Higiena w podróży to nic innego jak wpływ nowego środowiska na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne podróżnika. Ludzie bardzo często zapominają o tym, że ciało funkcjonujące w Polsce, nie jest tak silne jak podczas pobytu, np. w Chinach. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. Inne bakterie i drobnoustroje, z którymi podróżnik ma kontakt prawdopodobnie po raz pierwszy.
W tym artykule zajmiemy się aspektami higieny, które warto przestrzegać, by zachować równowagę ciała i umysłu. Wszyscy wiemy, że wszelkie zachwiania stanu zdrowia zatrzymują podróż.
Higiena w podróży – 9 praktycznych rad dla kobiety i mężczyzny
Każdy podróżnik powinien przestrzegać aspekty związane z higieną w podróży po to, aby w jak najlepszym stanie i przez jak najdłuższy czas ochronić swoje zdrowie.
Chcąc pomóc, na bazie własnych doświadczeń podzielę się 9 praktycznymi radami:
1. Mydl rozsądnie
Nie zabieraj mydła w płynie. Po co nosić plastikową butelkę? Zabierz w podróż kostkę albo pół kostki naturalnego mydła. Sam preferuję mydło nawilżające, np. mydło z olejem z awokado. Dzięki takiemu zabiegowi uzyskujesz maksymalną wydajność, wiesz, że mydło się nie wyleje oraz fakt, że jest naturalne sprawia, że jest również bardziej biodegradowalne.
2. Toaleta i jedzenie
Czas po toalecie i czas przed posiłkiem są do siebie nieco podobne. W jednym i drugim przypadku warto użyć płynu antybakteryjnego. Po toalecie, żeby nie roznosić bakterii, a przed jedzeniem żeby dosłownie ich nie zjeść prosto z dłoni. Choć wiem, że niekiedy jest to trudne to wypracowanie rutyny w tym zakresie jest ważne. Ciało Ci podziękuje.
W jednym z efektów może być biegunka. Jeśli do tego dojdzie to polecam artykuł, pt. Biegunka w podróży, czyli jak sobie z nią radzić?
3. Prysznic w warunkach namiotowych
W podróży niekiedy bardzo ciężko o prysznic. Nie zwalnia to jednak z utrzymania higieny. Nie wiem kto wymyślił chusteczki nawilżone, jednak chwała mu za to. Przy zastosowaniu 1 lub 2 chusteczek spokojnie można wytrzeć całe ciało. Sam często używam chusteczek do higieny intymnej, które są przyjaźniejsze dla skóry i miejsc intymnych.
4. Klap Klap
Z tym klapaniem sam mam problem. Chodzi tutaj o to, żeby przy wizytach w różnych łazienkach podczas podróży chodzić pod prysznic w klapkach. Miliardy bakterii, które znajdują się na podłodze łazienki potrafiłyby przyprawić o ból głowy, jednak ich nie widać. Jeśli wiesz, że Twoje ciało jest podatne na różne infekcje skórne, m.in. grzybica, kurzajki. To warto kupić lekkie piankowe japonki, które na pewno pomogą się zabezpieczyć.
5. Ogolona
Kiedyś śmiałem się z golenia pach. Dziś wiem, że w podróży, kiedy brakuje prysznica jest to naprawdę zbawienne. Życie pokazuje, że tam gdzie wilgoć i włosy, tam też dużo bakterii i nieprzyjemnego zapachu. Warto również zaopatrzyć się w antyperspirant, który blokuje wydzielanie potu, co w naturalny sposób niweluje ilość bakterii i nieprzyjemny zapach. Rzuć okiem na antyperspiranty typu bloker. Wystarczy stosować 2 razy w tygodniu, żeby zniwelować nieprzyjemny zapach.
6. Bielizna na błysk
Pamiętasz o mydle z pkt. 1? To niezmiernie Ci pomoże. Wszystko, co leży blisko ciała, np. bokserki, skarpety, koszulka pierz przy zastosowaniu naturalnego mydła. Staraj się robić to jak najczęściej. Nie ma nic gorszego jak przepocona i kilkudniowa bielizna. Jeśli nie masz możliwości wyprania to wietrz ją wieczorową porą, kiedy śpisz.
7. Ząb za ząb
Pamiętaj o higienie jamy ustnej. Bez zębów jesteś nikim. Dbaj o nie jak o serce. Zabierz konkretną i sprawdzoną pastę do zębów w niewielkiej tubce. Sam używam wypróbowanej pasty w tubce, np. 25 ml, 50 ml i większe o nazwie Ajona.
8. Wypoczęty mózg
Nie ma ludzi niezniszczalnych. Ciało w podróży jest zmęczone i wymaga odpoczynku. Od kilku lat mocno zaprzyjaźniłem się z zatyczkami do uszu. Dzięki nim w każdym miejscu na ziemi, nawet bardzo gwarnym jestem w stanie się wyspać. Jak się okazuje zatyczki działają cuda przy lataniu samolotem, więcej tutaj: Bolące i zatkane uszy podczas lotu samolotem? ROZWIĄZANIE
9. Pazurowanie
Mam wrażenie, że paznokcie w podróży rosną 3 razy szybciej, niż normalnie. Jeśli wiem, że jadę na dłużej, niż 2 tygodnie to zabieram ze sobą malutki obcinacz do paznokci. Pod paznokciami zbiera się dużo brudu zwłaszcza, kiedy przebywa się większość dni na zewnątrz.
Higiena w podróży – dbaj o siebie
Powyżej podzieliłem się z Tobą 9 praktycznymi radami odnośnie higieny w podróży, które sprawdziłem sam na sobie. Jedne są bardziej oczywiste, inne mniej. Niemniej jednak kilka lat temu, chciałbym trafić na taki artykuł, który w pigułce podaje mi te informacje. Jeśli będziesz interesować się ubezpieczeniem na podróż to podsyłam artykuł, pt. Ubezpieczenie turystyczne na podróż – jakie?
Koniecznie daj znać jak Ty radzisz sobie z higieną w podróży? Czekam na wiadomość od Ciebie w komentarzu pod tym artykułem. Życzę bezpiecznych i czystych podróży! Niech higiena, będzie z Tobą!
komentarze: 4
Ja w podróży zawsze mam ze sobą książkę, mały płyn do płukania ust i papier nawilżany opharm. Staram się dbać o różne aspekty w czasie wyjazdów 🙂
Jak nasz rzeczywistość pokazuje, post na czasie – każdy punkt jest ważny nie tylko w podróży, ale też w życiu codziennym przecież 🙂 Fajnie to wszystko zebrałeś w całość 🙂
Mam nadzieję, że będziemy mogli szybko wrócić do podróżowania. 🙂
Właściwie to wszystkie te elementy, poza klapkami warto stosować też w tak zwanym normalnym życiu