Podróż do Indii – poradnik dla początkujących

kanal-podrozniczy-nayoutube-nifortunne-historie-z-podrozy

Podróż do Indii to przedsięwzięcie wymagające wstępnego przygotowania. Indie to kraj, który zapiera dech w piersiach swoim bogactwem kultury i tradycji. Jeśli jesteś początkującym podróżnikiem i planujesz swoją pierwszą wizytę w Indiach, to jesteś w idealnym miejscu. Chcę podzielić się z Tobą kilkoma radami, które pomogą Ci w przygotowaniach i podczas samej podróży.

Pamiętaj, ta destynacja jest wymagająca. Wymaga silnej asertywności w stosunku do mieszkańców kraju. Ilość ludzi potrafi po kilku dniach przytłoczyć. Jako obcokrajowiec będziesz narażony na ciągłe zaczepki.


Podróż po Indiach w 15 punktach – poradnik dla początkujących

Kilka rad, które pozwolą Ci lepiej zaplanować i przeżyć podróż do Indii. Rady starałem się zawrzeć krótko i zwięźle. Wychodzę z założenia typu: “Zasadź ziarno pomysłu”.

1. Radzę zaplanować podróż wcześniej

Przygotuj swój plan podróży z wyprzedzeniem. Indie to duży kraj, pełen różnorodnych miejsc do zwiedzenia. Sporządź listę miejsc, które chcesz odwiedzić i zdecyduj, ile czasu chcesz spędzić w każdym z nich.

2. Warto skonsultować się z lokalnymi przewodnikami

Korzystając z usług lokalnych przewodników, możesz poznać wiele fascynujących faktów o miejscach, które odwiedzasz. To także doskonały sposób na zapoznanie się z kulturą i tradycjami Indii. Odsyłam do tego artykułu, pt: Couchsurfing, czyli jak znaleźć nocleg i anioła stróża. Znajdziesz tam lokalsów, którzy sprawią, że Twoja podróż nabierze kolorów.

3. Zwrócić uwagę na porę roku

Indie mają klimat, który może być bardzo różny w zależności od regionu kraju. Przed wyruszeniem w podróż zwróć uwagę na porę roku i przewidywane warunki pogodowe w regionach, które zamierzasz odwiedzić.

4. Zainwestuj w dobre obuwie

Indie to kraj, w którym wiele zwiedzanych miejsc wymaga długich spacerów i wędrówek. Dobre obuwie zapewni Ci wygodę i ochronę przed kontuzjami. Polecam sandały z zakrytym nosem, np. firmy Keen, które używam z powodzeniem od lat.

5. Radzę pamiętać o wodzie

Woda w Indiach nie jest zawsze bezpieczna do picia. Unikaj wody z kranu i pij jedynie wodę butelkowaną, a także używaj jej do mycia zębów. Możesz też używać płynów dezynfekujących do rąk, żeby zniwelować bakterie podczas jedzenia na ulicy. W razie potrzeby polecam ten artykuł, pt. Biegunka w podróży, czyli jak sobie z nią radzić?

6. Warto spróbować lokalnej kuchni

Indie słyną z pysznej kuchni, w której używa się wiele aromatycznych przypraw. Spróbuj różnych dań, aby poznać bogactwo smaków i zapachów.

podroz-do-indii-tomasz-jakimiuk-ulica-w-kalkucie-krecenie-vlogow-kanal-podrozniczy
Kalkuta – Indie / W takich warunkach trzeba pilnować swoje kieszenie

7. Zwrócić uwagę na odpowiedni strój

Indie to kraj, w którym obowiązują pewne zasady dotyczące ubioru. Wizyta w świątyni lub na targu wymaga odpowiedniego stroju. Unikaj krótkich spódnic i spodni, a także obcisłych i odsłaniających ciało ubrań. Tyczy się to również bezpieczeństwa kobiet na ulicy i nieświadome prowokowanie odkrytym skrawkiem ciała, napalonych Hindusów.

Paniom rekomenduje założyć pierścionek na rękę (jakikolwiek), tak by sugerowała, że masz męża.

8. Warto nauczyć się kilku słów z języka hindi

Podróżowanie do Indii może być łatwiejsze, jeśli znasz kilka słów z jęzka hindi. To może pomóc Ci w komunikacji z lokalnymi ludźmi i ułatwić porozumienie w sytuacjach, gdy angielski nie jest wystarczający.

 • Tak – han.
 • Nie – nahin.
 • Dziękuję – dhaniawad.
 • Dziękuję bardzo – bahut bahut śukrija.
 • Nie ma za co / proszę – koi bat nahin.
 • Proszę – kripaja.
 • Przepraszam – kszama karen, maf kidźije.
 • Dzień dobry – namaskar.

9. Noś ze sobą aparat fotograficzny

Indie to kraj, w którym znajdziesz wiele pięknych miejsc i krajobrazów, które warto uwiecznić na zdjęciach. Dlatego warto mieć ze sobą aparat fotograficzny, aby zachować piękne wspomnienia z podróży.

indie-bieda-bezdomny-ulica
Podróż po Indiach w kadrze aparatu

10. Skomponuj dobrą apteczkę

Nie ma nic gorszego niż choroba w czasie podróży. Warto zabrać ze sobą apteczkę z podstawowymi lekarstwami, które pomogą w przypadku bólu głowy, biegunki czy innych chorób.

O apteczce i jej zawartości, pisałem w tym artykule, pt. Co zabrać w podróż? – praktyczna LISTA rzeczy

11. Transport w Indiach

Indie to kraj, w którym transport publiczny jest popularny. I trzeba przyznać, że jest całkiem dobrze rozwinięty. Jednak jest tak dużo ludzi, że bilety wyprzedają się jak świeże bułeczki. Warto planować minimum 2 dni przed. I kupić bilet na stacji kolejowej lub przez aplikację (oficjalną).

Pociąg w Indiach

12. Pamiątki

Wiele z pamiątek będzie chińskim towarem. Miej się na baczności podczas wybierania pamiątek z Indii dla siebie i najbliższych. Jeśli nie będziesz mieć pomysłu to polecam kupić herbatę lub przyprawy. To zawsze jest świetne rozwiązanie.

13. Odpowiedni ubiór w czasie Festiwali

Indie to kraj, w którym obchodzone są liczne festiwale, w których brać udział jest niezapomnianym doświadczeniem. Jednak podczas festiwali obowiązują pewne zasady ubioru, np. na Divali należy ubrać się w jasne kolory. Przygotuj się odpowiednio i ciesz się festiwalami w pełni.

14. Bezpieczeństwo sprzętu elektronicznego

Podróżowanie z wartościowym sprzętem elektronicznym, takim jak laptop czy aparat fotograficzny, może być ryzykowne. Zawsze zadawaj pytania o bezpieczeństwo w miejscach, w których się zatrzymujesz, a także używaj sejfu lub skrytki hotelowej do przechowywania cennych przedmiotów.

15. Radzę mieć otwarty umysł i cieszyć się podróżą

Podróżowanie do Indii to wyjątkowe doświadczenie, które warto przeżyć z otwartym umysłem. Pozwól sobie na eksplorowanie kultury i tradycji tego kraju, bądź ciekawy i podejmuj wyzwania. Ciesz się każdą chwilą i przede wszystkim bądź bezpieczny.

Nie bój się niekiedy podnieść głosu, czy na kogoś nakrzyczeć. Bariera językowy utrudnia okiełznanie Hindusów. Czasami wyższy ton sprawia, że wracają do rzeczywistości. Zrozumiesz temat, jak będziesz na miejscu. Gwarantuję.


Podróż do Indii bez niespodzianek

Podróż do Indii to wyjątkowe doświadczenie, ale wymaga odpowiedniego przygotowania. W artykule przedstawiłem 15 porad, które warto wziąć pod uwagę przed wyjazdem do Indii. Radzę zwrócić uwagę na kwestie takie jak wiza, klimat, jedzenie, transport i bezpieczeństwo. Warto też zabrać ze sobą odpowiedni sprzęt, takie jak aparat fotograficzny, a także nauczyć się podstaw języka hindi.

Podczas podróży do Indii, pamiętaj, żeby mieć otwarty umysł i cieszyć się doświadczeniem. Ten kraj oferuje wiele pięknych miejsc, niezwykłych smaków i ciekawych ludzi. Dlatego warto poświęcić czas na eksplorowanie kultury i tradycji Indii, a także na poznanie ludzi i miejsc.

W końcu, moim zdaniem, wyjazd do Indii to wyjątkowa okazja, która pozwoli Ci poszerzyć horyzonty i przeżyć niezapomniane chwile. Biorąc pod uwagę, że Indie w każdym regionie są inne, masz możliwość niewyczerpalnego eksplorowania i poszukiwania “smaczków kulturowych”.

Szukasz inspiracji i chcesz zobaczyć jak wygląda od kuchni podróż po Indiach? Vlogi z Indii znajdziesz tutaj – Playlista z Indii.

Kara na kobietach stosowana w Indiach

Szerokiej i bezpiecznej podróży po niekończących się indyjskich drogach.

komentarze: 4
 1. Cześć Wam!
  Poszukuje osób, które są w stanie udzielić mi kilku praktycznych informacji na temat Pakistanu, przekraczania granicy z Indiami czy o samych Indiach. Mam zamiar lecieć do Lahore i spędzić tam kilka dni, później kierować się do granicy z Indiami. :))

 2. Hej – w lutym będę przejazdem 4 dni w chennai (indie), mam już mniej więcej listę miejsc które chce odwiedzić. Szukam wskazówek co i gdzie zjeść. Jeśli macie doświadczenie z indyjska kuchnia, proszę napiszcie czego spróbować, co trzeba zjesc, wypić, może ktoś był w chennai i zna jakieś knajpki….
  Zastanawiam sie jak najlepiej spędzić czas.

 3. Hej – w lutym będę przejazdem 4 dni w chennai (indie), mam już mniej więcej listę miejsc które chce odwiedzić. Szukam wskazówek co i gdzie zjeść. Jeśli macie doświadczenie z indyjska kuchnia, proszę napiszcie czego spróbować, co trzeba zjesc, wypić, może ktoś był w chennai i zna jakieś knajpki….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ