Jak przedłużyć chińską wizę – szybko i bez stresu

kanal-podrozniczy-nayoutube-nifortunne-historie-z-podrozy

Proces przedłużenie mojej chińskiej wizy nie mogę nazwać szybkim i bezstresowym. Bazując na własnych doświadczeniach i wylanym pocie chciałbym zaoszczędzić Ci tej frustracji, którą przeżyłem na skutek braku konkretnych informacji. Poniżej znajdziesz przewodnik jak cały proces przebiegał w moim przypadku. Rzecz jasna nie omieszkam zaznaczyć swoich spostrzeżeń dotyczących całego procesu.


Kiedy zacząć proces przedłużenia chińskiej wizy?

Wizę turystyczną otrzymuje się na 30 dni (kategoria L). Masz prawo jak dobrze pamiętam do 2 krotnego jej przedłużenia będąc na terenie Chińskiej Republiki Ludowej. Przy trzecim razie musisz opuścić kraj i udać się, np: do Hongkongu, by tam dopełnić procedury. Co do trzeciego przedłużenia nie jestem w 100% pewien jak to przebiega, więc przeszukaj internet. My skupimy się dziś na tym jak przedłużyć chińską wizę pierwszy raz. 

O przedłużenie wizy możesz wnioskować w każdej chwili, czy to po 5 dniach od przyjazdu, czy po 24, tak jak ja. Wiele czytałem o tym, że trzeba prosić pracownika, żeby przedłużył wizę od daty zakończenia tej pierwszej. Nadmieniłem swojemu między wierszami i otrzymałem przedłużenie wizy tego dnia, kiedy kończyła mi się pierwsza. Myślę, że nawet jeśli tego nie powiesz to pracownik sam z siebie to zrobi – na logiczne myślenie. Dla wszystkiego możesz poprosić, by mieć pewność.


Formalności i zasady

Wszystko musi się zgadzać. Każdy papier, który jest do wypełnienia musi być wypełniony. Nieważne jak i co tam będzie, jednak wszystko ma być tak jak w regulaminie. Takie są Chiny i tego nie zmienisz. Zaakceptuj fakt i wypełnij wszystko o co Cię proszą. Tam gdzie nie wiesz – dopytaj. A jak będą się upierać, a ty nie będziesz wiedzieć, co wpisać to wpisz, cokolwiek. Brzmi głupio jednak niekiedy inaczej się nie da.


Gdzie udać się, by przedłużyć chińską wizę?

Ja swoją chińską wizę przedłużałem w mieście Chengdu. W każdej większej aglomeracji można znaleźć wydział imigracyjno – emigracyjny (Exit and Entry Service Center). Nazywany jest inaczej PSB. Jego adres znajduje się poniżej na mapie google.

***

PSB Public Security Bureau – Foreign Affairs & Visa Office in Chengdu

***

chengdu_przedluzenie_wizy_chinskiej

Zdjęcie 1. Wejście główne do budynku, gdzie przedłuża się chińską wizę – PSB

Dokumenty jakie potrzebne są do przedłużenia wizy?

Napiszę jedynie o dokumentach, które były potrzebne w moim przypadku, czyli osoby polskiego pochodzenia, która miała wizę turystyczną na 30 dni.

[1]
Formularz o przedłużenie wizy

Nie wiem, czy da się ściągnąć z internetu. Ja pofatygowałem się osobiście i wziąłem druczki już na miejscu. Tam też je wypełniłem. Dostaniemy formularz ten który widać na zdjęciu numer 2 oraz oddzielny świstek do którego trzeba wpisać gospodarza. Na jednym i drugim wpisałem adres hostelu, uwaga – w którym byłem ulokowany przez 1 dobę. O tym szerzej w punkcie 2.

***

wniosek_przedluzenie_wizy_chinskiej

Zdjęcie 2. Wniosek o przedłużenie chińskiej wizy w PSB Chengdu 
[2]
Potwierdzenie miejsca przebywania
(WAŻNE!)

Nie wiem, czy dobrze nazwałem ten punkt, jednak pewne jest to, że stanowi klucz do sukcesu. Będąc na wolontariacie w Chengdu miałem gdzie mieszkać, jednak nie chciałem sprawiać problemu dziewczynie, u której byłem. Z nieznanych mi przyczyn nie wyrażała entuzjazmu, żeby takowe pismo mi ogarnąć. Nie nalegałem. Musiałem jednak mieć świstek o tym, że mieszkam gdzieś w Chinach – tymczasowo rzecz jasna. 

Włączył mi się tryb kombinowania. Pierwsze podejście zrobiłem z bookingie. Zarezerwowałem hostel i wydrukowałem potwierdzenie. Zaniosłem i nie przeszło! Nie rób tego błędu. Dlaczego nie zadziałało? Ponieważ PSB ma specjalny system potwierdzający przebywanie konkretnej osoby, w konkretnym obiekcie. Rezerwacja nie powodowała, że pojawiałem się w systemie PSB.

***

rezerwacaj_booking_przedluzenie_chinskiej_wizy

Zdjęcie 3. Potwierdzenie rezerwacji noclegu w lokalnym hotelu, które okazało się niewypałem
***

Nie należę do osób, które szybko rezygnuj i wchodzą w jakieś koszta, które są czystą abstrakcją. Po co miałbym kupować nocleg w jakiś hostelu, jeśli i tak w nim nie będę spać? Poszedłem więc do 3 gwiazdkowego hotelu i poprosiłem o managera. Przyszła młoda Pani. Porozmawiałem i dostałem bezpłatnie potwierdzenie, że tam mieszkam i nawet ksero karty do pokoju. Czy to przeszło? Nie… (śmiech!). Tego, też nie rób, szkoda Twojego czasu. Potwierdzenie nie dało mi wpisu do tego dziwnego ich systemu.

***

potwierdzenie_noclegu_przedluzenie_chinskiej_wizy

Zdjęcie 4. Potwierdzenie rezerwacji noclegów w 3*** hotelu, które również okazało się niewypałem
***

Chola chola! W końcu znalazłem sposób. Zacząłem rozkminiać i zrobiłem rozpoznanie, o co chodzi z tym całym systemem. Okazuje się, że jest to narzędzie pozwalające obserwować, gdzie dany obcokrajowiec przebywa i w razie czego mieć na niego namiar. Nie lubię, kiedy ktoś wie o mnie wszystko, a zwłaszcza Chiński rząd – zacząłem więc działać. Znalazłem więc lokalny hostel dla obcokrajowców, wiedząc że znajdę tam osobę mówiącą po angielsku – traf padł na THE LOFT HOSTEL.

***

THE LOFT HOSTEL – znajduje się 2 km od PSB

***

Dotarłem na miejsce i faktycznie pan na recepcji władał biegle językiem angielskim. Zapytałem, czy ich hostel jest podłączony do systemu PSB, w którym będą widzieć, że ja – Tomasz Jakimiuk jestem u nich w hostelu. Pan bez chwili zawahania potwierdził i dodał, że informacja pojawi się w przeciągu 40 minut od momentu wprowadzenia, czyli defacto kupienia przez mnie miejsca noclegowego. Wyciągnąłem z kieszeni złoto i rzuciłem na ladę równowartość 35 zł, bo tyle ze mnie ściągnęli za noc. Poprosiłem o rezerwację 1 doby i wprowadzenie tego do systemu. Pan dał mi pisemne potwierdzenie rezerwacji. Kolejne kombinowanie, jednak był to już trzeci raz, więc musiało się udać. Wróciłem do PSB i widniałem w systemie, tak jak należy. Wyjaśniłem, że booking to mój błąd, a w hotelu 3*** mieli jakąś awarię. Zarezerwowałem na 1 dobę i to wystarczyło. Możesz znaleźć tańszy hostel, który jest podłączony pod ten system. Ja wybrałem ten, gdyż nie miałem czasu na szukanie innego.

[3]
Ksero paszportu i chińskiej wizy

Standardowy krok. Znajdź xero i zrób odbitkę paszportu i koniecznie nie zapomnij o odbitce, a nawet 2x swojej chińskiej wizy. Przyda się, kiedy zabiorą Ci paszport. Fakt faktem dostaniesz kwit mówiący o tym, że paszport jest w PSB, jednak warto mieć.

[4]
Potwierdzenie - bilet, że opuścisz kraj
(WAŻNE!)

Bez tego raczej może się nie udać. Pani, która przyjmowała dokumenty, z dużym naciskiem zapytała, czy mam bilet powrotny. Odpowiedziałem, że mam, bo faktycznie miałem i jej wręczyłem. Spokojnie, jeśli nie planujesz powrotu jest na to sposób. Mniej legalny, ale jest. Da się w którejś z linii lotniczych (nie pamiętam, w której), można zarezerwować lot nie wnosząc opłaty. Więc możesz wykonać taki manewr i mieć potwierdzenie rezerwacji. Jeśli nie uda Ci się zrobić pierwszego manewru, zawsze pozostaje drugi, czyli Photoshop – tu już się domyśl o co chodzi. Nie namawiam do naginania prawa, zawsze można kupić bilet w średniej cenie od 1000 – 3000 zł. Pamiętaj, że nie musi być to bilet na samolot, może być to bilet na pociąg, autokar, czy cokolwiek innego poświadczającego, że przed końcem wizy opuścisz Chiny.

ps. Tak na chłopski rozum sobie myślę, że jeżeli można legalnie 2x przedłużyć chińską wizę na terenie Chin to po co im ten bilet. Jak planujesz jeszcze później drugi raz przedłużać to to pewnie nie masz jeszcze biletu. Tu bym się pokusił o napisanie jakiegoś oświadczenia, które zostałoby przedłożone z wnioskiem. To taka wolna myśl w razie czego.

[5]
Zdjęcie paszportowe

Potrzebne chyba było tylko jedno (jestem pewien na 90%). Wkleiłem je na formularz i wszystko.

[6]
Zaproszenie od gospodarza

Nikt od mnie tego nie wymagał. Miałem napisany samodzielnie, jednak nie pytali to się nie wychylałem.

[7]
Wyciąg z konta bankowego

Nikt nie wymagał bym przedstawił wyciąg z konta bankowego. Nie miałem nawet tego przy sobie. Wspominam o tym, gdyż widziałem w internecie, że ktoś wspomina, że trzeba mieć. U mnie nie był potrzebny. 


Plan działania – szybko i bez stresu

 1. Na początku sprawdź w jakich dniach i godzinach czynne jest PSB,
 2. Wybierz dzień i pójdź do hostelu zarejestruj się, by widnieć w systemie. Poproś recepcjonistę, żeby Cię tam wpisał i wystawił kwitek – pisemne poświadczenie.
 3. Zbierz dokumenty: potwierdzenie zameldowania w hostelu, ksero paszportu i chińskiej wizy, rezerwacja bilet powrotnego i zdjęcie.
 4. Wpadasz do PSB, prosisz piękną panią za biurkiem o formularze do przedłużenia wizy dla Europejczyków. 
 5. Wypełniasz, składasz i czekasz na swoją kolej do kolejnego urzędnika, który działa jak maszyna.
 6. Tam urzędnik pobiera od Ciebie opłatę w wysokości około 100 zł i pyta o jakieś “duperele”.
 7. Płacisz w złocie, bo jakby inaczej i wychodzisz z kwitkiem oraz dokładną informacją, którego masz się stawić po odbiór.
 8. Wracasz po wizę w wyznaczonym terminie i tryskasz szczęściem.

Czy są kwestie na które jeszcze warto zwrócić uwagę?

Pamiętaj, by zwrócić uwagę na datę odbioru paszportu. Ja przeholowałem z odbiorem 2 tygodnie. I jak wróciłem 2 dni przed wylotem to okazało się, że jest jakiś wielki tydzień nazywany – Chińskimi Wakacjami. PSB miało być zamknięte jeszcze 3 dni, a ja miałem lot za 2 dni. Udało mi się odzyskać paszport i dojechać 300 kilometrów na lotnisko. Jednak miej na uwadze w swoim planie, że istnieje coś takiego jak święto, a tych świąt chińskich trochę jest, wtedy urzędy są pozamykane.


Czy warto się stresować?

Uważam, że nie. Proces jest bardzo prosty i jeżeli samemu sobie człowiek nie skomplikuje, tak jak w moim przypadku to wszystko będzie z potocznej górki.


Powodzenia!

komentarze: 2
 1. Z tego co wiem do rejestru PSB można się zapisać odwiedzając lokalny komisariat. Tam podajesz swój adres zamieszkania i voila! Nie trzeba kombinować z lewym bookingiem.

  1. @lekiopiniepl:disqus – brzmi fenomenalnie. W tamtym czasie przekopałem kawał internetu i nigdzie takiej informacji jak podajesz nie znalazłem. Na posterunku też byłem i nikt o tym nie wspomniał. 🙂 Jeśli jest tak jak mówisz to inni będą mieli lżej. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ