Co robić na Islandii – 7 darmowych propozycji

kanal-podrozniczy-nayoutube-nifortunne-historie-z-podrozy

Zastanawiasz się, co robić na Islandii? Jeśli interesują Cię darmowe aktywności na wyspie to wiedz, że jesteś w dobrym miejscu. Na podstawie kilku miesięcy mieszkania i podróżowania na Islandii, podzielę się tajemną wiedzą. Ustandaryzuję ją w 7 prostych punktach, tak by łatwiej było można zapamiętać.

Pamiętaj, że słowo darmowe nie zwalnia Cię z obowiązku dbania o naturę wokół poleconych miejsc. Zachowaj rozwagę i doceń fakt, że nie musisz płacić za wejście / skorzystanie z tych miejsc.


Podróż za darmo po Islandii

Jeszcze kilka lat wstecz, Islandia była rajem dla backpackersów. Wszystko się zmieniło po “bumie turystycznym na wyspę”, który miał miejsce 2016-2018 roku. Ilość ludzi przerosła Islandczyków. Turyści zostawiali tony śmieci i nie dbali o dobra prywatne.

Dziś we wszystkich miejscach turystycznych nie można nocować pod namiotem. Noclegi na dziko (oprócz gór) są zabronione. Kiedyś to było. Dziś trzeba szukać kempingów lub hoteli, które swoje kosztują. Tak to jest w życiu. Kiedy nie umie się uszanować, to się traci.


Co robić na Islandii, czyli darmowe aktywności, które warto znać

Zanim zaczniesz wędrować po darmowych atrakcjach dostępnych na Islandii. Koniecznie przejrzyj artykuł o płatnych opcjach – Atrakcje na Islandii – 8 ciekawych propozycji. Może uda Ci się wygospodarować fundusze, chociaż na jedną aktywność.

Poniżej dziele się 7 pomysłami na zwiedzanie wyspy za darmo. Darmowe propozycje na Islandii, podane poniżej, to moje ulubione aktywności na wyspie.


1. Wygrzej się i wymocz się

Gorące źródła na Islandii to dość znany temat. Islandczycy mają zakorzenione korzystanie z gorących źródeł nazywanych powszechnie (hot springs z języka angielskiego). Były to niegdyś miejsca zbierania się rodzin i znajomych.

Gorące źródła niekiedy były miejscem podejmowania ważnych decyzji przez władze lokalne. Plotkowano na tematy polityczne i gospodarcze. Działo się tak ze względu na małą ilość atrakcji na wyspie.

Polecam: Gorącą Rzekę – Reykjadalur Hot Spring Thermal River – TUTAJ

gorace-zrodla-na-islandii-darmowe-miejsca-na-islandii-co-robic-na-islandii
Gorące źródła na Islandii

2. Zobacz, co słychać w górach

Treking w górach to idealny i w 100% darmowy pomysł na zwiedzanie Islandii. Można spokojnie nocować pod namiotem bez obawy o mandat. Pamiętaj o sprzątaniu po sobie.

Najważniejsze jednak jest to, że na Islandii w ciągu całego roku pogoda jest nieprzewidywalna i bardzo skrajna. Od silnych wiatrów, po dzikie ulewy. Na treking w góry bądź przygotowany na 200% siebie. Może od tego zależeć Twoje życie.

Polecam poczytać:

Polecam: Szlaki Laugavegur i Fimmvorduhals – w sumie 80 kilometrów szlaków o zróżnicowanym krajobrazie.


3. Atrakcje za darmo na wyciągnięcie ręki

Jest masa atrakcji za darmo na Islandii, które mają w sobie ciekawe historie. Podam Ci dla przykładu 3:


4. Spadająca woda

Wodospady na Islandii to dość znane atrakcje. Możesz sobie zaplanować podróż od wodospadu do wodospadu. Znajdziesz i taki wodospad, który możesz obejść dookoła.

3 wodospady, które przypadną Ci do gustu to:

  • Wodospad Svartifoss
  • Wodospad Skogafoss
  • Wodospad Godafoss

Zobaczenie wodospadów jest w 100% darmowe.


5. Islandzkie życie

Zwierzęta na Islandii to niekiedy, główni aktorzy na fotografiach. Owce, konie, maskonury, wieloryby to perły tego kraju. Próbuj złapać piękne kadry, pozostając blisko natury.

Uważaj na owce, są wszędzie. Jeśli potrącisz owce i ona zginie, to jesteś zobligowany do zapłacenia $$$ jej właścicielowi.

owce-na-islandii-darmowe-miejsca-na-islandii-natura-co-robic-na-islandii
Owce przez większość roku są na zewnątrz (wolny wypas)

6. Siła natury

Zwłaszcza w sezonie letnim na Islandii można znaleźć całą masę ziół i owoców. Polecam wyedukować się w tej kwestii i mieć oczy szeroko otwarte. Ze swojej strony polecam poszukać 3:


7. Wskocz zobaczyć lodowiec

Żeby wejść na lodowiec, nie potrzebujesz pozwolenia. Możesz to zrobić sam / sama. Ale! Robisz to na własną odpowiedzialność!

Zatem od początku. Możesz podejść pod jęzor lodowca i podziwiać go. Ten krok jest bezpieczny. Możesz również wejść na lodowiec i go zwiedzać do woli. Warto mieć wtedy minimum: raki koszykowe na buty. Trzeba jednak zaznaczyć, że jeżeli nie masz zielonego pojęcia o lodowcu i nie jesteś w stanie rozpoznać miejsc, które mogą ‘zabrać Ci życie’ to przyznam, że jest to spore ryzyko.

Jeśli znasz kogoś, kto ogarnia lodowiec, to lepiej pójdź z taką osobą. Na lodowcu jeden błąd, może być ostatnim błędem. Podkreślam jednak, że nie wymaga to żadnych zezwoleń i jest w 100% za darmo.

atrakcje-na-islandii-wycieczka-na-lodowiec-lodowa-jaskinia-niebieski-lod.jpg
Jaskinia lodowcowa

Ciekawy nocleg na Islandii

Coś ekstra, co może Cię zainteresować. Jeśli będziesz szukać ciekawego noclegu na Islandii to polecam zapoznać się z miejscem, które prowadzi Konrad – Farma Dusz. Zrobiłem z nim wywiad. Zostawiam link do filmu poniżej.

Jeden z odcinków z serii o Islandii

Darmowe atrakcje na Islandii, czy one są za darmo

Wszystko, co jest za darmo wymaga 2 aspektów od Turysty, który chce z tego skorzystać. Po pierwsze wiedzy o lokalizacji, gdzie ów miejsce / atrakcja się znajduje. Po drugie wiedzy na temat szerokopojętego przetrwania (np. w górach) czy środowiska miejsca (np. lodowca).

Płacąc za atrakcję, często płacisz za wiedzę ludzi i sprzęt. Jeśli nie chcesz za to płacić to musisz się tego nauczyć i kupić sprzęt. Takie jest życie.

Tutaj przychodzi mi do głowy stare porzekadło.

Kto nie ma w portfelu, ten ma w nogach.

Tomasz Jakimiuk, autor bloga JAK TO DALEKO

Powodzenia w zwiedzaniu Islandii i jeśli zdecydujesz się na podróż samochodem po wyspie to polecam artykuł, pt. “Podróż samochodem po Islandii“.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ