Praga Północ w Warszawie i napisy na ścianach

kanal-podrozniczy-nayoutube-nifortunne-historie-z-podrozy

Praga Północ w Warszawie to jedna z dzielnic Warszawy – zajmuje 11,42 kilometrów kwadratowych powierzchni, na której skrywa masę tajemnic zaklętych w murach przedwojennej Polski. Przeprowadziwszy się do stolicy za punkt sztandarowy przyjąłem poznanie miasta. Z natury jestem człowiekiem ciekawskim i nawet sama nazwa Praga zaczęła mnie intrygować.


Praga polnoc-warszawa-napisy-na-scianach
Zdjęcie 1. Lokalni spożywający piwo po ciężkim dniu

Skąd nazwa Praga Północ w Warszawie?

Przystąpiłem do poszukiwań i poszerzania wiedzy. Okazało się, że nazwa Praga pochodzi od członu, który występuje również w słowie prażyć. Nazwa odnosiła się pierwotnie do miejsca wypalonego, inaczej mówiąc wyprażonego. Po głębszej analizie słowo to oznaczało osadę założoną na wypalonym (wyprażonym) lesie. 


praga-polnoc-w-warszawie-napisy-na-scianach
Zdjęcie 2. CZEŚĆ – mury Pragi są bogato przyozdobione

Ulica Ząbkowska na Pradze Północ

Ulica Ząbkowska to jedna z bardziej znanych rewirów na Pradze Północ, gdzie zabudowa w znaczącym stopniu przetrwała II wojnę światową. Tak, też przechadzając się ulicami postanowiłem zajrzeć do kilku kamienic.


warszawa-praga-polnoc-napisy-na-scianach
Zdjęcie 3. Jedno z wejść do kamienic – po prawej i lewej stronie wejścia do lokali mieszkalnych

Gdzie czas się zatrzymał?

Bez dwóch zdań czas na Pradze stanął w miejscu. Mury poobdzierane, a niektóre jeszcze niosą na sobie ślady po kulach. Odpadający tynk, który odkrywa przedwojenną czerwoną cegłę. I miejscami stara drewniana stolarka okienna, zza której wystaje śnieżnobiała firanka.


warszawa-praga-napisy-na-scianach
Zdjęcie 4. Trzepak, który wychował pokolenia, a za nim kapliczka z Maryją

Praga Północ – kamienice i podwórka

Kieruję się do drzwi wejściowych na klatkę do pierwszej lepszej kamienicy, która już na wstępie wygląda jak z horroru. To mój klimat, bez zbędnej kokieterii, ekstrawagancji, czy schludności – pomyślałem. Miejsce niosące trudy mieszkańców borykających się ze sprawami życia codziennego.


warszawa-praga-polnoc-ulica-zabkowska-napisy-na-scianach
Zdjęcie 5. Wlot gazu – drzwi zlokalizowane przy wejściu na klatkę schodową

Lokatorzy w obronie Pragi Północ

Wyskakuje starsza kobieta przepełniona goryczą. Podpierając się na swojej drewnianej lasce krzyczy w niebogłosy, twierdzą, że nie mogę tam przebywać. Żebyś mi się nie ważył wchodzić wyżej! Kto ty w ogóle jesteś! Jakieś kontrole! Ja ci dam… Spokojnym głosem odparłem: Pani lokal to 37, tak? Ja do 37 się nie wybieram. Klatka jest dobrem wspólnym. Pomaszerowałem, by sprawdzić, co ciekawego skrywają mury na klatce schodowej.

Już na wstępie moim oczom wyłania się żmudnie wykonany techniką zapalniczokową napis: IZA TO DEBIL. Znając życie, kiedy przeczytała to mieszkanka tejże kamienicy o pseudonimie IZA nadanym przez rodziców, wszczęła śledztwo osiedlowe, by odnaleźć twórce.


warszawa-praga-napisy-na-scianach
Zdjęcie 6. Klatka schodowa w całej odsłonie

Tajny szyfr

Niektóre napisy naścienne brzmią jak szyfr. Momentami przystawałem, by rozwikłać dany przekaz, jednak wciąż nie mogłem zebrać tego wszystkiego do kupy. Bielicka to pewnie nazwisko… a Hanka to pewnie ta z “M jak miłość”. Bielicka musiała mieć słaby skil w prowadzeniu pojazdu osobowego. Hanka przecież zgineła uderzając w kartony… – sarkastycznie w głowie przewijały się myśli.


warszawa-praga-napisy-na-scianach
Zdjęcie 7. Porównania

Enigma z Pragi Północ

Wicia komunikuje, że jest na osiedlu. Wszyscy niech wiedzą, że królowa jest na Pradze!  – pomyślałem, zastanawiając się, co do cholery oznacza leja – pseudonim? No i to Z KACPER MAMA – też nie trzyma się szyku. Ahh… te moje szare komórki. Wicia nie znała litości tworząc to dzieło.


warszawa-praga-napisy-na-scianach
Zdjęcie 8. Wicia jest na Pradze – uważaj

Kto jest najlepszy na dzielnicy?

Ktoś niewątpliwie chciał podkreślić znaczenie jednej z praskich piękności, a mianowicie Pani Jadzi, która według autora jest debest!


warszawa-praga-polnoc-napisy-na-scianach
Zdjęcie 9. Jadzia – kobieta perfekcja

HWDP – H** W DUPĘ POLICJANTOM

Znasz ten skrót? Pewnie tak… Praga to nie miejsce, gdzie policja ma łatwo. Na ścianie nie mogło zabraknąć pseudo pozdrowień skierowanych do funkcjonariuszy. A tak na marginesie, kto jest za Legią?


warszawa-praga-polnoc-hwdp-napisy-na-scianach
Zdjęcie 10. Niechęć do policji

Wspólna droga i rozstaje dróg

Niektóre dzieła tak jak to załączone poniżej zmuszają do głębokich refleksji. Wizyta w muzeum sztuki nowoczesnej nie jest potrzebna jak widać. Autor widocznie po jakimś czasie naniósł poprawkę w postaci czerwonej farby, sugerując, że wybranek zginął, zagubił się lub odszedł.


warszawa-praga-napisy-na-scianach
Zdjęcie 11. Rozstanie

Zajęcia pozalekcyjne

Po szkole warto powtórzyć pewne rzeczy. Tak też, mieszkańcy jednej z kamienic postanowili na jednej ze ścian napisać alfabet. W dzisiejszym świecie żyjemy szybko, a język polski coraz częściej jest zastępowany wieloma zapożyczeniami z innych języków. Ciekawa kampania społecznościowa.


warszawa-praga-napisy-na-scianach
Zdjęcie 12. Alfabet klatkowy

Nigdy nie bądź Frajerem

Pomyślał autor pisząc na murze obelgę skierowaną do Werona. Ziomeczek musiał sobie dobrze nagrabić na osiedlu, że dostał przydomek FRAJERA.


warszawa-praga-napisy-na-scianach
Zdjęcie 13. Obelga

Poezja – Praga Północ w Warszawie

Niektórzy pozostawiając po sobie ślad użyli form literackich, które w swojej zawiłości niosą głębszy przekaz dotyczący uczuć. Autorka – tak wnioskuję, jest osobą uczuciową i delikatną.


poezja-praga-polnoc-w-warszawie-napisy-na-scianach
Zdjęcie 14. Poezja osiedlowa

Osiedlowy strażnik ściany

Hamem i cwel’em… – cytując autora. Ktoś w prosty sposób zakomunikował, że owe napisy mu się nie podobają. I dobrze zrobił. Zawsze trzeba mówić/pisać to co się myśli, a nie to co ludzie chcą usłyszeć.


warszawa-praga-napisy-na-scianach
Zdjęcie 15. Prosty przekaz

List do Anety

Adresat owego wyznania nie czuł się przyjemnie, kiedy z rana przechodził obok tego napisu, kierując się do spożywczego po bułki. Te ślady to pewnie po kulach, żeby podkreślić powagę sytuacji… – pomyślałem sarkastycznie.


warszawa-praga-napisy-na-scianach
Zdjęcie 16. List do Anety

Poprawki scienne

Dżentelmen o ksywie KARAŚ postanowił nanieść poprawki swoim markerem. Na imieniu Edyta bezczelnie dużymi literami podpisał się bez pardonu. Ktoś na górze spuentował owy incydent skrótem LOL. Karaśowi nie ujdzie to na sucho… – pomyślałem.


warszawa-praga-napisy-na-scianach
Zdjęcie 17. Była Edyta, jest laska o ksywie KARAŚ

Parówa

Już piętro wyżej na najbardziej wystawnej ścianie, gdzie ulokowana jest skrzynka od zaworów gazowych widnieje przekaz skierowany do KARASIA. Drugi raz jak będzie chciał nanieść poprawki graficzne, zastanowi się 2 razy.


warszawa-praga-napisy-na-scianach
Zdjęcie 18. Odwet na KARASIU

Info dnia

Zazdrosny lokator musiał przekazać swoje myśli do informacji publicznej. Nie mógł znieść romansu, który pojawił się między Emilem i Angeliką.


warszawa-praga-napisy-na-scianach
Zdjęcie 19. Emil i Angelika

Wyznanie w stylu osiedlowym dla Aniulki

Ania przechodząc obok tego muru musiała uśmiechnąć się bardzo szeroko. Poeta z Pragi pod pseudonimem Weber zapulsuje u swojej wybranki.


warszawa-praga-napisy-na-scianach
Zdjęcie 20. Aniulka to fajna dziewczynka

Żona

Niektóre przekazy zapisane markerem koloru złotego nabierają nietypowego wydźwięku. To określenie wciąż pozostanie wielką tajemnicą. Czyżby lokator płci męskiej miał ksywę CONDON? Może kiedyś zapukam do tych drzwi i się dowiem.


warszawa-praga-napisy-na-scianach
Zdjęcie 21. Ozdoba drzwi wyjściowych

Wygadała się

Oliwia znała tajemnicę, o której miała nikomu nie mówić… – przystanąłem rozmyślając nad powodem dla którego autor stworzył ten napis. 


warszawa-praga-napisy-na-scianach
Zdjęcie 22. Oliwia to kabel

Tajemnica

Natalka musiała coś przeskrobać otrzymując tajemniczy skrót D.E.P.A. Do tej pory nie mam pojęcia, co może oznaczać… Może Ty wiesz?


warszawa-praga-napisy-na-scianach
Zdjęcie 23. D.E.P.A

Magia Warszawskiej Pragi Północ

Wizyta na Warszawskiej Pradze Północ to zapewne nie pierwsza i nie ostatnia tego typu wyprawa po stolicy. Stare kamienice, bary mleczne, które w środku wyglądają podobnie jak ze zdjęć wykonanych w latach 1980 – 1990. Klatki schodowe wypełnione napisami zmuszającymi do wytężenia szarych komórek, by zrozumieć idee przyświecającą autorowi. Niepowtarzalny klimat i zapach w środku kamienic pobudza i wytęża wyobraźnie nie tylko w odniesieniu do tego, co było kiedyś… ale również tego, co jest dziś.

Zwiedzając kamienice i podwórka na Pradze Północ zachowaj podstawy bezpieczeństwa, jesteś tam tylko gościem i w pewien sposób naruszasz spokój tamtejszych mieszkańców. Ludzie dziś są nieufni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ