Chińska wiza w Ułan Bator – krok po kroku

kanal-podrozniczy-nayoutube-nifortunne-historie-z-podrozy

Wielokrotnie dostaję zapytania w sprawie tego, jak wyrobiłem wizę do Chin. Zatem sprawa wygląda tak, że nie robiłem jej w Polsce, gdyż nie wiedziałem, gdzie mnie zawieje. Najwygodniejszym rozwiązaniem było wyrobienie jej w Mongolii, a dokładnie stolicy – Ułan Bator. Czy w Polsce było by lepiej i szybciej? Możliwe, jednak jeśli przeczytasz ten wpis to wyrobienie wizy w Ułan Bator nie sprawi Ci większego problemu. Ucz się na moich błędach, a będzie wszystko w porządku.


Lokalizacja Ambasady Chin w Ułan Bator

 

 
***
  • Nazwa: Visa Center Of Chinese Counselor
  • Współrzędne: 47.923307, 106.922931
  • Strona oficjalna Ambasady Chin w Ułan Bator: KLIKNIJ

Jak by to nie zabrzmiało musisz odnaleźć te drzwi, które widnieją na poniższym zdjęciu i zająć kolejkę. 

***

ambasada_chińska_w_ułan_bator_wiza_do_chin

Zdjęcie 1. Wejście do wydziału wizowego Ambasady Chin w Ułan Bator, gdzie składa się wniosek wizowy

Godziny otwarcia i możliwość składania wniosku

Możliwość składania wniosku o wizę do Chin odbywa się w:

  • Poniedziałek: 9:30 – 12:00
  • Środa: 9:30 – 12:00
  • Piątek: 9:30 – 12:00

Proszę Cię nie bądź “ciotą” i zweryfikuj, czy godziny podane przez mnie wciąż są aktualne. To jest Mongolia, czyli inny stan umysłu. Godziny sprawdzisz tutaj: KLIKNIJ

***

tabliczka_chinska_ambasada_chin_ulan_bator_godziny_otwarcia

Zdjęcie 2. Tabliczka zlokalizowana przy drzwiach do Ambasady Chin w Ułan Bator

Kolejka podczas składania wniosku

(Ważne!)

Kluczowy aspekt ponieważ masz 2 kolejki. Jak patrzysz na zdjęcie nr 1 to kolejka dla Mongołów chcących otrzymać wizę jest zlokalizowana po prawej stronie i średnio liczy jakieś 150 osób. A po lewej znajduje się kolejka dla obcokrajowców. Musisz wziąć pod uwagę, że godziny otwarcia to 9:30 do 12:00, więc jak łatwo policzyć 2h 30 min. Są 2 okienka, które obsługują zarówno Mongołów, jak i obcokrajowców. Jeżeli Pan strażnik wpuści 5 Mongołów i 1 Europejczyka i będzie powtarzał ten schemat to w przeciągu 2h 30 minut będzie obsłużonych 10, no 12 obcokrajowców. 

Urzędnicy Mongolscy są tacy sami jak wszędzie. Szanują swój czas więc nie łódź się, że zostaną akurat dla Ciebie. Punkt 12:00 i szeryf zamyka wejście. Ci co byli to jeszcze zostaną załatwieni, a pozostali – dowiedzenia. Czy mam dla Ciebie cenną radę? No jasne. Kiedy mówiono mi, żebym przyszedł o 6:00 to się śmiałem. Przyszedłem o 7:00 i byłem dwunasty w kolejce. Mongołowie chyba tam nocowali.

Broń Pani nie przerażaj się tą kolejką i nie siej w swojej głowie strachu, czy niepewności, że Ci się nie uda. Zrobisz to. Czytaj dalej.

***

56-relacja-wiza-do-chin-mongolia-autostop-hulajnoga-podlasie-chiny

Zdjęcie 3. Kolejka po chińską wizę w Ułan Bator

Co potrzebujesz do wniosku do wyrobienia chińskiej wizy !!!


[1]
Wypełniony wniosek

Możesz otrzymać wniosek w ambasadzie, tam gdzie jest gigantyczna kolejka. Podchodzisz, przeprasza i prosisz Pana ochroniarza: “My friend, My friend PLEASE Visa Application Papers”. Żartuję… Wystarczy jak powiesz 100x, przekrzykując: “Can I please Visa Application Paper… Only?”. Jak Ci wręczy możesz pokusić się o podziękowanie w języku Mongolskim: “Bajel daaa”. Druga bardziej przystępna opcja to wydrukowanie z internetu. Wchodzisz na stronę oficjalną Ambasady Chin: TUTAJ, ewentualnie od razu klikasz tutaj, by ściągnąć formularz: TUTAJ.

Czy formularz jest trudny? Nie. Czytaj uważnie, a wszystko będzie spoko. Ja nieco naciągnąłem faktów, jednak liczy się, że rubryczki pełne.

***

wiza_formularz_wiza_chinska_ulan_bator

Zdjęcie 4. Pierwsza i druga strona formularza o chińską wizę
***

wiza_formularz_wiza_chinska_ulan_bator_1

Zdjęcie 5. Kolejne strony formularza o chińską wizę
[2]
Ksero pierwszej strony paszportu i wizy do Mongolii

Popytaj o jakieś xero na dzielni. Ziomeczki wskażą drogę. Koszt kilku groszy.

***

ksero_paszportu_ksero_wizy_mongolia

Zdjęcie 6. Ksero pierwszej strony paszportu i obowiązkowe ksero wizy do Mongolii
[3]
Udokumentowane noclegi na czas pobytu

Jechałem autostopem. Spałem w namiocie i CS. Co więc zrobić. Wchodzisz na Booking.com – TUTAJ i rezerwujesz. Rezerwuj tak, by pokrywało się to z późniejszą trasą wpisaną w aplikacji wizowej. Z rezerwacjami hosteli/hoteli rób tak, że sprawdź, które dają możliwość zarezerwowania bez konieczności opłaty. Robisz rezerwację, ściągasz potwierdzenie rezerwacji i wykonujesz anulowanie tejże rezerwacji. Proste! Ja poszedłem na łatwiznę i zarezerwowałem na 30 nocy hostel w Pekinie. A później  okienku tłumaczyłem, że będę jeździć w ciągu dnia po okolicznych wioskach i wracać. Pani zapytała mnie po co będę jeździć po wioskach. To odpowiedziałem, że będę zbierać materiał na studiach o RURAL AREA. Oznajmiła, że Pekin mi się znudzi przez 30 dni, to ja jej że PEKIN duży, a ja pierwszy raz w Chinach. A w Pekinie byłem dosłownie 3 dni.

***

potwierdzenie_noclegow_chinska_wiza

Zdjęcie 7. Potwierdzenie noclegów z witryny booking.com na cały pobyt w Chinach
[4]
Bilet powrotny z Chin

Jechałem stopem i nie wiedziałem, kiedy opuszczę kraj. Ty też? Spokojnie. Udaj się do Air Market, który jest biurem podróży zlokalizowanym przy Placu Czyngis-Chana. 

 

Współrzędne tutaj: 47.916632, 106.915202

 

 
***

market_wiza_chinska_ulan_bator

Zdjęcie 8. Air Market – biuro podróży w którym otrzymasz za darmo rezerwację lotniczą
***

Air Market znajduje się na przeciwko poczty, po drugiej stronie ulicy. Pójdź tam i poproś o lot w wyznaczonym terminie, czyli kilka dni przed końcem wizy. Miły pan wystawi Ci ten kwitek w zupełności za darmo. Wszyscy wiedzą, że jest to przekręt i wszyscy to robią. Nie pytaj dlaczego. Ważne jest to, że bez tego za miliony monet nie dostaniesz wizy.

Potwierdzenie wygląda tak jak na załączonym poniżej zdjęciu numer 9.

***

Potwierdzenie lotu - chińska wiza

Zdjęcie 9. Potwierdzenie lotu uzyskane w pełni za darmo w Air Market
[5]
Zdjęcie do wizy

Zastrzel mnie, a nie pamiętam ile zdjęć było potrzebnych. Chyba jedno. Ja miałem przy sobie z 15 sztuk. Wyrobiłem przed wyjazdem, gdyż wiedziałem, że będą potrzebne do wizy. 

[6]
Wyciąg z konta bankowego

Mówią, że trzeba, ja miałem print screena ze swojego konta, gdzie w Photoshopie dokleiłem jedno zero. Pomyślałem, że dam im jak mnie poproszą. Nie poprosili, to i nie dałem.

[7]
Zaproszenie od Chińczyka

Miałem podrobione, jednak nikt mnie o nie nie pytał, to też się nie wychylałem.


Opłata za wizę chińską

Opłata w przypadku wizy jednokrotnego wjazdu, jak i wyjazdu dla Polaków wynosi 30$. Kwitek do zapłacenia dostaje się bezpośrednio po złożeniu wniosku. Należy udać się do Banku GOLMT, czy innego. Ten o którym wspomniałem jest 200 metrów od Ambasady zatem pod ręką i jak dobrze pamiętam to na kwitku był właśnie wskazany ten punkt. Tak czy inaczej w banku pokazuje się kwitek i Pani wszystko robi za nas. Pobiera niewielką prowizję i wręcza potwierdzenie, które przyda nam się przy odbiorze wizy. 

Pamiętaj, że te ceny mogą się zmienić. Te które podałem obowiązywałem w roku 2016.

***

 Współrzędne Banku GOLMT: 47.922420, 106.923836

 

 
***

oplata_wiza_chinska_ulan_bator

Zdjęcie 10. Wykaz opłat za wyrobienie chińskiej wizy w 2016 roku

Odbiór wizy

Wyrobienie wizy turystycznej na 30 dni trwa mniej więcej 4 dni. Pamiętaj o 2 rzeczach. Pierwsza to przy składaniu papierów dokładnie zapytaj, kiedy masz się stawić. A druga sprawa dotyczy tego, żeby nie zapomnieć świstka potwierdzającego opłatę za wizę. Inaczej masz w plecy.

Wizę możesz odebrać w poniedziałek, środę i piątek od 16:00 do 17:00. Przyjdź wcześniej. Ludzie tam już będą czekać o 13:00. Jedna godzina to relatywnie mało. A urzędnik pamiętaj, że zostawać po godzinach nie będzie.

***

odbior_wizy_chinskiej_ulan_bator_ambasada

Zdjęcie 11. Informacja o tym, kiedy i o której można odebrać wizę w Ambasadzie Chin – Ułan Bator

KONIEC

Zdobycie chińskiej wizy w Ułan Bator kosztowało mnie trochę czasu nad czym nieco ubolewam. Wszystko dlatego, że nigdzie nie było takiego poradnika, jak ten który czytasz. Musiałem nakombinować się, żeby wszystko grało jak należy. Mam nadzieję, że Ci pójdzie szybko i bez najmniejszych problemów. Daj znać jak faktycznie poszło. A może coś się zmieniło, co warto byłoby dopisać, a tym samym pomóc innym. Powodzenia!

PS: Gdyby zaszła potrzeba przedłużenia chińskiej wizy to zajrzyj do wpisu: Jak przedłużyć chińską wizę – szybko i bez stresu.

komentarze: 4
  1. Po koniec czerwca 2019 roku, nastąpiła bardzo istotna zmiana. Żeby złożyć wniosek o wizę należy mieć odpowiedni numerek. Numerki wydawane są wyłącznie we wtorki między godziną 9.30 a 12. Idziemy z kompletem dokumentów i jeśli urzędnik ambasady stwierdzi, że wszystko jest ok, otrzymujemy termin na złożenie wniosku. Jakieś 3 do 7 dni później. I numerek, oczywiscie

  2. 3 czerwca 2019, postanowiłem być na miejscu od 0400 oczywiście z własnym krzeselkiem, zastałem jedynie 2mongolki. Ludzie zaczęli się zachodzić ok 7-9 ale nie było tłoczno, robią się dwie kolejki dla Mongolow oraz obcokrajowców. Wizę ogarnęłam w 20minut. Co do papierów wykaz bankowy jest nie potrzebny, paszport był wydany po 2015 roku lepiej mieć ze sobą stary, i dostarczyć kopie jego 1 strony. Cena wizy w expresie wyszła 67$, co do reszty nic się nie zmieniło Air Market wciąż funkcjonuje, a z tego co się dowiedziałem najgorszym czasie żeby aplikować to lipiec sierpień, pozdrawiam

  3. Cześć !
    Dzięki za BARDZO pomocny artykuł. Za kilka tygodni czeka nas to samo. Orientujesz się może czy była możliwość wyrobienia (za dodatkowa opłata) wizy w tempie ekspresowym ? Zależy nam żeby czekać w UB jak najkrócej … z góry dzieki za info !

    1. @joannahalik:disqus – Witaj! Cała przyjemność po mojej stronie! Co do ekspresowej wizy to odsyłam do zdjęcia numer 10. Możliwość istnieje jednak za dodatkową opłatą. Dwa dni oczekiwania to 20$, a wyrobienie w tym samym dniu to dodatkowe 30$ od ‘łebka’. Da się. 🙂

      ps. Pozdrów Adama!

      Powodzenia i szerokości!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ