Tani bilet na samolot to niepowtarzalna okazja, by w szybki sposób dotrzeć do interesującej Cię destynacji. Gdyby dodać do słów “szybki sposób”, jeszcze “tani sposób” to cała idea nabiera perfekcyjnego wymiaru. Jak kupić tani bilet na samolot?
Każdy z nas chciałby latać za potoczne grosze, jednak nie każdy wie jak to zrobić. Dziś postaram się podzielić swoją wiedzą na temat tego jak kupić bilet lotniczy, by jego cena nie uderzała po oczach. Dziesięć poniższych wskazówek pomoże Ci zniwelować cenę niekiedy o kilka set złotych. A za oszczędzone pieniądze, wspomnij Tomka z Jak To daleko, pijąc piwo w miejscu z niepowtarzalnym widokiem.
Zaczynajmy więc poszerzać Twoją wiedzę. Niemniej wiem, że człowiek uczy się przez całe życie, zatem jeśli masz jakieś sugestie, czy też spostrzeżenia śmiało podziel się z nimi w komentarzu pod wpisem.
Tani bilet na samolot, czyli 10 wskazówek jak zaoszczędzić duże pieniądze
1. Szukaj w trybie incognito
Za każdym razem, gdy wchodzisz na jakąkolwiek stronę zostaje po Tobie ślad (ciasteczka), nie wspominając już o tym, gdy jeszcze dodatkowo korzystasz z wyszukiwania lotu. Szukając lotu w trybie incognito jesteś anonimowy w związku z czym system nie jest w stanie wyłapać, że szukałeś już danego lotu i nie jest realne, aby zawyżył nagle, niespodziewanie cenę biletu.
2. Korzystaj z VPN podczas szukania
Skrót VPN to nic innego jak: Virtual Private Network (z ang. Wirtualna Sieć Prywatna). Najprościej ujmując jest to zaburzenie sygnału Twojego IP. Każdy dostawca internetu, a także jego odbiorca ma przypisane konkretne ip, np. Ty jesteś z Warszawy zatem przeglądając stronę roboty wyszukiwarek, wiedzą, że jesteś z Warszawy. Używając VPN – i zmieniając swoje połączenie np. z Jamajki, pomimo, że wciąż jesteś w Warszawie możesz nieco zamieszać w wyszukiwarce lotów i ceny mogą wyskoczyć Ci tak niskie, że hej. No bo kto przy zdrowych zmysłach kupuje lot z Warszawy do Turcji, będąc na Jamajce?
3. Nie wpisuj docelowej daty wylotu i powrotu, zarówno miejsca
Jeśli się da, nigdy nie wpisuj konkretnych cyfr. Niekiedy lepiej jest wpisać datę o miesiąc do przodu, a później po prostu cofać w wyświetlonych rezultatach. Wpisując coś konkretnie, wyszukiwarka myśli sobie: “Aha Alinka chce lecieć 25 lutego to dam jej o 500 zł wyżej, bo widać, że chce mieć ten lot…”. Dorzuć do tego 10x sprawdzanie w ciągu 2 dni tej samej daty, na tej samej trasie (brak trybu incognito) i wyszukiwarka, a raczej boty nie znają litości… Alinka roni łzy.
4. Unikaj sezonu
Jak sezon to i większe zainteresowanie, a co za tym idzie, gwarancja dla linii lotniczej, że miejsce i tak się sprzeda przez co manipulacja wysokimi cenami jest na porządku dziennym. Czysty marketing, jeśli wiesz, że na coś będzie popyt to pozwalasz sobie na więcej.
5. Nie szukaj w weekend
Weekend to dla większości osób jedyny wolny czas na to, aby przysiąść i poszukać interesującej destynacji na spędzenie czasu wolnego, w związku z czym znowu pojawia się dla przewoźnika okazja, aby ceny zawyżyć. Najbardziej zachęcające ceny znajdziemy w środku tygodnia, ponieważ coś musi przekonać ludzi, aby kupowali bilety nie tylko od święta lub w wolnej chwili, czyli w weekendy.
Będąc na bieżąco z informacjami zawartymi w mailngu od danej linii lotniczej mamy możliwość skorzystania z wielu zniżek. Oczywiście jak już wrzucą to jest tychże zniżek limitowana ilość, jednak wciąż mamy szanse taką jak inni z nich skorzystać.
7. Strzeż się dodatkowych opłat
Przy dokonywaniu rezerwacji biletu wyskakują bardzo często różnorodne opcje, które są płatne dodatkowo, m.in. wybór miejsca, pierwszeństwo wejścia na pokład i takie tam. Nie są to opcje bez których nie moglibyśmy się obejść, zatem warto je odhaczyć i cieszyć się tańszym biletem.
8. Uważaj na przewalutowania
Wszystko pięknie ładnie, a tu okazuje się, że bilet jest w euro. Pamiętaj, że jeśli masz konto w złotówkach, a bilet faktycznie kosztuje w euro to bank najpierw przewalutuje Ci hajs na USD po kursie Master Card, a następnie przewalutuje po kursie bankowym na Euro. Warto zatem bacznie obserwować i zawsze wybierać walutę, w której mamy konto bankowe.
9. Duże miasto tańszy lot samolotem
Duża aglomeracja przyciąga do siebie od lat rzesze turystów w związku z czym rośnie konkurencja w kwestii przewoźników. Każdy orze jak może, zatem pojawiają się coraz częściej promocje na które warto zwrócić uwagę.
10. Porównaj tanie linie i tanie loty z tradycyjnymi
Nie zawsze to, co tanie w nazwie jest faktycznie tanie. Niekiedy warto wyjść poza schemat i zajrzeć do renomowanych przewoźników, którzy od zawsze kojarzyli się nam z wysokimi cenami. Świat się zmienia i linie tradycyjne również muszą za nim nadążać. Walka o klienta trwa, zatem nie zawężaj swoich możliwości dotyczących zaoszczędzenia.
Tani bilet na samolot, czeka aż go znajdziesz
Jeżeli chcesz powiększyć swoje szanse na znalezienie taniego biletu lotniczego to musowo musisz zgłębić swoją wiedzę z zakresu VPN’ów. Popełniłem artykuł, pt. Jak kupić tani bilet lotniczy? – sposób przez VPN, tam znajdziesz tego, czego szukasz.
Pamiętaj, że każda podróż to krok naprzód. Poznani nowych ludzie i odwiedzone miejsca pozwolą Ci spojrzeć na wiele spraw z innej perspektywy. Są to argumenty dla których warto poświęcić czas na szukanie tanich biletów lotniczych. Z każdym kolejnym zakupem, wyłapywanie okazji będzie przychodzić Ci łatwiej.
Jak już uda Ci się kupić tani bilet lotniczy to koniecznie poszerz swoją wiedzę o kilka ważnych aspektów związanych z podróżą samolotem, m.in.
1. Lot samolotem – 20 praktycznych rad – podstawowa wiedza przedstawiona w przystępny sposób.
2. Bagaż podręczny do samolotu – 8 rad, jak spakować dobrze – źle spakowany bagaż może generować dodatkowe koszty.
3. Bolące i zatkane uszy podczas lotu samolotem? ROZWIĄZANIE – mam nadzieję, że nie będziesz mieć takich dolegliwości. Jednak na wszelki wypadek zostawiam ten wpis. Znajdziesz tam proste rozwiązanie.
Miłego czytania i owocnych zakupów. Tani bilet na samolot czeka na Ciebie!
komentarze: 47
A co z aplikacjami linii?
To fakt, również warto je stosować.
Faktycznie ciekawa sprawa z tym trybem incognito. To się chyba nazywa remarketing. Widziałeś już produkt i ponownie wróciłeś, to znaczy że jesteś zainteresowany a więc skłonny kupić za więcej. Dzięki za rady!
Cześć, przeczytałem zaledwie tytuł tego artykułu. Powrócę do niego nieco później. Podróżuje niewiele, zamierzam więcej chociaż jakiś czas temu skończyłem 70l. W tej chwili jestem 7 m-c w Ecuador, Otavalo. Pobyt przedłużył się o 2 m-ce w związku epidemia. Czy Ty lub ktoś na tym blogu ma doświadczenie z firmą tanie loty blueskay ?
Pozdrawiam, jeszcze tu wrócę.
Dziękuję za świetne rady. Zazwyczaj udaje mi się znaleźć tanie bilety, ale nie pomyślałam o trybie incognito.
Ktoś wcześniej napisał o karcie Revolut. Korzystałam z niej na ostatnim urlopie i znakomicie się sprawdza–bez prowizji, po bardzo dobrym kursie dokonywałam zakupów. Przelew do Hiszpanii również wykonałam bez dodatkowych opłat.
Warto mieć również kartę Revolut, to ułatwia życie i znacznie obniża koszty gdy kupujemy np bilety np w Japonii itd
Jak najbardziej. 🙂
Punkty 1. i 2. jak to zrobić? Na telefonie?
Dzięki za rady, artykuł ciekawy, o kilu rzeczach nie wiedziałem na przykład weekendy i tryb incognito muszę to zweryfikować, planujemy wylot na Cypr z rodziną i właśnie szukamy ciekawych ofert biletów więc post w czas.
pozdrawiam
Fajny artykuł. Polowanie na bilety wymaga czasu. Do tej listy można jeszcze dodać, że czasem bilety są dużo tańsze z innych miast no. Londynu a tam można lecieć ryanairem. Wiadomo, że trzeba porównać ceny ale czasem bardzo się opłaca. Dodałbym jeszcze znalezienie wyjątkowego dnia dla danej trasy. Każda trasa ma jeden lub dwa dni kiedy cena jest wyjątkowo niska. Po prostu tak się układają loty. Żeby znaleźć te dnu najlepiej użyć meta wyszukiwarki.
U mnie opłaciło się kupować bilet do USA ze sporym wyprzedzeniem, prawie rok wcześniej 🙂 pomocne były takie wyszukiwarki jak
https://www.biletylotnicze.pl/ . Mogłam porównać różne oferty i sprawdzić skąd lot do USA będzie najtańszy.
Korzystam z SolidVPN 38 lokalizacji na świecie , jest w czym wybierać 🙂
ooo… mam VPN służbowy, by w domu na prywatnym lapku mieć dostęp do jira – systemu do zarządzania pracą/plikami. czy przez sam fakt, że jest włączony, moje IP jest zaburzone? czy trzeba coś ustawiać?
PS jak tanio zorganizować wakacje – polecam podcast, kt. współtworzyłam: https://www.youtube.com/watch?v=Vo1fdE8J1Tg&t=64s
Niby człowiek o powyższych punktach zazwyczaj pamięta, a parę dni temu miałam przykrą niespodziankę związaną z przewalutowaniem. Dobrze czasem sobie odświeżyć pamięć 🙂
Serio droższe są w weekendy? Nie zauważyłam 🙂
Ale tryb incognito to podstawa.
@podrozepokulturze1:disqus – serio, a to ze względu na to, że w weekendy ludzie mają więcej czasu na szukanie i ewentualny zakup. 🙂
1, 6 i 7 były mi znane. Reszta wydaje się równie przydatna. Dzięki!
@kamil_b_bel:disqus – teraz tylko pozostało przyczaić się na jakiś lot. 😉
VPN – o tym nie wiedziałam.
@disqus_BaggxS9SWH:disqus – tym bardziej się cieszę, że artykuł poszerzył Twoją wiedzę! 🙂
Generalnie tryb incognito to bardzo przydatna funkcja – każde zakupy staram się tak robić, a prezenty zawsze. W innym przypadku przez tygodnie a nawet miesiące zdarza mi się ciągle widzieć reklamy z produktami, które oglądałam i które są niby teraz w promocji…
@wroznestrony:disqus – to prawda, te reklamy potrafią doprowadzić do obłędu. 🙂
co za bzdury
1 – słyszałem takie teorie, ale sam przetestowałem z kilkoma liniami lotniczymi ale jeszcze nigdy mi się nie zdażyło otrzymać różnych cen w trybie incognito i normalnym
2 fakt, tylko że polscy klienci właśnie mają taniej niż klienci z Europy zachodniej.
3 bzdura…
4 to chyba oczywistość
5 następna oczywistość, to jeszcze 1 pro tip: najtańsze bilety są na wyloty z klikudniowym pobytem – lotniska docelowe promują w ten sposób turystykę
6 po zapisaniu się do newslettera odkryjesz, że na długo przed wylotem ceny są niskie a potem już tylko rosną. Wyjątek może trafić się wtedy gdy ktoś anuluje bilet na niską klasę rezerwacyjną, wtedy pojawia się 1 odrobinę tańszy bilet.
7 yyy a myślałem, że należy w ciemno płacić za wszystko…
8 bilety lotnicze kupuje się ZAWSZE w walucie kraju w którym dokonuje się zakupu, jeśli masz polskie IP to za ten sam bilet zawsze zapłacisz w PLN, bez żadnego przewalutowania, a ceny w PLN często są dużo niższe niż liczone w EUR. Polecam zrobić ten eksperyment będąc za granicą, albo używając VPN, i wyszukać ten sam lot raz z polskim IP i raz z zagranicznym IP
9 następna bzdura. Ceny biletów dyktowane są głównie przez popyt i podaż na dane połączenie. Tanie linie lotnicze ZAWSZE latają na mniejsze lotniska w pobliżu dużych miast, bo są tańsze
10 jedyny sensowny tip w całym artykule… Tylko że trzeba jeszcze dodać do tego dojazd do miasta i ew dopłatę do bagażu i zastanowić się czy niewielka oszczędność warta jest wszystkich minusów tanich linii lotniczych, takich jak brak anulowania biletów, czy infolinia na numer 0700
Ad 9. Ryanair lata do Aten na to samo lotnisko,co linie oficjalne. Zatem nie ZAWSZE latają na mniejsze lotniska…..
Bo w Atenach jest jedno lotnisko, moze temu
Super, bardzo przydatne informacje;) muszę sprawdzić, po Europie to które linie lotnicze są najkorzystniejsze cenowo??
Mnóstwo przydatnych informacji 😉 Nie sądziłam, że aż tak jesteśmy inwigilowani w porówywarkach cen biletów 😉
a jak jeszcze szuka się taniego biletu dla siebie i dla dziecka to już wychodzi wyższa szkoła jazdy. Tym bardziej, że do niedawna u tradycyjnych przewoźników mój huragan miał miłą dla portfela zniżkę 90%, i jeszcze podróżowaliśmy z wózkiem, którego z kolei nie wszyscy tani przewoźnicy uwzględniali w cenie biletu….fajna zabawa i szybko trzeba liczyć 🙂
O tak, szczególnie z tym przewalutowaniem! Ostatnio przy zakupie biletu za 25 euro, przy płaceniu kartą złotówkową zapłaciłabym aż 5 euro więcej – spora różnica!
Odnośnie newslettera warto zapisać się nie tylko do konkretnych linii ale tez na fly4free.com i ustawić tylko intersujacy nas kierunek. Zanim na naszym polskim odpowiedniku tej strony pojawi się info o promocji my możemy mieć już bilet w garści
Z tym trybem incognito to rzeczywiście ciekawa rada. Na to bym nie wpadła!