Fotografia smartfonem – 5 rad jak robić piękne zdjęcia

kanal-podrozniczy-nayoutube-nifortunne-historie-z-podrozy

Fotografia smartfonem to dość skomplikowana sztuka. Mówi się, że nie sprzęt jest istotny, a umiejętności fotografa. Nie do końca zgodzę się z tym stwierdzeniem. Dobrze dobrany sprzęt pomaga osiągnąć, coś czego nie zastąpi nam umiejętność, np. rozdzielczość, ilość zapisanych informacji w obrazie, etc.

Dziś jednak skupmy się na tym, co mamy, czyli telefonach. Aktualnie mamy erę smartfonów. Ta era będzie trwać jeszcze z dobrych kilkadziesiąt lat. Myślę, że później wymyślą jakieś chipy, które będą wszczepiane w okolicach oka. Takie udogodnienie byłoby swoistym smartfonem zaimplementowanym w nasze ciało i podpiętym pod układ nerwowy. Obraz wyświetlałby się bezpośrednio na siatkówce oka. Ale się zagalopowałem. Już wystarczy. Jednak trzeba przyznać, że brzmi kuriozalnie. Gdyby jakieś 50 lat temu Stanisław Lem usłyszał o takiej wizji to zapewne, by natchnęłoby go do napisania kolejne nieszablonowej książki.


Dla kogo jest fotografowanie smartfonem?

Fotografia telefonem – smartfonem jest dla tych, którzy takowy posiadają. Jaki smartfon w dzisiejszych czasach nie posiada kamery? Wysunę odważną tezę, że żaden. Praktycznie każdy z nas w swojej kieszeni nosi maszynę fotograficzną z niebywałymi możliwościami rejestrowania obrazu. Nie mówię tutaj o specyfice sprzętu. Ona jest ważna, jednak nie najważniejsza.

Posiadanie sprzętu fotograficznego, tak małego, kiedyś było przywilejem osób zamożnych. Dziś każdy z nas może sobie pozwolić na zakup smartfona. Mając takową machinę możesz rejestrować obraz! To Twój przywilej, którego prawdopodobnie nie doceniasz. To, że możesz zatrzymać każdą chwilę w obiektywie sprawia, że masz siłę – siłę pisania historii.

fotografia-smartfonem-jak-robic-lepsze-zdjecia.jpg

“Nie znam się na fotografii”

To tak jak z gotowaniem makaronu. Znasz się na jego gotowaniu? Nie. Po prostu go robisz, bo jesteś głodny. Czytasz instrukcję i lecisz punkt po punkcie. Po kilku gotowaniach pamiętasz proces i z sukcesem go odtwarzasz. Tak samo jest z fotografią. Oczywiście nie odnosi się to do wszystkich kwestii. Mam na myśli aspekty warsztatowe, o których dziś wspomnę z punktu widzenia praktyka.

Fotografia to w dużej części wyobraźnia i kreatywne patrzenie na świat przez wizjer aparatu. Wszystko da się wykształcić. Jedni lepiej biegają, inni lepiej malują. Wszystko jest kwestią treningu. Im więcej powtórzysz jakiś proces, tym bardziej skrócisz swoją drogę do bycia w czymś specjalistą. Czas, czas i jeszcze raz czas. Będzie Twoim sprzymierzeńcem.


Jak robić piękne zdjęcia smartfonem?

Każdy chciałby gotowego przepisu. Opiszę 5 podstawowych zasad robienia pięknych zdjęć telefonem typu smartfon. Zasady są tak banalnie proste, że nie musisz denerwować się o ich zrozumienie.

Ten poradnik jest zarówno dla początkujących, jak i osób, które już mają podstawową wiedzę z zakresu fotografii. Sprawdzi się również jako świetne przypomnienie dla tych, których warsztat fotograficzny jest na nieco wyższym poziomie, niżeli podstawa.

Warto również podkreślić fakt, iż z Twojej strony owe zmiany nie będą wymagać żadnej ingerencji w modyfikację smartfona czy zakupu nowych elementów. Nauczysz się korzystać z tego, co już masz.


1. Choroba obiektywu – zaćma smartfonowa

Zaćma to taka choroba występująca na gałce ocznej u istot żywych. Doprowadza do pogorszenia ostrości widzenia, zamazanych lub przyciemnionych obrazów, kolory stają się wyblakłe i wiele innych kwestii utrudniających dobre widzenie. Jak się okazuje smartfony również posiadają taką przypadłość. Bardzo często doprowadza do tego, że zdjęcie w 95% jest zniweczone. Te 5% to zdjęcia, które dzięki zaćmie smartfonowej nabierają atrakcyjności.

Mowa tutaj o brudnym obiektywie. Jest to top 1 w liście najczęstszych winowajców słabego / rozmazanego zdjęcia. Wystarczy posiadać przy sobie szmatkę z mikrofibry. W ostateczności można przetrzeć obiektyw bawełnianą bluzką. Takie proste, a takie trudne w praktyce. Polecam czyścić obiektyw. Twoje zdjęcia staną się o niebo lepsze.

2. Zaburzenia błędnika

To dość ciekawe zjawisko, które gubi zaburzenia symetrii. Nie myśl, że w fotografii chodzi o to, by każda linia tworzyła kąt prosty. Tutaj chodzi o zachowanie spójnej kompozycji. Zaburzenie błędnika to nic innego jak utrzymanie chociażby horyzontu w linii prostej. A nie trzymanie telefonu w pozycji na romb i trzaskanie zdjęć jak najszybciej. Utrzymując horyzont przy robieniu zdjęcia kwiatkowi nadajemy kompozycji harmonii. Trochę nieba, trochę ziemi, a pośrodku kwiatek. Ma to sens? Dbaj o to.

Oczywiście wszelkie odstępstwa od reguły są pożądane! Proszę jednak, by były jedynie urozmaiceniem, a nie standardem.

3. Podziel ciasto

Jak mama piecze ciasto to dzieli je na kawałki, żeby starczyło dla każdego. Osoba, która ogląda Twoją fotografię, dzieli ją na części dla swojego mózgu. Nazywa się to fachowo “liniami kompozycji”. Każdy aparat w smartfonie ma taką opcję. Trzeba pogrzebać w ustawieniach. Jak te linie wyglądają? Najczęściej są to 2 linie poziome i 2 linie pionowe, które w samym środku tworzą kwadrat/prostokąt z 4 rogami. Te rogi to miejsca przecięć linii, będące gorącymi punktami. Takie 4 punkty przecięć to miejsca, na które człowiek oglądając zdjęcie w pierwszej kolejności patrzy.

Dzięki liniom również w prostszy sposób możesz zachować harmonię. Robiąc krajobraz i chcąc pokazać na zdjęciu więcej gór, masz podzielony obraz na 3 części poziome. Pokaż więc 1/3 nieba i 2/3 gór. Zadbaj również, żeby wypełnić min. 1 – 2 gorące punkty, np. w jednym umieść słońce, a w drugim ośnieżony szczyt.

kameleon-podroze-tanzania-polski-podroznik
W dwóch punktach styku – lewym i prawym górnym mamy oczy (twarz) i kameleona na dłoni. Wzrok widza automatycznie wędruje na twarz podróżnika lub na zwierzę. Zdjęcie wykonane smartfonem + edycja w aplikacji na telefonie.

4. Oświecenie umysłu Twego

Zdjęcie to nic innego jak malowanie światłem. Nasze płótno to matryca, a my decydujemy ile światła wpuścimy. Faktem jest, że w znaczącej większości waszych telefonów wszystko odbywa się w trybie auto i nic w tym złego. Jednak warto pamiętać, że trzeba zadbać o ilość wpadającego światła przez obiektyw. Jeżeli zapomnisz o tak ważnym aspekcie to Twoje zdjęcie może wyjść niewyraźne, z szumami, poruszone, a co za tym idzie brzydkie! Światło to moc dobrej fotografii.

sudan-podroznik-jakimiuk
Zdjęcie wykonane przy dużej dostępności światła naturalnego z minimalną edycją. Jak widać przy takich warunkach zastanych efekt jest naprawdę znakomity. Zdjęcie wykonane smartfonem.

5. Postprodukcja ma moc

Rzadko zdarza się wykonać zdjęcie, w którym wszystko będzie wręcz idealnie. Czasami jest mocno doświetlone, innym razem tego światła jest bardzo mało, a jeszcze innym kolory są tak intensywne, że razi po oczach. Z pomocną dłonią przychodzą wszelkiego rodzaju edytory do edycji fotografii. Nie musisz inwestować masy pieniędzy, w tego typu programy na telefon lub komputer. Te które wystarczą Ci w 500% są za darmo. Ja korzystając z takich aplikacji, nie wykorzystuje ich 100% potencjału.

Ktoś może sądzić, że naturalna fotografia jest najlepszą fotografią. Nie ma jednak naturalnej fotografii. Obraz, który zapisywany jest na matrycy jest już zdeformowany przez wpadające szkło (obiektyw), a następnie cyfrowo przetworzone według ustalonego algorytmu do formatu jpg. To samo zdjęcie zrobione różnymi aparatami, będzie wyglądać inaczej.

Osobiście uważam, że w każdej fotografii trzeba szukać piękna. Jeżeli da się je wyciągnąć poprzez balansowaniem bielą, czernią, cieniami, kolorami to dlaczego by tego nie uczynić? Warto jednak znać w edycji umiar. Nachalna zabawa z kontrastem może całkowicie zniszczyć zdjęcie. Wszystko w granicach rozsądku.

Polecam do obróbki program za darmo: Mobile Adobe Lightroom oraz moje autorskie presety wykonane w tym programie.

https://www.instagram.com/p/BxKEMNAAGar/
Fotografia wykonana w masajskiej chacie bez okien. Odrobina światła wpadała przez drzwi wejściowe. Przy zrobieniu zdjęcia użyta została lampa w smartfonie. Gdyby nie edycja fotografii, nic by z niej nie było. Nie wyglądała, by tak atrakcyjnie i czytelnie.

Fotografia smartfonem i piękne zdjęcia

Najlepsze zdjęcia wygrywające globalne konkursy fotograficzne to te, które zostały uchwycone w najmniej oczekiwanym momencie. Kogoś próbowano zabić, uderzyła bomba, dziecko zrobiło kupę na 2 metry w górę, chmury niebywale zasłoniły nieboskłon. Dobre zdjęcie to zdjęcie, które opowiada historię.

Jak pokazuje życie większość autorów niebywałych ujęć – było w dobrym miejscu o odpowiednim czasie z aparatem w dłoni lub w dobrym miejscu o odpowiednim czasie z aparatem, który mieli przy sobie i byli w stanie szybko go wyjąć, np. smartfona z kieszeni.

Jak prześledzisz konkurs fotograficzny iPhone Photography Awards, będziesz zdumiony jakie ujęcia można uchwycić smartfonem i późniejszą edycją.

Koniecznie zajrzyj również do artykułów pokrewnych tematyce fotografii:

Tymczasem zmywam się, by zbierać kolejne życiowe doświadczenia. Mam nadzieję, że ten artykuł da Ci trochę do myślenia w kwestiach fotografowania smartfonem, który jest codziennie blisko. Daj znać w komentarzach poniżej, co według Ciebie jest najważniejsze w sztuce fotografowania smartfonem?

komentarze: 14
  1. Już od jakiegoś czasu coraz częściej wybieram smarfon zamiast ciężkiego aparatu. Dzięki za wskazówki, na pewno przydadzą się.

      1. Przy każdym dobrym zdjęciu trzeba się napracować. Jednak masz trochę racji. Producenci telefonów prześcigają się w jak najlepszym oprogramowaniu i końcowym efekcie przetwarzania zdjęcia. Tak, by użytkownik nie musiał praktycznie nic robić, a miał efekt wow.

    1. KONT musi być. Bez KONTA nie ma fotografii i ortografii. Mam racjęęę? 😀 Pozdro i szacunek z bystre oko!

    1. Człowiek szybko przyzwyczaja się do wygody. Jednak należy pamiętać, że jakość zdjęć uzyskana lustrzanką i dobrym obiektywem przebija jakość nawet najlepszego smartfona. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ