Bezpieczne wakacje – 20 praktycznych porad

kanal-podrozniczy-nayoutube-nifortunne-historie-z-podrozy

Bezpieczne wakacje? A może jednak nie. Choć bardzo stronię od telewizji czy radia to mimo chodem, co jakiś czas w okresie wakacyjnym docierają do mnie informacje o wypadkach, które przydarzają się wczasowiczom/podróżnikom. Wakacje to okres żniw. Jedni zostają okradzeni, inni ginął, a jeszcze inni stają się kalekami na całe życie. Dlaczego? Przez własną głupotę, nieuwagę.

Mam momentami wrażenie, że ludzie wyjeżdżający na wakacje zapominają o całym świecie. Zupełnie rozumiem, że jest to wyjątkowy czas w roku, kiedy można wypocząć i oderwać się od codziennej monotonii. Jednak trzeba pamiętać, że wyjazd na wakacje nie zwalnia z myślenia. Ten artykuł popełniony w okresie wakacyjnym kierowany jest zarówno do tych, co podróżują w pojedynkę, par, a w szczególności rodzin.

Ten wpis nie powstał, aby Cię przestraszyć. Jest to odświeżenie podstawowej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa zarówno Twojego, jak i Twoich bliskich podczas wakacji. Przysiądź wygodnie i przeczytaj 20 praktycznych rad, które zagwarantują, aby Twoje wakacje stały się bezpieczniejsze, a co za tym idzie przyjemne.

Poniższe porady można określić mianem uniwersalnych. Sprawdzą się zarówno dla 6 osobowej rodziny wyjeżdżającej nad polskie morze oraz do gościa z plecakiem, który zamierza wędrować samotnie przez mongolskie stepy.

 


Bezpieczne wakacje – 20 praktycznych porad

 

1. Zapinaj pasy! – pasy w aucie, autokarze, etc. to nie wymysł, który ma Ci utrudnić życie. Droga jest nieprzewidywalna. Jako doświadczony autostopowicz, kilkukrotnie miałem sytuację, kiedy to pasy uratowały mnie przed zderzeniem mojej twarzy z przednią szybą auta.

2. Powiedz gdzie jedziesz! – niezależnie od tego, gdzie będzie wakacyjna podróż, zawsze, ale to zawsze minimum 1 osoba powinna wiedzieć jaki jest Twój plan, trasa. Co więcej powinieneś mieć stały kontakt z tą osobą. W razie jakichkolwiek trudności masz kogoś na kogo możesz liczyć.

3. Powiedz z kim jedziesz! – niekiedy może być to klucz. Jeżeli nie planujesz podroży w pojedynkę to koniecznie daj znać osobie kontaktowej z kim ruszasz na wakacje. Jeśli Ty nie będziesz dawać znaków życia, będzie istniała możliwość skontaktowania się z Twoim towarzyszem podróży.

4. Sprawdź numery telefonów alarmowych! – bezpieczne wakacje nie muszą odbywać się w Polsce. Może za destynację wybierzesz sobie, np. Tanzanię. Jak się domyślasz numery ratunkowe są tam inne. Sprawdź je, zanotuj i miej zawsze pod ręką.

5. Respektuj góry! – góry nie znają litości dla głupoty. Jeśli widzisz, że idzie burza to odczekaj w najbezpieczniejszym miejscu jakie w danej chwili masz pod ręką.

6. Respektuj wodę! – to, że potrafisz pływać, nie oznacza, że potrafisz również wychodzić zza fali na morzu czy oceanie. Raz miałem taką sytuację na Atlantyku. I pomimo, że jestem w stanie jednym ciągiem przepłynąć 3 km to wtedy miałem wrażenie, że walczę o życie. Druga sprawa związana z wodą tyczy się skakania na główkę. Jeśli nie umiesz czy też nie znasz terenu, nie rób tego. Zaimponować można na wiele innych sposobów. Kręgosłup zapewne Ci podziękuje.

7. Alkohol z głową! – wakacje, ogólne rozluźnienie i do tego alkohol. Napoje wysoko procentowe nie pierwszy raz były i będą powodem wielu wypadków. Wszystko dla ludzi, dla ludzi z głową na karku.

8. Pilnuj bagażu! – to takie banalne, a tak często ludzie o tym zapominają. Jak gdzieś wychodzisz zabieraj bagaż/plecak ze sobą. Ewentualnie poproś kogoś o przypilnowanie.

9. Dzikie zwierzęta! – zrób rozpoznanie wśród lokalnych jakie zwierzęta mogą Cię zaskoczyć podczas plażowania, np. na dzikiej plaży nad polskim morzem może Cię zaskoczyć wycie foki szarej. Jest to bardzo rzadki, ale możliwe. Z kolei w Botswanie, możesz otworzyć namiot i zobaczyć słonia. Warto być świadomym terenu i zwierząt, które na nim żyją.

10. Miejsca o podwyższonym ryzyku! – to np. slamsy, obrzeża, dzielnice o złej reputacji, nocne przechadzki po mieście. Jeżeli nie wyglądasz na osobę pewną siebie i człowieka, który na pierwszy rzut oka jest w stanie się obronić to nie porywaj się na takie eskapady. Wygląd na „softly target” przyciąga jak magnes (softly target – osoba schludnie ubrana, wyglądająca na zamożną, fizycznie wyglądająca na osobę słabą).

11. Nie daj się zagadać! – ktoś Cię zagaduje, a ktoś inny obrabuje. Tak wygląda prosty schemat stosowany przez złodziei na całym świecie.

12. Omijaj tłumy i ścisk! – to miejsce w którym czyhają kieszonkowcy. Miliony bodźców wokół Ciebie spowoduje, że nawet nie poczujesz jak wielka łapa sięga po Twój portfel i dokumenty. Tłumy omijamy. A jak się nie da, to próbujemy jak najszybciej z nich wyjść.

13. Pilnuj napój! – przemysł narkotykowy idzie do przodu z szybkością światła. Mała tabletka może sprawić, że Twoje 2 dni będą wymazane z pamięci. Pilnuj napojów zwłaszcza, kiedy będziesz w miejscach publicznych, m.in. barach, dyskotekach, etc.

14. Ubezpieczenie! – przezorny zawsze ubezpieczony. Miej zawsze pod ręką ubezpieczenie, które zagwarantuje Ci zwrot kosztów leczenia. Nie musi być szalenie drogie. Poczytaj o tanim ubezpieczeniu na podróż – Ubezpieczenie turystyczne na podróż – jakie?

15. Smartfon! – większość z nas posiada. U większości osób na smartfonie są „dane wrażliwe”. Zadbaj o zabezpieczenie silnym hasłem oraz włącz zdalną możliwość namierzenia oraz zresetowania do ustawień fabrycznych, w razie gdyby nie udało się odzyskać.

16. WiFi! – pamiętaj, że darmowe sporty wifi nie zawsze są bezpieczne. Łącząc się z danym hotspotem łatwo możesz paść ofiarą hakerów. Moja sugestia jest następująca. Nie popadaj w paranoję. Podczas korzystania z niepewnych (publicznych) spotów wifi, nie wykonuj wrażliwych transakcjim m.in. nie loguj się na swoje konto bankowe, nie loguj się na swój profil zaufany, etc.

17. Ceny! Wiem, że w ferworze wakacyjnej rozpusty człowiek zapomina o sprawdzaniu cen na paragonie. Bądź baczny przy płaceniu za zakupy czy usługi. Jeśli ktoś mówi konkretną cenę, a następnie wbija na kasę podwójną kwotę, a Ty automatycznie, nie zwracając uwagi płacisz zbliżeniowo kartą to jesteś ofiarą oszustwa. Bądź czujny. To wystarczy.

18. Zaczepki! W miejscowościach turystycznych można natknąć się na zaczepki. Jeśli widzisz, że są to zaczepki z premedytacją, po prostu odejdź. Jak mawia rosyjskie przysłowie: „Cicho będziesz, dalej dojdziesz”.

19. Kleszcze! Lato, las a w nim kleszcze. Nie należy siać paranoi. Kleszcze były zawsze. Po powrocie z lasu czy łąki obejrzyj się dokładnie. Taka prosta prewencja może skutecznie ochronić Twoje zdrowie.

20. Choroby weneryczne i HIV! – wakacje nie zwalniają Cię ze świadomości seksualnej. Przypadkowe kontakty seksualne mogą pozostawić pamiątkę na całe życie. Korzystaj z życia, ale z głową.

 

lezaki-plaza-bezpieczne-wakacje


Coś więcej o bezpiecznych wakacjach?

 

Koniecznie zajrzyj do pokrewnych tematów. m.in. Nieoczywiste błędy, które rujnują podróżBezpieczeństwo w podróży – 12 praktycznych rad oraz Jak podróżować mądrze, by zyskać więcej? Wiedza zawarta w powyższych artykułach stanowi świetne dopełnienie tematyki bezpiecznych wakacji. Mam nadzieję, że Twoje wakacje będą bogate w pozytywne wspomnienia i wszystkie nieszczęścia ominął Cię szerokim łukiem. Nie zapominaj, że najlepszym narzędziem, które chroni jak nic innego jest rozsądek. Jeżeli dodasz do tego intuicję, wtedy otrzymujesz tarczę bezpieczeństwa wartą miliony.

Odpoczywaj. Baw się. Łap chwilę. Bezpieczne wakacje – niech te dwa słowa, nie zginął w ziarnach piasku na plaży.

PS. Może ominąłem coś istotnego? Ciekaw jestem jaki 21 punkt dodasz Ty, by wzbogacić ten artykuł?

komentarze: 3
  1. Hej. Góry są dobre ale są też potężne w każdym znaczeniu tego słowa…. więc szacunek się im należy ale należy się też nam więc szanujmy swoje zdrowie…
    Warto wspomnieć o słońcu to jest piękna i potrzebna gwiazda ale uważajmy z opalaniem i nie zasypiajmy na pełnym słońcu 😉 pozdrawiam

    1. Trafne spostrzeżenia drogi puchuuu! Słońce potrafi dać w kość. A osłabiony organizm (przegrzany) to droga do wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Miło, że czuwasz i dopełnisz słowem – dobrym puchowym słowem! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ