Gruzja – 45 rzeczy, które warto wiedzieć przed wyjazdem

kanal-podrozniczy-nayoutube-nifortunne-historie-z-podrozy

Podczas pieszej i autostopowej podróży przez Gruzję zastanawiałem się, jakie informacje ułatwiłby mi życie przed rozpoczęciem tej małej wyprawy. Postanowiłem, że zbiorę w jednym miejscu najbardziej praktyczne i przydatne informacje z myślą o tym, żeby innym podróżnikom było łatwiej odkrywać ten piękny, a zarazem tajemniczy kraj.


Gruzja co warto wiedzieć przed wyjazdem? 45 rzeczy, które musisz poznać


1. Tanie loty do Gruzji

Jak szukać tanich lotów? O tym pisałem w tym artykule: Jak tanio kupić bilet lotniczy? – 10 wskazówek. Jedną z najtańszych firma przewozowych, które mogą zabrać Cię do Gruzji nawet za około 100 zł w 2 strony jest węgierski przewoźnik Wizz Air.

2. Po taniości z lotniska w Kutaisi do Tbilisi

Taki autobus kosztuje 20 lari. Sa to specjalne autobusy, które mają podpisaną umowę z Wizz Air. Zapytaj o nie kogoś na lotnisku. Na bank będą wiedzieć o który chodzi. Ja nie korzystałem, wolę jechać 10 godzin dłużej autostopem i poznać ludzi. Ale to przecież ja, Ci może zależy na czasie.

3. Bankomaty na lotnisku w Kutaisi

Przylatujesz i już na lotnisku masz dostęp do bankomatów. Spokojnie możesz sobie wybrać pieniądze ze swojej kraty. Pamiętaj, że jeśli używasz polskiej karty w złotych to masz podwójne przewalutowanie. Najpierw ze złotówek na dolary, a później z dolarów na lari. Jest niekorzystniej, jednak jeśli planujesz wydać niewielką kwotę, np. 500 zł to nie musisz zawracać sobie tym głowy.

4. Bankomaty w kraju

Jest ich naprawdę dużo. W górach i małych wioseczkach jak się domyślasz nie ma, zatem warto mieć zawsze ze sobą zapas gotówki. Master Card i Visa działają bez problemu. Standardowo możesz wypłacić dolary lub lari.

5. Karta sim i internet na lotnisku w Kutaisi

Masz plan, żeby kupić sobie internet? Już na lotnisku będzie ku temu okazja. Za 10 gb zapłaciłem jakieś 10 lari. Podczas 11 dni podróży, gdzie naprawdę ostro kręciłem instastories i wrzucałem zdjęcia na swoje kanały zużyłem nieco ponad 4 gb.

Każda sieć działa całkiem spoko. Nie daj się omanić temu, że w którejś sieci będzie słabiej chodził internet. Wybierz ofertę najtańszą dla Ciebie. Sygnał sieci w Gruzji jest naprawdę świetny. Bardzo często neta masz również w górach.

6. Internet wi-fi

Dostępny jest w wielu miejscach publicznych, restauracjach, guest hous’ach, barach, etc.

7. Waluta w Gruzji

W Gruzji walutą jest lari. Przelicznik na dzień dzisiejszy x1,7. Żeby łatwiej się liczyło możesz mnożyć przez x2. Słyszałem również, że taksówkarze niekiedy wydając resztę dają armeńską walutę, która jest bardzo słaba. Mi się nie zdarzyło, bo nie korzystałem z usług taxi, jednak warto o tym pamietać.

8. Wtyczki elektryczne w Gruzji

Są takie jak w Polsce. Nie potrzebujesz żadnego adaptera.

9. Ceny jedzenia w Gruzji

Ceny są bardzo porównywalne do tych naszych. W mniejszych miastach mogą być nieco wyższe, jednak nieznacznie. Z kolei w dużych miastach ceny są niższe od tych w Polsce. Najlepszym miejsce do zakupów są bazary. Tam można obkupić się za naprawdę przyzwoite pieniądze.

gruzja-podrozowanie-ceny-w-gruzji-chleb-treking.jpg
Gruziński chleb jest przepyszny

10. Język w Gruzji

Angielski – przyda Ci się bardzo rzadko. Rosyjski – zdecydowanie króluje.

11. Alfabet gruziński

Alfabet w Gruzji jest ich własnym niepowtarzalnym tworem, który używają tylko oni. 

12. Autostop

Działa wyśmienicie dobrze. Czasami jednak trzeba swoje odstać, ale to standard. Pamiętaj jednak, że w Gruzji jest dużo taksówek i musisz mieć nosa. A jeśli nie będziesz na 101% pewnym, czy możesz jechać za darmo to po prostu zapytaj w prost: “Można z wamy awtostopom?”. Jeśli wciąż nie będziesz pewien to zapytaj: “Awtostop? Niet giengi?”.

gruzja-podrozowanie-autostopem-transport-blog-podrozniczy.jpg
Gruzja podróżowanie autostopem

13. Taksówki

Przy każdym kursie zawsze! Ale to zawsze! Zanim ruszycie ustal cenę przejazdu! Pamiętaj również, że w Gruzji jest coś takiego jak taksówka dzielona. Jeśli przykładowo chcesz jechać gdzieś dalej np. 200 km to możesz poczekać, aż uzbierają się chętni i wtedy koszta na osobę spadają. 

14. Autobusy miejskie

Komunikacja miejska w dużych miastach jest szalenie tania. Dla przykładu w Tbilisi kup kartę do nabijania biletów. Później za 0,5 lari masz bilet, który jest ważny 90 minut. Możesz na takim bilecie śmigać metrem, koleją podmiejską, maszrutkami.

Jeśli nie masz karty to za maszrutkę płacisz 0,80 lari.

15. Gościnność

To nie jest tak, że idziesz ulicą i wszyscy chcą Cię w swoim domu. Może i z 15 lat temu tak było. Aktualnie masa turystów zmieniła mentalność Gruzinów. Lokalni są przyzwyczajeni do obcokrajowców. Wciąż jednak można dość często trafić, że ktoś zagada, zaprosi na herbatę, wino, jedzenie czy nocleg.

16. Stosunek do Polaków

“Jak z Polski!”, a może bardziej: “Ja z Polszy!” lub “Ja z Poloneti!”. Te słowa bardzo często otwierają serca Gruzinów. Bardzo mocno szanują Polaków i wręcz otwarcie mówią, że nas kochają za to jakimi jesteśmy ludźmi. Co jakiś czas ktoś przypomni Ci prezydenta Kaczyńskiego. To właśnie on podczas represji ze strony Rosji wstawił się jako pierwszy za Gruzją.

17. Wino i czacza

Mówili: “Dla Gruzina nie wypada odmówić jak częstuje winem!”. Gówno prawda. Ty decydujesz – jeśli nie chcesz nikt nie będzie zły. Gruzja słynie z wyrobu wina, więc jeśli lubisz ten trunek to będziesz w niebie. A czacza – hmm, to taki gruziński bimber.

18. Czurczchela – gruziński snikers

Są to orzechy zatopione w soku z winogron i masie z mąki kukurydzianej lub przennej z dodatkiem cukru. W końcowym procesie wygląda to jak podłużny baton. Bardzo często można spotkać ten smakołyk u lokalnych sprzedawców. Koszt w granicach 1-2 lari.

gruzja-co-kupic-slodycze-churchele.jpg
Gruzińskie przysmaki – churchele

19. Pay-box

To urządzenia do złudzenia przypominające bankomaty. Możesz tam w łatwy sposób doładwoać telefon, kupić bilet na komunikację, a nawet zapłacić rachunki. 

20. Nocowanie pod namiotem

Tutaj ogranicza Cię tylko wyobraźnia. Gruzja to wymarzony kraj do namiotowania.

gruzja-nocleg-pod-namiotem-bezpieczenstwo-gruzja-porady-praktyczne.jpg

21. Tanie noclegi na kwaterach

Na bookingu można złapać bardzo tanie noclegi. Zachodząc osobiści przeważnie są to kwoty oscylujące w przedziale 10 – 60 lari. Takim standardem z moich spostrzeżeń jest 20 – 25 lari. Jeśli nie masz zbyt dużo pieniędzy to powiedz gospodarzowi i na 95% uda się coś wynegocjować.

22. Stan dróg

Pozostawia wiele do życzenia, jednak dzięki temu niektóre miejsca są wciąż dziewicze. Są drogi asfaltowe, jednak kiedy odbijasz od głównej drogi krajowej to zapomnij o dobrej drodze.

23. Gruzińscy kierowcy

Niektórzy jeżdżą bardzo szybko, jednak nie jest to reguła. Podczas całej podróży takich kierowców – szaleńców, złapałem 2. Kierowcy obawiają się mandatów.

24. Pasy bezpieczeństwa

Większość Gruzinów nie przywiązuje do nich wagi. Jednak coraz częściej można spotkać się z mandatami za pasy. Pamiętaj – Ty zawsze staraj się zapinać. Gruzja to wymagający kraj jeżeli chodzi o prowadzenie auta. Robisz to dla własnego bezpieczeństwa.

25. Zwierzęta na drodze

Taki widok to standard, wygląda dość śmiesznie. Jednak krowy, kozy i świnie stwarzają realne zagrożenie zwłaszcza wieczorem.

26. Auta z Japonii

Wiele aut będzie miało kierownicę po prawej stronie, gdyż zostały ściągnięte z Japonii.

27. Kapliczki pośmiertne

Przy drogach możesz natknąć się na kapliczki, które upamiętniają śmierć jakieś osoby. Przy niektórych możesz znaleźć świeczki, słodycze i wino z kieliszkiem. To wszystko po to by przechodzień wypił zdrowie zmarłego.

28. Psy w Gruzji

Większość twierdzi, że należy się ich bać. Prawda jest taka, że należy tylko na nie uważać. W żadnym wypadku nie należy się ich bać. W 99,5% są niegroźne. Jak będą podbiegały zatrzymaj się i nie wyciągaj odrazu ręki w ich stronę. Daj się obwąchać i później obserwuj. 

Odnośnie psów pasterskich (owczarki kaukaskie) sytuacja jest podobna. Co prawda są to na wpół dzikie psiska i do tego wielkie – jeśli dojdzie do konfrontacji to zachowaj spokój i stój. Jeśli wybierasz się na treking, gdzieś gdzie wypasają owce to może dobrym motywem jest zabranie gazu pieprzowego.

Ja osobiście spotkałem się jedynie z 1 sytuacją, gdzie na mnie warczał. Stanąłem jak słup i się nie ruszałem czekając, aż mu się znudzi. Znudziło się po 5 minutach i odszedł.

29. Komary, meszki i kleszcze

Są – ale to chyba logiczne. Weź jakiś preparat ze związkiem deet – w ilości 50%.

30. Żmije

Prawdopodobieństwo, że się na nią natkniesz jest bardzo małe. W miejscach o duży nasłonecznieniu miej oczy szeroko otwarte, tam właśnie może się wylegiwać taki delikwent, który dysponuje jadem. Zapobiegawczo poczytaj, jak działać kiedy ukąsi Cię wąż.

31. Niedźwiedzie i wilki

Są jednak w wyższych partiach. Boją się ludzi i samochodów. Jeśli planujesz treking w odosobnione miejsca zabierz ze sobą gwizdek. Dzikie zwierzęta są groźne tylko wtedy, kiedy się wystraszą na Twój widok, ponieważ zachowywałeś się bardzo cicho. Gwizdek pomoże zakomunikować, że tam jesteś.

gruzja-ushguli-wioska-gory-treking-gruzja-podrozowanie-blog-podrozniczy-gory.jpg
Ushguli – idealny cel na treking

32. Powodzie i osunięcia gruntu

Najczęściej występują wiosną, jednak nie jest to reguła.

33. Butla gazowa

W większości miasteczek turystycznych można dostać butlę gazową. Gruzini wiedzą, że ludzie tego potrzebują więc mają na stanie. O butle najlepiej pytać w sklepach z pamiątkami. Większa butla jak widziałem w Mesti kosztowała 45 lari.

34. Jedzenie

Menu gruzińskie nie jest bardzo rozbudowane. Jest to biedny kraj w którym dominuje chleb – puri. Po kilku dniach smakowania wszystkiego, gruzińska kuchnia może stać się monotonna. Wtedy z pomocą przychodzą owoce.

35. Ubiór

Gruzja to kraj prawosławia. Ubierać się możesz tak jak chcesz, jednak kiedy zdecydujesz się odwiedzić Cerkiew – świątynię prawosławną, musisz pamiętać o tym by mieć długie spodnie (mężczyzna). Jeśli jesteś kobietą musisz mieć spódnicę i nakrycie głowy.

36. Policja

Gruzińscy policjanci są są bardzo pomocni. Jeśli będziesz mieć jakiś problem to śmiało możesz szukać u nich pomocy.

37. Stacje beznynowe

Jest ich bardzo dużo. Inaczej sytuacja rozgrywa się w górach, poza drogami krajowymi. Tam musisz mieć już zapas paliwa.

38. Parki narodowe i rezerwaty

Są darmowe! Oprócz kilku nielicznych, gdzie opłata jest bardzo niska, m.in. Parku Waszlowani.

39. Pogoda

Pogoda jest maksymalnie zróżnicowana. Pamiętaj, że w górach ciężko jest przewidzieć deszcz. U mnie podczas każdego trekingu padało i była burza (lipiec 2018 rok).

gruzja-cerkiew-cminda-sameba-prawoslawie-religia-w-gruzji-gory.jpg
Na wizytacji w Cminda Sameba – prawosławna cerkiew

40. Drażliwe tematy

To tereny okupowane przez Rosjan – Osetia Południowa i Abchazja.

41. Restauracje i dodatkowy hajs

Słyszałem, że do rachunków w restauracjach doliczają 10-15% napiwku. Ile w tym prawdy sam nie wiem, bo nie korzystam z takich punktów gastronomii. Jednak domyślam się, że warto to mieć na uwadze.

42. Chinkali

Je się rękoma. Najlepszy jest sok. Musisz go wypić, a później zjeść resztę.

43. Wendy’s 

Sieć amerykańskiego fast foodu, który można znaleźć w większych miastach.

44. Palenie papierosów

Gruzini palą jak lokomotywa! Dużo i często. Strasznie drażniące.

45. Kilka podstawowych zwrotów

 • gamarjoba – witam (czyta się: gamardżoba)
 • nakhvamdis – do widzenia
 • bodishi – przepraszam (czyta się: bodiszi)
 • getakva – proszę
 • madloba – dziękuję
 • kidiakh – tak
 • ara – nie
 • erti – 1
 • ori – 2
 • sami – 3
 • otchi – 4 
 • chuti – 5
dolina-tuso-podroze-po-gruzji-porady-praktyczne-treking-gory.jpg
Dolina Tuso w Gruzji, niedaleko Osetii Południowej

Gruzja porady, czyli podsumowanie tego, co warto wiedzieć przed wyjazdem

Moi drodzy! Gruzja to kraj, który na dobra sprawę nie jest szalenie inny od tego, co jest u nas. Nie przejmujcie się brakiem jakiejkolwiek szerszej wiedzy o tym kraju. To miejsce na świecie, które doskonale odkrywa się na totalnym flow. A błędy są nieuniknione, jak to w podróży. Najważniejsze jednak jest wyciąganie wniosków.

Mam szczerą nadzieję, że te 45 punktów dotyczących Gruzji pomogą Wam w łatwiejszy sposób zatopić się w pięknie tego kraju. Nie zapomnijcie również zajrzeć do artykułu: Gruzja – co warto zobaczyć? TOP 6, myślę że dla większości te miejsca będą niesamowite. Szerokiej drogi!

PS. Może ominąłem jakiś ciekawy aspekt. Jeśli wiesz o czymś, co warto wspomnieć dopisz w komentarzu. Zbierzmy ciekawe informację w jednym miejscu.

komentarze: 21
 1. Bardzo fajny wpis, planuje od podstaw górski trekking po Swanetii i te cenne uwagi na pewno się przydadzą. Pozdrawiam

 2. Halo, halo mamy w planach w styczniu 2020 podróż do Kutaisi. Czy na tą chwilę jest tam bezpiecznie? Przeczytałam alert Ministersta Spraw Zagranicznych, ale mimo wszystko chciałabym widzieć jakie są realia. Będę wdzięczna za każdą odpowiedz

 3. Witam ! Byliśmy w Gruzji w tym roku a na następny rok na sierpie bilety już kupione. W planach Tibilisi ,(bo nie byliśmy) i Swanetia. A może masz inne propozycje ,bo nie do końca wiem. Chciałam jeszcze Wardzie lecz na razie chaos niestety. Za wszelkie wskazówki będę bardzo wdzięczna. Pozdrawiam. GRUZJA JEST PIĘKNA !!!!

 4. To fakt. Nie mają wyczucia. Próbują za wszelką cenę zarobić, nie zważając na konsekwencje. Nie ma co się zrażać, tylko trzeba się uodpornić. Tam gdzie turyści, tam takie zachowania to chleb powszedni. Niestety.

 5. Mi zabrakło cierpliwości do nagabywaczy i taksówkarzy. Szczególnie w Uszguli i dworzec w Tbilisi – jak tylko widzą białego człowieka to dopadają jak sępy do padliny proponując cholędarne kwoty.

 6. Odnośnie bezpieczeństwa, jak wszędzie. Rozsądek, intuicja i rozwaga, a wszystko będzie dobrze. Co do języka. Angielski może się przydać od czasu do czasu. Prym wodzi rosyjski. Przez 2 miesiące naucz się podstawowych słówek i zwrotów. One w zupełności wystarczą. 🙂

 7. Hej. Super wpis i bardzo cenne wskazówki. Zastanawiamy się z koleżanką nad wyjazdem do Gruzji w październiku. Mam tylko wątpliwości czy jest tam bezpiecznie, dla dwóch dziewczyn? Poza tym obawiam się o kwestie komunikacyjne. Obie mówimy po angielsku… właśnie startuje z nauką podstaw rosyjskiego ale obawiam się że przez te dwa miesiące niewiele się nauczę.

 8. Mega dzięki za tak fachowe kompendium w pigułce!
  W przyszłym roku już koniecznie muszę się wybrać do Gruzji. Będę zbierać materiały do mojej kolejnej powieści, to już postanowione. Na pewno będę korzystać jeszcze nie raz z Twojego wpisu!
  Pozdro!

 9. Od dłuższego czasu czytam o Gruzji i żałuję, że jest teraz poza moim zasięgiem (też Georgia, ale USA:)) Niezwykła przyroda, musze się tu porozglądac, bo chcę więcej!

 10. W ramach uzupełnienia. 1. Taksówki. W działa aplikacja Yandex. Wklepujesz miejsce docelowe, aplikacja widzi twoją lokalizację, za kilka minut masz taksówkę. Taniej niż te z ulicy. W Tbilisi w obrębie śródmieścia maks. 5 lari. Przeważnie 3-4. 2. Psy. Te bezpańskie w miastach bardzo przyjazne. Pasterskich lepiej unikać. Miałeś szczęście, że tylko jeden na ciebie warczał, bo potrafią nawet zaatakować. W ich obecności nie podchodzi się do stada. Przydają się kijki lub kamień rzucony oczywiście nie w psa, ale tuż przed nim. Wtedy odpuszczają. Często z pomocą przychodzi pasterz odganiając psa z użyciem tych samych narzędzi. 3. Za obsługę w restauracjach z reguły doliczają 10 procent choć nie wszędzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ