Filmy podróżnicze – TOP 12 najciekawszych i inspirujących

kanal-podrozniczy-nayoutube-nifortunne-historie-z-podrozy

Na początku byśmy się zrozumieli pozwolę sobie wyjaśnić, czym są dla mnie filmy podróżnicze. To nic innego jak produkcja, w której scenariusz pobudza wyobraźnię, a miejsce nagrywania ujęć dają nieodparte poczucie, że chce się tam pojechać, być. Tak też przez całe swoje życie jestem w stanie wyszczególnić 12 filmów, będących dla mnie pewnego rodzaju swoistą inspiracją do odkrywania świata.

Każdy z tych tytułów oglądałem z zapartym tchem, a godzina wydawała się trwać niczym minuta. Dały mi masę motywacji do działania w wielu kwestiach życia, m.in. realizowaniu marzeń, docenianiu małych rzeczy, przełamywaniu strachu. Chcąc zachować chronologię zaczniemy od najmłodszej produkcji filmowej, która mnie urzekła. Przystąpmy zatem do subiektywnego rankingu małego podróżniczego kinomana.


TOP 12 – najciekawsze i inspirujące filmy podróżnicze


niepokonani-filmy-podroznicze

1. Niepokonani (2010)

Dramat wojenny opowiadający o grupie uciekinierów z gułagu, czyli obozu pracy zlokalizowanego na Syberii w czasie trwania II wojny światowej. Scenariusz stworzył Peter Weir we współpracy z Keithem Clarkiem na podstawie popularnej w latach pięćdziesiątych XX wieku książki Sławomira Rawicza “Długi marsz”. Wiosną 1941 roku, 26 – letni polski porucznik kawalerii, organizuje i wciela w życie ucieczkę z obozu numerr 303. Towarzyszy mu 6 więźniów z różnych narodowości, w tym jeden Amerykanin. Zbiegowie przedzierają się na południe przez dziką tajgę, następnie Wyżynę Mongolską, bezkresną pustynię Gobi, Tybet, Himalaje, do brytyjskich Indii. Cała trasa to ponad 6000 km. Bez mapy i kompasu z siarką i nożem. W moim mniemaniu tytani.


kwiat-pustyni-filmy-podroznicze

2. Kwiat pustyni (2009)

Dziewczyna z somalijskiej pustyni opuszcza rodzinny kraj i nieoczekiwanie dla samej siebie wkracza do świata mody, który okazuje się jej szansą na lepsze życie. Wraz z rozwojem akcji film ukazuje problemy związane z obrzezaniem kobiet w afrykańskich krajach, gdzie wyznaje się islam. Jest to jeden z tych filmów, na którym poleciały mi na koniec łzy.

Nieco więcej o filmie i obsadzie znajdziesz tutaj.


wszystkie-za-zycia-filmy-podroznicze

3. Wszystko za życie (2007)

Film opowiada historię młodego gościa o imieniu Chris, który po ukończeniu nauki na studiach postanawia odmienić swoje życie. Sprzedaje swoje rzeczy oraz przekazuje oszczędności na cele charytatywne wyruszając autostopem w podróż na Alaskę by żyć w dzikiej głuszy. W czasie trwającej półtora roku podróży przeżywa wiele przygód oraz spotyka kilka niezwykłych osób, na których wywiera ogromny wpływ, samemu kształtując swój pogląd na świat. Ten film jest dla mnie o tyle szczególny, gdyż pierwsze co zrobiłem to przeczytałem książkę, będąc w podróży po Meksyku, gdzie dopłynąłem jachtostopem, a podróżowałem autostopem. Czytając każdy rozdział dostawałem pozytywnego kopa, w odniesieniu do tego, że sami jesteśmy kowalami własnego losu i nikt życia za nas nie przeżyje.


choć-goni-nas-czas-filmy-podroznicze

4. Choć goni nas czas (2007)

Historia dwóch umierających mężczyzn, którzy pod wpływem szalonych przygód zostają przyjaciółmi. Pokazują, że nie wiek jest przeszkodą, a źle dobrane priorytety w codziennym życiu. Choroba staje się na tyle silnym bodźcem, że zmieniają swój światopogląd na otaczający ich świat.


dom-latających-sztyletow-filmy-podroznicze

5. Dom latających sztyletów (2004)

Chiny – IX wiek (859 rok). Chińska dynastia Tang chyli się ku upadkowi. Dwaj kapitanowie otrzymują zadanie uśmiercenia nowego przywódcy buntowników nazywanych “Dom latających sztyletów”, zagrażających skorumpowanej władzy. Do celu ma ich doprowadzić nieświadoma niczego, niewidoma tancerka Mei – córka jednego z buntowników.


kod-leonardo-da-vinci-filmy-podroznicze

6. Kod Leonardo Da Vinci (2003)

Ekranizacja powieści Dana Browna. Tajemnicze morderstwo w Luwrze staje się kluczem do rozwiązania jednej z największych zagadek strzeżonych przez tajemnicze stowarzyszenie. Film kręcono m.in. w oryginalnych wnętrzach Luwru i anglikańskiej katedrze w Lincoln. Przebieg wydarzeń trzyma w napięciu do ostatniej minuty.


jeniec-jak-daleko-nogi-poniosa-filmy-podroznicze

7. Jeniec: Tak daleko jak nogi poniosą (2001)

Klemens Forell (Bernhard Betterman) – niemiecki żołnierz zostaje zesłany na Syberię. Zostaje zesłany na 25 lat ciężkich robót w na Przylądek Dieżniowa. Nie chcąc przebywać w łagrach i tęskniąc za rodziną, ucieka pieszo w kierunku Turcji i Iranu, ścigany przez wroga. Przychodzi mu zmierzyć się z przerażającym głodem i walką o przetrwanie w mrozie sięgającym minus 50 stopni. Film ukazujący siłę ducha i determinację w dążeniu do wyznaczonego sobie celu.

Nieco więcej o filmie i obsadzie znajdziesz tutaj.


wodny-wiat-filmy-podroznicze

8. Wodny świat (1995)

Wizja przyszłości, w której po stopnieniu lodowców Ziemia zamieniła się w wielki ocean. Część ludzi którzy przeżyli prowadzą samotne życie żeglarzy. Inni osiedlają się na sztucznych atolach. Niemal wszyscy wierzą w istnienie legendarnego skrawka ziemi, gdzie można hodować zwierzęta i rośliny, a tym samym osiedlić się tam na stałe. Troje bohaterów wyrusza by rozwikłać zagadkę tatuaża na plecach dziewczynki, w którym zapisane są współrzędne stałego lądu.


7-lat-w-tybecie-filmy-podroznicze

9. Siedem lat w Tybecie (1997)

Film oparty na prawdziwej historii. Austriacki himalaista o imieniu Heinrich Harrer, postanawia wyruszyć na kolejną wyprawę, lecz z powodu wybuchu wojny nie może powrócić do domu. Podczas przymusowego pobytu w Tybecie poznaje młodego Dalajlamę – człowieka, który zmieni jego sposób patrzenia na świat. Niemal idealny świat kreowany przez setki lat rozpada się na skutek wtargnięcia Chińskiej Republiki Ludowej. Tybet i jego unikalna kultura upada.


biały-kieł-filmy-podroznicze

10. Biały Kieł (1991)

Alaska, druga połowa XIX wieku. Trwa gorączka złota. Jeden z poszukiwaczy złota – Jack, ratuje dzikiego psa z rąk mężczyzny zmuszającego zwierzę do brutalnych walk. Finalnie udaje się mu go oswoić i stają się nieodłączną parą przyjaciół.


w-80-dni-dookola-swiata-filmy-podroznicze

11. W 80 dni dookoła świata (1989)

Angielski dżentelmen Philieas Fogg zakłada się ze swoimi przyjaciółmi z klubu, o to, że w ciągu 80 dni uda mu się okrążyć świat. Razem z nim na tą trudną wyprawa rusza nowo zatrudniony lokaj. Podróż nie jest taka prosta jak to się na początku wydawało i bohaterowie popadają w przeróżne kłopoty. Żeby tego było mało w czasie podróży z londyńskiego banku ginie 55 tys. funtów. Śledztwo prowadzi detektyw Fix, który podejrzewa podróżnika Fogga o kradzież. Brytyjska prasa pęka w szwach na temat dziwnego zakładu. Wszyscy są przekonani, że to właśnie Fogg poprzez podróż dookoła świata chce zatrzeć ślady i uciec przed prawem.


błękitna-laguna-filmy-podroznicze

12. Błękitna laguna (1980)

To ekranizacja powieści Henry’ego DeVere’aDwoje, zrealizowana gdzieś na południowym Pacyfiku. Dwoje małych dzieci cudem uchodzą z życiem podczas katastrofy morskiej. Z zatopionego statku ląduje na wyspie tropikalnej, gdzie uczy się żyć w nieznanych im warunkach.  Lata biegną, a młodzi ludzie pogodzili się już z myślą, że zostaną na lagunie do końca życia. Łącząca ich dziecięca fascynacja przeradza się w głębokie uczucie z którego rodzi się dziecko. Pewnego dnia, pływając po atolu łodzią, na skutek ataku rekina, tracą obydwa wiosła i wszyscy troje zniesieni zostają na otwarty ocean. Gdy godzą się już ze śmiercią, odnajduje ich ojciec, który przez całe lata przeszukiwał rejon katastrofy na niedużym szkunerze.


Podsumowanie – filmy podróżnicze

A Twoim zdaniem jaki film zasługuje jeszcze, by go dodać do tej listy? Daj znać w komentarzu. Miłego oglądania!

komentarze: 4
  1. Cast away – arcydzieło! Zarówno pierwsza część, jak i druga, kiedy bohater wraca do domu stopniowo oswaja się ze starą-nową rzeczywistością i pod koniec filmu, stojąc na skrzyżowaniu dróg, uśmiecha się wiedząc, że gdziekolwiek pójdzie, poradzi sobie i czeka go kolejna życiowa przygoda 🙂

  2. Ja bym dodała jeszcze ‘ścieżki’ film biograficzny, ale też 2 filmy gdzie podróż występuje może w trochę innym ujęciu ‘stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął’ , ‘ pociąg do darjeeling’, pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ