Izrael co warto wiedzieć przed wyjazdem?

kanal-podrozniczy-nayoutube-nifortunne-historie-z-podrozy

Izrael co warto wiedzieć przed podróżą? Jest to kraj wielu kontrastów. W sumie masz do zapoznania się z 22 punktami, które dotyczą różnych aspektów, m.in. święta w Izraelu, ceny w Izraelu, waluty, internetu, map, pogody, prawa jazdy, pieczątek w paszporcie, couchsurfingu, etc. Jeśli przyjdzie Ci jeszcze jakaś ciekawa informacja do głowy, podziel się nią dodając komentarz.


Izrael co warto wiedzieć przed wyjazdem – 22 wskazówki, które warto znać


1. SZABAT – z hebrajskiego oznacza: odpoczynek. Zaczyna się o zachodzie słońca w piątek, a kończy o zachodzie słońca w sobotę. W tym czasie sklepy są pozamykane, a komunikacja publiczna (autobusy) nie kursują. Są jednak odstępstwa w miejscowościach turystycznych.

2. SZEKEL – to waluta, którą obraca się zarówno na terenie Izraela, jak i Palestyny. Przelicznik jest bardzo prosty gdyż wynosi 1 do 1 w stosunku do polskich złotych, czyli 10 zł to 10 szekli.

3. CENY – są naprawdę wygórowane. W większości sklepów są 2, 3, 4 krotnie wyższe, niż te do których jesteśmy przyzwyczajeni w naszych sklepach. Jednak w większych miastach można znaleźć supermarkety, gdzie ceny są najbardziej korzystne. Małe sklepiki najlepiej unikać dużym łukiem.

4. DARMOWE KEMPINGI – to niesłychane jak wzorowo rozwinęła się infrastruktura turystyczna w Izraelu. Pomimo powstających hoteli w większości turystycznych atrakcji można znaleźć wyznaczone miejsce na darmowy kemping. Niekiedy znajdują się tam również bieżąca woda.

5. STRÓJ – spokojnie możesz chodzić w krótkich gaciach na terenie Izraela, jednak do miejsc kultu religijnego wypada już przywdziać strój zakrywający części ciała. 

6. WODA Z KRANU DO PICIA – możesz spokojnie ją pić. Zważając na inne bakterie zaleca się przegotowanie, ewentualnie korzystanie z filtra węglowego, który można wraz z butelką nabyć za 25 zł w Rossmannie.

7. PRAWDOPODOBIEŃSTWO SRACZKI – niewielkie, jednak możliwe. Odmienna flora bakteryjna może wywołać zaburzenia układu trawiennego.

8. OPUSZCZENIE IZRAELA DROGĄ LĄDOWĄ – obowiązuje opłata wyjazdowa w wysokości 20 USD od osoby (informacje z 2018 roku).

9. PRAWO JAZDY – w Izraelu honorowane jest polskie prawo jazdy.

10. TARGOWANIE – przy zakupie pamiątek, koniecznie zbijaj cenę.

11. ŚWIĘTA – sprawdź jakie są w kraju święta i czy przypadkiem nie nakładają się na termin Twojego przyjazdu. Dla przykładu podczas święta Jom Kippur ruch samochodowy ustaje na wszystkich drogach w kraju.

izrael-co-warto-wiedziec-przed-wyjazdem-sciana-placzu-atrakcje
Izrael – Ściana płaczu

12. PIECZĄTKA Z IRANU – jeśli masz to najprawdopodobniej zostaniesz przesłuchany. Prawdopodobieństwo, że Cię wpuszczą wynosi 50%. Musi pokazać, że jesteś zwykłym turystą podczas rozmowy. To nic trudnego.

13. PIECZĄTKA Z SYRII LUB LIBANU – osoby posiadające ten stempel nie zostaną wpuszczone na terytorium Izraela i na odwrót. Chociaż odstępstwa są robione podczas wycieczek grupowych. Doszły mnie słuchy, że Pan miał pieczątkę Libańską, ale przepuścili go w Izraelu. Zatem jak widać prawo i restrykcje ulegają zmianom.

14. LOTNISKO – licz się ze wzmożonymi kontrolami bagażu, zwłaszcza przy wylocie.

15. PAMIĄTKI – pamiętaj, że nie wszystko możesz zabrać do kochanej Polski. Przykładowo koralowce wyrzucone przez morze są zabronione, a do tego grożą grzywną i karą wiezienia.

16. DOKUMENTY – jako cudzoziemiec jesteś zobowiązany do posiadania paszportu. Izrael to kraj policyjny i wojskowy, jednak co do turystów podchodzą naprawdę błacho.

17. INTERNET MOBILNY – jest cholernie drogi i z moich informacji na miesiąc wyjdzie ponad 100 zł

18. DARMOWY INTERNET WI-FI – bez problemu można złapać bardzo często w centrum, czy przy jakieś knajpie, restauracji, hotelu.

19. ROZMOWY I SMS – również są drogie, zatem zalecam takowych nie wykonywać, a jeśli już to sytuacjach tego wymagających.

21. COUCHSURFING – działa, jednak z mojego doświadczenia w niewielkim stopniu. Na odzew liczyć można jedynie z dużych miast, np. Jerozolimy.

22. TEMPERATURA – w czasie trwania zimy w Europie temperatury w Izraelu mogą być różne. W Ejlacie może być 25 stopni Celsjusza, a z kolei w Jerozolimie 5 stopni. Zatem koniecznie sprawdź pogodę.


Izrael i podróż przez historię

Na koniec wywodu z całego serca polecam Ci ten kraj. Masa historii, piękna kultura i bardzo ciekawa religia. Koniecznie spróbuj zgłębić aspekty związane z tradycją i językiem. Tymczasem polecam również artykuły, pt. Izrael – co warto zobaczyć za darmo? – znajdziesz tam kilka interesujących miejsc, które chętnie zagoszczą w Twoim planie podróży.

Jeżeli wybierasz się do Palestyny to nie możesz ominąć artykułu, pt. Mur między Palestyną, a Izraelem – krew i sztuka w 85 zdjęciach – znajdziesz tam prawdziwe oblicze Izraelczyków w stosunku do Palestyńczyków. Zrozumiesz również jak działa mur.

Warto również wspomnieć o pieczątkach. Masz jakąś z kraju muzułmańskiego, np. Iran, Pakistan, Afganistan, Sudan? Jeżeli masz to przeczytaj o moich perypetiach przy pierwszym przylocie do Izraela. Było naprawdę ciekawie. Zostawiam artykuł, pt. Podróż do Izraela z pieczątką Irańską i Pakistańską w paszporcie i sobie idę.

Miłej podróży po Izraelu! Jestem przekonany, że jak pojedziesz tam raz to zapragniesz wrócić.

Izrael – 10 ciekawostek
komentarze: 12
  1. Polski dostawca mobilnego Internetu za granicą . Dzięki kartom SIM oraz eSIM nasi klienci mogą cieszyć się szybkim Internetem w 170 państwach na świecie! Bez względu na miejsce pobytu, połączenie z siecią. Oszczędność czasu na poszukiwania, rejestrowanie i aktywowanie karty za granicą. SimGlob zajmuje się wszystkimi formalnościami oraz aktywacją przed wyjazdem. Co zapewnia działający internet od początku podróży. Obsługujemy klientów z całego kraju. Odbiorcami są przede wszystkim osoby wyjeżdzające na urlop, wyjazdy służbowe oraz w trasy. Klienci mogą liczyć na wsparcie konsultantów bez dodatkowych kosztów. http://www.simglob.com

  2. Witajcie ,jeśli chodzi o internet na kartę w Izraelu świetna alternatywą jest firma Simglob z łodzi .Bez zbędnych formalności ,następnego dnia kurier wraz z kartą zapukał domu .Wkładasz do telefonu i działa .Jeśli chodzi o Izrael największy pakiet to 12 GB
    Pozdrawiam
    Ewa

  3. Bardzo przydatny artykuł. Od dłuższego czasu zastanawiałam się nad wyjazdem do Izraela i w końcu się zdecydowałam. Tylko właśnie nie wiedziałam czy lepiej jest na własną rękę czy z biurem podróży. Ostatecznie zdecydowałam, że chyba lepszą opcją będzie podróż na zorganizowaną wycieczkę. Wybrałam biuro Konsorcjum i wycieczkę mozaika Izraela, to była bardzo dobra decyzja. W ciągu siedmiu dni zobaczyłam kilka miast m.in. Jerozolimę, Eliat i oczywiście Tel Awiw. Spróbowałam pysznego jedzenia i poznałam zupełnie inną kulturę, która bardzo mnie zaciekawiła. Organizacja wycieczki była na jak najwyższym poziomie ze świetnymi przewodnikami. Jeśli ktoś zastanawia się nad wyjazdem do Izraela to szczerze polecam, fajna sprawa 😉

  4. Super wpis i informacje, wybieram się jesienią do Izraela i wszystkie informacje są cenne trochę się zmartwiłam z tym Iranem bo tam też planuje jechać 🙁 trzeba będzie paszport wymieniać 🙁

    1. @annajezowska:disqus – paszportu nie musisz wymieniać. Jedź na starym, jeśli nie masz nic naskrobanego w życiorysie, co może Ci pokrzyżować plany to pewnie Cię wpuszczą. Ewentualnie poproś, aby wbili pieczątkę na niezależnej kartce. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ