Białystok, co warto zobaczyć? 12 ciekawych miejsc

kanal-podrozniczy-nayoutube-nifortunne-historie-z-podrozy

Weekend w Białymstoku? A może tylko 1 dzień? Niezależnie od tego, jak długi będzie Twój pobyt w stolicy Podlasia, warto odwiedzić najciekawsze miejsca. Jestem Podlasianinem i w Białymstoku spędziłem prawie 6 lat swojego życia. Przez ten czas zdążyłem odkryć i zweryfikować wiele ciekawych obiektów. Dziś podzielę się z Tobą atrakcjami turystycznymi, na które warto poświęcić czas. Co więcej, dzięki ich rysowi historycznemu poznasz Białystok i Podlaską kulturę.

Pamiętaj również, że Białystok to miasto w którym odnajdziesz Prawosławie. W poniższym zestawieniu nie zabraknie obiektów sakralnych – cerkwi. Jeśli uznasz, że chcesz dowiedzieć się więcej o tej religii to odsyłam do artykułu, pt. Atrakcje Podlasia – 10 cerkwi prawosławnych z ciekawą historią.


Co zobaczyć w Białymstoku?

Poniżej znajdziesz spis miejsc wraz z kilkoma zdaniami opisu, dlaczego warto tam zawitać. Przy niektórych dodaję praktyczne informację, na co zwrócić uwagę. Co więcej przy każdym miejscu dodaję współrzędne z dokładnym położenie. Wystarczy je skopiować i wkleić w google maps.

1. Sobór Św. Mikołaja

Lokalizacja: 53.132921, 23.154602

Cerkiew prawosławna, w której od 1992 przechowywane są relikwie Św. Gabriela Zabłudowskiego, który jest patronem dzieci i młodzieży. Można znaleźć wiele relacji o uzdrowieniach za sprawą tychże moszczy (relikwii). Warto zwrócić uwagę na freski, carskie wrota oraz sam zapach we wnętrzu świątyni.

2. Ratusz Miejski

Lokalizacja: 53.132451, 23.158724

Budowany przez 16 lat, począwszy od 1745 roku. Jest przykładem ratusza alkierzowego, który się uśmiecha. Jak będziesz na miejscu, poszukaj uśmiechu na ratuszu. Ratusz niegdyś tętnił życiem, a w jego wnętrzu było około 120 sklepików, w których sprzedawano rzemiosło, odzież i żywność. W 1939 roku został zniszczony przez Sowietów. Odbudowany od 1953 do 1958. Dziś jestem tam Muzeum Podlaskie, które przybliży Ci historię miasta. Poświęć kilka groszy i wstąp tam po wiedzę. Bilety: normalny – 12 zł, ulgowy – 6 zł, rodzinny – 24 zł.

3. Pałac Branickich

Lokalizacja: 53.130746, 23.165107

Białystok we władanie Branickich wszedł w 1660 roku.Nazywany Wersalem Podlasia ze względu na wpływy francuskie w wystroju wnętrz. Jest to punkt, którego nie można ominąć, włącznie z ogrodem. Na teren pałacu wejście jest darmowo.

4. Białostocka Giełda Staroci

Lokalizacja: 53.143401, 23.130191

To miejsce, w którym można odnaleźć przeróżne stare rzeczy używane w zamierzchłych czasach na Podlasiu. Istna podróż w przeszłość. Giełda organizowana jest przez Stowarzyszenie Kolekcjonerów w Białymstoku oraz P.W. „JARD” na terenie Klubu Rozrywki „Krąg” przy ul. Wierzbowej 6 w Białymstoku, w każdą drugą i czwartą niedzielą miesiąca w godzinach 6:00 – 14:00.

5. Pomnik Wielkiej Synagogi

Lokalizacja: 53.130925, 23.157466

Pomnik upamiętnia Wielką synagogę, która stała na jego miejscu oraz tragedię, w której zginęło około 700 Żydów. Naziści po wkroczeniu do Białegostoku 27 czerwca 1941 zamknęli w środku Żydów zamieszkujących tamtejszą dzielnicę o nazwie Szulhof i podłożyli ogień.

PS. Obok pomnika Wielkiej Synagogi znajduje się Aleja Blusa. Poszukaj jej, dosłownie kila metrów obok. Blues w Białymstoku kwitł i ma swoją historię. Jeśli jesteś fanem tego typu muzyki to może być niezła gratka.

6. Kamienica Moesa

Lokalizacja: 53.134104, 23.146214

Budynek ten pełnił różne funkcje począwszy od hotelu, restaurację, miejsce spotkań tajnego sztabu czy dom publiczny – burdel. Jest to miejsce, które przez wiele lat wzbudzało wiele kontrowersji wśród mieszkańców Białegostoku. Budynek należał do fabrykanta Christian August Moes urodzonego w 1810 roku, który miał fabrykę sukna (tkaniny wełnianej). Spróbuj wejść do kamienicy i przejść się schodami.

cerkiew-swietego-ducha-bialystok
Cerkiew Św. Ducha w Białymstoku podczas Dnia Świętego Ducha w 2018 roku – fot. Marcin Surynowicz – źródło: www.swietegoducha.cerkiew.pl

7. Cerkiew Świętego Ducha w Białymstoku

Lokalizacja: 53.146972, 23.121687

Jest to największa cerkiew prawosławna w Polsce. Ołtarz w środku poświęcony jest Ikonie Matki Bożej Nieoczekiwana Radość oraz św. Sawie Serbskiemu. Znajdziesz tam dzieła z drewna. Piękne i klimatyczne miejsce. Jeśli dobrze pamiętam to tam po raz pierwszy w życiu byłem na ślubie mojej cioci.

8. Centrum im. Ludwika Zamenhofa

Lokalizacja: 53.133991, 23.169758

Białystok to miasto wielu kultur. Słyszałeś o języku esperanto, który miał ujednolicić komunikację na całym świecie? Jego twórcą jest Ludwik Zamenhof, urodzony w 1859 w Białystoku. Człowiek z wizją tworzenia wielkich rzeczy. W centrum poznasz historię Ludwika i języka esperanto. Co więcej poszukaj warto przejść się do miejsca urodzenia Ludiwka na obecną ul. Zamenhofa 26. Znajdziesz tam duży mural. To jakieś 15 min pieszo spacerem od centrum. Bilet do centrum: normalny – 8 zł, ulgowy – 4 zł. Polecam!

9. Dworzec kolejowy PKP

Lokalizacja: 53.134232, 23.135632

Budynek dworca kolei warszawsko- petersburskiej powstał po 1862 roku. “Wreszcie 18 września 1862 roku, ze stacji kolejowej na warszawskiej Pradze odjechał pierwszy płatny pociąg osobowy. Przemknął przez Białystok, Wilno. Po 38 godzinach dojechał do Petersburga, pokonując 1000 km”. Warto zajrzeć, zamknąć oczy i wyobrazić sobie jak luksusowo wyglądał w środku za panowania caratu.

Przy dworcu znajduje się stary ryneczek o nazwie Rynek Madro. Dziś wygląda nowocześnie. Jeszcze kilka lat temu, będąc tam można było przenieść się w czasie. Zajrzyj i wsłuchaj się w język jakim operują lokalni.

10. Akcent ZOO

Lokalizacja: 53.120855, 23.165847

Otwarte ZOO w parku do którego nie ma żadnej opłaty. Znajdziesz tam niedźwiedzia brunatnego dziki, lisy, jenoty, jelenie, daniele, ptaki, etc.

11. Park Planty

Lokalizacja: 53.126322, 23.166313

Planty mierzą około 14 ha powierzchni. Znajdziesz tam Aleję zakochanych, w której można podziwiać koncert fontann ze światłami. Doskonałe miejsce na odpoczynek po całym dniu zwiedzania.

opera-filharmonia-podlaska-scena
Duża scena w Filharmonii i Operze Podlaskiej w Białymstoku, źródło: www.oifp.eu

12. Białostocki Teatr Lalek i Filharmonia Podlaska

Lokalizacja: 53.131019, 23.150171 / 53.130263, 23.150178

Czy kiedykolwiek byłeś na sztuce w Teatrze Lalek? 1? 2? 0? No właśnie. Jest to najstarszy Teatr Lalek w Polsce. Co więcej jest uznany za jeden z najlepszych pod względem wysokiego poziomu artystycznego. Warto szarpnąć się na bilet! Normalny kosztuje 40 zł, a ulgowy 30 zł.

Filharmonia Podlaska znajduje się dosłownie obok Teatru Lalek. Może poszczycić się jedną z najnowocześniejszych scen w Europie. Wysoki poziom odgrywanych sztuk. Miejsce robi duże wrażenie. Koszt biletu od 40 zł w górę, w zależności od miejsca i sztuki. Polecam!


Białystok i ciekawe miejsca – podsumowanie atrakcji miasta

W powyższym artykule starałem się zawrzeć miejsca, które nie nadszarpną Twojej kieszeni, a zarazem pozwolą poznać uroki i historię miasta Białystok nawet w 1 dzień. Jeśli dysponujesz weekendem, tym lepiej dla Ciebie. Zachęcam do poszerzenia wiedzy dotyczącej zwiedzania miasta. W tym artykule, pt. Zwiedzanie miast – 10 ciekawych możliwości znajdziesz kilka praktycznych sugestii na co zwracać uwagę, kiedy skończą się pomysły.

Jeśli masz do zagospodarowania więcej czasu i nie wiesz, co robić na Podlasiu to odsyłam do artykułu, pt. Szlaki turystyczne na Podlasiu – 6 propozycji na weekend. Znajdziesz tam 6 wyselekcjonowanych szlaków, które poprowadzą Cię przez ciekawe atrakcje Podlasia.

komentarze: 16
 1. Do listy koniecznie dodajcie muzeum Pamięci Sybiraków!!! Rzadko o nim się wspomina, a jest bardzo ciekawe i atrakcyjne!

 2. Pamiętam, że kiedyś z nudów wybrałam się w tamym kierunku (sześciogodzinna podróż). Pamiętam też, że nie żałowałam 🙂

 3. Wstyd się, człowiek odwiedził pół planety, a w Białymstoku nie był….
  Bardzo podobają mi się nawiązania historyczne w artykule, uwielbiam historię więc to dla mnie najbardziej interesująca część opisów.

 4. Bardzo mi się podobają te miejsca. Nie są takie oczywiste dla osób nie z Białegostoku. Artykuł mógłby zawierać 120 miejsc. Wybrałeś 12 i jest ok. Będzie to moja lista do zwiedzania przy kolejnej wizycie w Białymstoku. Dziękuję Tomku!

  1. Wyzywasz ludzi od debili bo zwracają uwagę że nie ma w zestawieniu kościołów,które stanowią trzon Podlasia?? Jakim małym czlowiekiem jesteś

 5. Naprawdę takie miejsca ?? A Kościół Farny? Kościół Rocha? A Ty wstawiasz miejsca zupelnie od czapy i to głównie interesujące dla kultu prawoslawia a Białystok to też piękne kościoły ale i inne miejsca historyczne nie koniecznie cerkwie itp. Słabe zestawienie.

  1. Ale serio ten komentarz? Przecież kościoły są wszędzie, zobaczycie je w każdym mieście w Polsce. A cerkwie też tam zobaczycie? 😉


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ