Giewont – jak go zdobyć? 8 praktycznych informacji

kanal-podrozniczy-nayoutube-nifortunne-historie-z-podrozy

Podczas wizyty w Tatrach postanowiłem zdobyć Giewont. Wejście na szczyt było bardzo przyjemne, nie licząc masy turystów po drodze. Nie jest to szlak dla wielbicieli natury i spokoju. W ciągu wakacji i dłuższych weekendów jest przepełniony po brzegi, a to ze względu na poziom trudności.


Giewont – 10 praktycznych informacji, które warto znać

1. Ile się idzie na Giewont?

Czas sugerowany to 2 godziny 50 minut. Prawda jednak jest taka. Ja wbiegając na Giewont zrobiłem to w 1h 29 minut. Ludzie o średniej kondycji zrobią to w około 3 godziny. A rodzina z dziećmi to zapewne musi poświęcić 3 godziny z kawałkiem. Warto pamiętać również o czasie schodzenia. Mi zajęło 1h 6 min, jednak był to bieg. Normalnie zajmie Ci to od 2 do 3 godzin w zależności od Twojej szybkości.

2. Kiedy najlepiej iść na Giewont?

Tak jak w każde góry, warto iść oświcie. Na Giewont również. A to dlatego, że oświcie nie ma tam tylu turystów i temperatura zwłaszcza latem jest bardziej znośna. Druga kwestia to idąc świcie, ma się więcej czasu na delektowanie się górami, a następnie zejście i powrót do bazy noclegowej.

3. Jaką trasę wybrać na Giewont?

Najlepiej wystartować z Doliny Strążyska – a następnie kierować się czerwonym szlakiem. Ten szlak doprowadzi nas praktycznie pod sam Giewont. Na samej końcówce wchodzimy na szlak niebieski, który prowadzi prosto na szczyt. Podążaj zgodnie z poniższą mapą.

4. Co zabrać do jedzenia, idąc na Giewont?

Warto pamiętać o zapasie wody i zdrowych przekąsek. Wysiłek i temperatura mogą wykończyć. Polecam zajrzeć do artykułu, pt. Co zabrać pod namiot do jedzenia? Zdrowe produkty. To idealna lista produktów, w której na pewno coś znajdziesz dla siebie i swoich kompanów.

5. Co zabrać na treking na Giewont?

Spakowanie plecaka jest równie ważne, jak nie zapomnieć zabrać na treking swojej żony, bądź dziewczyny. Ok, taki żart. A tak na poważnie to warto zwrócić baczną uwagę na to co spakujesz. Nadmiernie spakowany plecak może sprawić, że treking będzie koszmarem. A brak innych, np. latarki, może sprawić, że zejście ze szlaku po zmroku może okazać się bardzo niebezpieczne. Zostawiam obszerny artykuł 10 rzeczy, które warto mieć ze sobą na trekingu w górach.

6. Czy za wejście na Giewont się płaci?

Tak, jednak płacisz za wejście na teren Parku Narodowego. Nie są to duże pieniądze. Dla osoby z ulgą – student, uczeń to koszt 3,50 zł za osobę / dzień. Tutaj znajdziesz aktualny cennik TPN.

7. Co warto zrobić przed wyjściem na Giewont?

Warto sprawdzić pogodę. Jeżeli zapowiadane są deszcze czy burze warto zmienić plan, ponieważ Giewont jest niebezpiecznym miejscem w czasie załamania pogody zwłaszcza dla osób, które bardzo rzadko chodzą po górach, a zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Przy deszczu wchodzenie, jak i schodzenie również jest utrudnione, ponieważ podłoże jest mniej stabilne (np. śliskie kamienie, śliskie drewniane belki, etc.).

giewont-ile-czasu-sie-idzie-informacje-praktyczne.jpg
Widok na Giewont

8. Co może Cię zaskoczyć?

Pamiętaj, że jak idziesz w sezonie to czas wejścia na Szczyt Giewontu może zająć o 3 godziny, a nawet więcej. Warto wziąć to pod uwagę, żeby nie było rozczarowania. Najlepiej udać się tam poza sezonem. Druga kwestia jest taka, że szlak na Giewont przez Przełęcz na Grzybowcu jest zamknięty w okresie od 1 grudnia do 15 maja.


Giewont, czyli szczyt dla każdego?

Giewont nie jest szczytem do zdobycia dla każdego. Jak widać na załączonej mapie wyżej jest to ponad 1000 metrów podejścia w górę. Nie jest to mało dla osoby, która na codzień nie uprawia żadnego sportu oraz dla osób starszych. Niektóre odcinki są cały czas w górę, co może mocno wpłynąć na sykom fort kolan.

Mówienie i pisanie, że Giewont jest górą prostą do zdobycia jest nieco brakiem szacunku. Warto zwrócić uwagę, kto to mówi/pisze. Są to ludzie, którzy uprawiają turystykę aktywną od lat. Tak, czy inaczej, niezależnie od Twojego poziomu wytrenowania wyjdź wcześnie i zaopatrz się w dobry prowiant i wodę.

Pozdrów od mnie Giewont!

komentarze: 8
  1. Proszę wybaczyć, ale nie można pisać, że nie jest to szlak do osób starszych. Mój Tato ma 70 lat i bez problemu wchodzi na Giewont, Czerwone Wierchy, Kasprowy, Świnicę. Ok jest wytrenowany, bo robi to co roku, ale chodząc z nim po górach niejednokrotnie spotykaliśmy osoby w jego wieku, które wchodziły bez zadyszki. Raczej powinno się mówić o kondyncji. Zdrowa osoba starsza, która kondycyjnie jest przygotowana z powodzeniem może wejśc na Giewont i inne szczyty. Nie róbmy z osób starszych inwalidów.

  2. Kolejki na Giewont w wakacje to jakieś nieporozumienie. Już dawno zrezygnowaliśmy z podróży w Tatry. Teraz jeździmy w Bieszczady i Karkonosze, które są mniej oblegane, a wciąż urokliwe i piękne.

  3. Była z dzieciakami. Za pierwszym razem doszliśmy do połowy. Po roku zrobiliśmy drugie podejście i się udało. To było naprawdę duże wyzwanie z 10 i 12 latkami. Chyba siedzenie przed komputerem psuje im kondycję i zapał.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ