bagaz-podreczny-lot-samolotem

Bagaż podręczny do samolotu – 8 rad, jak spakować dobrze

Czas czytania: 5 min.

Przemieszanie samolotami stało się co raz przystępniejsze. Więcej samolotów, więcej lotnisk, więcej przewoźników lotniczych. Wszystko to wpłynęło diametralnie na ceny biletów. Dziś niektóre bilety można kupić za kilka złotych. Polecam artykuł, pt. Jak tanio kupić bilet lotniczy? – 10 wskazówek, tam znajdziesz konkretne wskazówki, jak tego dokonać. A jeżeli będzie Ci mało to przejdź na kolejny etap wtajemniczenia i podziałaj z VPN’ami – Jak kupić tani bilet lotniczy? – sposób przez VPN.

Dziś na dobrą sprawę każdy może kupić, np. lot z Warszawy do Oslo za 50 zł. Jest to kwota, której nie da się przebić, np. transportem lądowym czy wodnym. W tym wszystkim jest jednak haczyk. Kupując tani lot otrzymujesz możliwość wniesienia na pokład bagażu podręcznego. Jak się domyślasz ilość kilogramów podlega ścisłym restrykcjom i na dobrą sprawę tu zaczynają się metaforyczne schody.

Coś za coś, jak mawia moja mama. W bagażu podręcznym masz 2 główne aspekty ograniczające. Pierwszy został już wspomniany – waga. Drugi? No właśnie. Domyślasz się? Chodzi o restrykcje związane z wnoszeniem przedmiotów na pokład samolotu.

 


Bagaż podręczny – czego nie można mieć?

Musisz zwrócić uwagę również na to, co pakujesz do walizki, plecaka, który chcesz wnieść na pokład samolotu jako bagaż podręczny. Przy kontroli bagażowej rzeczy, które nie będą spełniały norm zostaną wyrzucone do kosza. Trzeba będzie się z nimi pożegnać.

Jako ciekawostkę dodam, że najbardziej bolało mnie serce, kiedy na lotnisku w RPA gość przy kontroli kazał mi wyrzucić, nowe, pyszne masło orzechowe. Myślałem, że się popłaczę. I tak wiem, że później na koniec zmiany wyciągnął z kosza i sobie szamał na kolację, kiedy to ja ze smutkiem w sercu byłem już gdzieś nad Tanzanią. Zgodnie z prawem, nie musiałem wyrzucać, jednak wiązało by się to z większym zachodem i stratą energii, niż masło orzechowe było warte.

Czego zatem nie można mieć w bagażu podręcznym? Nie będzie to kompletna lista. Najlepiej, jeżeli czujesz wątpliwości odnośnie, którejś z rzeczy w Twojej torbie, plecaku, walizce. Poszperaj na stronie przewoźnika. Tam będą najaktualniejsze dane. Tutaj wypiszę kilka najpopularniejszych rzeczy, które ludzie zabierają, a następnie przy kontroli muszą wyrzucić. 

Lista zakazanych rzeczy:

1. Brzytwy i żyletki luzem.

2. Druty i szydełka do robótek.

3. Golarki jednorazowe.

4. Noże, nożyczki, skalpele.

5. Obcinacze do paznokci.

6. Strzykawki i igły.

7. Deskorolki i hulajnogi.

8. Butle gazową.

9. Gaz pieprzowy.

10. Latarka gazowa lub zapalniczka gazowa.

11. Alkohol – niezakupiony w strefie bezcłowej na lotnisku

12. Czekany, dynamit, szable i broń.

To taka topowa dwunastka tego, co faktycznie jest najczęściej wyrzucane z moich doświadczeń. Punkt 12 jest oczywisty i znalazł się tutaj, by wywołać na Twej twarzy uśmiech. Udało się? Mam nadzieję, że tak.

 

walizki-bagaz-podreczny-pakowanie

Kosmetyki w bagażu podręcznym?

W bagażu podręcznym możesz posiadać kosmetyki, których pojemność ma maksymalnie 100 ml. Bardzo często przy kontroli bagażu wyrzucanych jest masa szamponów, żeli, dezodorantów, past, etc. Warto zwrócić na to uwagę – 100 ml. Prosta zasada. Polecam zajrzeć do najbliższego hipermarketu, tudzież Rossmanna i zakupić tam malutkie buteleczki.

 


Jak zapakować alkohol do samolotu?

Często padają pytania o alkohol. Jeżeli chcesz przewieźć alkohol to masz 2 opcje. Pierwsza wykupić bagaż rejestrowany, co wiąże się z kosztami. Opłaca się jedynie jeżeli faktycznie chcesz zabrać ze sobą większą ilość alkoholu. Druga kupić alkohol w strefie bezcłowej. Innych opcji nie ma.

 


Bagaż podręczny do samolotu – 10 rad, jak spakować dobrze

Poniżej podzielę się z Tobą ośmioma radami, które sprawią, że Twój bagaż podręczny będzie spakowany idealnie. Pozostanie Ci jedynie wyczekiwać z uśmiechem na lot, bez zbędnych obaw. Będą to rady, które pomogą również nieco zaoszczędzić. Tanie podróżowanie, zatem i rady muszą pasować. Czyż nie?

!!! Pamiętaj, że bagaż podręczny musi spełniać nie tylko wymogi wagowe. Musi również spełniać wymogi wymiarowe. Te parametry sprawdź na stronie przewoźnika, gdyż ostatnimi czasy często ulegają zmianom.

1. Bagaż podręczny i woda.

Zasada jest taka, że przy kontroli podręcznego nie możesz mieć więcej, niż 100 ml wody. Żeby nie wydawać pieniędzy w drogich sklepach na lotnisku. Wpakuj pustą butelkę, a po kontroli napełnij ją sobie wodą w łazience lotniskowej. Proste, prawda?

2. Roluj jak naleśnik.

Rolowanie ubrań ma 2 niezastąpione plusy. Pierwszy – nie są tak pogniecione. Drugi – zajmują mniej miejsca.

3. Do wora.

Kup worki, np. kompresyjne, ze ściągaczem. Pozwoli Ci to w doskonały sposób posegregować rzeczy. Najlepiej kiedy każdy worek się od siebie czymś różni. Zlokalizowanie woreczka z koszulkami czy bielizną będzie bardzo proste. Komfort i ład docenisz w kolejnych dniach podróży.

4. Masz za dużo towaru?

Ograniczenia bagaży podręcznych są mocne – 6 kg, 8 kg, 10 kg. Czasami trzeba zabrać, np. więcej cieplejszych ubrań. Jeżeli chcesz przyoszczędzić to po prostu nałóż najwięcej jak się da na siebie. Następnie poupychaj rzeczy w kieszenie. Praktycznym, a zarazem jedynym miejscem, w którym musi zgadzać się waga to odprawa. Przy kontroli bagażu już możesz odetchnąć.

5. Wszędzie znajdziesz sklep.

Jeżeli widzisz, że może zabraknąć Ci szamponu czy mydła, a może klapek na basen. Nie panikuj. Wszędzie są sklepy. Niekiedy możesz zakupić rzeczy o których mowa taniej, niż w Polsce.

6. Wykorzystaj wolną przestrzeń.

Buty również mają w środku przestrzeń. Włóż tam coś, np. skarpety. Staraj się wypełnić każdą szczelinę.

7. A laptop? Co z nim?

Nic. Jedzie z Tobą. Nie musisz pchać go do bagażu podręcznego. W wielu liniach lotniczych jest coś takiego jak drugi bagaż podręczny, który bezpłatnie możesz wnieść na pokład samolotu. Są to m.in. torba z laptopem, aparat, parasolka, płaszcz, telefon, książka, gazeta, etc. Doczytaj na stronie przewoźnika. Świat się zmienia i przepisy razem z nim.

8. A może się uda.

Gaz pieprzowy – może się uda. Szanse 50 na 50. Tak samo jest ze scyzorykiem, obcinaczem do paznokci i innymi rzeczami, których mieć nie można. Ludzi na lotnisku jest tak dużo, że szanse są spore. Nie namawiam, nie nakłaniam. Jedynie informuję, gdyż czasami padają tego typu pytania.

 

samolot-bagaz-podreczny

Bagaż podręczny, a co jeżeli przy kontroli będzie ważyć za dużo?

To tak na koniec dam Ci dobrą radę, jeżeli powyższa sytuacja będzie miała miejsce. Poproś o 2 minuty pana obsługującego. Otwórz torbę wyciągnij kilka rzeczy, wsadź do kieszeni. Zamknij torbę i postaw raz jeszcze. Powinno się zgadzać. Uśmiechnij się i będzie po sprawie.

Dla Twojego spokoju. W większości linii lotniczych pracownicy przymykają oko na nadwagi bagażu podręcznego. Szkoda im czasu na bawienie się i dopłaty za 1 kg. Oczywiście może trafić się jakaś rura, która nie przymknie oka.

Czy to busz, dżungla, lotnisko. Zawsze bądź czujny. Z mojej strony mogę na koniec polecić artykuł, pt. Lekkie podróże – 45 praktycznych rad w pigułce i to tyle. Życzę miłego latania z bagażem podręcznym. Koniecznie daj znać w komentarzu swoje doświadczenia związane z pakowaniem i procedurami na lotnisku. Może przypomni Ci się jakaś historia z lotniska. Miło będzie przeczytać. Czołem! Raz jeszcze! Wysokich lotów!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *