkim jest to, że aplikacja pokazuje uśrednione ceny za bilety. Informacje te pozwolą w praktyczny sposób przekalkulować budżet.
9. Hitchhiking Maps
(działa w trybie offline)
Niezbędnik każdego Autostopowicza. Każdy backpacker z wyciągniętym kciukiem to jednostka, która ma głowę na karku. Musi wiedzieć, w którą stronę jest wylotówka, inaczej będzie kręcić się jak potoczne „gówno w przeręblu”, co sprawi, że zmarnuje czas i się zmęczy. Ta aplikacja gromadzi tysiące najlepszych spotów do łapania stopa na świecie.
Warto jednak pamiętać, że infrastruktura drogowa zwłaszcza w Europie bardzo szybko się zmienia, zatem niektóre spoty mogą być nieaktualne. Jednak wciąż uważam, że aplikacja jest szalenie przydatna. Jeśli zaczynasz swoją przygodę z autostopem to polecam wpis – Jak łapać stopa – szybko i efektywnie?
Aktualizacja z 12.02.2021: Aplikacja ma kłopoty z wczytywaniem map. Zostawiam zatem alternatywę w postaci www, gdzie można spokojnie ogarnąć wylotówki z miast, tutaj, np. wylotówki z Paryża.
10. Settle Up – Wydatki Grupowe
(działa w trybie offline)
Lubisz podróżować w grupie? Czy tego chcesz, czy nie. Wcześniej czy później zetkniesz się z tym, że ktoś za Ciebie zapłaci w restauracji, Ty komuś pożyczysz hajs na nocleg. I tak po 3 tygodniach Twój budżet się skurczy o 1000 zł, nie wiadomo kiedy.
Ta aplikacja pozwala w prosty i przejrzysty sposób śledzić finanse podczas podróży. Pokazuje – kto, komu, za co jest coś winny. Wszystko czarno na białym bez zbędnego marnowania czasu na powracanie do przeszłości, podliczanie paragonów, etc.
11. Daybook – Diary, Journal, Note
(działa w trybie offline)
Ludzka pamięć niestety jest ulotna i warto wypracować w sobie nawyk codziennego pisania pamiętnika z podróży. Początkowo może się wydawać to bezsensowne, jednak po powrocie do domu docenisz tych kilka zdań naskrobanych w elektronicznym pamiętniku.
Aplikacja jest rozbudowana i pozwala na wiele manewrów. Najbardziej podoba mi się zapisywanie dziennika poprzez mówienie. Opcja wyśmienita dla jak dla mnie.
12. AroundMe
(działa w trybie offline)
Szukasz bankomatu, żeby wypłacić pieniądze? Szukasz stacji benzynowej z której możesz łatwo złapać stopa? Może potrzebujesz szpitala albo supermarketu, żeby kupić jedzenie? No właśnie… ta aplikacja to taka baza, która zbiera wszystko punkty, dzieli je na kategorie i względem Twojej lokalizacji GPS pokazuje najbliższe punkty, których szukasz.
Nie jest niezbędną apką w podróży, jednak niekiedy oszczędza tyle czasu, że jest warta, by ją tutaj wymienić. W moim przypadku najlepiej sprawdza się, jeżeli chodzi o szukanie bankomatów i sklepów spożywczych (supermarketów).
Aplikacje mobilne przydatne w podróży i złota myśl
Idź z duchem czasu i korzystaj z dobroci, które niesie. Pamiętaj jednak, że kiedyś ludzie radzili sobie bez tych wszystkich aplikacji mobilnych i na dobrą sprawę Ty też jesteś w stanie to zrobić. Nie łam się, kiedy padnie Ci smartfon. Aplikacje to tylko dodatek! Ty jesteś głównym mózgiem całej podróży.
W całym artykule nie wspomniałem o najważniejszym substytucie, którym jest – nawiązywanie komunikacji z innymi ludźmi. Niezależnie gdzie pojedziesz to pamiętaj, że wszędzie możesz się dogadać. Raz lepiej, raz gorzej, jednak wciąż jest to możliwe. Podsyłam ciekawy artykuł – Komunikacja w podróży – 6 praktycznych i efektywnych rad.
O mały włos bym zapomniał. Przed stworzeniem tego artykułu miałem okazję stworzyć podobny, gdzie opisałem TOP 10 aplikacji ułatwiających podróżowanie. Pozostawiam Cię z tą przebogatą w wiedzę praktyczną lekturą. Miłego czytania!
komentarze: 12
Bardzo przydatny poradnik – dziękuje za niego!
Tak się zastanawiam, co sądzisz o aplikacjach mobilnych tworzonych przez konkretne biura podróży? Ostatnio, planując ferie zimowe z rodzinką, natrafiłam na apkę ITAKA i jestem bardzo pozytywnie zaskoczona. Po pierwsze – bardzo się cieszę, że dążymy do pełnej automatyzacji i teraz kupienie/zamówienie czegoś sprowadza się do kilku prostych kroków, bez koniecznego angażowania i kombinowania. Osobiście dla mnie to rozwiązanie jest dużo praktyczniejsze niż odwiedzanie konkretnych punktów obsługi (chociaż wiadomo, co kto lubi :)). Po drugie – dobrze jest mieć dostęp do ofert Las Minute i dodawać „do ulubionych” dane wycieczki. Przypomina to trochę system zakupowy, kiedy coś ci się podoba i chcesz sobie zachować „na później”. 🙂
Jestem ciekawa co o tym sądzisz i czy podzielasz moje zdanie. Pozdrawiam!
Co ty pierdolisz Malina.
Jak ktoś wyjechać z biurem podróży to niekorzysta z ofert tych polskich, tylko niemieckich, gdzie o zgrozo jest taniej.
Super pomocny wpis.Większości aplikacji nie znałem,muszę wypróbować 🙂 Od siebie mogę polecić Revolut przez którą można dokonywać płatności w około 130 walutach po najniższym obecnie kursie.Dobra i bezpieczniejsza alternatywa dla gotówki.
Z mojej strony polecam jeszcze https://dojedz.pl/, zawsze bardzo dużo przejazdów no i można poznać ciekawe osoby!
Kolego – jesteś wielki! Właśnie ruszam w podróż za tydzień i próbuję się przygotować! Ten wpis spadł mi z nieba!
Szerokości kolego! 🙂
Boskie aplikacje, zakochałam się w Packpoint i chyba wreszcie zacznę dzięki Tobie korzystać z Duolingo. Oczywiście wszystkie inne też przydatne, cudownie, że ludzie robią takie rzeczy! Super wpis! Pozdrawiam!
@emiliateofilanowak:disqus – Emilka cieszę się, że znalazłaś coś dla siebie! A duolingo to moc! 😀 Sam zmotywowałem się ostatnio do reaktywacji! <3
Super wpis! Korzystam zawsze z aplikacji ułatwiającej podróżowanie, ale opcji pomocyw pakowaniu nie znałam 🙂
Asia! Teraz pakowanie będzie jak „kaszka z mleczkiem”! Będziesz odhaczać tylko punkt, po punkcie! 😀
Przetestuję Citymapper, Reme2Rio i AroundMe i dam znać. Nie miałam pojęcia o istnieniu tych aplikacji i jak sierota działałam na google maps ustalając trasy.
Daybook kusi – zobaczymy
Dziękuję
@annavaletta:disqus – miło słyszeć! Co do Daybook’a to mam wrażenie, że to aplikacja z dużym potencjałem dla samego użytkownika. 😀