Cieszyn – Ogólnopolskie Spotkanie Blogerów Podróżniczych

kanal-podrozniczy-nayoutube-nifortunne-historie-z-podrozy

Chodzisz ulicami swojego miasta mijając masę ludzi. Niekiedy przystaniesz by obrócić się za jakąś osobą, która miała intrygujący styl, czy to bycia, a może ubioru. Często postrzegasz ich powierzchownie, nie zdając sobie sprawy jak wiele tracisz. Zwykły gość na pozór niczym nie wyróżniający się z tłumu, może być świetnym podróżnikiem, który niesamowicie opisuje swoje przygody i refleksje na nieznanym ci dotąd blogu.

Cieszyn to początek odkrywczej podróży. Zacznijmy jednak od początku.


Proza życia

Od czasu kiedy zacząłem podróżować i małymi krokami się tym dzielić, doświadczyłem zderzenia z rzeczywistością. Życie w hermetycznym środowisku uczyło szufladkowania ludzi po tym jak wyglądają, jakimi rzeczami materialnymi się obnoszą. Wraz z wiekiem i doświadczeniem życiowym doszedłem do jednej ważnej puenty:

Nie ważne jak wyglądasz. Nie ważne, czy masz Iphona. Nie ważne, czy masz aparat za równowartość ceny, za którą mógłbym sprzedać siostrę w Iranie. Ważne jakim jesteś człowiekiem.

W życiu sam decydujesz o tym jak potoczy się Twój los. Jeśli ktoś będzie negował to niech wie jedno: Gówno prawda!

- JAK TO DALEKO
Ogólnopolskie Spotkanie Blogerów Podróżniczych

Prozaiczny przykład z życia

Wrócę swą pamięcią do Torunia. Był 2 kwietnia, kiedy uczestnicząc w Festiwalu Podróżniczym, poznałem masę inspirujących ludzi. W gronie zacnej grupy była niepozorna Hania. Okazało się, że prowadzi już od dłuższego czasu bloga podróżniczego. Nigdy nie postrzegałem blogowania jako czegoś skomplikowanego. Rozmawiając wyszło, że jestem bardzo zielony w temacie. W pewnym momencie zaproponowała, abym udał się na 3 Ogólnopolskie Spotkanie Blogerów Podróżniczych w Cieszynie (15-17 kwietnia 2016). Pierwsza myśl nie była skłonna ku owej inicjatywie. Po kilku dniach pomyślałem:

“Właściwie czemu by nie pojechać i nie spotkać ludzi, których blogi czytam” – pomyślałem.

Szybka wiadomość do Hani. Zgadujemy się, że trasę Warszawa – Cieszyn pokonamy autostopem. Plan piękny, wykonanie również wykwintne. Po 12 godzinach byliśmy już na miejscu. Bez najmniejszych perturbacji dotarliśmy do jedynego hostelu w mieście granicznym z Czechami, który prowadzą trzej kumple – 3 Bros’ Hostel Cieszyn.

tomasz-jakimiuk-cieszyn-ogolnopolskie-spotkanie-blogerow-podrozniczych
Każdy z uczestników musiał się przedstawić

Kim są blogerzy i po co to wszystko?

Poznaję pierwszych blogerów znanych i mniej znanych. Jednak każdemu przyświecała jedna idea, a mianowicie wymiana doświadczeń blogerskich. Można by pomyśleć, że spotkanie miało charakter spiny i powagi, jednak od razu wyprowadzam z błędu. Było niesamowicie kulturalne i luźne w swym skomplikowaniu. Organizacja została dopięta perfekcyjnie, ku czemu chylę czoło w stronę organizatorów. Około 100 blogerów z całej Polski. W różnym przedziale wiekowym. Trafił się nawet Szymon, który ma dopiero 14 lat, a zaczyna swoją karierę blogową.

Chcąc być w czymś dobrym należy chłonąć wiedzę. Skąd zatem chłonąć, jak nie od wieloletnich praktyków? Właśnie. Spotkanie w głównej mierze opierało się na merytorycznej dyskusji dotyczących przeróżnych tematów, np. SEO, o którym większość mogła by napisać książkę, sugestie techniczne i estetyczne w odniesieniu do blogów uczestników, umiejętność montowania filmów na youtube, techniki prezentacji publicznych,  tematykę pozyskiwania czytelnika metodą wirusową i wiele innych. Ile głów na sali tyle różnych podejść, co przełożyło się na niesamowitą dyskusję. Na wyróżnienie zasługuje prezentacja stworzona przez Karola i Olę z Busem Przez Świat – była świetna! Wszystkim którzy zabrali głos by wyrazić swoją opinię, czy też podzielić się swoimi doświadczeniami – dziękuję i chylę czoło do kostek!

dyskusja-cieszyn-ogolnopolskie-spotkanie-blogerow-podrozniczych
Ujęcie podczas dyskusji

Krótki wniosek z wizytacji w Cieszynie

Niektóre tematy przerosły moje oczekiwania. Notes momentami krzyczał o pomstę pod presją długopisu, który z minuty na minutę wypełniał puste kartki. Finalnie doszedłem do wniosku, że mam masę błędów do poprawienia, na które bym nigdy nie zwrócił uwagi. Rozmowy z nowo poznanymi autorami blogów, których do niedawna utożsamiałem jedynie z nazwami ich witryn, stały się bodźcem motywującym. Wszystko to pokazało jak niewiele trzeba by iść naprzód w konkretnym temacie. Owy schemat działania tyczy się wszystkiego w życiu.


Ogólnopolskie Spotkanie Blogerów Podróżniczych i rada

Jeśli masz pomysł, to realizuj go najszybciej jak się da, by móc cieszyć się sukcesem, który nad Tobą wisi i czeka by spaść z impetem!

PS: Serdeczne podziękowania za zdjęcia dla: Michała Godlewskiego z Polish Travel Blogs i Marcina Wesołowskiego z Wojażer!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ