Nocleg na dziko, czyli 10 nietypowych miejsc

kanal-podrozniczy-nayoutube-nifortunne-historie-z-podrozy

W podróżach o zakrojonym budżecie człowiek głównie rezygnuje z szeroko pojętych komfortowych noclegów, na rzecz biletów wstępu czy jedzenia. Z własnego doświadczenia wiem, że niekiedy trzeba wykazać się kreatywnością, by znaleźć miejsce do spania. Głównym czynnikiem determinującym każdy wybór jest niewidoczność, czyli potoczne uciekanie od wzroku ciekawskich ludzi. Poniżej wrzucam 10 miejsc, w których dane było mi przystosować nocleg na dziko.

Który z tych noclegów jesteś w stanie powtórzyć?


Nocleg na dziko w namiocie i bez – 10 ciekawych pomysłów na jego zaaranżowanie

Wybranie dobrego miejsca na nocleg na dziko, czy to bez, czy też z namiotem to sztuka, która wymaga wielu kompromisów. Podróżnik jest niczym artysta, spogląda na potencjalne miejsce do spania i dostrzega w nim wiele ukrytych informacji. Nieświadomie w swojej głowie wylicza prawdopodobieństw pojawienia się w tym miejscu przypadkowego przechodnia, czy też analizuję strukturę podłoża tudzież wyeliminować podmokły teren. Jeśli zechcesz wzbogacić swoją wiedzę o to, czym warto sugerować się podczas stawiania namiotu na dziko, niezależnie od miejsca, poczytaj artykuł – Noclegu pod namiotem na dziko – 10 praktycznych rad, niewątpliwie wzbogaci on Twoją wiedzę.


1. Kiblowe warunki

Toaleta dla niepełnosprawnych, czyli apartament dla nie wymagających. Można zamknąć się od środka, 24/7 dostęp do toalety i bieżącej wody. A najważniejszy jest aspekt czystości. W 90% zawsze jest ogarnięte.

nocleg-na-dziko-w-toalecie-dla-niepelnosprawnych-podroze
Warunki sanitarne w toaletach dla niepełnosprawnych są wyższe

2. Drętwa atmosfera

Pod latarnią najciemniej. Na cmentarz nikt nie przyjdzie w nocy. Najbardziej abstrakcyjne miejsca, z reguły są najlepsze.

nocleg-na-dziko-w-namiocie-cmentarz-czego-boimy-sie-w-podrozy

3. Nie uciekaj od kultury

Gdzieś pod daszkiem i wejściem głównym do Opery Staatsoper w Stuttgardzie.

nocleg-na-dziko-w-namiocie-pod-opera-w-stuttgardzie-niemcy-podroz
Mieć blisko do Opery, nabiera nowego znaczenia

4. Bądź jak myśliwy

Na ambonie myśliwskiej w szczerym polu.

nocleg-na-dziko-nocleg-na-ambonie-mysliwskiej.jpg
Ambona myśliwska – wysoko i bezpiecznie

5. Wybierz się prawie na zakupy

Na drugim piętrze galerii handlowej, tuż przy schodach ewakuacyjnych w Oxfordzie.

nocleg-na-dziko-w-namiocie-anglia-oxford-podroze-autostop-tanie-podrozowanie
Oxfordzkie standardy

6. Opuszczone, nie oznacza złe

Kiedy podróżujesz po Chinach i trafiasz do miasta, które liczy sobie 7, a może 8 milionów ludności to musisz nieźle się naszukać, by znaleźć kawałek zielonego, a na dodatek opuszczonego skrawka ziemi na swoją mobilną rezydencję, czyli namiot.

nocleg-na-dziko-w-namiocie-chiny-podroze-autostop
Gdzieś pomiędzy chińskimi osiedlami

7. Na najwyższym piętrze

Niezależnie od części świata w której się znajdujesz wszędzie można znaleźć budynki. Najlepsze są te wysokie, ze względu na to, że w większości przypadków na ostatnim piętrze mieści się suszarnia, czy inne pomieszczenia wspólne, w których nikt nie mieszka. Brak wiatru, na głowę nie kapie, w miarę czysto, ciepło, przeważnie piękny widok z okna. Brzmi jak wymożony nocleg, czyż nie? Czego więcej chcieć od życia.

nocleg-na-dziko-podroze-wiezowiec-chiny-tanie-podrozowanie
Nad ranem z tych drzwi wyszła kobieta

8. Pustostany

Mogę powiedzieć, że wręcz ubóstwiam pustostany. Fakt, faktem komfort estetyczny może nie powala i niekiedy można obudzić się z sufitem na czole, jednak kierując się zdrowym rozsądkiem przy wyborze można ulokować się, np. w Meksyku, niedaleko plaży z widokiem na Morze Karaibskie, gdzie nad ranem chodzą potężne 150, a może nawet 200 kilogramowe żółwie morskie.

Ten pustostan zaskoczył mnie jak nigdy, gdyż znalazłem tam wygodny materac do spania, który miał jakieś 30 cm grubości. Spałem jak zabity 12 godzin.

nocleg-na-dziko-w-opuszczonym-budynku-nad-morzem-karaibskim-akumal-meksyk
Z widokiem na Morze

9. Nocleg na plażowych leżakach

Nocleg na plaży nie zawsze musi wiązać się ze spaniem na piasku. W miejscach bardziej turystycznych można znaleźć leżaki, które aż się proszą, by się na nich położyć i przespać wygodnie całą noc. Należy jednak pamiętać, by w miarę wcześnie wstać, gdyż obsługa danego punktu przyjdzie sprawdzić stan leżaków przed przybyciem turystów. W najgorszym wypadku po prostu Cię wyproszą.

nocleg-na-dziko-na-plazy-w-playa-del-carmen
Do wyboru do koloru

10. Bądź Naczepowcem

Kiedy jedziesz autostopem i noc zastaje Cię w trasie nieopodal wielkiej autostrady, która ciągnie się w nieskończoność – nie smuć się! Są tam napewno wielkie parkingi, a na nich Polacy. Uwierz mi nasi są wszędzie w Europie. Podejdź, zagadaj i zapytaj wprost, czy mają wolną pakę, bo z przyjemnością byś ją sobie przywłaszczył na najbliższą noc. Czy chętnie się zgadzają? Tak! Bardzo często nawet, kiedy mają towar i trochę miejsca to pozwalają. Wiedzą, że towar jest wtedy bardziej bezpieczny. Jak złodziej przyjdzie to się  nieco zdziwi.

nocleg-na-dziko-na-przyczepie-tira-w-hiszpanii.jpg
Autostopowicz umie wykorzystać autostop

Nocleg na dziko na świecie

Jak widzisz, niezależnie od tego, gdzie jesteś. Czy to nocleg na dziko w Polsce, czy to nocleg na dziko na świecie to i tak jesteś w stanie znaleźć miejscówkę do spania. Nie jest to sen w 100% komfortowy, niemniej jednak “lepszy rydz”, niż siedzenie gdzieś i czuwanie do rana.

Nie zapomnij zapoznać się z artykułem, pt. Gdzie w podróży myć się za darmo? Który idealnie dopełni temat noclegów na dziko w podróży.

Jestem niezmiernie ciekaw, w jakim najdziwniejszym miejscu przyszło Ci spędzić nocleg na dziko? Daj znać w komentarzu pod tym artykułem.

komentarze: 5
  1. To nieetyczne blokować dostęp do toalety osobom niepełnosprawnym, a tym bardziej promować takie zachowania. To tylko świadczy o autorze artykułu.

    1. Słuszna uwaga, jednak przed napisaniem takiego komentarza jak Pański zrobiłbym najpierw retrospekcję dotyczącą sytuacji w jakiej owy nocleg został odbyty. Po pierwsze było to po północy, po drugie nie był to sezon, co sprawia, że jedyne na wyspie lotnisko Gran Canari jest o tej porze puste. Nikt przez 8 godzin nie zapukał.

      Szanuję odwagę odnośnie napisania komentarza przez Pana, jednak nie szanuję arogancji dotyczącej z ‘płytkiego’ spojrzenia na sprawę.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ