Rozwój osobisty – 6 wyzwań do bycia lepszym człowiekiem

kanal-podrozniczy-nayoutube-nifortunne-historie-z-podrozy

To nie będzie wywód kwalifikowanego psychologa. To artykuł prostego gościa, który na bazie własnych życiowych doświadczeń wyłapał 6 wyzwań, z którymi musi zmierzyć się każdy z nas. Świadomość tego, co nas blokuje, stanowi klucz do stania się lepszym i silniejszym człowiekiem. Pamiętaj – rozwijasz się dla siebie, a nie dla innych. Ten krótki artykuł przeczytaj z należytą uwagą, żeby wynieść z niego jak najwięcej.

Ścieżka rozwoju osobistego wyłożona jest wieloma wyzwaniami, które niektórzy często nazywają barierami. Bariera to coś, przez co nie da się przebrnąć. Warto tutaj przytoczyć słowa dziewczyny – studentki medycyny, poznanej w pociągu: “Problem, który da się rozwiązać to nie problem”. I podoba sytuacja jest z barierami: “Barierę, przez którą da się przejść to nie bariera”.

Idąc tym tropem, wyszczególniłem 6 typów wyzwań, które każdy z nas w większym lub mniejszym stopniu powinien wcielać w życie.

 


Rozwój osobisty – 6 wyzwań do bycia lepszym człowiekiem


Wszystkie wymienione poniżej wyzwania związane są z moimi osobistymi przeżyciami oraz obserwacją otoczenia, w którym się otaczam. Po głębszej analizie stwierdzam, że niezależnie od statusu majątkowego czy społecznego, każdy powinien zapoznać się z nimi i konsekwentnie je realizować.

 

Wyzwanie 1. Uwierz w siebie

Jeśli Ty sam/sama nie uwierzysz, że jesteś wartościową osobą to nie oczekuj, tego od innych. Zasada jest bardzo prosta. Musisz znać swoją wartość i ją cenić ponad wszystko. Jeśli chcesz coś zrobić to po prostu to robisz. Nie daj sobie wmówić, że czegoś nie ogarniesz lub co gorsza, że coś nie jest dla Ciebie. Ty decydujesz o swoim życiu. TY! A nie inni!

 

Wyzwanie 2. Bądź osobą systematyczną

Systematyczność to klucz do osiągnięcia sukcesu. Kiedyś na jednym z festiwali podróżniczych zapytałem swojego znajomego: “Jurek! Jak Ty to robisz, że masz na koncie już ponad 10 książek, które są tak cholernie grube…”. Pomijam już aspekt, o czym są książki. Jurek tamtego dnia powiedział coś, co uderzyło mnie, niczym tsunami małą drewnianą szopę na plaży: “Wyobraź sobie, że żeglujesz na ocenie małą łodzią. Twój cel jest daleko. Pierwszego dnia – zero wiatru. Drugiego dnia podobnie. I tak przez kolejnych siedem dni, aż ósmego dnia dostajesz takiego wiatru, że nadrabiasz te niby stracone 7 dni bez wiatru. Tak samo jest z pisanie. Jednego dnia usiądziesz i napiszesz jedno zdanie. Brak weny będzie dręczyć Cię przez kolejny tydzień, aż przyjdzie dzień, w którym dostaniesz wiatr w żagle i nadrobisz straty. Musisz tylko wypracować w sobie systematyczność, bo skąd masz wiedzieć, kiedy będzie ten dzień wietrzny?”.

Zgodnie z tym, co powiedział Jurek, po prostu trzeba robić, robić i robić, aż wyjdzie.

 

Wyzwanie 3. Naucz się radzić z porażką

To nieodłączny element wzrostu. Kiedy porównuję ilość porażek i hejtu na początku mojej kariery podróżniczo – blogowej to wiem jak daleko doszedłem w wielu kwestiach. Idąc wysoko, trzeba liczyć się z tym, że znajdą się ludzie, których będzie strasznie mierzić Twój wzrost. Z czasem tych ludzi, będzie coraz mnie, gdyż zauważą, że coraz lepiej udaje Ci się wyciągać wnioski z porażek. A co ważniejsze zrozumieją, że doskonale się na nich uczysz i jesteś coraz silniejszym człowiekiem, z którym trzeba się liczyć.

Porażki wzmacniają, jak nic innego. Naucz się je respektować i wykorzystywać.

rozbity-talerz

 

Wyzwanie 4. Naucz się wychodzić poza schemat

Jeśli będziesz ćwiczyć przez 10 lat tym samym planem treningowym, nie oczekuj lepszych rezultatów. Życiowa prawda, której nie da się zaprzeczyć. Jeśli chcesz osiągnąć więcej, zacznij wychodzić poza utarte schematy. Co z tego, że są stabilne i sprawdzone, jak nie dają możliwości rozwoju.

 

Wyzwanie 5. Zdobywaj praktyczną wiedzę

Tutaj momentalnie przychodzi mi na myśl mój okres studencki, gdzie zassałem masę wiedzy teoretycznej. Jak się później okazało wiedza teoretyczna jest ważna, jednak umiejętność jej praktycznego zastosowania jest o wiele ważniejsza.

Kilka razy miałem w życiu okazję być na warsztatach, np. z prowadzenia social mediów, które prowadziła osoba niemająca żadnej społeczności. Robiła to tylko na bazie teorii i obserwacji. Uwierz mi tak się nie da. Nikt nie będzie Cię cenić za dobre oceny w na studiach. Ludzie będą patrzyć na to, co umiesz w praktyce. Rozwijaj się.

 

Wyzwanie 6. Odnajdź logikę w działaniu

Możesz być osobą zakręconą – tak jak ja, jednak nie zwalnia Cię to z logicznego myślenia i działania, jeśli chcesz swój rozwój osobisty postawić wysoko. Każde działanie powinno mieć logiczny ciąg. Pamiętaj, że nie ma czegoś takiego jak szczęście. Na wszystko musisz zadziałać. Kieruj zatem swoje działania tak, by przeradzały się w duże sukcesy. Warto nauczyć się planować i radzić z dynamiczną zmianą planów (elastyczność).

gest-zwyciestwo-sila-power

Podsumowanie 6 wyzwań w rozwoju osobistym


Musisz pamiętać, że nie odrazu Rzym zbudowano. Zacznij realizować te wyzwania małymi krokami, tak by się nie zniechęcić już na wstępie. Proponuję Ci zapisanie na kartce punktów, które przybliżą Cię do realizacji każdego z nich. Przykład do wyzwania nr. 5 – Zdobywaj praktyczną wiedzę. Napisz sobie na karteczce 5 celów, które pomogą Ci to zrealizować, np. kurs nauki html, kurs nauki obrabiania zdjęć, 2 razy w miesiącu pójdę na jakieś otwarte wykłady, codziennie przeczytam kilka stron książki związanej z moimi zainteresowaniami, etc. Pamiętaj, że to, co zapisane na kartce ma wielką siłę.

Trzymam za Ciebie kciuki! Jeśli po przeczytaniu tego artykułu w Twojej głowie pojawiło się jakieś siódme wyzwanie, które powinno zostać dopisane to koniecznie daj znać o nim w komentarzu pod tym wpisem.

komentarze: 10
  1. Super, motywujący wpis 🙂 Aż chce się działać 🙂 A problem, który da się rozwiązać… to nie problem tylko narzekanie 😀


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ