Podróże autostopem – 3 najgorsze kraje

kanal-podrozniczy-nayoutube-nifortunne-historie-z-podrozy

Podróże autostopem to coś co uskuteczniam od roku 2013 z niebywałą pasją. Od tego czasu poznałem całą rzeszę inspirujących i ciekawych osób, a także zacząłem nagrywać filmy z podróży, w których autostop odgrywa ważną rolę. Z niektórymi ludźmi z autostopu, wciąż mam kontakt. Były również i takie osoby, z którymi niechciałbym kontaktu utrzymywać, np. naćpany kierowca w Etiopii.

Co dają podróże autostopem? 3 szybkie plusy, które ciężko osiągnąć w innym typie podróżowania:

  • Ciągła rotacja ludzi i ich historii, które niekiedy potrafią dać do myślenia i zainspirować.
  • Czas na rozmowę podczas jazdy i bliższe poznanie osoby, a co za tym idzie, lepsze poznanie kraju i obyczajów w nim panujących.
  • Trafianie do nietypowych miejsc, które znają tylko lokalni.

A jeśli masz chęć przeczytać więcej aspektów, które daje autostop to polecam artykuł, pt. Autostop, co daje taki sposób podróżowania?


3 najgorsze kraje na wakacje, gdzie podróże autostopem są priorytetem

“Najgorsze kraje na wakacje” to miano otrzymają dziś 3 europejskie kraje. Jest to oczywiście bardzo subiektywna opinia oparta na moich osobistych doświadczeniach. Niemniej jednak wielokrotnie moje autostopowe doświadczenia pokrywały się w rozmowach z doświadczeniami innych Autostopowiczów – których serdecznie pozdrawiam!

Co najciekawsze i najbardziej paradoksalne to kraje wchodzące w skład najgorszej trójki, coś łączy.


Ranking najgorszych krajów na autostop

III. Miejsce najgorszego kraju na podróże autostopem

Poprosimy o fanfary dla: Hiszpanii

Jeden z krajów zlokalizowanych w południowo – zachodniej Europie. W ciągu roku nie brakuje tam słońca. Mówiono, że ludzie są tam bardzo otwarci. Hiszpańska mentalność i otwartość jest wręcz do naśladowania. Ludzie, którzy mogliby definiować słowo zabawa.

A prawda w odniesieniu do podróży autostopem po Hiszpanii jest tragiczna. Momentami ma się wrażenie, że Ci Południowcy potrzebują niesamowicie dużo czasu, żeby oswoić się z kimś nowym. Gdy byłem tam pierwszy raz, nie sądziłem, że naprawdę Hiszpania jako kraj o tak dobrej opinii, może tak zawieść w kwestii podróży autostopem. Niesamowity dystans bijący od ludzi na drodze.

Wróciłem do Hiszpanii, jednak i przy kolejnym razie, nic się nie zmieniło na lepsze.

Najdłuższy czas oczekiwania: 9 godzin.

podroze-autostopem-barcelona-najgorsze-kraje-na-wakacje.jpg
Rok 2013 pierwsza wizyta w Hiszpanii i wszelkie próby zwrócenia uwagi kierowców

II. Miejsce najgorszego kraju na podróże autostopem

Poprosimy o fanfary dla: Włoch

Moja pierwsza wizyta autostopem we Włoszech była w 2014 roku, kiedy to jechałem na Kanonizację Jana Pawła II. Przed wyjazdem robiłem rozpoznanie u innych Autostopowiczów. Finalnie usłyszałem tylko: “Cholernie ciężko i policja jakaś dziwna. Często dają mandaty… w euro”.

Pomyślałem, że to nie może być prawda. To przecież Włosi, Południowcy. Dużo słońca, zabawa, wino, dobre jedzenie, uśmiechnięci i beztroscy ludzi. Nie, no nie. Pierwsze 4 dni autostopa we Włoszech to kilkugodzinne oczekiwanie i kilkukrotne zatrzymania przez policję. Finalnie nie otrzymałem mandatu, jednak za każdym razem byłem wyganiany z wylotówki. Więc odchodziłem i po chwili wracałem, by złapać stopa. Trudna i męcząca gra.

Włoska otwartość. A niech mnie spaghetti bije. Już szybciej ugotowałbym na wylotówce makaron.

Najdłuższy czas oczekiwania: 6 godzin.

podroze-autostopem-wlochy-najgorszy-kraj-do-podrozy-autostop.jpg
Gdzieś na włoskim parkingu przy autostradzie

I. Miejsce najgorszego kraju na podróże autostopem

Poprosimy o fanfary dla: Grecji

Miejsce pierwsze, za zasługi otrzymuje kraj po którym nigdy bym się tego nie spodziewał. Grecka otwartość, gościnność i dobro. To wszystko znika, kiedy jedziesz tam z myślą podróży autostopem. Okazuje się, że ludzie są zamyśleni, bardzo zamknięci i naprawdę niechętni, żeby zabierać Autostopowiczów z plecakami.

Podczas 2 tygodniowej podróży przez Grecję, ani ja, ani Hanna. Nie mogliśmy zrozumieć, co się dzieje w kraju, zarówno na południowym wschodzie, na wysokości Aten, jak i południowym zachodzie. Autostop wszędzie działał tragicznie, poczynając od większych miast, wybrzeża i kończąc na wioskach. Finalnie kilkukrotnie skorzystaliśmy z autobusu. Grecja to jeden z nielicznych krajów, do którego nie mam najmniejszego sentymentu, żeby wrócić. Nic mnie tam nie urzekło.

Najdłuższy czas oczekiwania: 8 godzin.

podroze-autostopem-grecja-najgorsze-kraje-na-podroz.jpg
Wyczekany autostop na pace w Grecji

Podróże autostopem i moja konkluzja

Podróż autostopem sprawia, że nawet jadąc bez planu, zawsze coś się wydarzy. Jednak Ola Boga… żeby w krajach południa, tak długo czekać na autostop?! Z drugiej strony to niesamowite, że to właśnie 3 kraje – Hiszpania, Włochy i Grecja otrzymały miano, najgorszych na podróże autostopem. Gdybym dopiero zaczynał swoją przygodę z podróżami to bym na wstępie powiedział: “Ej, na południu na bank autostop działa szybko. To południe, tam ludzie milsi, życzliwsi, bardziej otwarci!”. Myliłbym się bardzo.

- Jak To daleko
Lokalizacja 3 najgorszych krajów na podróże autostopem

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Polsce na swojej stronie odnośnie Grecji powinno wpisać, coś w stylu: “UWAGA! Autostop tam ‘prawie’ nie działa!”.

Jeśli masz w planach podróże autostopem na wakacje, a może szykuje się jakaś wielka wyprawa, np do Afryki. To zajrzyj do artykułu, w którym opisuję trudności na autostopie, jakie mogą Ci się przytrafić.

Co łączy te 3 kraje, że autostop działa tam tak słabo? Może Ty masz jakieś ciekawe wyjaśnienie, tego druzgocącego zjawiska? A i na dobitkę jeszcze dodam, że zwłaszcza w Hiszpanii i Włoszech, język angielski nie jest ich mocną stroną. Takie doświadczenia sprawiają, że człowiek naprawdę zastanowi się zanim uderzy w te destynacje.

komentarze: 3
  1. Wino, kobiety, śpiew i tylko tyle zostało z tych bajek, teraz przyjrzyjmy się sytuacji w tych krajach, Grecja kryzys (ratowanie jej z długów), Hiszpania 40-50% bezrobocie wśród młodych, Włochy większość nawet 30 latków mieszka z rodzicami i nie pracuje, o ile w krajach biednych jakiś lokals może zabrać z ciekawości co by sobie pogadać, tak “cywilizowana” europa miała do czynienia z każdą nacją, mają wywalone skąd jesteś bo znają polaków rumunów i resztę biednego tałatajstwa, pamiętając że kiedyś było lepiej a teraz panuje u nich bieda i nędza ostatnie co im potrzeba to spoufalanie się z jakimiś (bez obrazy) żebrakami co nawet własnego auta nie mają, tak samo jak kultura parkowania we francji i włoszech auto ma służyć do jazdy i to nic dziwnego że ktoś ciebie przepchnie zderzakiem do przodu gdzie w polsce gruz za 3k zł to skarb rodzinny i za ryskę na zderzaku gotowi się pozabijać


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ