Jest kilka nieoczywistych kwestii, które potrafią zrujnować najpiękniejszą podróż. Dziś opiszę Ci 8 najczęstszych. Błędy podczas wojaży to rzecz normalna, jednak sztuką jest wyciągać z nich wnioski. Dziś opowiem Ci o moich spostrzeżeniach. Mam nadzieję, że sprawdzi się powiedzenie: “Najlepiej uczyć się na błędach innych”. Ucz się na moich, tak po prostu, za darmo.
Niektóre aspekty wymienione w artykule mogą na pierwszy rzut oka wydawać się bardzo błahe. Nie daj się jednak zwieść pozorom. Prawdziwy podróżnik wie, że to, co w życiu codziennym jest ‘easy’, w podróży może być ‘hard’.
Błędy w podróży – 8 najczęstszych niedociągnięć, które niszczą Twoją podróż
Błędy w podróży wymienione poniżej to wiedza na bazie kilku lat podróżowania w konwencji niskobudżetowej. Uchronienie się przed nimi może przynieść wiele dobroci. Po przeczytaniu zrozumiesz, o czym mówię.
1. Pielęgnacja paznokci
Myślisz sobie: “Po co do cholery mi obcinacz do paznokci?”. Jeśli jedziesz na 2 tygodnie to jest zbędny. Jednak jeśli jedziesz na 2 lub więcej miesięcy to jest konieczny. Paznokcie w podróży rosną jak jakieś oszalałe. Nie wiem dlaczego.
Długie paznokcie, mniejszy dostęp do wody, rzadsze prysznice… to sprawia, że pod paznokciami zbiera się masa bakterii. W podróży często jesz rękoma, co sprawia, że bakterie przedostają się do jamy ustnej. A stamtąd już bardzo blisko do żołądka i sraczki. Biegunka to dość przyjazny scenariusz, gorzej, np. z zarażeniem amebą, cholerą, etc. Warto również zaznaczyć aspekt robaków, np. owsików. O tym już poczytaj w internetach.
O biegunce pisałem już w artykule, pt. Biegunka w podróży, czyli jak sobie z nią radzić? Podsyłam wpis tak zapobiegawczo.
2. Dbanie o zamki
Ja się pytam, czy Ty kiedykolwiek wazelinowałeś/aś zamek w kurtce, namiocie, plecaku, śpiworze? NIE? A używasz pomatki do ust z wazeliną? Używasz, bo wysychają usta – prawda? Zamek też się zużywa na skutek tarcia. Zadbaj o niego. Jak padnie Ci zamek w plecaku podczas podróży to wtedy dopiero się, będziesz głowić, co masz zrobić.
3. Twoje położenie i plan
Jeśli jedziesz w podróż, zawsze miej osobę kontaktową w Polsce, która wie, gdzie jesteś. To pomoże zawęzić obszar poszukiwań w razie ewentualnego Twojego zaginięcia. Różnie w życiu bywa. Możesz zemdleć, dostać kokosem i zapomnieć jak masz na imię. Nie bagatelizuj tej kwestii. Dobrym motywem jest utworzenie arkusza na gmailu – udostępnienie go konkretnej osobie i na bieżąco uzupełnienie z wyraźnym wyprzedzeniem.
4. Jedzenie wartościowych rzeczy
Jedziesz w podróż i żresz najtańszy syf, jaki można, bo chcesz zaoszczędzić 1 zł. Rozumiem to, bo przerabiałem na własnej skórze. Z czasem zrozumiałem, że słabe jedzenie osłabia organizm. Brak sił powoduje, że Ci się nie chce. Samopoczucie jest słabe.
Szukaj balansu i potraw pełnowartościowych. Zapychacze zostaw innym. Szukaj węglowodanów złożonych, one dłużej uwalniają energię. Poczytaj w internecie, co to takiego i w jakich produktach występuje. Nie zapomnij o białku.
Często jest tak, że syfiaste jedzenie jest droższe od tego pełnowartościowego. Może czasem walor smakowy tej opcji zdrowszej jest mniejszy, jednak wartość, którą daje jest nieoceniona.
Zostawiam również artykuł o zasadach zdrowego odżywiania. To krótki tekst, który skupia się wokół najważniejszych aspektów, które warto znać.
5. Obozowisko na krzywy ryj
Kiedy stawiasz namiot obok domostw ludzkich to koniecznie podejdź, zagadaj, wypij herbatę. Oni muszą wiedzieć, co się obok nich dzieje. Ludzie bardzo nie lubią uczucia niepewności. Zniweluj ten pierwiastek, który w efekcie akumulacji może wywołać jawną niechęć do Twojej osoby. Uwierz mi na słowo! Jak otworzysz się na ludzi i pokarzesz im, że Ty tylko chcesz się przespać i jesteś zwykły gość to będą Cię szanować i chronić jak swojego gościa.
Tutaj koniecznie zajrzyj do artykułu, pt. Noclegu pod namiotem na dziko – 10 praktycznych rad. Praktyczne sugestie w nim zawarte pozwolą Ci wykorzystać w 100% potencjał namiotu.
6. Syzyfowa męka dotycząca pamiątek
Nie mam nic do kupowania pamiątek, ale kto mądry kupuje pamiątki na początku lub w środku podróży? Jeśli pamiątka jest malutka i lekka to ok. Jednak jeśli waży już ileś tam gram to niczym gwóźdź do trumny. Przecież przed Tobą jeszcze kawał podróży, w której trzeba nosić plecak. Nie kupuj ciężkich pamiątek. Każdy gram na plecach się liczy.
7. Miejsce cennych rzeczy
Trzymasz pieniądze w kieszeni. Jest tam 500$, dokumenty, wszystkie karty kredytowe. Wszystko masz w jednym miejscu. Gubisz portfel i tracisz wszystko. Okradają Cię i tracisz wszystko. Rozłóż to w jakiś rozsądny sposób, żeby zminimalizować straty w razie, gdyby coś tam. Tutaj masz artykuł o chowaniu pieniędzy, pt. Gdzie schować pieniądze w podróży? – 8 sposobów. W wolnej chwili również polecam zajrzeć do wpisu, pt. Oszustwa w podróży – 12 najpopularniejszych.
A przedmiot, który zawsze mam ze sobą to moneybelt – pasek z ukrytą kieszonką.
8. Rewia mody i bycie dolarem
To jeden z istotnych punktów pod względem zbierania reportażu – zdjęć, filmów. Jeżeli jedziesz gdzieś i wyglądasz jak milion dolarów. Kurtka z ‘Nord Fejsa’, kamera Canon z wielkim obiektywem, buty Meindla, zegarek Suunto, okulary ‘Guczi’… to odrazu masz ścianę nie do przebicia.
Możesz się zdziwić. Globalizacja dotarła praktycznie na cały glob. Tam, gdzie masz zadupie, biedę, brak elektryczności ludzie znają większość marek i utożsamiają je z bogactwem. A nawet jak nie znają, jakieś ubranie ma znaczek to myślą sobie – “To musi być drogie”. Tak po prostu jest. Nikt nie otworzy się przed takim człowiekiem. Pamiętaj zasadę: “Jeśli będziesz wyglądać jak dolar i sypać dolarami, to będziesz tylko człowiekiem dolarem”.
Jeśli chcesz otworzyć sobie więcej drzwi, to koniecznie ubierz się w wysłużone, skromne, praktyczne ubrania. Jeśli jest taka opcja to zaklej wszystkie logotypy, żeby nie rozpraszały innych. Taki mały zabieg, a efekty, będą nieocenione.
Czy błędy w podróży są trudne do wyeliminowania?
Wszystkie wymienione kwestie są każdemu z nas bardzo bliskie. Błędy w podróży to standard. Jak widać spojrzenie na nie z praktycznego punktu widzenia podczas podróży, nabiera nieco innego priorytetu. Mam nadzieję, że wpis uchroni Cię przed negatywnymi skutkami tychże nieoczywistych pomyłek.
W wolnej chwili koniecznie zajrzyj do starszego artykułu, pt. 10 błędów podczas podróży, których nie popełniaj! To wpis zupełnie inny od tego, na którym jesteś. Jedno jest pewne! Na pewno wzbogaci Twoją wiedzę i pozwoli mądrzej podróżować!
komentarze: 3
To prawda, co piszesz na początku – to, co wydaje nam się błahostką w domu, podczas podróży może stanowić problem. Przedmiot, na który nie zwracamy uwagi, bo jest ciągle w zasięgu reki, podczas podróży może okazać się niezbędna. Takiej wiedzy nabiera się z doświadczeniem, ale takie zestawienia są bardzo przydatne 🙂
Świetne rady ! dodaję do zapamiętania
będąc w Chinach kupiłam obraz mały bo mały ale jednak obraz wiozłam go w plecaku przez pół świata… dźwigając i uważając na niego jak na dziecko… wszystko się da ale wszystko ma swoją cenę. 😉 w podróży robi się różne rzeczy … asia