Biblioteka, czyli nieodkryty potencjał

kanal-podrozniczy-nayoutube-nifortunne-historie-z-podrozy

Jak często słyszę: “Ależ w moim mieście jest nudno!!!”. Nic bardziej mylnego nie można wymyślić!

Wyobraź sobie, że również tak jak Ty tkwił bym, w tym przekonaniu do dziś. Jak się okazało placówka o dumnej nazwie Biblioteka Publiczna, nie jest tylko zwykłą wypożyczalnią książek. Jest czymś więcej, a mianowicie tworzy coś na wzór “magicznych wrót”, po przekroczeniu których Twoja nuda odchodzi w zapomnienie.

Krocząc tą ścieżką, na swojej drodze możesz poznać ciekawych ludzi.

Do czego dążę. Chciałbym zmienić Twoje postrzeganie Biblioteki, jako stereotypowej wypożyczalni książek, do której się zagląda raz na dziesięć lat. Wyobraź sobie, że w Bibliotece oprócz wypożyczenia książek, czy też prasy możesz:

1. “W domu nie ma ani chwili wytchnienia i spokoju!”

Wskocz do Biblioteki i skorzystaj z czytelni, w spokoju i ciszy możesz popracować, czy też oderwać się od otaczającego Cię zewsząd letargu.

2. “Ehh, galeria sztuki, nuda! Ale w sumie bym poszedł. Ale nie bo to drogo, jakiś bilet; zostanę w domu.”

Wierz lub nie ale w Bibliotekach często są wystawy zdjęć, rękodzieł, portretów, obrazów, etc.

3. “Małe miasto, w którym się nic nie dzieje. Żadnych kulturowych przedsięwzięć… Żałosne!”

Czy wiesz, że do Bibliotek zapraszane są ciekawe osoby, które wygłaszają prelekcje na różnego rodzaju tematy? Czy wiesz że, co jakiś czas są spotkania z autorami książek i filmów, a tym samym można nie tylko dostać autograf, ale również porozmawiać, czy chociażby posłuchać kogoś ciekawego.

4. “Moje dziecko nie ma jak się rozwijać poza godzinami lekcyjnymi. Wszystko takie drogie. Kursy językowe drogie!”

Czy wiesz, że Biblioteki bardzo często organizują zabawy, zajęcia plastyczne, kursy i konkursy dla dzieci.

5. “W małym mieście osoby starsze odchodzą do lamusa. Nie mają co z sobą począć.”

Jak się okazało, w dniu dzisiejszym również i ja zostałem uświadomiony i zetknąłem się z rzeczywistością! Wyobraźcie sobie, że przeczytałem informację o spotkaniu pt. “E-motywacja: Ograniczyć ograniczenia”. Gościem była podróżniczka oraz Profesor antropologii na Uniwersytetu Warszawskiego, pani Ewa Nowicka Rusek. Spotkanie przebiegało w formie online. Temat intrygujący, zatem zawitałem. Jednak to co zastałem na miejscu zdumiało mnie. W sali siedziała grupka osób, jak się okazało byli to członkowie Klubu Literackiego oraz dwie przedstawicielki Związku Niewidomych. Klubowicze spotykają się i czytają wiersze, rozmawiają, dzielą się doświadczeniami, organizują i uczestniczą w różnego typu inicjatywach. Jest to inspirujące doświadczenie, kiedy widzisz taki zapał, niekiedy pięciokrotnie przewyższający nie jednego młodzieniaszka!

siemiatycze-spotkanie-motywacyjne
Spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Ks. Anny Jabłonowskiej w Siemiatyczach (19.11.2015 r.)

Wiem, że to co piszę wykracza poza wszelką sferę stereotypów o Bibliotekach, które zagnieździły Ci się w głowie. Uwierz mi, że warto śledzić poczynania tego typu placówek, gdyż mogą przynieść wiele wiedzy, pożytku i dobra w kierunku twego rozwoju.

A tak na marginesie. Jeśli masz mamę na emeryturze/rencie, czy babcię, które zamulają w domu, może warto by było je zmobilizować, by wyszły do ludzi?

Człowiek pośród ludzi, lat kilka traci 🙂

Serdeczne pozdrowienia dla Pań z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ks. Anny Jabłonowskiej w Siemiatyczach, członków Koła Literackiego i wszystkich obecnych na spotkaniu.

Zachęcam do śledzenia Biblioteki w Twoim mieście! Nie pozwól by umknęło Ci coś ciekawego! Daj sobie szansę!

Facebook: BIBLIOTEKA w SIEMIATYCZACH

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ