Jak zacząć podróżować? 6 praktycznych rad

kanal-podrozniczy-nayoutube-nifortunne-historie-z-podrozy

Chcę podróżować! Chcę wyjechać i zwiedzać świat. Chcę poznawać ludzi i rozmawiać z nimi godzinami. Nie chcę myśleć, co będzie jutro. Potrzebuję odetchnąć i złapać wiatr w żagle. Jak zacząć podróżować samemu? Jak zacząć podróżować z kimś? To nie ma znaczenia. Muszę po prostu ruszyć w drogę.

Takie myśl przeszły mi kiedyś przez głowę, był to rok 2013. Tam nie było miejsca na wielkie wojaże, np. z Polski do Chin czy z północy na południe Afryki, jak teraz. Tam nie było brawury. Moje podróże zaczynały się stopniowo. Krok, po kroku. Coraz dalej i dalej. Jeśli zadajesz sobie pytanie: Jak zacząć podróżować? To wiedz, że jesteś w idealnym miejsc w internecie. Postaram się pomóc.


6 najczęstszych problemów, jak zacząć podróżować po świecie i 6 praktycznych rozwiązań

Te problemy są powtarzalne i dotykają 99% osób, które zaczynały swoje podróże. Również i ja się nimi musiałem zmierzyć. Wiedza w nich zawarta stanowi element, który musisz w sobie poprawić lub wypracować.

1. Nie mam z kim podróżować

Oczywiście. Ile ludzi na ziemi tyle pasji i sposobów na siebie. Nie każdy musi lubić lub chcieć podróżować. Niektórym dobrze jest być blisko domu, a inni kochają 2 dniowe wypady na ryby. To, że wokół siebie nie masz ludzi do podróży, nie oznacza, że ich nie ma. Po prostu kręcąc się “wokół komina” nie poszerzasz kręgu znajomych na których Ci zależy.

Musisz znaleźć się blisko ludzi, którzy lubią podróże. Wyskocz na spotkanie podróżnicze w Twoim mieście. Często organizują je Biblioteki i Domy Kultury. Rozeznaj się, gdzie masz najbliższy Festiwal Podróżniczy. Zacznij odwiedzać miejsca w internecie, gdzie są podróżnicy, m.in. grupy na Facebooku, Parownik, etc. Pisałem o tym w artykule, pt. Gdzie szukać idealnego towarzysza podróży?

Wspólna pasja łączy i to wiadomo nie od dziś.


2. Nie mam wystarczająco pieniędzy

Nie masz i nigdy mieć nie będziesz. Jak zacząć podróżować z tym, co masz? Przeanalizuj ile masz i ile możesz wydać, a następnie dopasuj styl podróży do swoich zasobów. Jeśli masz niewiele to nie licz na luksusy. Weź ile masz i próbuj improwizować. Poszukaj informacji jak kupić tanio bilet na samolot. Poczytaj jak zacząć podróżowanie autostopem. Szukaj darmowych atrakcji, które również mają wartość historyczną lub kulturową. Tego jest cała masa, np. Podróż do Izraela i 9 atrakcji za darmo.

Pamiętaj jedno. To, że nie masz pieniędzy, nie oznacza, że nie możesz podróżować. Brak funduszy oznacza, że będziesz podróżować inaczej. Nie oznacza to w żadnym stopniu, że gorzej. Pieniądze na podróże, możesz zarobić na 12 znanych mi sposobów. Więcej o zarabianiu pisałem w artykule, pt. Skąd brać pieniądze na podróże? – 12 nieoczywistych sposobów. Też jest opcja C, możesz rzucić wszystko i zostać blogerem. Pisać o podróżach i tego żyć, czyli dosłownie to, co aktualnie robię ja.

Ok, ale ile z takich współprac można dostać $$$ siana? Od barteru, którym będzie plecak za 600 zł po nawet 30 000 tysięcy złotych. I to nie jest kwota, która zamyka stawkę. Im masz większy zasięg na swoich kanałach i robisz swoją robotę dobrze to wiedz, że sky is no limit (niebo, nie ma granic).


3. Boje się podróżować

Ja po kilku dobrych latach podróży wciąż się boję podróżować i nie widzę w tym nic złego. Jak się okazuje wszystko, co wydaje się niebezpieczne, da się racjonalnie wytłumaczyć. Dla przykładu podróżowanie po rejonach, gdzie występują dzikie zwierzęta. One nie są tam po to, żeby Cię zjeść. Musisz tylko nauczyć się ich zwyczajów, a tym samym je poznać. Polecam artykuł, pt. Dzikie zwierzęta w podróży, czyli jak nie dać się zjeść.

A co z ludźmi? Mogą zrobić mi krzywdę. Okraść mnie?! Równie dobrze mogą Cię okraść w centrum Warszawy czy na lokalnym festynie w Twoim własnym mieście. Dostać w zęby można równie szybko. Strach do podróży jest wprost proporcjonalny, do tego jak daleko się wybierasz. Prawda jednak jest taka, że warto zachowywać Bezpieczeństwo w podróży – 12 praktycznych rad i będzie wszystko ok.

Będąc “białym podróżnikiem” z plecakiem, zawsze jesteś na świeczniku, czy tego chcesz czy nie. Pamiętaj, żeby eliminować wszystko, co może sugerować, że masz cenne rzeczy. Warto ukrywać logotypy znanych marek, które przyciągają wzrok niczym magnes. A pieniądze w podróży zawsze dobrze schowaj – Gdzie schować pieniądze w podróży? – 8 sposobów.

Pakistańskie perypetie

4. Nie znam języka

Nie każdy ma głowę do języków. Dla przykładu ja jej nie mam, ale z powodzeniem odwiedzam przeróżne kraje, w których niekiedy udaje mi się jedynie poznać 20 zwrotów w lokalnym języku i tyle. Jak więc mi się to udaje?

Po pierwsze mowa ciała – wszędzie na świecie działa. Po drugie zacznij uczyć się języka angielskiego. Wiem, że ciężko jest się zmusić, jednak warto zacząć – Darmowe strony do nauki angielskiego. Często używam aplikacji na smartfona – Dualingo. I ostatnia opcja to bądź spryciarzem. Wykorzystaj piktogramy. Ludzie to wzrokowcy, a kształt butelki z wodą wszędzie jest taki sam. Ogarnij sobie koszulkę podróżniczą, taką jak na zdjęciu i miej podstawowe zwroty zawsze na sobie.

Zawsze możesz wspomagać się translatorem offline na swoim smartfonie. Zajrzyj również do artykułów, pt. Komunikacja w podróży – zwroty, które warto znać, Tematy do rozmów w podróży – 12 dobrych pomysłów oraz Język w podróży – 6 praktycznych i efektywnych rad. Tam znajdziesz dużo wiedzy.

koszulka-podroznicza-do-komunikacji-podróże-sudan-miecz-kaskara-tomasz-jakimiuk-blog-podrozniczy-jaktodaleko
Sudan, 2019 rok – podróż hulajnogą i autostopem z północy na południe Afryki

5. Nie mam sprzętu

Normalna sprawa. Nikt go nie ma, jak zaczyna. Weź kartkę i długopis. Napisz jak ma wyglądać Twoja podróż. Jeśli ma to być treking z dala od ludzi to potrzebujesz namiot, śpiwór i coś pod spód do spania – matę lub karimatę. Przyda się plecak, kurtka, wygodne buty, etc. Listę mojego sprzętu sprawdzonego sprzętu znajdziesz na blogu – Mój sprzęt na podróże i do pracy.

Dobry sprzęt turystyczny kosztuje swoje, jednak służy na lata. Jeśli zaczynasz to nie rzucaj się od razu na namiot za 2000 zł. To bez sensu! Skąd wiesz, że zajawka na podróże nie minie Ci z pierwszą podróżą? To bolesne, ale tak może być. Zrób zakup budżetowy i w miarę upływu czasu i eksploatacji sprzętu, wymieniaj go na lepszy.

Jak kupować sprzęt turystyczny tanio? O tym pisałem w artykule, pt. Sprzęt turystyczny, gdzie i jak kupować tanio? Tam znajdziesz dużo konkretnych przykładów.


6. Boje się o swoją pracę i przyszłość

Każdy się boi i to normalne. Jednak z podróżowaniem związana jest pewna zależność. Im jesteś starszym człowiekiem, tym niektóre miejsca / drogi są już dla Ciebie nie do zdobycia. Nie masz już takich sił, sprawności, Twój strach jest większy. To wszystko przychodzi z wiekiem. Kiedy jesteś młody i masz werwę do podbijania świata to wykorzystaj to. Ona nie jest wieczna. Uwierz mi na słowo. Łap wiatr w żagle i nie czekaj, aż powieje w Twoją stronę. Znajdź ten wiatr samodzielnie.

Pomyśl o dochodzie pasywnym. Może zacznij pisać bloga i zarabiaj na reklamach? Mi co miesiąc z reklam wpada kilka stówek. Zarabiam, kiedy śpię. Może stwórz i zacznij sprzedawać produkty cyfrowe – poradniki, pesety do zdjęć, etc. Cały proces można zautomatyzować, tak jak jest na moim sklepie.

jak-zaczac-podrozowac-samemu-lub-z-kims-pakistan
Samotna podróż przez Pakistan 2021 rok

Jak zacząć podróżować i czerpać z życia garściami?

Kiedy jestem w podróży to czuję, że żyję. Czuję wolność i dreszcz niepewności, co będzie za minutę, godzinę, kolejnego dnia. Strach ma wielkie oczy – tak mówią i dobrze mówią. Zrób listę, przekalkuluj plusy i minusy, kup lot, skompletuj sprzęt i jedź. Zawsze możesz wrócić do domu pierwszym lepszym samolotem, jak coś pójdzie nie tak. Spróbuj pisać bloga, a może zacznij robić YouTube. Jak nie spróbujesz to nigdy się nie dowiesz, jak zacząć podróżować.

komentarze: 6
  1. Moje podróżowanie dopiero zaczynam. Chyba chcę podróżować sama, ewentualnie z 1-2 najbliższymi osobami. Z przyjemnością poznam kogoś, kto pomoże mi postawić pierwsze kroki, a tak dokładnie podpowie, jak zacząć, od czego, gdzie szukać biletów, na co zwracać uwagę itd, itd

    Z góry dziękuję za informacje na blogu. Są bardzo przydatne.

  2. Pozytywny wpis i za to sub poleci:) Obecnie można wyremontowac jakiegoś VW, przerobić go na kampera i tanio podróżowac po świecie. Można również koleją lub autostopem. Wszystko zależy od środków. Dla chcacego nic trudnego. Najwazniejsza jest jednak odwaga i nie planowanie a działanie:)

    1. Punkt wejścia do podróży VW jest wysoki – trzeba kupić auto, wyremontować, poświęcić czas, mieć wiedzę, a jak jej nie masz jak to zrobić to musisz kogoś wynająć lub nauczyć się. Brzmi spoko, niemniej jednak nie jest to takie proste, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Masz jednak rację, że w perspektywie czasu to podróżowanie staje się tańsze i bardziej niezależne. Macie swojego busika?

  3. W mojej ocenie znajomośc języka i wolne środki to podstawa. Bez kasy nie da rady. Ja wiem, że niektórzy podróżują jakoś bez większych środków ale to zdecydowanie nie dla mnie. Zwiedzać lubię, ale lubię mieć wszystko zaplanowane, zabukowane, żeby było bez stresu.

  4. Ten strach o którym piszesz jest we mnie tak ogromny, że nie wiem czy kiedykolwiek uda mi się to zwalczyć. Może bym zdecydowała się ruszyć w podróż z człowiekiem takim jak Ty. Nie mam doświadczenia w podróżowaniu, a to potęguje moje obawy. Nie jestem osobą elastyczną. Lubię kiedy wszystko jest zaplanowane na tip top. A jak widzę ta cecha może być uciążliwa. Czas pokaże. Jak ruszę w drogę to dam znać. Przesyłam cieple pozdrowienia z Anglii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ