Gruzja – co warto zobaczyć? TOP 6

kanal-podrozniczy-nayoutube-nifortunne-historie-z-podrozy

Gruzja – co warto zobaczyć? Gdzie warto pojechać? Co zrobić w tym kraju podczas 10 dniowej podróży? Gruzija, bo tak po rosyjku wymawia się nazwę tego kraju, dosłownie skradła moje serce. Jeśli kochasz aktywny wypoczynek, naturę i szukasz pięknych kadrów do fotografowania to niewątpliwie Gruzja jest właśnie dla Ciebie. Jako, że podczas swoich podróży bardzo sobie cenię rejony naturalne, a stronię do miejskiego zgiełku to znajdziesz tutaj miejsca, które wymagać będą od Ciebie nie lada determinacji, kondycji i cierpliwości, by do nich dotrzeć.


Gruzja – co warto zobaczyć? TOP 6


1. Mestia i treking na Lodowiec Chalaadi

43.034766, 42.690940

♦ Mestia

Sama Mestia jako miasto “dupy nie urywa”, tak serio to nie ma tam nic ciekawego, nie licząc jednej z najlepszych piekarni chleba w całej Gruzji (jest to moje subiektywne spostrzeżenie). Ta piekarnia znajduje się dosłownie przy parku centralnym po drugiej stronie ulicy. Jeden chlebek – ‘puri’ kosztuje 1 lari. Druga kwestia o której warto wspomnieć to bardzo tanie noclegi. W Mesti na bookingu można wyrwać nocleg nawet za 5 lari. Jednak znalezienie miejsca na namiot również nie sprawi problemu.

Po co zatem jechać do rejonu Svaneti? A więc po to, żeby spróbować regionalnego przysmaku nazywanego kubdari, czyli coś w stylu chaczapuri, jednak kubdari jest z mięsem. Tylko w tamtejszych stronach serwują to danie. I najważniejsza kwestia to możliwość odbycia trekingu na Lodowiec Chalaadi.

♦ Treking na Lodowiec Chalaadi

Od centrum miasta do rozpoczecia trekingu jest kilka dobrych kilometrów, a dokładnie 12,6 km. Miejsce do którego możesz dojechać samochodem znajduje się: TUTAJ. Ja ten odcinek odbyłem pieszo i autostopem. Po drodze mijało mnie kilka aut i w końcu jedno się zatrzymało. Musisz wiedzieć, że nie jest to wielka atrakcja do której ruszają tabuny. A to z tego powodu, że wymaga wysiłku.

Dzień przed trekingiem dotarłem późnym popołudniem. Rozbiłem namiot w lesie i poszedłem spać. Jeśli będziesz nocować w lesie – pamiętaj! Przy dużych opadach deszczu znajdź takie miejsce, żeby w razie nawałnicy nie zasypały Cię kamienie ze zbocza – zrozumiesz jak tam będziesz.

Lodowiec-Chalaadi

Treking pod sam lodowiec trwa jakieś 1h 20 min, w jedną stronę. Sama droga do niego robi niesamowite wrażenie. Momentami człowiek przystaje i nie wierzy, że jest w takim miejscu. Szlak nie jest wybitnie trudny, nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Aaa… ja ten szlak zrobiłem na lekko. Schowałem wszystkie swoje rzeczy, jakieś 30 metrów od głównej ścieżki, a potem jak wracałem to zgarnąłem wszystkie rzeczy.

https://www.instagram.com/p/BlInDFdlnue

Pamiętaj, że lodowiec jakby to nie zabrzmiało cały czas “żyje”. Skały na nim się bardzo często osuwają, a od samego lodowca co jakiś czas odpada kilka ton lodu. Jak będziesz blisko miej oczy dookoła głowy.

https://www.instagram.com/p/BlK9UZ1FbMI/?taken-by=jaktodaleko

 


2. Treking z Mestii do Ushguli

42.915710, 43.018226

Ushguli to najwyżej położona osada nie tylko w Gruzji, ale również w Europie. Teraz uwaga – osada, która ma elektryczność, kanalizację, bieżącą wodę. Wszystko to za sprawą wielkiego napływu turystów w tamtejsze strony. “To już nie jest to samo Ushguli, co kiedyś!” – takie słowa usłyszałem od kilku innych turystów, którzy byli tam kilka lat wstecz. 

Trzeba wiedzieć, że turystyka zmienia bardzo mocno mentalność lokalnych. Ludzie z gór zawsze byli oschli, ze względu na warunki w jakich przyszło im się mieszkać. Niemniej jednak kiedy zaczynają dostrzegać w ‘turyście’ tylko pieniądze to już jest niedobrze.

https://www.instagram.com/p/BlUvx_qFP7s/?taken-by=jaktodaleko

Pomijając negatywne aspekty skupmy się na pozytywnych. Natura w tamtejszych stronach jest tak okazała, że turystyka jeszcze jej nie stratowała. Droga z Mestii do Usghuli to treking przez góry i doliny. Widoki po drodze są przecudowne! Trasa prowadzi przez 47 km. Jak pokazuje google możesz zrobić to za jednym zamachem w 11 godzin. W praktyce potrzebujesz na to minimum 2 dni, a nawet czasem 3 dni. Po drodze spałem cały czas w namiocie, pomimo, że często padało, było wietrznie i na dodatek waliła burza.

ushguli 

Po drodze co jakiś czas będziesz mijać malutkie wioseczki, gdzie wszędzie są Guest House. Lokalni zaadoptowali swoje domy tak, żeby trzepać hajs. Nocleg kosztuje mniej więcej 30 – 50 lari. Pamiętaj również, żeby podczas tego trekingu uważać, gdyż cała trasa prowadzi przy stromych urwiskach! Na jednym z odcinków jak będziesz bacznie się rozglądać dostrzeżesz kilka krzyży pośmiertnych, a jeden z nich będzie należał do polskiej turystki, która prawdopodobnie spadła w przepaść (jak? nie wiem!).


 

3. Magnetiti Beach – Czarne Morze

41.990514, 41.760936

Znajduje się nieopodal miejscowości Ureki. Plaża Magnetyczna ponoć charakteryzuje się magnetycznymi właściwościami. Czarny piasek ponoć emituje jakieś pole magnetyczne, które po nałożeniu na ciało pozytywnie wpływa zwłaszcza na stawy.

https://www.instagram.com/p/BlTNMVwl3tR/?taken-by=jaktodaleko

Ureki to miejscowość stricte turystyczna i to bardzo. W takich miejscach musisz uważać nieco bardziej. Ja tam odbyłem jedną z najbardziej zakręconych rozrób (bójek) w swoim życiu. Jednak nie sugeruj się mną – miejsce jest warte zobaczenia. Jako ciekawostka, hostel nieopodal plaży można ogarnąć za 15 lari.

Będąc na plaży dorzuciłem sobie troszkę więcej piasku magnetycznego na głowę z nadzieją, że pomoże.

https://www.instagram.com/p/BlQlPGSF6nG/?taken-by=jaktodaleko

 


4. Kazbegia i Cminda Sameba

42.662772, 44.620598

Są takie miejsca do których po prostu trzeba pojechać, pomimo, że przyciągają tabuny turystów. Do klasztoru można dostać się 2 drogami. Pierwsza to szlak pieszy, który na google maps zaznaczony jest przerywaną kreską. Nie jest on trudny, jednak momentami jest nieco stromy i podejście z plecakiem może być męczące. Drugi sposób to dojechanie autem. Trzeba jednak pójść nieco dalej i próbować łapać stopa. Będzie jechało masę taksówek i średnia cena jaką usłyszałem to 40 lari, jednak w pewnym momencie, ktoś Was zgarnie. Ja wszedłem szlakiem, a zjechałem autem (autostop).

Rekomenduję Ci spędzić tam nocleg. Widok Kazbeku o poranku to piękny moment. Brak turystów sprawia, że to miejsce na krótką chwilę staje się magiczne. Warto skorzystać z tego momentu. Będziesz potrzebować najlepiej namiotu i śpiwora. Chociaż śpiwór sam również powinien dać radę, jeśli nie będzie padać. 

Cminda-Sameba

Do samego monasteru prawosławnego Cminda Sameba możesz spokojnie wejść – pamiętaj o zabraniu długich spodni. Kobiety muszą pamiętać o zakryciu kolan, ramion i głowy. Brak odpowiedniego stroju spowoduje zapewne wyproszenie. A do środka warto wejść i poczuć klimat. Pamiętaj również, że w prawosławiu stawianie świeczek ma głęboką tradycję intencjonalną. Możesz tam kupić świeczki w przedziale cenowym od 0,50 lari do chyba 3 lari jak dobrze pamiętam.

Świeczkę stawiasz w danej intencji, np. za zdrowie kogoś, za powodzenie jakiejś akcji, za pomyślność w czyjejś rodzinie, za własne cele, etc. Przed zapaleniem i postawieniem świeczki pomódl się w duchu, a następnie ustaw świeczkę na świeczniku.

Wizyta pod Kazbekiem to również doskonałe miejsce dla miłośników fotografii. Kadry jakie można tam wyłapać są oszałamiające!

https://www.instagram.com/p/BlaQsb7FRJb/?taken-by=jaktodaleko

 


5. Wodospady i tajemnicza jaskinia nietoperzy

42.709907, 44.627077

Lokalizacja podana powyżej to punkt na głównej trasie, gdzie należy odbić w boczną drogę na zachód. Po drodze nie da się zgubić gdyż są oznaczenia typu: Mały Wodospad w tą stronę, Duży Wodospad w tamtą stronę. Trasa nie jest długa zarówno do jednego, jak i do drugiego. Miejsce dość majestatyczne pod warunkiem, że jest się tam bez turystów.
 
Z tą tajemniczą jaskinią nietoperzy – szukałem jej, jednak kurcze nie znalazłem. Słyszałem o jej istnieniu i na Maps Me (42.714396, 44.621596) również znalazłem marker wskazujący jej lokalizację, jednak pomimo trudów mi się nie udało. Podaję to miejsc, gdyż wiem, że jeżeli Ci uda się znaleźć tą jaskinie to wrażenie będzie niezapomniane.
 
wodospad-kazbegi
 

6. Dolina Truso

42.586997, 44.421137

Jeśli mam być szczery to Dolina Truso jest najpiękniejszym miejscem jakie do tej pory w swoim życiu widziałem! Paleta barw, ukształtowanie terenu, brak turystów to coś co zmiażdżyło mój umysł! Droga jest naprawdę ciężka. Można ją pokonać pieszo, tudzież samochodem terenowym. Bardzo rzadko, ale się zdarza, że ktoś jedzie. Możesz próbować łapać stopa – a nóż, widelec się uda.

Do Doliny Truso prowadzi jedna droga, a dokładnie z miejscowości KOBI – nieopodal głównej drogi na Kazbegie. W Kobi znajduje się duża fabryka, która zajmuje się butelkowaniem wody mineralnej. Jak wiesz lub nie Gruzja jest przebogata w wody podziemne (mineralne). Dolina Truso swój kolor zawdzięcza w dużej części tym wodom, które w niektórych miejscach po prostu wystrzeliwują z ziemi! Tą wodę można pić – czuć przesyt siarki i specyficzny posmak.

dolina-truso-wody-mineralne-gruzja-co-warto-zobaczyc

 


Podsumowanie – Gruzja gdzie warto pojechać?

Gruzja to niewielki kraj, który skupia w sobie wszystko – góry, doliny, rzeki, jeziora, morze… Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Osobiście uważam ten skrawek na mapie świata za jeden z piękniejszych jakie odwiedziłem, a to ze względu na duże połacie natury. 

Tak na koniec jeśli będziesz ruszać do Gruzji to koniecznie przeczytaj artykuł: Gruzja – 45 rzeczy, które warto wiedzieć przed wyjazdem. Wiedza tam zawarta pomoże Ci się w pełni cieszyć podróżą po tym kraju.

PS. Jeśli znasz jeszcze jakieś miejsca w Gruzji, które warto odwiedzić dopisz je w komentarzu. Zbierzmy wszystko w jednym miejscu, tak by inni mieli później łatwiej.

komentarze: 10
    1. Uśredniając większość spotkanych osób na swojej drodze podczas pobytu w Turcji przyznaję rację. Bardzo uczynni, mili i serdeczni.

  1. Z tą “nie lada determinacją i cierpliwością” by dotrzeć do miejsc, o których piszesz to trochę podkręciłeś. Większość tych miejsc jest bardzo popularna wśród turystów i bardzo łatwo tam dotrzeć.

  2. Jak zwykle przy wszystkich “top nazajefajniejszych rzeczach” do zobaczenia mam jedną uwagę. Bardzo subiektywny wybór. Sprowadzenie Gruzji do top 6, to krzywdzenie tego kraju. Zabrakło tu wielu znacznie ciekawszych miejsc niż np. opisywana plaża, czy Tsminda Sameba, najbardziej przereklamowane miejsce w Gruzji, które stało się turystycznym śmietnikiem z budką z hamburgerami w tandetnej przyczepie kempingowej. Chewsuretia – Szatili, Mutso, Tuszetia, David Garedża i step, skalne miasta Upliscyche i Wardzia, Adżaria i wiele wiele innych.

    1. Każdy artykuł na moim blogu jest subiektywny, bo jakby miałoby być inaczej? W tym komentarzu masz nieco racji. Moja podróż trwała 10 dni i przez ten czas wytypowałem swoje top 6. Dopisałem wyżej czas trwania podróży. Dzięki za sugestię. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ