Znalezienia idealnego towarzysza podróży to 90% sukcesu całego wyjazdu. Biorąc pod uwagę swoje doświadczenia wiem, że człowiek decydujący się ruszyć w świat, nigdy nie będzie zachowywał się tak samo jak w codziennym życiu. Determinuje to masa nowych bodźców takich jak: stres, decyzyjność, zmiana otoczenia, etc. Można by wymieniać w nieskończoność. Niekiedy małe problemy nabierają rangi wielkich. Zatem gdzie szukać idealnego towarzysza?
Czy jadąc z osobą, którą zna się bardzo dobrze można uniknąć zgrzytów? Niestety nie. Czy to osoba z internetu, czy ktoś znajomy, a może partner? Tak, czy inaczej poznacie się na nowo. Tu nie ma magicznej recepty. Podróżowanie w parze, a tym bardziej w grupie to świadomość tego, że wcześniej, czy później będzie trzeba pójść na kompromis.
Kiedyś napotkałem na swojej drodze starszego człowieka, który powiedział mi dość ciekawą myśl.
“Młody człowieku, jeśli kiedyś będziesz chciał się ożenić to najpierw zabierz swoją piękność w podróż na 2-3 tygodnie pod namiot. Obserwuj jak się zachowuje. Jeżeli nie będzie narzekać przez cały wyjazd to znaczy, że zdała egzamin i śmiało możesz ułożyć sobie z nią życie“.
Długi czas zajęło mi zrozumienie sensu powyższej myśli. Dziś jednak rozumiem, że podróż to nie tylko poszerzanie wiedzy w wielu aspektach, ale również praca nad samym sobą, a także pielęgnowanie relacji pomiędzy osobami podróżującymi razem. Człowiek czuje się lepiej w towarzystwie kumple, bądź kumpeli; przyjaciela, bądź przyjaciółki, niżeli po prostu kogoś.
Gdzie szukać idealnego towarzysza podróży?
Są dwa wyjścia. Pierwsze to pokusić się i poszukać wśród swoich znajomych. Jest to na pierwszy rzut oka najbardziej rozsądne rozwiązanie. Jednak jeśli wszyscy potencjalni kandydaci z naszego otoczenia okazują się być bardzo zajęci, czy też wyszukują tryliony argumentów utrudniających wyjazd należy pokusić się o drugie rozwiązanie. Metaforyczną pomocną dłoń wyciąga w naszym kierunku internet.
Znajdź towarzysza w internecie!
Są trzy sprawdzone sposoby na znalezienie towarzysza podróży w sieci, które polecam.
#1 PAROWNIK
Parownik – jest to oficjalna strona zrzeszająca społeczność Autostopową w Polsce. Parownik to część tejże witryny, która działa w prosty sposób. Na mapie świata widnieją pinezki, które sugerują destynację, będącą celem osoby zamieszczającej ogłoszenie. W takim przypadku wystarczy poszukać kraju, który chodził po głowie i napisać do osób z ogłoszenia. Czyż to nie proste?
#2 FACEBOOK’OWE GRUPY
Podróżnicze grupy na Facebooku – na początku swoich wojaży próbowałem tego sposobu, jednak odzew był tak duży, że w pewnym momencie nie wiedziałem, co zrobić. Można przebierać i wybierać. Należy jednak konkretnie określić kryteria, co do wyboru towarzysza. W przeciwnym razie można wpaść w wir, którego następstwem, będzie strata czasu na odpisywanie, a w konsekwencji brak towarzysza. Suma użytkowników 4 wymienionych poniżej grup to jakieś ponad 110 000 osób żądnych odkrywania świata. Prawdopodobieństwo, że znajdziesz pokrewną duszę jest co najmniej WIELKIE.
- Podróżnicza Grupa Wsparcia – niewielka grupa pasjonatów, wśród której można odnaleźć bratnią duszę,
- Chętni na podróż – grupa zrzeszająca ponad 34 tys. użytkowników,
- Spontaniczne wypady – grupa zrzeszająca ponad 33 tys. użytkowników,
- Autostopowicze czyli MY – grupa zrzeszająca ponad 42 tys. użytkowników.
#3 COUCHSURFING
Couchsurfing – jest to portal w głównej mierze ukierunkowany na szukanie noclegów. Jednak posiada również możliwość aranżowania spotkań, czy też wynajdywania podróżników w konkretnym miejscu (mieście/kraju) i terminie. Witryna jest w pełni darmowa i wystarczy się zarejestrować.
Kilka rad na koniec
Pamiętaj szukanie idealnego towarzysza podróży to jak szukanie idealnego partnera do życia. Wymaga staranności i niemniej determinacji. Internet to świetne miejsce, dające dużo możliwości, jak i towarzyszy. Pamiętaj jednak o zdroworozsądkowym podejściu do sprawy. Nie jedziesz do Ciechanowca na Podlaskie Święto Chleba, z którego w kilka godzin możesz wrócić do domu.
Wybierasz się w podróż. Druga osoba to nie tylko materia, która ma 2 nogi i od czasu do czasu coś powie. To filar, który zabłyśnie wiedzą, kreatywnością, dobrym słowem w czasie, kiedy będziesz tego najbardziej potrzebować. Jeśli nikt nie sprosta Twoim wymaganiom, jak powiadał klasyk “pier*&^%ij wszystko…” i jedź w pojedynkę. A mitów podróżowania w pojedynkę trochę się nazbierało. Przy okazji je zweryfikujesz.
komentarze: 4
Tomek, ja to bym chciała z Tobą w podróż pojechać, myślę że byśmy się dogadali 🙂 Pozdrawiam !