Co robić w czasie wolnym? 20 pomysłów

kanal-podrozniczy-nayoutube-nifortunne-historie-z-podrozy

Czas wolny to nie wyrok. Może powstać z wielu nieprzewidzianych przyczyn choroby, wypadku, kwarantanny na skutek rozprzestrzeniającej się epidemii. Jak efektywnie zagospodarować ten czas, kiedy masz ograniczone pole do przemieszczania się i podróży? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w tym właśnie artykule.


Koronawirus – Co robić w czasie wolnym? Co robić podczas kwarantanny?

Post ten piszę zainspirowany aktualnymi wydarzeniami związanymi z koronawirusem. Epidemia wirusa oznaczanego COVID-19 wywołała całkowitą destabilizację gospodarek krajowych na całym świecie. Poziom działań prewencyjnych w naszym kraju wszedł na wyższy poziom doprowadzając do przymusowej kwarantanny osób powracających zza granicy oraz maksymalnego ograniczenia wychodzenia z domów obywateli.

Z dnia na dzień zostały zamknięte placówki edukacyjne, firmy zaczęły wysyłać pracowników na home working, płatne i bezpłatne urlopy, a niektórzy pożegnali się z pracą w dobie kryzysu. Wiele osób zderzyły się z problemem zagospodarowania swojego czasu wolnego.


Co robić w wolnym czasie, by go nie stracić?

Poniższa lista to propozycje, które moim zdaniem niosą ze sobą wartość. Niektóre są banalne i proste, inne mniej oczywiste. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. Są to sprawdzone sposoby, które efektywnie wypełnią Twój cenny czas.

1. Czytanie książek

Nie ma lepszej czynności, w którym można połączyć relaks oraz poznanie. Mózg po takim działaniu jest konwersacyjny oraz świadomy kulturowo. Pozwala uciec w świat, który kreuje autor. Aktualnie czytam Plemię mentorów. 11 pytań do najlepszych na świecie – Timothy Ferriss. Polecam Ci również moje książki: Ludzie drogi oraz JAK TO DALEKO.

2. Słuchanie audibooków

Nie każdy lubi czytać fizycznie książki. Niektórym szybko męczą się oczy lub najzwyczajniej w świecie wolą słuchać. Warto rozejrzeć się za audiobookami i poszerzać swoje horyzonty poprzez zmysł słuchu. Ze swojej strony polecam serię audiobooków o Harrym Poterze, czytaną przez Piotra Fronczewskiego. Istna magia.

3. Porządek w zdjęciach

W dobie aparatów cyfrowych z jednego wyjazdu potrafimy przywieźć kilka tysięcy zdjęć. To doskonały czas na porządki w folderach ze zdjęciami i dogłębną selekcję. Może warto pomyśleć o wydrukowaniu kilku najciekawszych kadrów? Ten artykuł z pewnością pozwoli zaoszczędzić – Zdjęcie do paszportu, wizy, dowodu za 0,07 groszy.

4. Porządek w szafie z ubraniami

Podróżowanie nauczyło mnie tego, że nie potrzebuję dużo ubrań. Warto zajrzeć do szafy i zrobić gruntowną analizę ubrań. Przyjmij zasadę: Tego czego nie założyłem w przeciągu 8 miesięcy, wywalam!

5. Zacznij pisać bloga

Kiedyś był taki pomysł? Jak nie teraz to kiedy? Zawsze możesz zacząć od darmowych platform takich jak wordpress.com lub blogger.com, a jak złapiesz bakcyla to spokojnie przeniesiesz go na niezależny serwer i domenę. Te wpisy wpisy o blogowaniu mogą się przydać – Jak zostać blogerem, być popularnym i zarabiać? oraz Pisanie bloga – czy warto i co daje?

6. Podszkol się z fotografii smartfonem

Nie potrzebujesz super sprzętu fotograficznego, by ogarnąć podstawy. Wystarczy smartfon i trochę kreatywności. Lepsze zdjęcia zaplusują np. na Twoim praywatnym Facebooku wśród znajomych. Ten wpis zawiera praktyczne rady – Fotografia smartfonem – 5 rad jak robić piękne zdjęcia.

zielone-oko-zolty-spiwor-afryka-podroznik-co-robić-w-czasie-wolnym
Zdjęcie wykonane smartfonem

7. Załóż kanał w social mediach

Każdy z nas kreuje swój wizerunek. Jedni robią to świadomie, inni mniej świadomie. Warto spróbować swoich sił na którejś z platform. Zastanów w czym czujesz się mocniejszy. Może masz predyspozycje do mówienia przed kamerą? Wtedy masz duże szanse na YouTube.

8. Przejrzenie sprzętu turystycznego

Czas wolny to najlepszy moment na spokojną analizę, tego czego potrzebujesz do podróży. Sprawdź, co trzeba naprawić i to zrób. Jeśli czegoś potrzebujesz to wykonaj przemyślane zakupy. Podrzucam artykuł, który pomoże zaoszczędzić – Sprzęt turystyczny, gdzie i jak kupować tanio? oraz Webinar – Jak spakować plecak na podróż?

9. Planowanie kolejnej podróży

Kreowanie planu kolejnej podróży stanowi doskonały motywator do działania. Odpal plik word na gmailu i zbieraj informacje o potencjalnej destynacji. W taki sposób nie zagubisz nigdzie swoich zapisków.

10. Zainspiruj się filmami podróżniczymi

To dobry czas, by nadrobić trochę propozycji filmowych. Niektóre dają takiego kopa, że podskoczysz z miejsca. Zostawiam artykuły, które mogą pomóc w wyborze – Filmy podróżnicze – TOP 12 najciekawszych i inspirujących oraz Seriale podróżnicze – 5 wciągających propozycji.

11. Odśwież stare kontakty

Napisz do znajomych: “Cześć, co słychać?”. Warto odkopać stare kontakty, na które nie było do tej pory czasu.

12. Zacznij uczyć się nowego języka

Nauka nowego języka to świetny trening dla mózgu, jak i również możliwość lepszego zrozumienia kraju. Może nauka francuskiego zagna Cię z ciekawości do byłych kolonii francuskich w Afryce? Kto wie. Łap – Darmowe strony do nauki języka angielskiego.

13. Zadbaj o kondycję

Najlepsza podróż to ta, kiedy Twoje ciało jest na nią gotowe. Co z tego, że pojedziesz w Tatry, jak nie dasz rady wejść na Gubałówkę? No właśnie. Ćwicz i nabieraj sprawności. W internecie znajdziesz całą masę darmowych treningów. W zaciszu domowym polecam książkę – Skazany na trening. Zaprawa więzienna – Paul Wade. Świetnie sprawdzi się na początek przygody.

14. Rozwijaj swoje hobby

Ciągle brakuje Ci czasu? Tym razem masz go wystarczająco. Zrób to, co kochasz. Poświęć czas wolny swojemu hobby.

15. Poszukaj inspirującego kanału na YouTube

Poszukaj Twórcy na YouTube, który robi film o tym, co Cię interesuje/inspiruje. Może będą to podróże, może jazda na rowerze czy konno. Pogrzeb. Warto podglądać jak robią coś inni i się inspirować.

Podróż solo przez Pakistan – złap inspirację i poszerz swoje horyzonty

16. Bieganie

Ludzie zawsze mówią, że nie mają na to czasu. Nadarzyła się właśnie okazja. Wystarczy znaleźć najbliższy las, polanę czy park i ruszyć. Załóż stare adidasy. Nie szukaj wymówek, tylko wyjdź z domu i zacznij biec.

17. Nauka medytacji

Medytacja pozwala osiągnąć wewnętrzny spokój. Spróbuj swoich sił. Może rutyna medytacyjna podczas czasu wolnego stanie się poranną rutyną podczas powrotu do normalnych zapracowanych dni? Zdradzę Ci, że sam zbieram się do uskuteczniania medytacji w swoim życiu.

18. Zeszyt z pomysłami

Czas wolny to świetny moment na wymyślanie planów i pomysłów na przyszłość. Zaadoptuj zeszyt do tego działania. Zapisuj każdy pomysł, który uznasz za warty uwagi. A następnie spróbuj go rozwinąć.

19. Naucz się czegoś nowego, co można przekuć w pieniądz

Pomyśl, co byś chciał się nauczyć, a zarazem czy jesteś tą nową umiejętność przekuć w pieniądze. Dla przykładu zajmujesz się fotografią i pisaniem. Nigdy nie miałeś styczności z tworzeniem filmów. To może czas, żeby zacząć?

20. Twórz

Tworzenie jest procesem kreatywny. Zacznij malować, ozdabiać, pisać teksty, może wymyślisz wiersz, piosenkę, scenariusz filmowy? A może zaczniesz robić na drutach sweter lub dywan. Wszystko leży w Twoich rękach. Wystarczy się tylko do tego zabrać. Kiedy nie miałem, co robić stworzyłem koszulkę do podróżowania bez znajomości języka. Dziś ją sprzedaję i zarabiam na tym.

koszulka-podroznicza-do-komunikacji-podróże-sudan-miecz-kaskara-tomasz-jakimiuk-blog-podrozniczy-jaktodaleko
Koszulka do komunikacji w podróży bez znajomości języka

Kreatywne pomysły na czas wolny

Co robić w czasie wolnym? Jak widać pomysłów na wypełnienie czasu wolnego jest cała masa. Można wybierać i przebierać. Pewne jest jednak to, że najtrudniejsze, będzie zwalczenie w sobie wewnętrznego lenia, który każdego dnia zabiera Ci cenny czas.

Nie zapomnij również o tym, że czas wolny to czas dla Ciebie. Niekiedy warto poleżeć brzuchem do góry i nic nie robić. Taki odpoczynek również jest dobry, pod warunkiem, że nie staniesz się jego więźniem. Tymczasem życzę powodzenia w działaniu.

Daj koniecznie znać w komentarzy poniżej, jaki jest Twój sposób na spędzanie czasu wolnego?

komentarze: 8
  1. Wcale nie trzeba mieć dużo kasy…najlepiej wsiąść w samochód w kilka osób, zrobić zrzutę na paliwo i ruszyć przed siebie w nieznane. Nie oznacza to nie wiadomo jak długich tripów, może być to także na przykład ciekawa wycieczka po pracy np do 100km od naszego miejsca zamieszkania.

  2. Git lista. Dorzucam kilka dodatkowych, konkretnych pomysłów, może jakaś zbłąkana dusza skorzysta z któregoś z nich 🙂

    Połączenie punktu 2. i 12.: warto słuchać angielskich audiobooków 🙂
    Na YT można łatwo znaleźć audiobooki nieco skróconych wersji książek, w których używane jest słownictwo np. na poziomie intermediate. Pieczemy w tym przypadku dwie pieczenie przy jednym ogniu: uczymy się języka poznajemy największe dzieła literatury (nieco okrojone wersje, ale poznamy fabułę). “Forrest Gump” trwa np. ok. 1 godz 20 min. Jeśli tempo czytania jest dla nas za wolne, to można je podkręcić x 1,5. Polecam też audiobooki: “Psycho”, “The Godfather” i wszelkie powieści Dickensa.

    Pod punkt 14. (i może 19.) – polecam zacząć naukę gry na jakimś instrumencie, szczególnie na ukulele
    Ukulele jest tanie, za 2 stówki dostaniemy przyzwoity sprzęt. Ma tylko 4 struny. Podstawowe akordy, jak C-dur i a-mol, łapie się jednym palcem… Na YT jest masa lekcji nauki gry na YT, i po polsku i po angielsku. Warto rzucić okiem na wystąpienie Josha Kaufmana na TEDx, który pokazuje jak gra na ukulele po 20 godzinach nauki.
    Ukulele jest poręczne, idealne, żeby zabrać je ze sobą w podróż. Jeśli nauczymy się kilku piosenek i w trakcie naszej wyprawy będziemy chcieli je przetrenować w jakimś ruchliwym miejscu, to może uda nam się nawet zebrać trochę drobniaków od przechodniów na dalszą podróż 🙂

    Pod 15. – osobom, które uwielbiają naturę polecam kanał na YT Piotra Chorzeli, człowieka, który o lesie wie bardzo dużo.

    Nauka tańca – można nauczyć się tańczyć bez wychodzenia z domu, ba, nawet nie mając partnera pod ręką. Polecam sprawdzić kanał “Move with colour” na YT (np. “Disco Funk 1” :p ).

  3. A ja się wyłamie i powiem że w czasie wolny warto zebrać grupę przyjaciół i iść grać w paintball lub asg. Jest to na prawde ciekawa dyscyplina która wzmacnia więźi i uczy orientacji a także samodzielnego myślenia.

  4. Ja z całą penwością nadrabiam w czytaniu książek które zawsze chciałem poznać a nie było czasu. Zacząłem też ćwiczyć w domu, ponieważ teraz głównie siedzę w jednym miejscu a ruch jest bardzo potrzebny. Oczywiście też planuje kolejne podróże i marzę już o chwili kiedy będzie można spokojnie je zacząć realizować. Pozdrawiam serdecznie wszystkich i życzę wytrwałości w tych niecodziennych dla nas chwilach. 🙂

  5. Jak ja lubię odwiedzać twojego bloga! Jest bezpretensjonalny. Piszesz w bardzo przystępny sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ