Podróż do Pakistanu – 12 rzeczy, które warto wiedzieć

kanal-podrozniczy-nayoutube-nifortunne-historie-z-podrozy

Podróż do Pakistanu to dość odważna decyzja, biorąc pod uwagę fakt, iż nie jest to popularna destynacja turystyczna. Fakt braku dużej liczby turystów w Pakistanie, sprawia, że kraj z władzami na czele, niezbyt wiedzą jak obchodzić się z turystami. Wszelkie komplikacje pojawiają się już na wstępie, kiedy chcesz wyrobić wizę do Pakistanu, a kończąc na wyjeździe z kraju.

W Pakistanie byłem w sumie ponad 80 dni i w tym artykule podzielę się z Tobą prawdziwym obrazem Pakistanu, z punktu widzenia podróżnika z plecakiem. Z drugiej strony pamiętaj, że cała podróż zaczyna się w Twojej głowie i warto wiedzieć, czego nie robić przed podróżą. W kontekście Pakistanu ma to bardzo duży wpływ, ponieważ jest to kraj o bardzo złej opinii w mediach, co przekłada się, m.in. na poczucie bezpieczeństwa na miejscu.


Podróż do Pakistanu – 12 rzeczy, które warto wiedzieć przed wyjazdem i podróżą po tym kraju

Zawarte poniżej informacje to podstawy, których zabrakło mi przy pierwszej mojej wizycie. Wszystkiego musiałem nauczyć się na własnej skórze. A jak wiadomo to najbardziej boli. Dziś dzielę się z Tobą swoimi doświadczeniami, chcąc sprawić, aby idea taniego podróżowania z plecakiem przez świat nie odeszła w zapomnienie.

Ten artykuł można również nazwać: “Pakistan informacje praktyczne” ponieważ to spis podstawowych informacji i sugestii, które pomogą Ci przygotować podróż do Pakistanu.

1. Załatwienie wiza do Pakistanu

Wszelkie kwestie wizowe możesz załatwić w Ambasadzie Pakistanu w Warszawie przy wykorzystaniu tej instrukcji – Wiza turystyczna do Pakistanu lub udać się bezpośrednio na stronę rządową Pakistanu i złożyć wniosek o wizę online. Koszt wizy to: opłata wizowa + opłata za zaproszenie do kraju, aktualnie waha się w graniach 80$, na 1 miesiąc pobytu (2021 rok).

2. Pieniądze używane w Pakistanie

W Pakistanie używa się waluty o nazwie rupie pakistańskie. W obiegu są banknoty i monety. Najczęściej będziesz mieć styczność z banknotami, ponieważ monety są bardzo niskimi nominałami (około 0,25 zł) i ludzie rzadziej ich używają. Kondycja banknotów również pozostawia wiele do życzenia. Momentami ma się wrażenie, że za chwilę się rozsypią. Kiedy widzisz, że sprzedawca daje Ci bardzo zmęczony życiem banknot, wtedy poproś żeby dał inny – w lepszej kondycji.

3. Języki używane w kraju

W Pakistanie językiem urzędowym jest urdu oraz angielski. W większości przypadków ludzie nie znają angielskiego, mówią w języku urdu lub innych językach występujących na terenie kraju, m.in. sindi, pandżabi, pasztu, baluczi, etc. Co jakiś czas można trafić na kogoś, kto zna angielski w stopniu komunikatywnym, są to głównie studenci lub inżynierowie.

Warto przed wyjazdem pouczyć się podstaw urdu. Polecam tę stronę do nauki urdu.

4. Sytuacja transportowa

W Pakistanie idealnie prosperuje kolej. Bilety są tanie i podróżowanie jest wygodne. Za przejechanie z północy na południe kraju zapłacisz jakieś 55 zł, w najniższej klasie. Taka podróż trwa z 28 godzin, pod warunkiem, że nie będzie żadnego opóźnienia. Do dyspozycji masz kuszetkę do spania. W najniższej klasie jest brudno, głośno i latem może być naprawdę gorąco. W drugiej klasie jest nieco czyściej i masz klimatyzację, cena biletu wtedy rośnie 2x. A w klasie pierwszej jest luksus, jednak cena to średnio 4x więcej od ekonomicznej.

Podróż klasą ekonomiczną dostarcza wielu pozytywnych wrażeń. Jednak po przejechaniu kilkunastu godzin jest się brudnym, klejącym i ma się ochotę czym prędzej odwiedzić prysznic. Podróż do Pakistanu nie może obejść się bez jazdy pociągiem. Musisz tego spróbować.

Krótka zapowiedź filmów z Pakistanu, ukazująca sposób mojego przemieszczania

5. Podróż w czasie Ramadanu

Ramadan to w największym skrócie, wielkie święto dla wyznawców islamu, w którym wierni poszczą przez 30 dni. Jedzą posiłek wcześnie rano około 4:30 i przez cały dzień do zachodu słońca, nic nie jedzą i nic nie piją. Większość restauracji jest zamkniętych. W praktyce jednak jest tak, że małe sklepiki są otwarte, a co za tym idzie można kupić coś do zjedzenia. A w miejscowościach, gdzie występują chrześcijanie są pochowane restauracje, w których jedzenie serwowane jest przez cały dzień (to głównie w miastach).

6. Higiena i zdrowie w Pakistanie

Higiena w Pakistanie to temat dość ciężki. Na południu kraju większą część roku jest gorąco, a wilgotność potęguje tylko to uczucie. Woda w kranach jest bardzo słabej jakości, co może powodować dolegliwości związane z chorobami brudnych rąk oraz wywoływać najczęstsze problemy w podróży, m.in. biegunkę czy zakażenia ran. O tym jak radzić sobie z biegunką w podróży, miałem okazję już pisać.

7. Pakistańska woda do picia i jej jakość

Wody w Pakistanie z kranu pić nie polecam, zwłaszcza w miastach. Nie robią tego nawet Pakistańczycy. Ilość bakterii sprawia, że europejski żołądek zdezerteruje. Polecam kupować wodę butelkowaną. Ewentualnie używać filtra do wody.

Im bardziej na północ, tym sytuacja zmienia się diametralnie. Woda w okolicach pasma górskiego Karakorum, Hindukuszu czy Himalajów jest znakomita. Wodę z potoków górskich można śmiało pić, bez obawy przed bakteriami i zatruciem.

8. Jedzenie serwowane turystom

Podróż do Pakistanu to również jedzenie. W większości miejsc serwują proste dania typu: chleb + ciecierzyca z przyprawami. Do tego można Zamówić usmażone jajko. Gdzie nigdzie można znaleźć zupę z soczewicy. Popularne również jest danie na bazie ryżu i wołowiny o nazwie biriani. Jedzenie jest tanie, zdrowe i smaczne. Jednak po miesiącu muszę stwierdzić, że staje się monotonne.

9. Sklepy z zaopatrzeniem

Pakistan to kraj, który kręci się na drobnym handlu. Małe sklepiki prosperują wszędzie. Handlarz kupi taniej i sprzeda drożej. Prosta zasada. W takich sklepi cha zawsze można kupić coś do zjedzenia – przekąski, napoje, chleb, etc. W niektórych sprzedają ubrania, kosmetyki, paliwo, etc.

10. Policja i wojsko, jak to wygląda naprawdę

Czy Pakistan jest bezpieczny? To pytanie na inny wpis. Podróż do Pakistanu musi być świadoma sytuacji tam panującej w danym czasie. Pakistan jest krajem policyjnym i wojskowym, co oznacza, że policjanci i wojskowi są prawie wszędzie. Częste punkty kontrolne na drogach, zatrzymania, sprawdzanie dokumentów, głupie pytania to codzienność. Te sytuacje potrafią naprawdę utrudnić podróż. Średnio zatrzymania i kontrole bywają minimum 2 razy dziennie. Rekord to 11 kontroli w ciągu 1 dnia.

Jeśli chcesz lepiej zrozumieć cały proceder i to jak radziłem sobie z policją i wojskiem w Pakistanie to odsyłam Cię do obejrzenia serii filmów z Pakistanu na kanale YouTube: Jak To daleko. Poniżej znajduje się wycinek z kontroli policyjnej w pociągu, w której odmawiam okazania dokumentów.

pociag-w-pakistanie-policja-kontrola-podroz-do-pakistanu.jpg
Kontrola policyjna w pakistańskim pociągu

11. Ubezpieczenie, podróż do Pakistanu

O ubezpieczeniach turystycznych na podróż pisałem. W tym sezonie pojechałem z ubezpieczeniem od Planety Młodych – opcja sport z rozszerzeniami i opieką w razie zachorowania na covid 19. Całość na 12 miesięcy to równowartość 600 zł. Pamiętaj jednak, że ubezpieczenie nie obejmuje niektórych krajów, m.in. Afganistanu. Jeśli chcesz tam pojechać to masz 2 opcje – jechać bez ubezpieczenia lub ogarnąć w innej firmie, która respektuje podróże po takich krajach jak Afganistan.

12. Noclegi w Pakistanie

W swoich podróżach głównie śpię na dziko pod namiotem, tak też było w Pakistanie. Polecam również zajrzeć na artykuł o tanich lub darmowych noclegach w podróży, ponieważ informacje w nim zawarte, działają w podróży po Pakistanie. Przy stawianiu namiotu w Pakistanie warto kierować się podstawowymi zasadami opisanymi w artykule, pt. Nocleg pod namiotem na dziko – 10 praktycznych rad.

Hotele w Pakistanie są bardzo niskiej jakości, ale są. Pokój przeważnie pod względem czystości pozostawia wiele do życzenia. Pościel często nie jest zmieniana. W graniach 30 zł można znaleźć pokój z łóżkiem, łazienką, energią w gniazdkach i wiatrakiem.

W Pakistanie również dość często można spotkać się z zaproszeniem przez lokalnych na nocleg.

nocleg-w-pakistanie-namiot-podroz-do-pakistanu.jpg
Nocleg pod namiotem w drodze do Góry Nanga Parbat – Fairy Meadows

13. PUNKT EKSTRA dla najwytrwalszych Czytelników

W Pakistanie warto uważać na szachrajstwo, tzn. zawyżanie cen. Zdarza się to dość rzadko, ale się zdarza. Warto mieć wiedzę dotyczącą cen za dane dobra czy usługi, ponieważ w niektórych miejscach można zapłacić nawet 400% więcej, niż normalnie.


Podróż do Pakistanu, kraju o złej reputacji i dobrych ludziach

Przed podróżą polecam również, zapoznać się z historią powstania Pakistanu oraz zasadami religijnymi panującymi w tym kraju. Większa świadomość islamu sprawi, że podróż stanie się łatwiejsza i bardziej wartościowa. Rzuć okiem również na artykuł, pt. Bezpieczeństwo w Pakistanie, jak jest w praktyce? Dzięki niemu będziesz mieć szerszy pogląd na bezpieczeństwo w Pakistanie.

Pakistan to kraj o naprawdę złej opinii w mediach światowych, jednak warto nadmienić, że Pakistańczycy, są po prostu kochanym narodem. Mają bardzo duży respekt do turystów, których nie ma tam wielu, a jak są to przeważnie jeżdżą od punktu A do punktu B zamknięci w jeepie z przewodnikiem, który zabiera duży procent interakcji z lokalnymi dla turystów.

A jeśli chcesz odkryć jak wygląda życie i praca w Pakistanie, to zapraszam do obejrzenia odcinka o polskiej rodzinie, która tam mieszka już 3 lata.

Szerokiej i bezpiecznej drogi przez Pakistan!

komentarze: 13
 1. A ja w lutym 2024 lecę z mężem. już nie mogę się doczekać. u mnie 0 strachu, bo mąż Pakiś, 6 braci to będę mieć obstawę. Super, obejrzałam wszystkie Twoje filmy o Pakistanie. Pokazałam mężowi, to pod wrażeniem jest, że jako turysta z Europy podróżowales “z buta” I odwiedzałeś zwykłych, często biednych ludzi. Tak, ten częsty bałagan na ulicach, harmider I mnóstwo ludzi, pokazuje ich prawdziwe życie.

 2. Witam. Bardzo dziękuję za pomocny wpis. Właśnie wraz z dziećmi otrzymałam wizę do Pakistanu. Jedziemy na trzy tygodnie do rodziny męża. Nie mogę się doczekać, mieszkam w Holandii i już zapas polskich leków na biegunkę zamówiłam. Jakieś wskazówki co zabrać ze sobą dla dzieci 5 i 9 lat?
  Wiem,że byłeś u polskiej rodziny bo oglądałam na You tube. Każdy tip na wagę złota.
  Pozdrawiam

 3. Witam , planuje wyjazd do Pakistanu, interesuje mnie czy jakieś problemy z przewiezieniem sprzętu filmowego ? I o jaką Visę składać wniosek żeby ją na pewno otrzymać?

  1. Piotrze, Twoje pytania są zbyt ogólne. Sprzed do filmowania – GoPro? A może wielka kamera do robienia filmów dokumentalnych? Wiza – tak samo. Przewiozłem sporo elektroniki – rezultaty zobacz na moim YouTube: Jak To daleko. A wiza – turystyczna. Opisałem jak ją zdobyć krok po kroku w artykule na tym blogu. Trzymam kciuki za Twój wyjazd, bo Pakistan zasługuje na turystów, a oni na wizytę w tym kraju.

 4. ja tram w Pakistanie nie byłem aczkolwiek relacje z gwałcenia babki przez 70 wieśniaków, i ich zamiłowanie do kozich zalotów widoczne na nagraniach z dronów USA dają mi mniej więcej pogląd na ten kraj, żeby nie było znam jednego pakistańca zintegrowanego w UK człowiek spokojny i ogólnie spoko poza pogardą do kobiet i białasów którą skrzętnie ukrywał ale w przypływie emocji wszystko wychodziło na wierzch

 5. Ciekaw jestem tych sytuacji z policją i wojskiem. To naprawdę musi być bardzo wkurzające, kiedy tak często musisz wyciągać dokumenty i się tłumaczyć. Ja chyba bym za każdym razem się wkurzał na nich. Druga kwestia, jak nie znają angielskiego, to jak im to wszystko wytłumaczyć, że podróżujesz z plecakiem do tego sam?

  1. Ahh… jak będziesz tam podróżować to wspomnij o mnie. Pewnie większość policjantów, będzie mnie pamiętać. A co do dogadania się. Krótko można to ująć, że JEST CIĘŻKO. Warto pouczyć się podstaw języka urdu. Naprawdę pomaga.

 6. Jeśli mam być szczera to Pakistan bardzo mnie fascynuje, jednak nie mam odwagi, żeby ruszyć w podróż po tym kraju. Nawet z jakąś firmą bym się nie odważyła. Może potrzebuje jeszcze czasu, żeby to w sobie przemóc.

  1. Myślę, że to kwestia czasu. Jeżeli Pakistan popracuje nad swoją polityką turystyczną to wizerunek kraju w oczach potencjalnego turysty drastycznie się zmieni na plus. Wtedy będzie większe poczucie bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ