Mur między Palestyną a Izraelem – krew i sztuka w 85 zdjęciach

kanal-podrozniczy-nayoutube-nifortunne-historie-z-podrozy

Mur między Palestyną, a Izraelem to twór, który nigdy nie powinien powstać. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze określił konstrukcję mianem – mur apartheidu, a w 2004 roku ogłosił oficjalnie, że jest on sprzeczny z prawem międzynarodowym. Pewnie zastanawiasz się, co oznacza termin: apartheid? Jest to teoria głosząca konieczność osobnego rozwoju społeczności różnych ras. Czyli wnioskować można, że Żydzi uważają się za rasę ponad Arabami.

Mur-miedzy-Palestyna-i-Izraeleme-Mur-bezpieczenstwa-Podroze-do-Izraela-drut-kolczasty-zasieki.jpg

Nie bez powodu mur oficjalnie nosi miano muru bezpieczeństwa. Niekiedy również pojawiają się inne nazwy, m.in. płot rozdzielający, czy mur separacji. Wszystko to bariera, która powstała z inicjatywy Izraela w celu ochrony obywateli przed ewentualnymi atakami terrorystycznymi ze strony Palestyńczyków. Jest to kuriozalny powód, który został podany do opinii publicznej w czasie inicjacji budowy. 

Mur-miedzy-Palestyna-i-Izraeleme-Mur-bezpieczenstwa-Podroze-do-Izraela-make-humus-not-war.jpg

Każdy kto zawita za wielki mur po stronie Palestyńskiej zobaczy, że żyją tam zwykli ludzie. Niczym nie różniący się obywatele – Arabowie. Myślę, że bariera całkiem dobrze wpływa na proces okupowania kolejnych ziem na Zachodnim Brzegu. Będąc w Betlejem i rozmawiając ze znajomym Palestyńczykiem usłyszałem takie oto słowa: “Kiedyś miałem ziemię, dziś mi ją po prostu zagrabiono. Było to dziedzictwo, które przechodziło z ojca na syna. Moja ziemia kurczy się w zastraszająco szybkim tempie. Hoduję owce i kozy, jednak nie mam gdzie ich wypuścić, są zamknięte na niewielkim skrawku ziemi. Jeszcze trochę i wygonią nas z domu, bo powiedzą, że to ich ziemia…”.

Mur-miedzy-Palestyna-i-Izraeleme-Mur-bezpieczenstwa-Podroze-do-Izraela-grafiti.jpg

Izraelski rząd wcielił w życie plan budowy pierwszego odcinka muru 14 czerwca 2002. Budowa rozpoczęła się dwa dni później, a zakończono ją 31 lipca 2003. Kolejne fragmenty bariery są sukcesywnie budowane. Do lipca 2007 gotowe były odcinki o łącznej długości 450 km, co stanowi nieco ponad połowę planowanej ogólnej infrastruktury. Cały mur, który można spokojnie nazwać fortyfikacją ma liczyć 790 km długości. Nie wszędzie wygląda tak samo – są to zarówno metalowe zasieki, jak i wysokie na 8 metrów betonowe płyty. Jako ciekawostka – podobną barierę Izrael zbudował wzdłuż całej granicy ze Strefą Gazy.

Mur-miedzy-Palestyna-i-Izraeleme-Mur-bezpieczenstwa-Podroze-do-Izraela-bil-gryls.jpg

Bariera podzielona jest na trzy części: sekcję północną, Jerozolimę oraz sekcję południową. Mur zbudowano wzdłuż linii demarkacyjnej z 1949 roku, zwanej też „zieloną linią”, jednak w wielu miejscach mur oddala się od niej, separując od terytorium Autonomii Palestyńskiej osiedla żydowskie, m.in. Wschodnią Jerozolimę, Ari’el, Gusz Ecjon, Immanu’el, Karne Szomeron, Oranit. Mur bezpieczeństwa jak donoszą informacje z 2008 roku, ma 66 bram. Palestyńczycy mogą korzystać jedynie z 39 z nich. Żeby było ciekawiej to niektóre z bram, np. w Dżeninie i Tulkarmie otwierane są tylko sezonowo, np. w okresie żniw.

Mur-miedzy-Palestyna-i-Izraeleme-Mur-bezpieczenstwa-Podroze-do-Izraela-wieza-straznicza.jpg

Życie przeciętnego Palestyńczyka jest dość skomplikowane. Jeżeli chce wyjechać poza mur do Jerozolimy, np. do lekarza, to musi starać się o specjalne pozwolenie. I jak tu mój znajomy Palestyńczyk powiedział: “Albo się uda, albo i nie”. Brzmi kuriozalnie. Najgorzej w tej całej sytuacji mają młodzi ludzie, których pole manewru na edukację drastycznie się zawęża. Pomimo kilku uniwersytetów chociażby w Betlejem, wielu absolwentów nie może znaleźć pracy. W samym Izraelu niechętnie przyjmują Palestyńczyków.

Mur-miedzy-Palestyna-i-Izraeleme-Mur-bezpieczenstwa-Podroze-do-Izraela-smieci.jpg

Niemniej ta abstrakcyjna w swojej ideologii fortyfikacja stworzyła masę przestrzeni, na której co jakiś czas ktoś przelewa swoje emocje. Ludzie krzyczą, że mur jest niepotrzebny. Krzyczą nie tylko Palestyńczycy, ale również Izraelczy, jak i ludzie z całego świata. Kiedy zapytałem Żyda złapanego na stopa, czy by odważył się w ortodoksyjnym stroju odwiedzić Betlejem, odparł: “Zlinczowali by mnie”. To pokazuje jak kawałek ściany, coraz bardziej dzieli te dwie nacje.

Mur-miedzy-Palestyna-i-Izraeleme-Mur-bezpieczenstwa-Podroze-do-Izraela-serce.jpg

Wracając do murali są one niekiedy bardzo ekspresyjne i dające do myślenia. Niektóre frazy potrafią dosłownie wbić w ziemię, zmuszając do refleksji. Jednym z ciekawszych sloganów na które udało mi się trafić jest: Make humus! Not wall!

Co myślisz o tym murze? Jakie nachodzą Cię przemyślenia po przeczytaniu i obejrzeniu powyższego artykułu? Jeżeli masz zamiar się tam wybrać to pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.


Galeria zdjęć – Mur między Palestyną i Izraelem


komentarze: 0
  1. Rzeczywiście, mur wywołuje straszne wrażenie. Przekraczając bramę myślałem, że wjeżdżam na teren poligonu nuklearnego. Nawet kierowca, Izraelczyk) wysiadł a jego miejsce zajął kierowca palestyński. Ale jest tam jeszcze jedna ciekawostka. Patrząc na samochody jeżdżące po Jerozolimie, większość stanowią “trupy” na izraelskiej rejestracji. A jeśli widać nowe BMW, Toyotę lub Volvo to na 95 procent ma blachy palestyńskie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ