Pierwszy lot samolotem? Delikatny stres? Niepewność, czy dasz radę? To normalne. Człowiek z natury boi się wszystkiego, czego nie zna. Tym artykułem chcę Ci pomóc zrozumieć, że wszystko jest do ogarnięcia. Przeczytaj z uwagą wszystkie 20 cennych i praktycznych rad, które zamieściłem poniżej. Uwierz mi! Dzięki tej wiedzy, twój lot samolotem stanie się przyjemny i spokojny.
Pierwszy lot samolotem – 20 praktycznych rad
1. Jeśli lecisz poza strefę schengen koniecznie pamiętaj o zabraniu paszportu. Bez niego nigdzie nie polecisz. Do krajów strefy schengen wystarczy dowód osobisty.
2. Jeśli nie chcesz zginąć z odwodnienia i oszczędzić na zakupie wody czy innych napojów wystarczy, że będziesz mieć ze sobą pustą butelkę. Przy sprawdzaniu bagażu, pusta butelka spokojnie przejdzie. Później możesz sobie nalać potocznej kranówy i delektować się smakiem darmowej wody.
3. Bagaż podręczny – jeżeli chcesz przyoszczędzić i wiesz, że Twój bagaż podręczny jest za ciężki to weź kilka rzeczy po prostu do kieszeni. Po sprawdzeniu wagi, włóż rzeczy z powrotem do walizki/plecaka.
4. Jeśli Twój plecak, który ma być bagażem podręcznym jest nieco za duży (jego wymiar przekracza ustalone wymiary) to wiedz, że na 99% nikt tego nie będzie sprawdzał. Wyluzuj i działaj na lotnisku jakby nigdy nic.
5. Przeczytaj listę rzeczy, których nie można zabierać na pokład samolotu w bagażu podręcznym. Ogarnij to, po co masz tracić rzeczy, a tym samym pieniądze przez niewiedze. Najczęstszym błędem jest zabieranie pojemników większych, niż 100 ml.
6. Jeśli nadajesz bagaż rejestrowany to zadbaj o to, by się wyróżniał spośród innych. Czasami ludzie podbiegają w letargu i biorą „czerwoną walizkę” myśląc, że jest ich. Później okazuje się, że ta walizka jednak jest kogoś innego. W pośpiechu zdarzają się różne cuda.
7. Jeśli masz bagaż rejestrowany to wrzuć do niego wszystko, co potencjalnie mogłoby nie przejść w bagażu podręcznym.
8. Pamiętaj, by bagaż rejestrowany był dobrze zamknięty. Najlepiej owinąć go jakimś workiem lub taśmą. Niestety zdarza się tak, że pracownicy odpowiedzialni za przeładunek bagażu niekiedy pokuszą się o przywłaszczenie tego, co w bagażu umieszczone relatywnie blisko zamka. Jaki morał z tego? Najcenniejsze rzeczy zawsze w środku walizki, a nie blisko otwarcia.

9. Do samolotu możesz spokojnie zabrać jedzenie. Zatem jak masz dłuższy lot możesz mocno przyoszczędzić.
10. Podczas startu i lądowania zachodzi duża zmiana ciśnienia. Może dojść do silnego bólu w uchu wewnętrznym. Weź ze sobą cukierki i gumę. Przełykanie śliny powinno pomóc. Jeśli nie pomoże to odsyłam do artykułu, pt. Bolące i zatkane uszy podczas lotu samolotem? ROZWIĄZANIE.
11. Wiesz, że kabinę pilota w niektórych liniach można zwiedzić? Wystarczy zapytać stewardessę. Jak to mówią: „Kto pyta, nie błądzi”. Twoja podróż może zostać wzbogacona o nowe doświadczenie.
12. Pamiętaj, że nie musisz mieć wydrukowanego biletu. W dzisiejszych czasach okazanie biletu na telefonie również jest akceptowalne, nawet w tanich liniach lotniczych.
13. Pamiętaj o terminowym wykonaniu odprawy. Jeżeli zaśpisz termin i stawisz się na lotnisko bez odprawy to licz się z dodatkowymi kosztami.
14. Na lotnisku masz gniazdka elektryczne, zatem podczas oczekiwania na lot podładuj sprzęt elektryczny. To może abstrakcyjne, jednak jeśli lecisz w destynację, gdzie dostęp do energii jest słaby to warto dbać o takie detale.
15. Jeśli tylko poczujesz się źle przed lotem pamiętaj, że na lotnisku dyżuruje lekarz. Taka sama sytuacja jest po przylocie. Usługa lekarska jest darmowa dla każdego podróżującego.
16. Jeśli czujesz silny lęk przed lotem to przypomnij sobie, że statystycznie jest to najbezpieczniejszy środek transportu. Dodaj do tego zapewne niską cenę biletu i masę zaoszczędzonego czasu. Te argumenty powinny nieco Cię uspokoić.
17. Pamiętaj, że turbulencje to normalna sprawa. Większość maszyn latających wytrzymuje przeciążenia sięgające do 5G, a to jak się domyślasz bardzo dużo, więc pełen luz. Trochę potrzęsie i przestanie.
18. Przed lotem lub w jego trakcie odstąp od alkoholu i kawy. Podczas lotu odwodnienie i pobudzenie nie jest najlepszym przyjacielem. To czas, w którym masz się zrelaksować.
19. Jeśli zgubisz się na lotnisku – zatrzymaj się, weź oddech i zlokalizuj znaki. Uwierz mi lotniska są w większości doskonale oznaczone. Wystarczy złapać dobry trop. W krytycznej sytuacji podpytaj kogoś z pracowników, np. panią sprzątającą, która zna każdy zakątek obiektu.
20. Przed wylotem ustal plan działania po przylocie. Może być to zarys, jednak miej go w głowie, żeby wiedzieć, co robić. Mając plan, doznasz wewnętrznego spokoju ducha, np. jeśli wiesz, że lądujesz w Izraelu o 02:00 w nocy, masz namiot to ustal, że postawisz go, jakieś 500 metrów od lotniska – sprawdź wcześniej google maps i znajdź dobrą miejscówkę.
Informacje dla podróżujących samolotem
Pamiętaj! Wszystko jest do ogarnięcia lotnisko i pierwszy lot samolotem to żaden labirynt nie do przejścia. Nie pozwól, by Twoja wyobraźnia płatała Ci figla. Trzymam za Ciebie kciuki. Jeśli jest to Twój pierwszy lot to tym bardziej kibicuję.
A Ty, co czułeś/aś podczas swojego pierwszego lotu samolotem? Może zabrakło jakichś cennych rad według Ciebie? Dopisz w komentarzu. Powodzenia!
komentarze: 18
Można wnieść swoją butelkę na pokład bez napoju. Czy jest jakieś ograniczenie co do wielkości butelki ? Ma to być 500 ml czy litrowa pusta butelka też przejdzie przez odprawę? Pozdrawiam
Nie ma ograniczenia możesz wnieść pustą 5 litrową. Jednak czasami trafiają się pracownicy (przy kontroli bagażu), że nie zezwolą. Jednak jako pasażer masz prawo wnieść pustą butelkę. Jeśli trafisz na upartego pracownika lotniska to trochę strata czasu. Ale 90%, że konfrontację wygrasz.
Witam serdecznie
Z uwagą przeczytałam wszystkie informacje napewno pomoże mi to w przygotowaniu do lotu. Wylatuję we wrześniu do Wloch na Sycylię. Pozdrawiam
Hej, bardzo fajny artykuł. Leciałem samolotem nieraz a jednak o niektórych rzeczach dowiedziałem się tutaj np. o możliwości zwiedzenia kabiny pilota. To dopiero jest interesujące! Pozdrawiam 😀
Też mi się tak wydaje, więc nie wiem dlaczego napisane jest o walizce na kółkach. Mam nadzieję, że mój pierwszy lot nie zakończy się traumą ;))))
Moim zdaniem może być to wszystko – plecak, torba, worek. Wymóg walizki na kółkach brzmi dziwnie. Od zawsze jeżdżę z plecakiem i nigdy nie miałem z tego tytułu problemów. 🙂
Nie napisałem, że nikt 😀 Zawsze istnieje ten 1%, o którym wspominam wyżej. 😉
11 punkt bardzo mnie zainteresował i już mam plan… 😉 pozdrawiam! Aśka
Mam pytanie dotyczące większego bagażu podręcznego. Na stronach przewoźników napisane jest, że mogą to być tylko walizki na kółkach. Mam rozumieć, że nie może to być plecak? Mam plecak, którego wymiary są za duże na mały bagaż podręczny, ale dobre na większy bagaż podręczny, teraz nazywany chyba pokładowym. Z góry dziękuję za pomoc.
Najbardziej spodobał mi się punkt o tym, że na lotnisku koniec końców nikt nie sprawdzi rozmiarów plecaka jako podręcznego hah
Nie do końca.Moj bagaż był sprawdzany przez urzędnika Raynaer.
Podeszła do bagażu z wymiarowym kartonem i przyłożyła do mojej walizki ponieważ była trochę za gruba. Szczęście, że nie miałam jej upchanej,więc gdy urzędniczka dotknęła wieko i zobaczyła luz przeszła dalej. Ale serce miałam w gardle.
Bardzo praktyczne rady. Mnie tak samo jak was śmieszy jak widzę jak ludzie opróżniają walizki z zapasów wody. Robią zaoasy jakby wybierali się na pustynię 😀
Minimalistyczna racja. 🙂
Witaj Marcinie – z tą wodą masz rację! Ja również nie ogarniam ludzi na lotnisku pod tym względem. 😀
W bagażu podręcznym spakuj niezbędne rzeczy, które przydadzą Ci się jeśli Twój bagaż „się zapodzieje” na jeden czy dwa dni. Np. szczoteczka do zębów, ładowarka, czysta bielizna na zmianę.
W moim przypadku kranówka nie jest problemem, ale znam wielu, dla których to niehigieniczne, niedopuszczalne itp. Wiem, że to nie przejdzie u każdego, ale to trafny punkt. Odnośnie do wody, to zawsze śmieszy mnie także ilość zabieranej na drogę wody. Po co, sam nie wiem 🙂 Kosze pełne są potem praktycznie pełnych butelek, a co „bardziej oszczędni” niczym wielbłądy piją wodę na zapas, żeby potem spacerować po samolocie do toalety 😉 Wielokrotnie spotkałem się też ze zbyt dużymi pojemnikami na płyny, które znacznie przedłużają proces odprawiania. Jedzenie w plecaku podręcznym to bardzo ważny punkt o ile nie najważniejszy, który faktycznie pozwala sporo zaoszczędzić.