Co zabrać na majówkę? Lista 30 rzeczy

kanal-podrozniczy-nayoutube-nifortunne-historie-z-podrozy

Długi majowy weekend tuż tuż i nasuwa się jedno wielkie pytanie: Co zabrać na majówkę? Każdy chce wykorzystać ten czas efektywnie, planując wypad za miasto, podróż do parku narodowego, wyjazd w góry, czy nawet za granicę. W każdym z wymienionych przypadków, czy się chce, czy też nie będzie trzeba coś ze sobą zabrać. Dobrze by było gdyby te “coś” nie było przypadkową mało znaczącą rzeczą, która nawinęła się pod rękę, a w ostatecznym rozrachunku będzie użyta raz, bądź w ogóle.

Chcąc uczynić kroki związane z pakowaniem trzeba mieć gdzie upchnąć cały ekwipunek. Przy wyborze plecaka warto zajrzeć do wpisu: Jak wybrać najlepszy plecak do podróżowania, wtedy na pewno uniknie się przypadkowego nabytku, który ładnie wyglądał i na pierwszy rzut oka wydawał się praktyczny.

Wszyscy wiedzą, że źle spakowany plecak może zamienić najprostszą wycieczkę w jedną wielką męczarnię. Tak też kiedy już uda Ci się nabyć plecak, bądź też wygrzebiesz go z szafy, musisz wiedzieć o najczęściej popełnianych błędach przy pakowaniu. O tym wszystkim przeczytasz we wpisie 5 najgorszych błędów przy pakowaniu plecaka. Pozwoli Ci to w umiejętny sposób uniknąć frustracji już w trakcie wypadu. 


Co zabrać na majówkę? Lista 30 rzeczy, które warto mieć ze sobą

Poniżej znajdziesz 30 rzeczy, rozpisane na poszczególne kategorie tworzące listę: 10x odzież, 10x sprzęt, 6x higiena, 4x elektronika.  Rozpiska pomoże w prosty i szybki sposób spakować się, czy też zweryfikować rzeczy spakowane do plecaka na wyjazd majowy. A tak na marginesie, czy Twoim zdaniem brakuje czegoś w tej liście, co jest niezbędne przy tego typu wyjazdach? Daj znać po przeczytaniu.


Sekcja odzieży – 10 propozycji


1. Wygodne buty

Mogą wyglądać jak po przejściach – brudne i dziurawe, jednak jeżeli są wygodne weź je. Niech się wstydzi ten kto patrzy, kiedy będziesz iść bystro przed siebie.

2. Koszulki termoaktywne

Koszulki sportowe to cud nad cudami. Lekkie, mało zajmują miejsca, szybko schnął i świetnie odprowadzają pot. Warto poczytać więcej o bieliźnie termoaktywnej.

3. Skarpety

Weź ciemne, nie jedziesz przecież na rewie mody. W zależności od intensywności chodzenia nie mogą być zbyt grube, gdyż nie nadążą odprowadzać potu i noga się sparzy.

4. Bielizna

Najlepsza byłaby ta dla biegaczy, ze względu na dobre odprowadzanie potu.

5. Spodnie

Jeżeli zależy Ci na optymalizacji miejsca w plecaku zabierz spodnie z odpinanymi nogawkami. Jak będzie ciepło zrobisz sobie z nich krótkie spodenki. Jeżeli takich nie masz weź długie i krótkie.

6. Polar

Nie bierz bluz bawełnianych i innych tworów, które chłoną wodę jak gąbka. Weź polar, który szybko schnie i jest lżejszy.

7. Kurtka 

Weź kurtkę przeciwdeszczową, ewentualnie puchową z jakąś cienką osłoną chroniącą od deszczu. 

8. Bielizna termoaktywna 

W ciągu dnia możliwe, że Ci się nie przyda, jednak już pod wieczór, a co ważniejsze do spania będzie doskonała.

9. Wandama / chusta buff

Maj może zaskoczyć, a głowa to jedno z miejsc przez które ucieka dużo ciepła.

10. Lekkie piankowe klapki

Jeżeli wylądujesz gdzieś w schronisku, czy innym obiekcie noclegowym, warto mieć klapeczki, by można swobodnie poruszać się po obiekcie, czy bezpiecznie pójść pod prysznic (grzybica).


Sekcja sprzętu – 10 propozycji


11. Namiot

Daje niezależność w każdym calu. Taki sprzęt posłuży kilka dobrych lat. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem to polecam zajrzeć do artykułu, pt. Jak wybrać dobry i lekki namiot do podróży?

12. Karimata / mata /alumata

Jeżeli jedziesz pod namiot niezbędny będzie izolator, który uchroni Cię przed wychłodzeniem organizmu, a zarazem da nieco komfortu podczas spania.

13. Śpiwór

Najważniejszy element, który tak naprawdę stanowi klucz. Jeżeli się nie wyśpisz i wstaniesz z samego rana bez sił i z dużym zmęczeniem to Twoja wycieczka będzie mało przyjemna. Polecam doczytać o śpiworze w artykule, pt. Jaki wybrać śpiwór na podróż pieszą, autostopem, rowerem?

14. Scyzoryk

Niezastąpiony przy krojeniu chleba, otwieraniu konserwy, a nawet przygotowywaniu ogniska (zdzieranie kory brzozy). 

15. Łyżeczka

Mała plastikowa łyżeczka dla dzieci zastąpi widelec, a tym samym ułatwi posilenie się i nabranie energii. 

16. Kubek

Najlepiej metalowy, w którym będzie można zagotować wodę prosto na ognisku.

17. Butelka z wodą / bukłak

Nie zapomnij o płynach są kluczowe, kiedy w grę wchodzi wysiłek fizyczny. Do czystej wody dodaj trochę soli bądź cukru, żeby płyn utrzymał się dłużej w Twoim organizmie. Polecam doczytać informacje w artykule, pt. Bukłak na wodę, czyli jak wybrać najlepszy?

18. Zapalniczka / krzesiwo

Ogień sam się nie rozpali, zatem warto mieć coś co da iskrę. Po ciężkim dniu zjedzenie kiełbaski z ogniska i ogrzanie, będzie największą nagrodą jaką można otrzymać.

19. Odblask

Możliwe, że będziesz przemieszczać się o zmroku. Nie dość, że łatwiej będzie Cię zlokalizować grupie, to również Twoje bezpieczeństwo na drodze wzrośnie kilkukrotnie.

20. Folia NRC

Jeżeli idziesz na wycieczkę z dala od ludzkich siedlisk może okazać się niezbędna podczas załamania pogody. Polecam poczytać więcej o foli NRC w artykule, pt. Folia NRC w podróży, czy warto?

majowka-nad-jeziorem-co-zabrac-na-majowke.jpg
Majówka nad jeziorem, czy to nie idealny pomysł?

Sekcja higieny – 6 propozycji


21. Szczoteczka do zębów

Zęby masz jedne, więc warto o nie dbać niezależnie od warunków w których się znajdujesz. 

22. Mydło w kostce

Pomoże zmyć pot i brud, nie tylko z ciała, ale i ubrań.

23. Chusteczki nawilżone

Kilka dni bez prysznica nie sprawi Ci żadnego problemu. Pod warunkiem, że zainwestujesz 1,5 zł w paczkę 10 sztuk.

24. Żel antybakteryjny

Jeśli wyjazd będzie nieco bardziej survivalowy to buteleczka 50 ml w zupełności wystarczy, by przed jedzeniem zdezynfekować dłonie.

25. Papier toaletowy

Nie ma nic gorszego jak świadomość braku “srajtaśmy”. Spakuj zapas w pierwszej kolejności, rzecz jasna w foliową torebeczkę, by nie zamókł w czasie deszczu. 

26. Mała apteczka

Kilka plastrów, bandaż, preparat odkażający, coś z paracetamolem do zbicia gorączki i tabletki z węglem aktywnym na ewentualne zatrucie, kiedy przyjdzie się pić wodę z kałuży.


Sekcja elektroniki – 4 propozycje


27. Aparat fotograficzny 

Pamięć człowieka jest ulotna, a miło kiedy można po kilku latach sięgnąć do wywołanych zdjęć i powspominać różne historie. Nie pozwól jednak, aby robienie zdjęć zdominowało cały wyjazd.

28. Telefon komórkowy

Urządzenie, które w razie kłopotów pozwoli wezwać pomoc, jednak równie dobrze może posłużyć jako czytnik map, gps, aparat fotograficzny czy latarka. Polecam artykuł, pt. Fotografia smartfonem – 5 rad jak robić piękne zdjęcia. Dzięki niemu Twoje zdjęcia będą znaczącą lepsze i ładniejsze.

29. Power bank

Nie musi być duży. Wybierając się w rejony dziewicze, gdzie wystąpi deficyt prądu może okazać się niezastąpiony, chociażby żeby podładować telefon i zerknąć na mapę.

30. Latarka czołowa 

Malutka latarka, którą można zamontować na głowie. Pomoże w odnalezieniu drogi, czy wygrzebaniu rzeczy z plecaka pod osłoną nocy.


Pakowanie majówka – podsumowanie

Na pozór bardzo proste pytanie: “Co zabrać na majówkę?”, może okazać się dość skomplikowaną sprawą w praktyce. Pamiętaj, aby podczas majówkowego wyjazdu zachować wszelkie normy bezpieczeństwa w podróży.

Jeśli wybierasz się pod namiot to mogą Cię również zainteresować wpisy dotyczącego tego, co warto zabrać zdrowego do jedzenia oraz praktyczna lista rzeczy, które warto zabrać pod namiot.

Daj znać jak wygląda Twoja lista rzeczy na majówkę?


komentarze: 6
    1. @jakubjanaszak:disqus, do ręczników zawsze podchodziłem specyficznie, gdyż w proty sposób można go zastąpić koszulką termoaktywną. A menażka faktycznie, jeżeli ktoś planuje przygotowywanie jedzenia na ognisku/palniku.
      PS. Masz może jakąś sprawdzoną menażkę z palnikiem? Zastanawiam się nad zakupem. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ