Podróż po Islandii – 12 praktycznych informacji

kanal-podrozniczy-nayoutube-nifortunne-historie-z-podrozy

Podróż po Islandii to marzenie wielu osób. Schody zaczynają się podczas planowania i szukania rozwiązań, które mogą przynieść oszczędności podczas zwiedzania wyspy. Nie ma co ukrywać. Podróż po Islandii dla przeciętnego obywatela Polski jest droga.

Objazdówka po Islandii we własnym zakresie. Masz 2 opcje budżetowego zwiedzenia wyspy. Pierwsza to trzymanie się blisko natury i darmowych atrakcji. Druga trzymanie się natury i korzystanie z wybranych atrakcji na trasie. Niektóre bilety to koszt od 30 zł do nawet 1550 zł. Rozstrzał jest ogromny jak widzisz.


Podróż po Islandii – 12 praktycznych informacji

Sama w sobie podróż po Islandii nie jest wielkim wyczynem logistycznym. Droga jest prosta, w sumie jest tylko jedna główna droga, wokół wyspy. Nie ma tu gdzie szaleć. Informacje praktyczne o Islandii pomogą Ci zaoszczędzić i uszyć na miarę Twoją podróż. To w końcu blog podróżniczy, którego celem jest pokazywanie świata, inspirowanie i dzielenie się wiedzą.

Poniżej dziele się 12 praktycznymi informacjami, które moim zdaniem mogą Ci ułatwić życie w podróży po wyspie, a do tego zaoszczędzą czas i pieniądze. Nie zapomnij również odwiedzić artykułu, pt. Ceny na Islandii – to warto wiedzieć przed podróżą. To idealne dopełnienie tego wpisu.

podroz-po-islandii-wodospad-Seljalandsfoss
Wodospad Seljalandsfoss

Zostawiam namiary Google mapa na wodospad powyżej. Zdecydowanie jeden z ciekawszych na Islandii. Położenie wodospadu.


1. INTERNET karta SIM na Islandii

Karta SIM na Islandii przydać Ci się może do dzwonienia i używania internetu. Jednak warto zadać sobie proste pytanie: “Podróż na Islandii, hmm jak długo tam będę?”. Jeśli to kilka dni lub 2 tygodnie to moim zdaniem nie warto wchodzić w koszta.

Islandia jest w Unii Europejskiej. Większość operatorów komórkowych daje możliwość wykupienia pakietu internetu i korzystania z niego w UE. Oczywiście jest mniej GB i są one droższe, jednak w porównaniu do kupowania karty SIM na Islandii i kupowaniu tam pakietu może okazać się to strzał w dziesiątkę.

Jeśli jednak upierasz się na kartę SIM to polecam firmę NOVA. Aktualnie cena za 10 GB to około 112 zł (3300 isk). Nie jest źle. Cena karty SIM to 61 zł (1790 isk).

informacje-praktyczne-islandia-natura
Piękno Islandii na jednym zdjęciu

2. “2 w cenie 1” czyli dobra promocja

Z drugiej strony jeśli planujesz bywać w większych miastach / miasteczkach na Islandii to warto kupić kartę sim w firmie NOVA.

Plus jest taki, że w aplikacji na smartfonie mają program partnerski: “2 w cenie 1”. I w konkretne dni możesz nabyć jedzenie lub bilet do różnych miejsc (atrakcji) oszczędzając dużo pieniędzy jeśli podróżujesz we 2 lub więcej (4, 6, 8 osób, etc).

Świetnie działa w restauracjach czy, np. topowych atrakcjach jak Sky Lagun. Jak za 2 osoby w Sky Lagun trzeba zapłacić średnio 12 000 isk (ceny są różne) to z tą zniżką oszczędzasz 6 000 isk (205 zł). Ceny są różne w zależności od dnia tygodnia, obłożenia i sezonu.


3. Pogoda na Islandii

Pogoda na Islandii zmienia się bardzo szybko. Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do sprawdzania codziennie po pięć razy pogody w podróży to tutaj zapewne się to zmieni. Są 2 ważne powody dla których warto to robić. Pierwszy to bezpieczeństwo, a drugi to też bezpieczeństwo.

Odległości są dość duże do pokonania, zwłaszcza na południu. Po 22:00 ruch na drogach się zmniejsza. Jeśli zastanie Cię wichura z oberwaniem chmury to będzie mało przyjemne, zwłaszcza podczas autostopowania po Islandii.

Rozpisałem się. Aplikacja na smartfona do sprawdzania pogody to: Windy.com. Pogoda na Islandii z tymi informacjami to czysta przyjemność z podróży.

czarna-plaza-podroz-po-islandii-zdjecie-z-lotu-ptaka-dron
Czarna plaża na południu Islandii

4. Noclegi na Islandii – płatne

Noclegi na Islandii są bardzo kosztowne. Oczywiście możesz szukać ofert na Bookingu czy AirBnB. Alternatywą są jednak pola namiotowe, które oferują niższą cenę i możliwość dostępu do bieżącej wody i mają z reguły toalety.


5. Noclegi za darmo na Islandii

Kolejnym dobrym rozwiązaniem jest gościna u ludzi, którzy tu mieszkają. Znajdziesz ich przez Couchsurfing. Więcej o CS pisałem tutaj – Couchsurfing, czyli jak znaleźć nocleg i anioła stróża.

Nie zawiedzie Cię również namiot. Co prawda od 2017 roku Islandia jest najeżdżana przez hordy turystów, co skutkuje w wielu miejscach zakazami spania pod namiotem. Jednak w praktyce jak dobrze poszukasz to spokojnie znajdziesz miejsce do spania na dziko.

W skrajnych warunkach nawet możesz pokusić się o złamanie zakazu, jednak tylko na 1 noc i nie w szczytowym sezonie. Wtedy taki pomysł może mieć kilka osób i las namiotów z pewnością zdenerwuje właściciela ziemi.

noclegi-na-islandii-pod-namiotem-podroz-po-islandii
Nocleg pod namiotem na dziko – Islandia

5. Autostop na Islandii

Z autostopem na Islandii jest powiedziałbym: “SŁABO”. Z reguły na wyspach jest dobrze, jednak nie na Islandii. Lokalni są zmęczenie turystami. Trzeba wziąć pod uwagę, że Islandia w sezonie jest zalewana obcokrajowcami.

Im bliżej sezonu turystycznego i lata na Islandii tym lepiej dla Autostopowicza. Przyznam szczerze, że zdarzyło mi się stać tutaj nawet godzinę (w kwietniu). Po pierwsze mało aut, a po drugie często jak już ktoś jedzenie to ma to auto wypchane i miejsca brak.

Mam wrażenie, że Islandia może zająć dumną czwartą pozycję w zestawieniu – Podróże autostopem – 3 najgorsze kraje.

Proszę jednak się nie zniechęcać. Autostop tutaj działa i można podróżować. Niech to Cię nie zniechęci od spróbowania. Autostop to najpiękniejszy sposób podróży. W mojej opinii – Autostop, co daje taki sposób podróżowania?

Poniżej odcinek z naszej pierwszej dłuższej podróży autostopem na Islandii.

Odcinek z serii filmów na YouTube – JAK TO DALEKO, pt. “Nowe życie na Islandii”

6. Język na Islandii

To chyba jedyny kraj, w którym znajomość języka polskiego jest przydatna w podróży. Dlaczego? Ponieważ z 10% populacji Islandii, a to będzie około 30 000 ludzi to Polacy. jesteśmy największą mniejszością narodową w tym kraju. Taka kolej rzeczy sprawia, że w sklepach i na stacjach benzynowych w kasach możemy na wyświetlaczu wybrać język polski.

Oczywiście znajomość angielskiego to duży atut, ponieważ 99,5% osób które spotkasz będą się tym językiem komunikować.

Podsumowując. Znajomość języka islandzkiego jest zbędna. Ja mieszkając na Islandii 2 miesiące, znam tylko jedno słowo – dziękuję (po islandzku: “takk”). Cały czas rozmawiamy po angielsku.


7. Płatności kartą

Prawie wszędzie w sklepach zapłacisz kartą VISA czy MasterCard. O to martwić się nie musisz. Polecam mieć Revoluta na wszelki wypadek. Czasami przydaje się w podróży. Są tam limity na darmowym planie, jednak wciąż karta jest bardzo przydatna.

laguna-wycieczka-objazdowa-na-islandii-lodowiec
Laguna lodowcowa – Islandia

8. Bankomaty na Islandii

Tutaj już jest trudniej. Bankomaty są w miastach. Poza nie ma. Zatem jeśli jedziesz gdzieś zwiedzać i chcesz skorzystać, np. z gorących źródeł, które są na terenie prywatnym. Z reguły cena za takie źródła to około 1000 isk (34 zł). W takiej sytuacji może uratować cię tylko gotówka.

Warto zawsze mieć przy sobie XX XXX koron islandzkich. Mogą uratować skórę w nieoczekiwanych sytuacjach. A podróż po Islandii potrafi zaskoczyć.


9. Paliwo na Islandii i tankowanie

Na Islandii tankowanie auta, nie wygląda tak samo jak w Polsce. Z reguły dystrybutory są automatyczne. Podchodzisz, przykładasz kartę płatniczą, wybierasz za ile chcesz zalać, dajmy na to za 10 000 isk. I jak nalejesz za 10 000 isk to odcina paliwo. A jak zalejesz za mniej to pozostałą część Ci zwróci na konto. Te pieniądze są blokowane na początku.

Z reguły na stacjach jest blokada 30 000 isk (1024 zł). Nie martw się jednak. Różnica wraca bardzo szybko. Po kilku minutach. A jeśli nie wróci tego samego dnia to powinna wrócić następnego dnia.

W poniższym filmie, krótki wycinek z wizyty na stacji paliw. Ogólnie cena za 1 litr to 10 zł. W obecnym momencie w Polsce dochodzi do 8 zł. Biorąc pod uwagę zarobki, to Polska wypada bardzo źle.

Odcinek z serii filmów na YouTube – JAK TO DALEKO, pt. “Nowe życie na Islandii”

10. Jedzenie na Islandii

Jedzenie jest drogie, względem tego co jest w Polsce. Chociaż biorąc pod uwagę inflację w naszym kraju to zaraz dogonimy Islandię. Tak czy inaczej jest drogo. Polecam kupować jedzenie na zapas w sieci sklepów: BONUS i KROON.

Dla bardziej zaprawionych w boju polecam freeganizm, czyli jedzenie, które można znaleźć za sklepami w sekcji koszy / śmietników. Polecam zagłębić się w lekturze – Freeganizm, czyli jak przetrwać w podróży bez pieniędzy?

Co więcej, jeśli jedziesz na kilka dni i zamierzasz podróżować tu autem. To przywieź ze sobą jedzenie z Polski. Wyjdzie smacznie i tanio. Biorąc pod uwagę fakt, że Islandia to głównie niesmaczne hot-dogi i hamburgery to wygrasz życie.

Artykuł o jedzeniu pod namiot może pomóc w przygotowaniu zapasów na podróż po Islandii – Co zabrać pod namiot do jedzenia? Zdrowe produkty.

freeganizm-warzywa-owoce
Łupy z freeganizmu – zdjęcie nie z Islandii

Nie mam zdjęcia z freeganizmu z Islandii. Nie wiem czemu. Na kanale YouTube znajdziesz na dniach film o freeganiźmie na Islandii. Do tej pory znajdowałem głównie owoce, warzywa i słodkie bułki.


11. Komunikacja publiczna na Islandii

Komunikacja publiczna na Islandii funkcjonuje między większymi miastami, jednak jest bardzo uboga. Mało połączeń sprawia, że ciężko zorganizować podróż po Islandii w oparciu o autobusy. Pociągów nie ma.

Ludzie z reguły opierają się na przemieszczaniu autem. Wypożyczają auto i podróżują. Jest to dość kosztowny wydatek, jednak daje dużą swobodę przemieszczania po kraju.

Możesz spróbować transportu typu blablacar poprzez aplikację lub przez grupy na Facebooku.

wycieczka-po-islandii-droga
Droga na południu Islandii

12. Tani transport

Na Islandii można zaoszczędzić robiąc ciekawy myk. Wypożyczasz auto osobowe, które z tyłu jest niczym van. Małe, więc mało pali. Ma opcję spania, więc nie wydajesz na noclegi. Nie rzuca się w oczy do momentu, kiedy nie zaczniesz rozstawiać wokół krzeseł i stolików.

Oczywiście, możesz zainwestować w campera lub vana. Wtedy komfort podróży, będzie wyższy. Jednak musisz liczyć się z ceną.


Islandia na tydzień, czy to dobry pomysł?

Islandia na tydzień jest do zrobienia. Jednak pamiętaj, że wyspa nie jest taka mała i objechanie jej dookoła wymaga czasu. uważam, że 7 dni to naprawdę mało, biorąc pod uwagę dystans jaki dziennie trzeba będzie pokonać.

Codzienna droga i szybkie wskakiwanie od atrakcji do atrakcji zabierze przyjemność ze zwiedzania. Ostatnie dni będą już na ostatkach energii. Uważam osobiście, że 10 dni to takie minimum, które pozwoli w miarę swobodną podróż, bez zbędnego forsowania czasu.

podroz-po-islandii-zdjecie-z-lotu-ptaka-droga
Zdjęcie z lotu ptaka – Islandia

Inspiracja Islandią

Jeśli szukasz inspiracji i motywacjo do odkrywania Islandii to zapraszam do obejrzenia serii filmów na kanale YouTube. Mieszkam na Islandii przesz sezon letni. Może po filmach zapragniesz również tutaj przyjechać i popracować. Jako ciekawostkę dodam, że pracuję na Islandii jako przewodnik na największym lodowcu w Europie – Vatnajökull.


Objazdówka po Islandii

Objazdówka po Islandii, niewątpliwie będzie bogata w niesamowite doświadczenia. To ile pieniędzy tu zostawisz, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Przez tydzień pobytu jesteś w stanie naprawdę mocno zaoszczędzić chociażby na jedzeniu, zniżkach od operatora sieci komórkowych czy na noclegach/transporcie.

Kombinuj i próbuj różnych opcji podczas zwiedzania wyspy. Islandia jest warta poświęcenia czasu i pieniędzy. Wspomnienia pozostaną na całe życie, a pieniądze raz są, a raz ich nie ma. Kilka słów na temat taniego podróżowania znajdziesz tutaj – Jak tanio podróżować po świecie? – 10 rad oraz tutaj Jak spakować się na Islandię? LISTA 25 rzeczy.

Reklama

Powodzenia w odkrywaniu ziemi ognia i lodu. Jeśli szukasz inspiracji dotyczącej

komentarze: 6
  1. Islandia nie jest w Unii Europejskiej! Jest w strefie Schengen, więc można się tam dostać na dowodzie, ale pakiety internetowe do UE ani prawo dot. taniego roamingu tam nie obowiązują. Dla przykładu w Playu nawet pakiet Świat nie obejmuje Islandii, więc jedyna opcja Internetu to standardowe naliczanie po 1,20 zł za 1 mega. Proszę poprawić, bo po wpisaniu w Google “internet na islandii” ten fragment pojawia się jako wyróżniony wynik i wprowadza w błąd.

    1. Bardzo błędny komentarz. Sam korzystałem z polskiej karty orange i internetu w roamingu przez kilka miesięcy.

      1. Oczywiście, że jest błąd w tekście – Islandia nie jest w Unii Europejskiej, ale tak – można korzystać bezproblemowo z Internetu, bo sieci komórkowe klasyfikują ją w strefie 1 z państwami UE (Islandia jest w EOG i wszystkie te państwa są podciągnięte przez operatorów do strefy 1).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ