Podróże autostopem – 3 najgorsze kraje

kanal-podrozniczy-nayoutube-nifortunne-historie-z-podrozy

Podróże autostopem to coś co uskuteczniam od roku 2013 z niebywałą pasją. Od tego czasu poznałem całą rzeszę inspirujących i ciekawych osób, a także zacząłem nagrywać filmy z podróży, w których autostop odgrywa ważną rolę. Z niektórymi ludźmi z autostopu, wciąż mam kontakt. Były również i takie osoby, z którymi niechciałbym kontaktu utrzymywać, np. naćpany kierowca w Etiopii.

Co dają podróże autostopem? 3 szybkie plusy, które ciężko osiągnąć w innym typie podróżowania:

  • Ciągła rotacja ludzi i ich historii, które niekiedy potrafią dać do myślenia i zainspirować.
  • Czas na rozmowę podczas jazdy i bliższe poznanie osoby, a co za tym idzie, lepsze poznanie kraju i obyczajów w nim panujących.
  • Trafianie do nietypowych miejsc, które znają tylko lokalni.

A jeśli masz chęć przeczytać więcej aspektów, które daje autostop to polecam artykuł, pt. Autostop, co daje taki sposób podróżowania?


3 najgorsze kraje na wakacje, gdzie podróże autostopem są priorytetem

“Najgorsze kraje na wakacje” to miano otrzymają dziś 3 europejskie kraje. Jest to oczywiście bardzo subiektywna opinia oparta na moich osobistych doświadczeniach. Niemniej jednak wielokrotnie moje autostopowe doświadczenia pokrywały się w rozmowach z doświadczeniami innych Autostopowiczów – których serdecznie pozdrawiam!

Co najciekawsze i najbardziej paradoksalne to kraje wchodzące w skład najgorszej trójki, coś łączy.


Ranking najgorszych krajów na autostop

III. Miejsce najgorszego kraju na podróże autostopem

Poprosimy o fanfary dla: Hiszpanii

Jeden z krajów zlokalizowanych w południowo – zachodniej Europie. W ciągu roku nie brakuje tam słońca. Mówiono, że ludzie są tam bardzo otwarci. Hiszpańska mentalność i otwartość jest wręcz do naśladowania. Ludzie, którzy mogliby definiować słowo zabawa.

A prawda w odniesieniu do podróży autostopem po Hiszpanii jest tragiczna. Momentami ma się wrażenie, że Ci Południowcy potrzebują niesamowicie dużo czasu, żeby oswoić się z kimś nowym. Gdy byłem tam pierwszy raz, nie sądziłem, że naprawdę Hiszpania jako kraj o tak dobrej opinii, może tak zawieść w kwestii podróży autostopem. Niesamowity dystans bijący od ludzi na drodze.

Wróciłem do Hiszpanii, jednak i przy kolejnym razie, nic się nie zmieniło na lepsze.

Najdłuższy czas oczekiwania: 9 godzin.

podroze-autostopem-barcelona-najgorsze-kraje-na-wakacje.jpg
Rok 2013 pierwsza wizyta w Hiszpanii i wszelkie próby zwrócenia uwagi kierowców

II. Miejsce najgorszego kraju na podróże autostopem

Poprosimy o fanfary dla: Włoch

Moja pierwsza wizyta autostopem we Włoszech była w 2014 roku, kiedy to jechałem na Kanonizację Jana Pawła II. Przed wyjazdem robiłem rozpoznanie u innych Autostopowiczów. Finalnie usłyszałem tylko: “Cholernie ciężko i policja jakaś dziwna. Często dają mandaty… w euro”.

Pomyślałem, że to nie może być prawda. To przecież Włosi, Południowcy. Dużo słońca, zabawa, wino, dobre jedzenie, uśmiechnięci i beztroscy ludzi. Nie, no nie. Pierwsze 4 dni autostopa we Włoszech to kilkugodzinne oczekiwanie i kilkukrotne zatrzymania przez policję. Finalnie nie otrzymałem mandatu, jednak za każdym razem byłem wyganiany z wylotówki. Więc odchodziłem i po chwili wracałem, by złapać stopa. Trudna i męcząca gra.

Włoska otwartość. A niech mnie spaghetti bije. Już szybciej ugotowałbym na wylotówce makaron.

Najdłuższy czas oczekiwania: 6 godzin.

podroze-autostopem-wlochy-najgorszy-kraj-do-podrozy-autostop.jpg
Gdzieś na włoskim parkingu przy autostradzie

I. Miejsce najgorszego kraju na podróże autostopem

Poprosimy o fanfary dla: Grecji

Miejsce pierwsze, za zasługi otrzymuje kraj po którym nigdy bym się tego nie spodziewał. Grecka otwartość, gościnność i dobro. To wszystko znika, kiedy jedziesz tam z myślą podróży autostopem. Okazuje się, że ludzie są zamyśleni, bardzo zamknięci i naprawdę niechętni, żeby zabierać Autostopowiczów z plecakami.

Podczas 2 tygodniowej podróży przez Grecję, ani ja, ani Hanna. Nie mogliśmy zrozumieć, co się dzieje w kraju, zarówno na południowym wschodzie, na wysokości Aten, jak i południowym zachodzie. Autostop wszędzie działał tragicznie, poczynając od większych miast, wybrzeża i kończąc na wioskach. Finalnie kilkukrotnie skorzystaliśmy z autobusu. Grecja to jeden z nielicznych krajów, do którego nie mam najmniejszego sentymentu, żeby wrócić. Nic mnie tam nie urzekło.

Najdłuższy czas oczekiwania: 8 godzin.

podroze-autostopem-grecja-najgorsze-kraje-na-podroz.jpg
Wyczekany autostop na pace w Grecji

Podróże autostopem i moja konkluzja

Podróż autostopem sprawia, że nawet jadąc bez planu, zawsze coś się wydarzy. Jednak Ola Boga… żeby w krajach południa, tak długo czekać na autostop?! Z drugiej strony to niesamowite, że to właśnie 3 kraje – Hiszpania, Włochy i Grecja otrzymały miano, najgorszych na podróże autostopem. Gdybym dopiero zaczynał swoją przygodę z podróżami to bym na wstępie powiedział: “Ej, na południu na bank autostop działa szybko. To południe, tam ludzie milsi, życzliwsi, bardziej otwarci!”. Myliłbym się bardzo.

- JAK TO DALEKO
Lokalizacja 3 najgorszych krajów na podróże autostopem

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Polsce na swojej stronie odnośnie Grecji powinno wpisać, coś w stylu: “UWAGA! Autostop tam ‘prawie’ nie działa!”.

Jeśli masz w planach podróże autostopem na wakacje, a może szykuje się jakaś wielka wyprawa, np do Afryki. To zajrzyj do artykułu, w którym opisuję trudności na autostopie, jakie mogą Ci się przytrafić.

Co łączy te 3 kraje, że autostop działa tam tak słabo? Może Ty masz jakieś ciekawe wyjaśnienie, tego druzgocącego zjawiska? A i na dobitkę jeszcze dodam, że zwłaszcza w Hiszpanii i Włoszech, język angielski nie jest ich mocną stroną. Takie doświadczenia sprawiają, że człowiek naprawdę zastanowi się zanim uderzy w te destynacje.

komentarze: 5
  1. Wow, fascynujący opis twoich przygód w podróżach autostopem! Twoja pasja do tego nietypowego sposobu podróżowania jest naprawdę inspirująca. Ja niestety boję się podróżowac w ten sposób, więc poprzestanę na śledzeniu Twoich podróży! Pozdrawiam

  2. Podróżowałam trochę stopem po Hiszpanii, ale jestem kobietą, znam dobrze hiszpański i może tutaj tkwi różnica. W każdym razie, tylko raz miałam problem ze złapaniem stopa, finalnie się nie udało, pewnie przez to, że miejsce złe wybrałyśmy. A tak to, zawsze z siostrą miałyśmy szczęście. Z Murcji do Granady złapałyśmy w kilka minut przy autostradzie. Raz szłyśmy autostradą, nawet jeszcze palca nie wyciągnęłyśmy i ktoś się zatrzymał i nas podwiózł. Ale słyszałam, że zazwyczaj jest ciężko.

    Za to Kanary są bardzo proste do łapania stopa. Nigdy nie miałam tam problemu, czasami już pierwszy samochód się zatrzymywał. Ludzie bardzo mili, często podwozili mnie pod sam hostel. Także na wyspach inaczej to wygląda. Masz jakieś doświadczenia z autostopowania po Francji? Niedługo się wybieram i słyszałam, że dość łatwo złapać tam stopa.

    Pozdrawiam!

  3. Wino, kobiety, śpiew i tylko tyle zostało z tych bajek, teraz przyjrzyjmy się sytuacji w tych krajach, Grecja kryzys (ratowanie jej z długów), Hiszpania 40-50% bezrobocie wśród młodych, Włochy większość nawet 30 latków mieszka z rodzicami i nie pracuje, o ile w krajach biednych jakiś lokals może zabrać z ciekawości co by sobie pogadać, tak “cywilizowana” europa miała do czynienia z każdą nacją, mają wywalone skąd jesteś bo znają polaków rumunów i resztę biednego tałatajstwa, pamiętając że kiedyś było lepiej a teraz panuje u nich bieda i nędza ostatnie co im potrzeba to spoufalanie się z jakimiś (bez obrazy) żebrakami co nawet własnego auta nie mają, tak samo jak kultura parkowania we francji i włoszech auto ma służyć do jazdy i to nic dziwnego że ktoś ciebie przepchnie zderzakiem do przodu gdzie w polsce gruz za 3k zł to skarb rodzinny i za ryskę na zderzaku gotowi się pozabijać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ