Lwów co warto zobaczyć? 12 ciekawych atrakcji

kanal-podrozniczy-nayoutube-nifortunne-historie-z-podrozy

Wybierasz się w podróż do naszego wschodniego sąsiada – Ukrainę? W swoim planie zamierzasz odwiedzić niegdyś polskie miasto o nazwie Lwów? Myślisz: Lwów co warto zobaczyć? Jeżeli odpowiedź na powyższe pytania brzmi: TAK, to jesteś w odpowiednim miejscu.

W tym artykule znajdziesz 12 sprawdzonych miejsc z kategorii: “Lwów, co warto zobaczyć?”. Jest to spis atrakcji, które odwiedziłem osobiście. Trzeba również wziąć pod uwagę, że Lwów bardzo dynamicznie się zmienia. To, co było w 2016 roku na dobrą sprawę w wielu aspektach przepadło.


Czy Lwów się zmienia i wciąż jest tani dla Polaków?

Porównując kilka moich wizyt na Ukrainie z ostatnią, która miała miejsce pod koniec września 2019 mam wrażenie, że Lwów dąży do bycia pod każdym względem miastem zachodnim. Jest coraz czystszy, policja walczy z bezdomnością, której kiedyś była cała masa, dziś jest ich naprawdę mało. Budynki są odrestaurowane, po ulicach jeżdżą relatywnie nowe auta, a nie stare łady. Miasto zmienia się bardzo szybko.


Lwów ceny, które warto znać

Ceny w sklepach również nie powalają na kolana. Zaryzykuję stwierdzenie, że jest podobnie do tego, co w Polsce. Proszę zatem nie nastawiać się na wielki szał cenowy. Są kwestie, które wciąż cenowo są konkurencyjne do Polski, np. cena z bilet na tramwaj, koszt 0,90 zł za przejazd czy bilety do miejsc sztuki, takich jak opera, koszt: od 8 zł. Taksówki są nieco tańsze.

Myślę, że z każdym rokiem będzie już tylko szło w coraz to większą komercję i dynamiczny rozwój turystyki. Przyjdzie taki moment, kiedy Lwów będzie niczym kobieta w makijażu – bieda pod przykryciem pięknych elewacji budynków. Ceny wysokie, płace niskie. Mam nadzieję, że się mylę i zostanę pozytywnie zaskoczony.

Tymczasem mam dla Ciebie jedną dobrą radę. Jedź czym prędzej, by poczuć choć odrobinę wschodu, który pomału idzie w stronę zachodu.


Lwów co warto zobaczyć? 12 lwowskich nietypowych atrakcji – plan na zwiedzanie

Lwów co warto zobaczyć to zestawienie, które może stać się swoistym planem Twojej wycieczki. W poniższym zestawieniu opiszę miejsca, z którymi miałem do czynienia. Postaram się zawrzeć w opisać moje odczucia podczas zwiedzania i wszelkie porady praktyczne, by Twoje zwiedzanie było szybsze i przyjemniejsze.

Wszystkie poniżej opisane odczucia są w 100% subiektywne. Trzeba również brać pod uwagę ząb czasu i wszelkie zmiany, które następują, m.in. ceny biletów. W artykule znajdziesz 12 atrakcji turystycznych, które warto wpleść w plan zwiedzania Lwowa.

1. Lwowski Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej

To mim zdaniem numer jeden – opera, operetka, balet, koncert barokowy. Wszystko to znajdziesz w Oprze Lwowskiej, która powstawała w 1896 roku. Był to mój cel podczas ostatniej wizyty Lwowa. Dla zachęty mogę jedynie dodać, że bilety zaczynają się od 50 hrywien. Pamiętaj, że najtaniej nie oznacza najlepiej. Kupując miejsce za 50 hrywien licz się z tym, że będzie widać 20-50% sceny, a to naprawdę frustruje. Lepiej dołożyć i siedzieć, np. na wprost sceny, to moim zdaniem najlepszy wybór. Wszelkiego rodzaju balkony zakrzywiają perspektywę. Uczucie podczas spektaklu – niesamowite!

opera-lwowska-lwow-co-warto-zobaczyc-atrakcje-podroze.jpg
Lwów co warto zobaczyć? Opera lwowska

2. Teatr Lalek

Teatr, który powstał w 1946 roku. Na deskach gościli wybitni aktorzy z całego świata. Sam wystrój wnętrza jest ciekawy. W 100% będzie to gratka dla dzieciaków, a nawet i Ciebie, jeżeli nigdy nie było Ci dane być w takim teatrze.

3. Kopiec Unii Lubelskiej na Wysokim Zamku

Kopiec został usypany z okazji 300 rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej. Kopiec mierzy 413 m n.p.m. co daje możliwość podziwiania całego Lwowa z góry. Polecam wybrać się tam wieczorem. Na szczycie zapewne nie zabraknie młodych ludzi, zwłaszcza na początku weekendu.

Opowieści mówią, że Kopiec został usypany przez Lwowian. Każdy jak tylko mógł przynosił swoją garść piachu. Jedni we wiadrach, inni w czapkach. Idea patriotyczna, która w ówczesnym czasie łączyła ludzi.

4. Polska msza w kościele

To ciekawe uczucie być we Lwowie, który niegdyś należał do Polski i słyszeć w kościele polską mszę. Klimat budowli nadaje niepowtarzalnego uczucia. Polecam udać się do: Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest kilka miejsc, w których możemy dostąpić mszy w języku polskim. Odsyłam do strony msze.info, tam znajdziesz aktualne godziny i miejsca, mszy w języku polskim we Lwowie.

5. Przejechanie tramwajem

Bilet na jeden przejazd kosztuje 5 hrywien, co daje na obecny moment niecałą złotówkę. Możesz jechać od pętli do pętli. Wybierz stary tramwaj, zajmij miejsce i obserwuj ludzi. Tam zrozumiesz jak ubierają się ludzie, jak się zachowują, dostrzeżesz pośpiech i wiele innych emocji na ich twarzach.

lwow-co-warto-zobaczyc-atrakcje.jpg
Lwów co warto zobaczyć? Ulica we Lwowie widziane z dachu

6. Kopalnia kawy i palarnia kawy

To miejsce komercyjne. Powstało na rosnący popyt turystów przyjeżdżających do Lwowa. Faktem jednak jest, że kawa wpisuje się w kulturę ukraińskiego dnia codziennego. Miejsce klimatyczne, stylizowane na lata 1980, a może i wcześniej. Drewniane stoliki, krzesła, drewniane podłogi. Wszystko mające na sobie widoczny ząb czasu.

Warto wiedzieć, że jak się wchodzi to bezpośrednio ląduje się w kawiarni – normalnej kawiarni. Dopiero kiedy zejdzie się piętro niżej do ‘Kopalni’ (są znaki) to tam można skosztować w półmroku kawy serwowanej w dość ciekawy sposób. Nie zdradzam szczegółów.

pijalnia-kawy-lwow-co-warto-zobaczyc-atrakcje-plan-zwiedzania-lwowa.jpg
Lwów co warto zobaczyć? Kopalnia kawy, gdzie można napić się wyśmienicie przygotowanej kawy

7. Manufaktura czekolady

Kolejne z dobrze wypromowanych miejsc turystycznych w Lwowie. Na dobrą sprawę nie wyróżnia się niczym specjalnym. Czekolada tam jak czekolada, nie urzeka niczym specjalnym. Warto jednak pójść z 2 powodów. Pierwszy to niesamowicie wyglądające schodu. Doskonała perspektywa do zdjęcia. Drugi argument przemawiający za wizytą w tym miejscu to to, że posiadają w sprzedaży – tak, ta manufaktura jest zwykłym sklepem. Mają tam przeróżne maskotki w granicach 30-40 zł. Niektóre są piękne. Mają w sobie wschodni akcent.

8. Targ ze starociami (49.842617, 24.034781)

Jest kilka pchlich targów we Lwowie. Moje serce skradł jeden. Koordynaty masz podane przy tytule. Wystarczy wkleić je do mapy google. Znajdziesz tam starocie, prawdziwe starocie – monety, książki, ubrania, aparaty, zdjęcia, gazety, etc. Na pozostałych było dużo dziwnego szitu, który mnie osobiście odrzucał.

9. Osiedle opuszczonych zabawek

To miejsce ukazujące jak niewiele trzeba, by stworzyć atrakcję turystyczną praktycznie z niczego – liczy się pomysł. Pomiędzy szarymi blokami znajdziesz skupisko opuszczonych zabawek, głównie pluszaków. Klimat miejsca ma swój charakter – nieco ponury. Pluszaki wydają się być porzucone. Warto pójść i doświadczyć. Jest to atrakcja w 100% darmowa.

10. Firmowy sklep słodyczy Roshen

Idąc tam spodziewałem się czekoladek. Czegoś w stylu manufaktury czekolady, w której można kupić pojedyncze praliny i inne czekoladowe cuda. Na miejscu okazało się, że to normalny sklep z cukierkami i pochodnymi. Ceny niektórych wyrobów są bardzo kuszące. Warto zajrzeć i spróbować.

11. Salo – “muzeum słoniny” BŁĄD

Muzeum słoniny – pod takim sloganem reklamuje się SALO. Po dotarciu i nadziei odwiedzenia muzeum słoniny dowiedziałem się, że jest to – uwaga! Restauracja, która ma niewielką abstrakcyjną wystawę z udziałem słoniny. Choć wystawa interesująca to rozczarowanie pozostało. Polecam się przejść i zajrzeć na 5 min.

12. Poszukiwania starych polskich napisów

To niczym gra na spostrzegawczość. Kto pierwszy zauważy najwięcej napisów w języku polskim ten wygrywa. Tego, że Lwów był polskim miastem, nie trzeba wspominać. Pozostałości po polskości pozostały i to widać. Niektórzy Ukraińcy wręcz doskonale posługują się językiem polskim. “A bo babcia była Polką i w domu mówiła piękną polszczyzną” – mówi starszy Ukrainiec.


Film z podróży po Lwowie: “Lwów – chodź się poszwędać”

Lwów co warto zobaczyć w formie filmu

Lwów co warto zobaczyć i puenta na koniec

Lwów to destynacja, która niewątpliwie jest interesująca w kategoriach wypadu krótkoterminowego. Osobiście polecam i sugeruję odwiedzić to miasto jak najszybciej, ze względu na zachodzące zmiany. Co więcej przechadzając się lwowskimi ulicami na pewno zgłodniejesz. Polecam prześledzić wpis o tym, gdzie zjeść we Lwowie na blogu Road Trip Bus.

Z ostatniej wizyty we Lwowie powstał 6 minutowy film pt. “Lwów – chodź się poszwędać”. Zawiera urywki z podróży, które w wielkim skrócie ukazują klimat miasta. Dzięki materiałowi i wiedzy zawartej w powyższym artykule tworzenie planu zwiedzania Lwowa, będzie przyjemniejsze.

Pamiętaj również pozostawiam linki do artykułów, które są pokrewne z tym wpisem i mogą Cię zainteresować:

1. Zwiedzanie miast – 10 ciekawych możliwości – praktyczne sugestie odnośnie zwiedzania miast.

2. Lekkie podróże – 45 praktycznych rad w pigułce – kilka rad, żeby podróżowało się lżej i przyjemniej.

3. Aplikacje mobilne przydatne w podróży, o których nie masz pojęcia – aplikacje na telefon, które z pewnością się przydadzą.

4. Ukraińscy Policjanci złapani na stopa – lekki tekst o mojej medialnej perypetii na Ukrainie.

Miłego planowania, a następnie zwiedzania!

komentarze: 4
  1. Nawet tak nieodległe miejsce jest obecnie bardzo odległe. Ale przynajmniej sobie poczytałam. Może jeszcze parę tygodni, parę miesięcy … Pozdrawiam serdecznie

    1. Tak, wydawało się, że takie miasta jak Lwów to niewinna igraszka, dwudniowy wyjazd czy szybki przelot samolotem. Miejsce jest bez wątpienia wyjątkowe dla każdego Polaka, więc mam nadzieję, że już w wakacje będzie można spokojnie ponownie tu zawitać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ