Mongolia – 10 najciekawszych miejsc wartych zobaczenia

kanal-podrozniczy-nayoutube-nifortunne-historie-z-podrozy

Mongolia to jeden z ciekawszych krajów, które miałem okazję odwiedzić w swoim życiu. Jak się okazało to nie tylko kraj wojowniczych potomków Czingis-Chaana, ale przede wszystkim kraina rozciągającego się stepu, który zamieszkują serdeczni nomadzi starających się żyć w zgodzie z naturą. Próżno doszukiwać się tam rozbudowanej infrastruktury drogowej.

Jest to zapewne jedno z nielicznych miejsc na świecie, gdzie ziemia nie należy do nikogo, zwierzęta pasą się wolno, a najlepszy sprawdzony środek transportu to dobrze wszystkim znany koń. Buddyzm i wierzenia nadają tej ziemi charakteru mistycznego. U podnórza gór, czy na ich szczytach można znaleźć obo, czyli kamienny kurhan – miejsce kultu religijnego. Nie zabraknie również święta narodowego, którym jest naadam. Dziś jednak skupimy się na miejscach, które warto wpisać na listę 10 najciekawszych do zobaczenia.


Mongolia – spis 10 miejsc wartych zobaczenia

1. Jezioro Khuvsgul (Khuvsgul)

Mapa 1. Lokalizacja jeziora Khuvsgul

mongolia_co_warto_zobaczyc_jezioro_khuvsgul
Zdjęcie 1. Zdjęcie wykonane podczas trekingu przy jeziorze Khuvsgul

Słodkowodne jezioro tektoniczne zlokalizowane w północnej części Mongolii, a dokładnie w pobliżu granicy z Rosją. Jest to drugie co do wielkości oraz najgłębsze jezioro tego kraju. Jezioro tworzy 96 rzek i strumieni z czego 34 są stałe, a wypływa tylko jedna – Egijn gol. Chubsuguł jest od grudnia do maja zamarznięte, co pozwala na spokojne przemieszczanie się po tafli lodu. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce? Po pierwsze można zrobić tam niesamowity treking wokół jeziora z dala od zgiełku, a zwieńczeniem tego trekingu może być spotkanie Mongołów z plemienia Dukha, którzy hodują renifery i żyją w namiotach tipi. 

dukha_mongolia
Zdjęcie 2. Kobieta z plemienia Dukha w okolicy jeziora Khuvsgul / źródło: http://hamidsardarphoto.com/ 

Plemie Dukha oswoiło renifery na tyle, że używają ich do jazdy, hodują je dla futra, mięsa, jak i mleka, z którego wytwarzają sery. Niestety to plemię liczące między 200 – 400 wymiera wraz ze zmniejszającą się populacją reniferów. Aktualnie głównym ich źródłem utrzymania są turyści kupujący ich lokalne wyroby i próbują swoich sił w jeździe na oswojonych reniferach. 


2. Wulkan Uran Togoo Volcano

Mapa 2. Lokalizacja wulkanu Uran Togoo


wulkan-uran-togoo-widok-monoglia-co-warto-zobaczyc.jpg
Zdjęcie 3. Wulkan Uran Togoo w całej okazałaości

Miejsce z wygasłym wulkanem znajduje się nieopodal 60 km na zachód od miasteczka Bulgan. Na miejscu są obok siebie 2 wygasłe wulkany, jeden jest większy (ten na zdjęciu 3), a druki nieopodal jest mniejszy. Myk jest taki, że ten wulkan na tle innych górek wtapia się w otoczenie. Jednak bez problemu doprowadzą Cię do niego drogi, którymi jeżdżą turyści oraz nie zapomnij patrzyć pod nogi, gdyż drogę wskażą skały wulkaniczne – budowa porowata, koloru czarnego. Czy da się tam dojechać autostopem? Tak, wystarczy wysiąść na głównej drodze i maszerować na strzał do punktu. Dlaczego warto tam pojechać? To chyba świetnie zilustruje zdjęcie 4.

wulkan-uran-togoo-monoglia-co-warto-zobaczyc.jpg
Zdjęcie 4. Widok z wygasłego wulkanu Uran Togoo

3. Stolica Ułan Bator 

Mapa 3. Lokalizacja stolicy – Ułan Bator

ulan-bator-stolica-monoglia-co-warto-zobaczyc.jpg
Zdjęcie 5. Widok na Ułan Bator z pobliskiej góry na obrzeżach 

Daleki jestem od polecania innym wizyt w dużych miastach jednak Mongolia pod tym względem jest ewenementem. Po pierwsze Ułan Bator to jedyne miejsca, które mógłbym spokojnie nazwać miastem, a do tego skupia 42% ludności kraju. Po drugie spójrz na zdjęcie 5 i zobacz jak wygląda urbanistyka tego miejsca. W centrum budynki po kilka pięter, a zaraz zaczynają się gery i drewiane domy parterowe. Istna mieszanka nowoczesności z tym, co było kiedyś. 

Do stolicy warto również wpaść żeby odwiedzić Muzeum Sztuki – ta mongolska robi robotę i to naprawdę mocno. Dokładna nazwa tego miejsca to Art Gallery of Union of Mongolian Artists i znajduje się bardzo blisko Placu Czyngis – Chana (lokalizacja: 47.916199, 106.916380).

Co więcej będąc już w miejskim molochu trzeba koniecznie wybrać się na Black Bazar, czyli Czarny Rynek. Na miejscu będzie można zakupić naprawdę stare antyki, różne cuda zrobione z żółwi, stare monety, miecze, etc. Jak nigdzie w takich miejscach sceptycznie podchodzę do oryginalności sprzedawanych produktów, tak tam mam wrażenie, że to prawdziwe w większości autentyki, oczywiście nie wszystkie bo bazar jest przeogromny i dużo tam chińszczyzny.

Pamiętaj, by nie zapomnieć sprawdzić i ewentualnie kupić drumli – instrument do grania przy użyciu zębów. Lokalizacja bazaru? Nie pamiętam i nie chcę podawać błędnych współrzędnych. Zapytaj na ulicy o BIG Black Bazar, taki jest tylko jeden więc prawdopodobieństwo, że ktoś się pomyli jest małe.


4. Elsen Tasarkhai – mała pustynia

Mapa 4. Lokalizacja Elsen Tasarkhai

mala-pustynia-gobi-monoglia-co-warto-zobaczyc.jpg
Zdjęcie 6. Mała pustynia Gobi

Mała pustynia to namiastka tego, co możesz zaserwować na GOBI. Różnica jest jednak taka, że do tej dużej trzeba jechać kawał drogi (da się dojechać autostopem). Będąc w Elsen można zobaczyć wielbłądy, są to rzecz jasna czyjeś zwierzęta. Zobaczenie dzikiego baktriana graniczy w dzisiejszych czasach z cudem. Tak, czy inaczej na miejscu można pojeździć na wielbłądzie (odpłatnie), jest również opcja noclegu w gerze i posiłku z tamtejszą rodziną (odpłatnie). Ci Mongołowie żyją z turystów, jednak są bardzo naturalni. Jeśli będziesz mieć szczęście trafisz na jednego gospodarza, który jest jubilerem i potrafi robić cudowną biżuterię (możesz ją kupić). Pamiętaj, że nie musisz korzystać z tych rzeczy i możesz postawić swój namiot w ustronnym miejscu.

Na zdjęciu numer 6 widać góry, jest to świetne miejsce na całodzienny treking, czy wspinaczkę bez sprzętu. Podczas przemierzania skał można natknąć się na ołtarze zwane obo. Jeśli zapragniesz wziąć któryś z przedmiotów w obo to się milion razy zastanów, gdyż Mongołowie powiadają, że to sprowadzi na złodzieja klątwę. W takim ołtarzu można znaleźć, jedzenie, instrumenty, narzędzia, broń, jedzenie, etc.


5. Miasto Karakorum

Mapa 5. Lokalizacja miasta Karakorum

karakorum-stara-stolica-mongolii-monoglia-co-warto-zobaczyc.jpg
Zdjęcie 7. Lamajski klasztor Erdenedzuu w Karakorum

Stolica Imperium Mongolskiego w XIII wieku (1220 r.) założona przez Czyngis Chana. Na miejscu nieco na obrzeżach miasta znajduje się klasztor Erdenezuu – pierwsza świątynia buddyjska wybudowana w Mongolii i funkcjonująca do dnia dzisiejszego. Klasztor powstał w 1585 r. na gruzach dawnej mongolskiej stolicy Karakorum, w malowniczej dolinie. Stanowi przykład najbardziej atrakcyjnej mongolskiej architektury i centrum żółtego lamaizmu. Większość jego świątyń została zniszczona przez komunistów, ale obecnie kompleks jest odbudowywany. Przy klasztorze bardzo często stoją Mongołowie z potężnymi orłami na rękach – cały proceder do pozowania i robienia sobie zdjęć za pieniądze (nie szanuję). 

Będąc na miejscu trzeba koniecznie zawitać nad rzekę Orchon (najlepsza lokalizacja: 47.179188, 102.795061). W podanej lokalizacji znajduje się potężny monument w kształcie okręgu z 3 ścianami, na których znajdują się malowidła mongolskie. Warto rozbić namiot w środku tego czegoś, gdyż w nocy wiatr może siać zniszczenia. Mój prawie odleciał razem ze mną. Co tam zobaczysz? Pięknie meandrującą rzekę w dolinie, a nad nią latające orły. Widok niczym z bajki.


6. Park Narodowy Khustain

Mapa 6. Lokalizacja Parku Narodowego Khustain Nuruu

konie-przewalskiego-monoglia-co-warto-zobaczyc.jpg
Zdjęcie 8. Konie Przewalskiego w Parku Narodowym Khustain

Khustain Nuruu to niewątpliwie miejsce do którego musisz pojechać, ze względu na Konie Przewalskiego, które żyją sobie tam w naturalnych warunkach oraz możesz pokusić się o identyfikację 459 gatunków roślin naczyniowych, 85 gatunków porostów, 90 gatunków mchów i 33 gatunki grzybów. Świat zwierzęcy reprezentują 44 gatunki ssaków, 217 gatunków ptaków, 6 gatunków ryb, 2 gatunki płazów i 385 gatunków owadów. Wjazd do parku jest darmowy, jednak wytropienie dzikich koni nie jest takie proste i trzeba wiedzieć, kiedy i gdzie je można znaleźć. Tu już musisz podpytać miejscowych. Jednak co do godziny to mogę podpowiedzieć, że najlepsza pora jest między 16:00, a 19:00 – tak mówił mój Mongolski kumpel.


UWAGA!

Punkty numer 7, 8, 9, 10 to miejsca, w których nie miałem okazji być osobiście na wzgląd zbyt krótkiej wizy (30 dni), którą wyrabiałem w Irkucku. Podczas wstępnego przygotowania podróży oraz w trakcie jej trwania brałem również pod uwagę te 4 destynacje, jednak się nie wyrobiłem. Napotkani ludzie na drodze jedynie utwardzili mnie, że warto tam pojechać. Rozszerzam więc swoją listę o kolejne punkty najciekawszych miejsc do zobaczenia.


7. Ałtaj – Tavan Bogd National Park 

Mapa 7. Lokalizacja Ałtaju

mongolski-altaj-monoglia-co-warto-zobaczyc.jpg
Zdjęcie 9. Tavn Bogd Mountain – Altaihunters / źródło: WikiCommons

Ałtaj Mongolski jest częścią ogromnego górskiego obszaru rozpościerającego się z północy od rosyjskiej Syberii poprzez zachód Mongolii, aż po stepy Kazachstanu. Góry Ałtai Tavan Bogd zlokalizowane w prowincji Bayan Ulgii są najwyższm pasmem górskim w Ałtaju Mongolskim oraz w całym kraju. Położony w tym masywie, mierzący 4373 m, szczyt Khuiten Peak jest najwyższym szczytem Mongolii. Myślę, że to jedno z bardziej dziewiczych miejsc na świecie, które nie zostało zdegradowane przez turystów. Nie podlega wątpliwości fakt, iż jest to raj dla fotografów. Każde zdjęcie z Ałtaju powala.


8. Wulkan Hargo

Mapa 8. Lokalizacja Wulkanu Horgo

wulkan-horgo-monoglia-co-warto-zobaczyc.jpg
Zdjęcie 10. Krater wulkanu Horgo / źródło: www.turystyka.wp.pl

Ten niepowtarzalny rejon daje możliwość aktywnego spędzenia czas wśród młodego powulkanicznego krajobrazu. Jak piszą w internecie najciekawsza opcja to treking na szczyt, który trwa kilka godzin. Na miejscu czeka na nas wygasły wulkan o wysokości 2240 m n.p.m. Będąc na miejscu nie można zapomnieć o jeziorze Terchijn Cagaan Nuur, które  powstało w wyniku wybuchu wulkanu, w konsekwencji czego lawa odgrodziła doliny. Myślę, że to świetna destynacja na aktywny wypad pod namiot.


9. Bajandzag – Flaming Cliffs

Mapa 9. Lokalizacja Płonących Klifów

bajandzag-monoglia-co-warto-zobaczyc.jpg
Zdjęcie 11. Płonące klify skrywające szczątki dinozaurów / źródło: www.turystyka.wp.pl

Znajdujemy się na Pustyni Gobi, gdzie możemy odnaleźć formacje skał osadowych, które zostały rozsławione podczas trwania w latach 20. XX w. wykopalisk archeologicznych. Efektem prac było odnalezienie masy szczątków dinozaurów oraz ich jaj, z czego ponad 100 egzemplarzy było kompletnych. Badacze zafascynowani zachodzącym słońcem, które rzucało światło na czerwone rozpalone skały nadali temu miejscu przydomek – Flaming Cliffs, czyli w wolnym tłumaczeniu Płonące skały.

Ludzie mówią, że podczas trekingu w to miejsce można samemu wykopać/znaleźć przy odrobienie samozaparcia kości dinozaurów. Do miejscowości Dalandzadgad spokojnie można dojechać stopem lub komunikacją miejską. Później pozostaje nam pokonać odcinek liczący 95 km, który też można pokonać stopem, jednak droga nie jest zbyt uczęszczana. Można pojechać na około i wtedy będzie większe prawdopodobieństwo na złapanie podwózki: Баяндалай -> булган сум i stamtąd już pieszo.


10. Wydma Khongoryn els

Mapa 10. Lokalizacja gobijskiej wydmy Khongoryn els

wydma-khongoryn-els-piaski-monoglia-co-warto-zobaczyc.jpg
Zdjęcie 12. Wydma Khongoryn els w całej okrasie / źródło: WikiCommons

Potężne skupisko wydm na Pustyni Gobi zlokalizowane na południu Mongolii w rejonie Ałtaju Gobijskiego. Najwyższa ze wszystkich mierzy około 200 m n.p.m. Z donosów w internecie wynika, że wspięcie się na taką wydmę zajmuję ponad godzinę. Ile w tym prawdy? Nie wiem. Na szczycie można podziwiać morze złocistego gobijskiego piasku oraz grzbiety okolicznych gór.


Podsumowanie najciekawszych miejsc w Mongolii

Mam nadzieję, że wpis 10 najciekawszych miejsc wartych zobaczenia w Mongolii, pomoże Ci w zaplanowaniu cudownej podróży po tym kraju! Jeśli znasz inne miejsca warte odwiedzenia daj znać w komentarzu. Szerokiej drogi!

komentarze: 8
  1. Mongolia jest bardzo pięknym i ciekawym miejscem. Jeszcze przez mnie nie odkrytym. Dziękuję za relację:) Ola z zachwyconanatura.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ