Majówka w Polsce – 6 ciekawych pomysłów

kanal-podrozniczy-nayoutube-nifortunne-historie-z-podrozy

Majówka w Polsce to idealne rozwiązanie. Zastanawiasz się jednak nad miejscem, w którym mógłbyś ją spędzić w tym roku? Przychodzę z pomocą i proponuję 6 ciekawych miejsc na terenie Polski, gdzie napewno nie będziesz się nudzić. Dużą zaletą destynacji poniżej jest możliwość niskobudżetowej organizacji wyjazdu oraz bardzo duży kontakt z naturą i lokalnymi, którzy zamieszkują tamtejsze tereny.


1. Podlasie – Podlascy Tatarzy

podlascy-tatarzy-bochoniki-majowka-w-polsce

Szlak prowadzi przez tereny zamieszkałe przez potomków Tatarów, których sprowadził na tamtejsze ziemie Jan III Sobieski (król Polski od 1674 roku), nadając im za zasługi dla Rzeczypospolitej ziemie i szlachectwo.

Trasa ta zrzesza szereg podlaskich miejscowości związanych ze sobą historycznie, architektonicznie oraz współcześnie z kulturą i religią tatarską, czyli islamem (muzułmanie). Miejscowości położone na szlaku są jednak jeszcze szerzej zróżnicowane kulturowo i religijnie. Nierozerwalnie bowiem wiążą się one także z historią Żydów oraz z zamieszkującymi tam licznymi wyznawcami prawosławia.

Do wyboru mamy 2 Szlaki Tatarskie – krótszy i dłuższy:

 • Szlak Tatarski Mały: liczący 19 km, którego trasa obejmuje miejscowości takie jak – Kruszyniany, Józefowo, Królowe Stojło i Waliły Stacja.
 • Szlak Tatarski Duży: liczący  około 54 km, którego trasa przebiega przez Sokółkę, Bohoniki, Malawicze Górne, Krynki, Kruszyniany, Supraśl i Białystok.

 2. Podlasie – Białowieski Park Narodowy

bialowieski-prak-narodowy-majowka

Puszcza Białowieska na swoim terenie skupia kilkanaście szlaków turystycznych umożliwiających odkrycie tajemnic i piękna tamtejszego regionu. Szlaki te służą głównie pieszym wędrówkom, jednak równie dobrze zdają egzamin jako ścieżki rowerowe. Drogi pokryte są żwirem lub asfaltem o niewielkim natężeniu ruchu drogowego.

Poniżej wymienię 3 szlaki, które moim zdaniem są warte przebycia:

 • Hajnówka – Białowieża (25 km) – szlak oznaczony kolorem zielonym, biegnie przez utworzony w 1921 roku Rezerwat Krajobrazowy im. Władysława Szafera. Rezerwat chroni florę i faunę Puszczy Białowieskiej oraz ok. 37 kurhanów z X – XIII wieku. Kurhan to nic innego jak rodzaj mogiły, w kształcie kopca w którym znajduje się komora grobowa z pochówkiem.
 • Hajnówka – Narewka (22 km) – szlak oznaczony kolorem czerwonym, biegnie przez historyczne rejony prowadzące w głąb dzikiej puszczy, którędy niegdyś podążały partyzanckie oddziały. Podążają szlakiem dotrzemy do cennych kulturowo i przyrodniczo zakątków puszczy.
 • Hajnówka – Orzeszkowo – Hajnówka (31 km) – szlak oznaczony kolorem niebieskim, mający charakter obwodnicy. Trasa biegnie obrzeżami puszczy, gdzie znajdziemy architekturę charakterystyczną dla tamtejszego rejonu, pomniki i krzyże, które pamiętają również powstanie styczniowe.

Przed wyjazdem w ten region Polski polecam zajrzeć na oficjalną stronę Białowieskiego Parku Narodowego i przeczytać o aktualnościach, a dokładnie o obowiązujących komunikatach turystycznych.


3. Biebrzański Park Narodowy 

biebrzanski-park-narodowy

Biebrzański Park Narodowy powstał 1993 roku jako największy park narodowy w Polsce (59223 ha). Przepływająca przez park rzeka Biebrza – prawy dopływ Narwi to najbardziej meandrująca z polskich rzek. Dolina Biebrzy kryje w sobie liczne bagna i torfowiska z unikalną różnorodnością gatunków roślin, ptaków i innych zwierząt oraz naturalnych ekosystemów. Jest to świetny wybór dla osób szukających ciszy, spokoju, natury, pięknych kadrów do fotografowania, czy też aktywnej turystyki, m.in. spływów tratwą czy kajakiem.


4. Kampinoski Park Narodowy

kampinoski-park-narodowy-mapa-czerwony-szlak-pieszy-warszawa-majowka-w-polsce

Leży w województwie mazowieckim, na północny – zachód od Warszawy, z którą bezpośrednio sąsiaduje. Obejmuje fragment pradoliny Wisły w Kotlinie Warszawskiej, gdzie występuje duży kompleks leśny Puszcza Kampinoska. Park Narodowy utworzony został w roku 1959. Aktualna powierzchnia parku wynosi 38544 ha. 70% powierzchni parku stanowią lasy. Podstawowym gatunkiem lasotwórczym jest sosna, a dominującym siedliskiem – bór świeży. Herbem parku jest łoś. Jest jedynym parkiem w Europie którego fragment leży w obrębie stolicy. 

Jeśli interesuje Cię wypad w ten rejon Polski to koniecznie przeczytaj mój wpis o tym jak przygotować się i ruszyć na szlak do Kampinoskiego Parku Narodowego: Szlak pieszy, czyli 55 km przez Kampinoski PN


5. Gorczański Park Narodowy

gorczanski-park-narodowy

Gorce są mało popularne wśród turystów. Dzięki temu można odbywać samotne wędrówki i podziwiać unikatową przyrodę tych gór bez strachu, że na szlaku będzie tłok. Bogactwem naturalnym tego terenu jest Puszcza Karpacka z często stuletnimi lasami dolnoreglowymi i borem świerkowym, rosnącym w reglu górnym. W Gorcach stwierdzono występowanie ponad 900 gatunków roślin naczyniowych, 25 gatunków mchów, 450 gatunków porostów i 116 gatunków wątrobowców, z czego ok. 85% na terenie parku i jego otuliny.


6. Bieszczadzki Park Narodowy

polskie-gory-bieszczady

Na jego terenie występuje jedna z najciekawszych i najdzikszych grup górskich w naszym kraju. Bieszczadzki Park Narodowy jest trzecim co do wielkości parkiem narodowym, położonym w województwie podkarpackim, przy granicy z Republiką Słowacką i Ukrainą. Obecnie Bieszczadzki Park Narodowy zajmuje powierzchnię 29202 ha w najwyżej położonej części. W 1992 roku stał się integralną częścią Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery “Karpaty Wschodnie”. 

Koniecznie musisz znać 3 najpiękniejsze szlaki w Bieszczadach:

 • Połonina Wetlińska
 • Połonina Caryńska
 • Gniazdo Tarnicy

Majówka w Polsce – miłego odpoczynku

Nie zapomnij w komentarzu dodać miejsca w Polsce, które Twoim zdaniem warte jest odwiedzenia!

komentarze: 12
 1. Myślę, że dla mnie idealny byłby dłuższy weekend nad Bugiem ! Jest to również maj, więc wiosna już zwykle daje mocno znać o sobie.
  Jestem podekscytowany – moja lista miejsc do odwiedzenia w tym roku rośnie skokowo.

 2. Świetne propozycje na majówkę. Bardzo lubię kontakt z naturą a parki narodowe są do tego idealne. Pozdrawiam 🙂

 3. Idealne na majówkę połączoną z podziwianiem natury! Żeby tylko pogoda dopisała 🙂 Ja w swojej liście wybrałam np. Trójmiasto, które też jest super na weekend majowy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ