Couchsurfing, czyli jak znaleźć nocleg i anioła stróża

kanal-podrozniczy-nayoutube-nifortunne-historie-z-podrozy

Dla wielu osób słowo Couchsurfing początkowo kojarzy się z trenerem serfowania. Wiele osób myli słowo coach – trener, z couch – kanapa. W wolnym tłumaczeniu jest to serfowanie na kanapie, taka metafora, która skupia w sobie 2 pierwiastki, m.in. surfera – osobę, która szuka noclegu i couch’a – kanapowca, czyli hosta; osoby zapraszającej potencjalnego podróżnika do swojego domu.


Czy Couchsurfing jest darmowy?

Dobre pytanie. Kiedyś był całkowicie darmowy i bez żadnych ograniczeń. Ilość użytkownik wzrosła tak drastycznie, że autorzy postanowili wprowadzić coś takiego jak “weryfikacja”. Koszt zweryfikowania konta aktualnie (19.05.2018) kosztuje 240 zł jednorazowo na całe życie. 

Jeśli jednak nie chcesz płacić tych 240 zł to wciąż możesz korzystać z dobrodziejstw portalu, jednak masz organicznie w postaci 10 zapytań o nocleg w miesiącu. W praktyce to ograniczenie powoduje, że Twoje konto praktycznie nadaje się do znalezienie 1, a może 2 noclegów i to pry dużym szczęściu. Dlaczego? Ponieważ z autopsji wiem, że jeśli zależy Ci na szybkim znalezieniu noclegu w danym mieście to trzeba wysłać minimum 20 – 30 zapytań. Z moją twarzą zdarzało się i 50 zapytań.


Czy da się obejść system opłaty?

 Odpowiedź brzmi: TAK. Polak kombinuje. W sumie te 240 zł jednorazowo to niewiele w zamian za to co się otrzymuje jednak jest jeszcze jedna możliwość. Można uzyskać 3 miesiące weryfikacji konta w zamian za przyjęcie do domu jakiegoś podróżnika. Następnie zarówno podróżnik, jak i gospodarz muszą wzajemnie wystawić sobie pozytywne komentarze. Wtedy system automatycznie przydzieli gospodarzowi weryfikację


Couchsurfing i dziwne sytuacje

Idea CS od początku mówiła i wciąż mówi, że jeśli przyjmujesz do siebie podróżnika, robisz to z czystej chęci i w żadnym przypadku nie pobierasz od niego żadnych pieniędzy. Mi osobiście nigdy się nie zdarzyło, żeby któryś z gospodarzy prosił mnie o jakieś pieniądze. Słyszałem jednak o kilku przypadkach, gdzie gospodarz przy wyjeździe prosił o zapłatę. Taka sytuacja jest bardzo, ale to bardzo rzadka i wiąże się z pewnego rodzaju wymuszeniem i grą psychologiczną

Aaa… przypomniał mi się gospodarz z Pragi (Czechy). Gość miał masę pozytywnych referencji i przyjmował ludzi jak leciało. Kiedy do niego przyjechałem okazało się, że jest właścicielem hostelu, który mieścił się w jego domu jednorodzinnym. Typek na wejściu powiedział: “W ramach Couchsurfingu możesz u mnie spać 1 noc za darmo, kolejne noce będą kosztować 8 euro”. To jedyna taka sytuacja na pograniczu, którą miałem okazję doświadczyć w swojej karierze.


Czy Couchsurfing jest bezpieczny?

Miałem okazję spać już u ponad 200 osób w różnych częściach świata i nigdy, ale to nigdy nie miałem wrażenia, że coś mi grozi. Fakt faktem trzeba zaznaczyć, że niekiedy gospodarze okazują się tak niebywałymi osobliwościami, że człowiek zastanawia się, czy nie są z kosmosu. Podrzucę Ci kilka przykładów. Gospodarz z Meksyku – typek mieszkający w 18 metrowej kawalerce bez okien, grubszy, łysy, homoseksualista, który nie znał słowa porządek.

Drugi – meksykański artysta mieszkający z Francuzem (jego partner) w domu, gdzie miał prywatną dżunglę z oczkami wodnymi i masą przeróżnych zwierząt. Trzeci – Irańczyk u którego w domu chodziło milion karaluchów i innych robali. Czwarty – Irańczyk, u którego spałem pod kluczem i nie mogłem bez pozwolenia opuścić pomieszczenia. Piąta – Meksykanka, która za wszelką cenę chciała, żebym został jej mężem. Szósty – Pakistańczyk, który w rozmowie pytał tylko i wyłącznie o seks i europejskie kobiety. Takich historii można doszukiwać się tonami, jednak żadna z nich nie miała negatywnych dla mojej osoby skutków. No może poza skutkami dotyczącymi psychiki… niektóre osobowości do tej pory próbuję przetrawić.

couchsurfing-mongolia-autostop
Zdjęcie z Couchsurfingu u Jargalant / Mongolia

Jak znaleźć darmowy nocleg na Couchsurfingu?

Najrozsądniej będzie jak w punktach wymienię Ci konkretną instrukcję jak tego dokonać. Jeśli wciąż będziesz czuć niedosyt to odsyłam Cię do mojego prywatnego konta na Couchsurfingu: TUTAJ.

INSTRUKCJA:

1. Wejdź na stronę couchsurfing.com.

2. Zarejestruj się.

3. Dodaj przyjazne zdjęcie profilowe.

3. Wypełnij swój profil: zainteresowania, filozofia, etc.

4. Wybierz w oknie wyszukiwania: ZNAJDŹ GOSPODARZA.

5. Wpisz miasto, np. Białystok.

6. Wybierz datę, kiedy potrzebujesz noclegu.

7. Kliknij: WIĘCEJ FILTRÓW:

 • data ostatniego logowania: w ciągu ostatnich 24 lub ostatniego tyg.
  w zależności jak Ci się śpieszy.

8. Wybieraj osoby, które szybko odpowiadają (replies within a day).

9. Pisz wiadomości do każdego potencjalnego HOSTA – gospodarza. Wiadomość ma być:

 • kilka słów o Tobie i Twoim hobby,
 • dlaczego potrzebujesz noclegu,
 • możesz dodać, że przygotujesz pyszny obiad.

10. Im więcej wiadomości wyślesz, tym większe prawdopodobieństwo, że znajdziesz.


Czym sugerować się przy wyborze gospodarza na CS?

Kiedyś nie czytałem opisów na profilach gospodarzy, którzy mnie zapraszali. Dziś jednak podchodzę do sprawy nieco bardziej dojrzale. Często przeglądam zainteresowania, zdjęcia czy chociażby komentarze, chcąc zweryfikować, czy osoba u której mam spać jest ciekawa. Zdarza się tak, że niektórzy gospodarze w swoich opisach mają ukryte przekazy, np: coś w stylu: “…tylko dziewczyny, nocleg za darmo za sex”. Co poniektóre osoby mylą CS z portalem randkowym. Dobrą praktyką jest zgłoszenie takiego profilu administracji


Couchsurfing i anioł stróż?

Couchsurfing uczy wielu przydatnych umiejętności, m.in. otwartości, szybkiej adaptacji, przełamywanie barier, wychodzenia poza strefę komfortu, etc. Z CS jest tak, że na dobrą sprawę szukasz tego gospodarza, on się odzywa i przeważnie po 2 wiadomościach już jesteś u jakiegoś typa, albo typiary, gdzieś w Mongolii, której na dobrą sprawę nie znasz – ale jesteś. Brzmi absurdalnie, jednak jest to tak piękne, że aż uśmiecham się pisząc te słowa

Nie licząc podróży autostopem to właśnie Couchsurfing w dużym stopniu nauczył mnie otwartości na nieznajomego człowieka. Dzięki temu sposobowi podróżowania, przychodzę do domu nieznajomej mi wcześniej osoby, siadam przy stole, zaczynam pić herbatę i rozmawiać. Po chwili okazuje się, że mamy wspólne zainteresowania, a jak nie zainteresowania to obie strony są szalenie ciekawe swojego rozmówcy.

Umiejętność szybkiego nawiązywania znajomości na CS ukazała, że z każdym człowiekiem można znaleźć nić porozumienia, niezależnie od wieku, płci czy zainteresowań. Wielokrotnie witając do czyjegoś domu otrzymywałem bezinteresowną pomoc, której defacto nie potrzebowałem. Ludzie tak się wczuwali, że chcąc pokazać swój kraj z jak najlepszej perspektywy – gotowali mi lokalne potrawy czy zabierali na wycieczki po mieście – stawali się moim aniołem stróżem.

To niesamowite jak wiele oprócz zwykłego noclegu można otrzymać korzystając z Couchserfingu. Na obecny moment z wieloma gospodarzami z Couchsurfingu mam kontakt i mogę śledzić ich codzienne życie za pośrednictwem Facebooka czy Instagrama. Z mojego punktu widzenia Couchsurfing stanowi doskonałe dopełnienie podróży. Nadaje jej niepowtarzalnego biegu, który przeradza się w niezapomniane historie.

ps. Jeśli będziesz szukać alternatywy dla Couchsurfingu to polecam przejrzeć ten wpis: 10 sposobów na darmowe lub tanie noclegi w podróży

komentarze: 1
 1. Ja ze swojej strony polecam dwie bezpieczne aplikacje do couchsurfingu przeznaczone wyłącznie dla kobiet:

  Host a Sister – grupa na facebooku
  Travel Ladies – aplikacja mobilna


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ