Pociągi w Indiach – 10 informacji praktycznych

kanal-podrozniczy-nayoutube-nifortunne-historie-z-podrozy

Pociągi w Indiach to temat na książkę i film. To pewnego rodzaju innych świat, który wykształcił swoje zasady. W indyjskim pociągu uświadczysz kontrast klas społecznych, haracze od 3płci czy obrzydliwy smród i brud. Nie jest to środek transportu dla wrażliwych. A nie przepraszam. Jest, pod warunkiem, że masz większy budżet na droższy bilet.

W tym artykule znajdziesz kompleksowy opis najważniejszych informacji, których szukasz. Podróż pociągiem po Indiach z taką wiedzą będzie przyjemnością. Artykuł podzielmy na 3 sekcje. Pierwsza to krótki opis transportu kolejowego po Indiach, druga to opis klas w pociągu, a trzecia to nic innego jak pociągi w Indiach – informacje praktyczne.

Co więcej, o transporcie w Indiach miałem już okazję pisać. Ten jednak artykuł skupia się stricte na pociągach.


Ciekawostki o pociągach w Indiach

Kilka ciekawostek o pociągach w Indiach, które pozwolą Ci wyobrazić skalę przedsięwzięcia w transporcie. A historię kolei w Indiach w pigułce możesz znaleźć na tutaj: Historia kolei w Indiach.

  • Indie mają drugą co do wielkości sieć kolejową na świecie, po Chinach, z ponad 65 000 km torów.
  • Najdłuższą trasą kolejową w Indiach jest podróż z Dibrugarh do Kanyakumari, która zajmuje około 82 godzin i pokonuje odległość ponad 4 200 km.
  • Kolej w Indiach oferuje różne klasy wagonów, od luksusowych sypialnych do bardziej ekonomicznych, zależnie od preferencji i budżetu podróżującego.
  • Indie mają jedną z najruchliwszych stacji kolejowych na świecie, z codziennie obsługiwanymi tysiącami pasażerów.
  • Kolej w Indiach ma znaczenie kulturowe, ponieważ przewozi ludzi w czasie ważnych festiwali i uroczystości, takich jak Holi czy Diwali.
Pociągi w Indiach YouTube

Pociągi w Indiach KLASY – najpopularniejsze

W indyjskich pociągach można znaleźć wiele różnych klas, które oferują różny poziom komfortu i luksusu. Oto kilka najważniejszych klas, jakie można spotkać w indyjskich pociągach, z którymi będziesz mieć styczność:

1. Sleeper Class – klasa sypialna

Jest to podstawowa klasa, która oferuje siedzenia w kabinach z łóżkami na górze i na dole. Są one oddzielone od korytarza kurtyną lub drzwiami. W klasie Sleeper Class nie ma klimatyzacji, ale można otworzyć okno. Jest to najtańsza klasa i zazwyczaj jest bardzo zatłoczona.

2. AC 3-Tier – klasa 3-torowa z klimatyzacją

Jest to klasa, która oferuje trzy sypialne łóżka w każdej kabinie. Kabiny są oddzielone od korytarza drzwiami i mają klimatyzację. To jedna z bardziej popularnych klas, ponieważ oferuje stosunkowo niskie ceny i wygodne warunki.

3. AC 2-Tier – klasa 2-torowa z klimatyzacją

Jest to klasa, która oferuje dwie sypialne łóżka w każdej kabinie. Kabiny są oddzielone od korytarza drzwiami i mają klimatyzację. To klasa wyższa od AC 3-Tier i oferuje lepsze warunki i większą prywatność.

4. First Class AC – pierwsza klasa z klimatyzacją

Jest to klasa, która oferuje sypialne łóżko w kabinie z drzwiami i klimatyzacją. To jedna z najdroższych klas i oferuje najwyższy poziom komfortu i prywatności.

5. General Class – klasa ogólna

Jest to klasa, która oferuje najniższy poziom komfortu i zazwyczaj jest bardzo zatłoczona. W General Class nie ma miejsc siedzących, a pasażerowie podróżują na podłodze lub stoją. To najtańsza klasa i jest przeznaczona głównie dla ludzi podróżujących krótkie dystanse.

Klasy w indyjskich pociągach różnią się cenami, poziomem komfortu i luksusu, a także dostępnością. Podróżując pociągiem w Indiach, warto dokładnie przeanalizować, która klasa będzie najlepsza dla naszej podróży, uwzględniając nasze preferencje i budżet.

pociagi-w-indiach-w-srodku-przedzialy
Pociągi w Indiach klasy – zdjęcie ze środka jednego z wagonów: miks miejsca siedzące + miejsca do leżenia/spania

Pociągi w Indiach – 10 informacji praktycznych, które pomogą w podróży

Kolej to jedno z najpopularniejszych i najtańszych środków transportu w Indiach, oferujące wiele ciekawych możliwości dla podróżnika z plecakiem. Oto 10 praktycznych informacji, które pomogą Ci lepiej przygotować się do podróży pociągiem w Indiach.

1. Kolej to serce Indii – dojedziesz wszędzie

Kolej w Indiach jest jednym z największych i najbardziej rozwiniętych systemów kolejowych na świecie. Znajdziesz tu pociągi łączące wszystkie miasta kraju i wiele innych fascynujących miejsc. Dojedziesz wszędzie gdzie trzeba.

Kolej w Indiach to statystycznie (oprócz samolotów) najbezpieczniejszy środek transportu. I nie ma tutaj, co się dziwić. Ruch na ulicach jest ogromny!

2. Najlepsza klasa do podróży pociągiem

Pociągi w Indiach klasy – opisałem wyżej. Jeśli szukasz wygodnego sposobu podróżowania, to warto wybrać klasę sypialną, która oferuje łóżka, koce i poduszki. Ceny są wyższe niż w innych klasach, ale warte są wydanych pieniędzy. Ponieważ trasa z Delhi do Waranasi to cała noc podróży. W praktyce, zamiast płacić za hostel kupujesz wygodniejszy bilet na nocny pociąg.

To również opcja na optymalizację budżetu i czasu podróży. W praktyce jednak spanie w pociągu, przy hinduskim gwarze nie jest taka super regenerująca. Nawet w zatyczkach do uszu. No chyba, że masz twardy sen. To ta opcja jest mistrzowska.

3. Jak kupić bilet na pociąg w Indiach

Kolej w Indiach jest popularna, więc bilety na popularne trasy wyprzedają się szybko. Aby uniknąć rozczarowań, zarezerwuj bilety z wyprzedzeniem. Rezerwacja biletów na pociąg w Indiach jest możliwa za pośrednictwem witryny Indian Railways lub przez agencje podróży. Ta druga opcja kompletnie się nie opłaca, bo musisz zapłacić prowizję.

Jeśli nie zadziała oficjalna aplikacja to alternatywą może być 12GoAsia.

Pociągi w Indiach YouTube

4. Czas podróży i prowiant

Podróż pociągiem w Indiach może trwać wiele godzin, a nawet dni. Warto sprawdzić, ile czasu zajmie Ci podróż i przygotować się na długą drogę. Z drugiej strony pamiętaj, że pociąg w Indiach to małe miasteczko.

W środku znajdziesz sprzedawców oferujących jedzenie, napoje i przekąski. Mogą się również trafić wróżki czy sprzedawcy skarpet. Niekiedy na stacjach masz 5 minut lub 15, na to, żeby wskoczyć do sklepiku i zjeść coś “na ciepło”.

5. Klimatyzacja na którą warto uważać

W Indiach może być bardzo gorąco i wilgotno, zwłaszcza w okresie letnim. Warto wybrać pociągi z klimatyzacją, aby uniknąć nieprzyjemnego klimatu zwłaszcza latem i kiedy jedziesz w ciągu dnia.

Jeśli jedziesz pociągiem w nocy to klimatyzacja nie jest aż tak konieczna. Uważaj jednak na klimatyzację. Niekiedy działa tak mocno, że po trasie 10 godzinnej, będziesz chory.

6. Klasa ekonomiczna czyli tanie podróżowanie

Jeśli szukasz tańszego sposobu podróżowania, to warto wybrać klasę ekonomiczną. Nie ma tu łóżek, ale możesz kupić miejsce siedzące i spędzić czas z widokiem na krajobrazy mijające za oknem. Bilety są kosmicznie tanie, jednak w cenie jest dużo hałasu, brudu, ciekawskich ludzi i wiele innych atrakcji.

7. Indyjski WARS

W pociągach w Indiach zazwyczaj znajdziesz jadalnię, w której można kupić jedzenie. Warto spróbować tradycyjnych indyjskich dań. Nie daję ręki uciąć, że nie będzie po tym przebój∑ żołądkowych.

8. Bezpieczeństwo w indyjskim pociągu

Podróż pociągiem w Indiach jest bezpieczna, ale warto zachować ostrożność i uważać na swoje rzeczy. Nie zostawiaj wartościowych przedmiotów bez nadzoru i trzymaj je przy sobie podczas podróży. W przeciwnym razie mogą dość szybko się upłynnić. Uważaj najbardziej na elektronikę, np. smartfona, tablet, czytnik, etc.

9. Woda

Unikaj picia wody z kranu w pociągach w Indiach, ponieważ nie jest ona zawsze bezpieczna. Lepiej kupić butelkowaną wodę lub użyć filtra wodnego. Na 99% po wodzie z indyskiego pociągu, będzie gruba wizytacja w WC.

10. Przygotuj się na opóźnienia

Pociągi w Indiach często mają opóźnienia. Mogą być to opóźnienia kilku godzinne, a nawet kilkunastogodzinne. Dlatego ważne jest, aby przygotować się na ewentualne opóźnienia i mieć ze sobą zapas jedzenia i wody, a także cierpliwość.

Postrach w pociągu – Pociągi w Indiach YouTube

Podróż pociągiem po Indiach

Podróż pociągiem w Indiach może być niezapomnianym doświadczeniem. Koleje w Indiach oferują wiele różnych klas i rodzajów pociągów, co pozwala na dostosowanie podróży do swojego budżetu i preferencji.

Podczas podróży pociągiem warto pamiętać o kilku ważnych rzeczach, takich jak przygotowanie się na opóźnienia, zabranie ze sobą wody i jedzenia oraz ostrożność w stosunku do bagażu. Jednakże, jeśli wszystko zostanie dobrze zaplanowane i przestrzegane, podróż pociągiem w Indiach może być niezapomnianym i fascynującym doświadczeniem.

Na koniec zostawiam, artykuł, który może Ci się przydać na początku Twojej podróży po Indiach, pt. Podróż do Indii – poradnik dla początkujących. Całą serię filmów z Indii znajdziesz na moim kanale YouTube.

Miłej podróży!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ