Ceny na Islandii – to warto wiedzieć przed podróżą

kanal-podrozniczy-nayoutube-nifortunne-historie-z-podrozy

Ceny na Islandii można określić dwoma słowami: karygodnie wysokie. Podróżowanie po wyspie z poziomu polskiego portfela wydaje się naprawdę wymagające i w sumie takie jest. Żeby lepiej przybliżyć temat, postaram się posłużyć najważniejszymi aspektami podczas podróży: ceny jedzenia, ceny atrakcji i ceny transportu na Islandii.


Ceny na Islandii

Ceny na Islandii dla Europejczyka są wysokie. A jak jest dla Islandczyków? W teorii są normalne, ponieważ ich wynagrodzenie jest proporcjonalne do cen. W praktyce narzekają na ceny, mówiąc że jest drogo.

Ludzie którzy mieszkają na Islandii lata, również narzekają na ceny, ponieważ mają punkt odniesienia. Mieszkając w Polsce, Anglii, Czechach czy w Niemczech, ludzie wciąż odnoszą ceny islandzkie do tych ze swojego kraju.

Islandia dla imigrantów będzie zawsze “droga mentalnie”, nawet jeśli ich wynagrodzenia za pracę będą wysokie.


Zestawienie cen na Islandii w 3 kategoriach

Nie da się jednak nie przeliczać. Jest to wręcz niemożliwe. Aktualnie jestem na Islandii już trzy miesiące i wciąż nie udało mi się wyzbyć kalkulowania cen i porównywania ich do polskich realiów.

Na początku mojej przygody z Islandią dostałem taką sugestię: “Nie ma sensu przeliczać. Jak tutaj zarabiasz i mieszkasz to przyjmij to co jest”. Nie jest to jednak proste w praktyce, jeśli człowiek mieszka ileś tam lat u siebie w Polsce, a tu wpada w inny świat. Gdzie okazuje się, że nie wszystko jest tak dostępne od ręki jak było “w domu”.

rejkiavik-miasto-ceny-na-islandii-podroz.png
Stolica Islandii z lotu ptaka – Rejkiavik

ISLANDIA ceny jedzenia

Ceny jedzenia na Islandii są w stosunku do Polski średnio 2-5x wyższe. Dajmy na to 10 jajek kosztuje 750 koron, co w przeliczeniu na złotówki daje 25 zł. Jajka w Polsce kosztują około 10 zł. Zatem cena o 2,5 razy wyższa.

Jeśli zechcesz pojechać do miasteczka Vik na południu Islandii i zjeść zupę o nazwie lawa to jej koszt wyniesie Cię za talerz oko koło 80 zł. Co prawda możesz wziąć jedną dolewkę, wciąż jednak cena zupy w restauracji w Polsce będzie oscylować w granicach 20 zł. To daje 4 razy wyższą cenę.

Tak czy inaczej polecam zajechać i spróbować zupę z jagnięciny i specjał: lava sup. restauracja nazywa się Sup Company (zostawiam lokalizację na Google Maps).

W tym wszystkim jednak warto wspomnieć, że w dużych miastach są supermarkety. Ceny tam są wciąż wysokie, jednak można znaleźć ichniejsze produkty, które sprzedają pod swoją marką. Są one tańsze i przyznam, że dobrej jakości.

Tanie sklepy na Islandii to: Bonus (Bónus), Kronan (Krónan), Hagkaup i Netto (Nettó). Warto zaznaczyć również, że niekiedy w supermarketach można znaleźć przy wejściu/wyjściu paletę z darmowymi produktami do wzięcia. Są to przeważnie produkty z krótką data ważności, np. 1 dzień do końca ważności mleka, 1 miesiąc do końca ważności kakao w proszku, etc.

Poczytaj również o freeganiźmie, bo na Islandii działa całkiem dobrze – Freeganizm, czyli jak przetrwać w podróży bez pieniędzy?


ISLANDIA ceny atrakcji turystycznych

Atrakcje turystyczne na Islandii są dla Polaka drogie. Jeśli chcesz pójść na wycieczkę na lodowiec, która trwa 4,5 godziny z czego przeważnie na lodowcu spędzasz 1h 10min. Musisz za taką przyjemność zapłacić w zależności od dnia, godziny, sezonu, średnio 100 dolarów, to daje około 440 zł.

Będąc przewodnikiem na lodowcu na Islandii, rzadko widuję Polaków czy Europejczyków ze wschodu. Dla obywateli, którzy nie są w strefie euro taka wycieczka jest kosztowna. Oglądanie wielorybów kosztuje również około 100 dolarów i trwa 3 godziny.

Zostawiam Ci kod na 10%. Jeśli będziesz jechać, np. we 2 osoby, to masz 20% ceny biletów w kieszeni. Tyle mogę dla Ciebie zrobić na obecny moment.

Kod 10%: TOMASZ
Strona z atrakcjami: …

Jeśli będziesz w sezonie letnim 2022 wybierać się na wycieczkę na lodowiec Vatnajokull (największy na Islandii i w Europie) to powiedz, że chcesz być z przewodnikiem z Polski – Tomasz Jakimiuk, wtedy pokażę Ci najciekawsze miejsca i zbijemy piątkę.


ISLANDIA ceny transportu

Transport publiczny istnieje, jednak jest trochę jak duch. Wyznaczone są autobusy na konkretnych trasach. Bardzo często odjazdy są tylko jeden raz dziennie o dziwnych porach. Cenowo 6h jazdy autobusem to około 70-100 dolarów w zależności od firmy przewozowej i trasy.

Jeśli plan podróży po Islandii przewiduje 7 dni to autobusy odpadają. Pozostaje autostop po Islandii, który w praktyce nie jest taki prosty. Polecam odcinek o tej tematyce – link do odcinka o auto stopowaniu na Islandii. Jeśli zdecydujesz się na autostop to prześledź kilka artykułów, żeby być przygotowanym:

Jeśli będziesz szukać inspiracji do autostopowej podróży to polecam zajrzeć do książki “Ludzie drogi“. Dostaniesz niebywały zastrzyk inspiracji.

Ok, zatem co będzie najlepszym rozwiązanie do transportu? Wynajęcie auta. Jednak trzeba się liczyć z wysokimi kosztami. Można to jednak ugryźć inaczej. Wynająć osobówkę z możliwością spania na tyle auta. Taki mini kamper zrobiony z osobówki. Czyli auto które jest niewielkie, nie rzuca się w oczy, mało pali i można zaoszczędzić na noclegach w hostelach/hotelikach. Brzmi dobrze?


Jak zaoszczędzić w podróży po Islandii?

Nie ma co się oszukiwać. Tanie podróżowanie to sztuka sama w sobie, która opiera się w głównej mierze na wymianie doświadczeń i szeroko pojętej wiedzy, między podróżującymi. Powodem dla którego tu jesteś i to czytasz jest chęć taniego podróżowania po Islandii. Zgadłem?

Mam dla Ciebie dwie dobre informacje, które pozwolą zaoszczędzić. Pierwsza to kod rabatowy 10% na ciekawe aktywności na Islandii, m.in. snorkeling, wycieczkę na lodowiec, wycieczkę kajakiem po lagunie lodowcowej, etc.

KOD 10%: TOMASZ
Strona z atrakcjami: …

Druga dobra wiadomość dotyczy informacji praktycznych, które sprawią, że podróż po Islandii nie będzie dramatyczną klęską finansową. Przeanalizuj artykuł, pt. Podróż po Islandii – 12 praktycznych informacji.

Polecam również zajrzeć do artykułu, pt. Jak oszczędzać w podróży? – 5 sprawdzonych rad. Jest tam sporo wiedzy, jak oszczędzać w podróży, będąc w podróży.


Podróż po Islandii, cenowe podsumowanie i kilka złotych rad

Podróż po Islandii to nierozerwalna kalkulacja kosztów. Jednak mając wiedzę, która jest zawarta w powyższym artykule, spokojnie możesz te koszty zminimalizować.

Polecam sparować na Islandii: zupa lawa, zupa z jagnięciny i tutejsze lukrecję.

Polecenia co do transportu są dla mnie jasne. Z całego serca zawsze jestem za autostopem. Rowerowa podróż po wyspie to niezła pomyłka. Po pierwsze silne wiatry, zmienna pogoda i wąskie drogi. A jak nie masz czasu na autostop to polecam wynająć auto.

Jeśli ciekaw jesteś jak żyje się na Islandii to polecam zajrzeć do serii filmów z Islandii na moim kanale YouTube. Odcinki są ułożone w kolejności chronologicznej – Życie na Islandii.

Przy pakowaniu nie zapomnij przeczytać artykułu, pt. Jak spakować się na Islandię? LISTA 25 rzeczy.

Serdeczności w podróży i dobrych ludzi na drodze! Hej przygodo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ