Wiele osób zastanawia się jak tanio podróżować po świecie. W sumie kto by o tym nie marzył. Wiele osób wciąż uważa, że podróże to rarytas dla dobrze zarabiających. Są jednak 2 aspekty, o których warto wspomnieć. Tanie podróżowanie istnieje i ma się bardzo dobrze. Niemniej jednak w życiu coś zawsze jest kosztem czegoś. Możliwość taniego podróżowania po świecie zawsze odbywać się będzie w mniejszym lub większym stopniu kosztem Twojego komfortu psychicznego czy fizycznego. W życiu zawsze czymś musisz zapłacić.
Podzielę się z Tobą kilkoma radami dotyczącymi jak podróżować tanio. Wszystkie poniższe rady bez najmniejszego problemu jesteś w stanie wcielić w życie samodzielnie. To nic trudnego. Może jednak wymagać trochę czasu, żeby w pełni to zrozumieć.
Jak tanio podróżować po świecie, czyli mniej pieniędzy, więcej podróży
Poniżej dzielę się z Tobą radami, które przez kilka lat podróżowania wciąż sam wcielam w życie z sukcesem. Pamiętasz jak napisałem wyżej, że w życiu coś zawsze jest kosztem czegoś? Nie wspomniałem jeszcze o jednym ważnym aspekcie. Jeśli nie masz dużo pieniędzy na podróże to podczas szukania tanich alternatyw płacisz za to swoim czasem. Coś za coś. Jednak jeśli masz tego czasu na szukanie dużo, to na pewno będzie to dobra inwestycja.
1. Bystrzak biletowy
Naucz się jak zaoszczędzić na zakupie tanich biletów lotniczych. Dzięki nim w tani i szybki sposób znajdziesz się kilka tysięcy kilometrów od domu. Najprostrze metody typu: szukanie lotów w trybie incognito pewnie znasz? Każda przeglądarka śledzi Twój każdy ruch, więc warto jej to nieco utrudnić. Zostawiam 2 artykuły, pt. Jak tanio kupić bilet lotniczy? – 10 wskazówek i Jak kupić tani bilet lotniczy? – sposób przez VPN. Co więcej warto zaprzyjaźnić się z kombajnem do wyszukiwania tanich lotów o nazwie: Azair.cz
2. Otwórz serce i drzwi
Są takie portale w internecie, które łączą podróżników. Kiedy jedziesz w podróż i szukasz noclegu, np. w Birmie to wystarczy wejść na taki portal i odezwać się do kilku osób. Prawdopodobieństwo, że ktoś da Ci kawałek podłogi w swoim domu jest naprawdę duży. Trafiasz pod skrzydła lokalsa, który jest idealną kopalnią informacji. Takich portali masz całą masę, m.in. Couchsurfing, BeWelcome, Trust Roots, Horizon, etc. Ja najczęsciej korzystam z Couchsurfingu. Jakiś czas temu popełniłem artykuł, pt. Couchsurfing, czyli jak znaleźć nocleg i anioła stróża. A tutaj jeszcze dorzucam tekst o darmowych noclegach lub tanich noclegach w podróży.
3. Przełam strach
Znasz mnie i wiesz, że kocham autostop. Chodź jest czasami męczący i frustrujący to wartość, którą daje jest nieoceniona. Jeśli lubisz poznawać nowych ludzi i ich nietypowe historie to na bank ten sposób podróży jest właśnie dla Ciebie. Nie dość, że masz miło spędzony czas to nie musisz płacić za transport. O autostopie pisałem wielokrotnie, m.in. Autostop, co daje taki sposób podróżowania?, Podróż autostopem i 8 trudności, z którymi się zetkniesz, 5 żelaznych zasad jazdy autostopem, Dlaczego NIE warto zabierać Autostopowiczów?.
4. Bądź dobrym researcherem
Podstawa to dobre rozpoznanie. Jak odwiedzasz miasto to koniecznie przejrzyj jakie są w nim muzea. Dla przykładu w Atenach jest Muzeum zabawek z różnych stron świata (szalenie ciekawe!), w którym raz w tygodniu jest darmowe wejście. Z reguły w Europie poniedziałki są dniem, kiedy muzea są zamknięte. Poświęć czas i zaplanuj swoją podróż uwzględniając dobra jakimi są muzea, galerie sztuki, a nawet teatry czy opery. Tak, tak opera. Bilet do tej Lwowskiej kosztował 11 zł.
5. Tani sklepikarz
Podpytaj lokalnych, gdzie najcześciej robią zakupy. Znajdź duży supermarket lub lokalny bazar, tam zawsze da się ogarnąć tańsze rzeczy. Możesz pokusić się również o freeganizm, czyli “jedzenie z kosza”. Prawdopodobnie freeganizm jest dla Ciebie czymś nowym. Odsyłam do artykułu, pt. Jak przetrwać w podróży bez pieniędzy?. Pamiętaj również, że czasami nie warto rezygnować z lokalnej szamy. To taka inwestycja w doświadczenia i wspomnienia.
6. Bądź niezależny
Od zawsze powiadam, że: “Plecak, namiot i śpiwór dają niezależność, gdziekolwiek byś był”. No i niestety dziś muszę sam siebie cytować. Kup te 3 sprzęty i ciesz się dachem nad głową w podróży. Kocham to, bo nie muszę się zastanawiać, gdzie będę spać danego dnia. Sporo pisałem o sprzęcie w testy i recenzje sprzętu turystycznego. Co więcej polecam rzucić okiem na artykuły o moim ulubionym namiocie Naturehike 1 – recenzja chińskiego namiotu, czy plecaku który sobie bardzo upodobałem – Osprey Stratos 36 – recenzja plecaka.
Zostawiam też artykuł o tym jak i gdzie kupić tani sprzęt turystyczny. A jeżeli będziesz zastanawiać się jaki śpiwór kupić to koniecznie zajrzyj do artykułu, w którym piszę o tym jaki śpiwór na podróż wybrać.
7. Co 2 “dyńki” to nie jedna
Dyńka to głowa. A 2 dyńki to 2 głowy. Podróżowanie w pojedynkę jest droższe i cięższe. Nie da się tego podważyć. Jadąc we 2, nie musisz nieść całego namiotu. Stelaż możesz oddać partnerowi i takim działaniem masz jakieś 0,6 kg lżej na plecach. Kiedy negocjujesz cenę pokoju dla 2 osób zawsze będziesz mieć taniej. A jak możecie spać na 1 łóżku to już w ogóle. Warto znaleźć dobrego kompana podróży. Z perspektywy czasu daje to dużo plusów. Nie ma co ukrywać, są jednak i minusy.
Jakiś czas temu napisałem artykuł, o tym jak przetestować partnera w związku za pomocą podróży, pt. Podróżniczy test na najlepszego partnera w życiu.
8. You are student?
Wykorzystaj to, bo masz do tego prawo. Jeśli jesteś studentem to pamiętaj, że czekają na ciebie zniżki w całej Europie i dalej. Nie oczekuj ich, np. w Zambii bo będzie ciężko, jednak już w Czechach jak najbardziej. Co więcej możesz liczyć również na tańsze ubezpieczenie na podróż. W 2019 roku popełniłem artykuł o ubezpieczeniu, w którym porównałem drogie ubezpieczenie z tym, m.in. dla studentów – ubezpieczenie na podróż.
9. Zostań na dłużej
Zostań na dłużej. Zostań wolontariuszem. Na portalu Workaway za 5 godzin pracy dziennie, otrzymujesz nocleg i wyżywienie, a rzadziej jakieś kieszonkowe. Możesz być opiekunem domu, nauczycielem angielskiego, etc. Są też inne portale typu WWOOF, gdzie pracuje się na gospodarce, np. ze zwierzętami lub na polu. Swoją pracą masz możliwość poznać głębiej dane miejsce, jego specyfikę i ludzi. To może być ciekawa alternatywa, zwłaszcza kiedy nie wiesz, co chcesz od życia w danym momencie.
Mój pierwszy w życiu wolontariat, okazał się zaskoczeniem – “Wolontariat” w dziwnej hiszpańskiej wiosce.
10. Nie daj się zasypać syfem
Dzisiejszy świat to walka o uwagę odbiorcy. Blogerzy polecają zapisywanie się do newsletterów przeróżnych portali ze zniżkami na loty, noclegi, atrakcje. Jest to bezsens. No chyba, że zależy Ci, żeby cała Twoja korespondencja bombardowała Cię różnymi promocjami. Twoje życie zostanie zdominowane szukaniem. Z przyjemności organizowania podróży wpadniesz w wir przytłoczenia i szukania tanich okazji. Nie rób sobie tego. Jak już, wybierz 1 lub 2 źródła i śledź je. A najbardziej polecam Ci być blisko blogerów podróżniczych. Do nich zawsze możesz sobie napisać i się poradzić, np. pod takim artykułem jak ten.
Jak tanio podróżować po świecie z głową
Jak widzisz tanie podróżowanie jest możliwe. Trzeba jednak nieco ruszyć głową, żeby ta cała machina miała sens i zaczęła działać. W podróżowaniu kocham to, że wymusza podejmowanie ciągłych decyzji. Zostajesz tu, albo jedziesz tam. Kupujesz to albo rezygnujesz z tego. Rozpoczynasz wolontariat i wiele innych nieprzewidzianych sytuacji. To wszystko niewątpliwie Cię zahartuje!
No cóż. Życzę miłego i taniego zwiedzania świata. Zbierania pięknych wspomnień. Nie zapomnij podzielić się swoimi sposobami na tanie podróżowanie.
Komu w drogę, temu…
komentarze: 11
Świetne porady, warte uwagi. Moim sposobem jest płacenie kartą płatnicza. Mam potem ciekawe bonusy od mojego banku i przeliczanie walut bywa korzystne.
Hm, chyba nie zdecydowałabym się na podróżowanie z namiotem na plecach. Nie mam nic do biwaków, o ile nie trzeba tego namiotu nieść na własnych plecach. To bardzo uciążliwe i męczące. Nie chciałabym sobie psuć wyjazdu nosząc własny nocleg na plecach. Wolałabym jednak wynajmować kwatery prywatne, co jest znacznie tańsze niż pokoje w hotelach 🙂 Dowiedziałam się ostatnio, jak ważny jest dokładny research i zapoznanie się z miejscem, do którego chce się pojechać 🙂
Jest to 10 naprawdę bardzo cennych rad. Mało kto wie o niektórych możliwościach związanych z tanim podróżowaniem. Za czasów szkolnych podróżowało się tanio, autostopem, gdzie nocleg gwarantowany był pod namiotem. Piękne czasy. O większych luksusach można było jedynie pomarzyć.
Artykułów dotyczących taniego podróżowania nigdy za wiele. Zawsze znajdzie się jakiś nowy i ciekawy “tip” . Na pewno będę tu zaglądać! Pozdrawiam!
Też tak uważam. Wiedza, która pozwala zaoszczędzić to wiedza na wagę złota.
Dobre rady na start. 2021 rok będzie początkiem moich podróży 🙂 !
Oj tęsknię za studenckimi czasami, kiedy zniżki były praktycznie na każdym kroku. Studenci korzystajcie, póki je macie, serio robią różnicę;)
Święte słowa! Korzystajcie! 🙂
Ja bym tutaj jeszcze dodał: wymiany studenckie, erasmusa i program: work and travel. Dla osób, które nie są już studentami też są wymiany międzynarodowe na różne tematy, np. zdrowego stylu życia, sztuki, etc. Co więcej bardzo często są w pełni finansowane ze środków UE.
Dobrą opcją są też sponsorzy którzy wspierają wielu podróżników a o tym nie zawsze się mówi
To prawda. Dobrze dobrany sponsor to idealne rozwiązanie. Podróżnik zyskuje zastrzyk finansowy, a sponsor stargetowaną reklamę, wśród odbiorców zainteresowanych turystyką. Pozdrawiam serdecznie!