Rzeka Liwiec kajaki, czyli trasa na 2 dni

kanal-podrozniczy-nayoutube-nifortunne-historie-z-podrozy

Rzeka Liwiec kajaki to praktyczny artykuł, który zawiera plan na aktywne spędzenie 2 dni doświadczając uroku oraz piękna Doliny Liwca. Wynajęliśmy kajak 2 osobowy, a nocleg zorganizowaliśmy sobie sami – na dziko, w namiocie. W sumie przepłynęliśmy nieco ponad 40 kilometrów.

Poniżej znajdziesz praktyczne informacje dotyczące kajakowania na Rzece Liwiec, ceny, opis trasy, kilometraż, czas jaki nam zajęło i wiele innych przydatnych informacji.

Organizujesz spływy kajakowe na Rzece Liwiec?
Z miłą chęcią polecę sprawdzoną firmę swoim Czytelnikom, w miejsce tego kolorowego prostokąta. Odezwij się.


Rzeka Liwiec – krótka charakterystyka, którą warto znać

Kilka słów o Rzece Liwiec, która płynie przez województwo mazowieckie oraz jest lewym dopływem Rzeki Bug. Źródła podają różnie, jedne że długość rzeki Liwiec wynosi 126 km, a inne 142 km.

A skąd pochodzi nazwa rzeki? A nazwa pochodzi od wierzby iwy, którą dawniej nazywano – lwiec.

Jako ciekawostkę dodam, że przepływ Rzeki Liwiec wynosi około 10,5 m^3/s. Gdybyśmy to porównali do Rzeki Nil płynącej, m.in. przez Egipt i Sudan w Afryce, której przepływ wynosi 2830 m^3/s to dochodzi do nas, że Liwiec jest rzeką spokojną.

rzeka-liwiec-kajaki-splyw-z-lotu-ptaka-dron-kajak-pole.jpg
Rzeka Liwiec lubi mocno meandrować

Rzeka Liwiec kajaki – ceny za wynajem

Liwiec kajaki i ceny. Opłata za kajaki wraz z dowozem na Rzece Liwiec zaczynają się od 60 zł za kajak jednoosobowy oraz od 80 zł za kajak dwuosobowy. Wszystko w zależności od typu kajaka. Myślę, że jeżeli organizujesz spływ na większą ilość osób, możesz tę cenę rozsądnie ponegocjować. Jest to stan na rok 2021.

Warto na wstępie dopytać dokładnie o cenę kajaka oraz dowozu/odbioru, aby uniknąć nieporozumienia. My finalnie za 2 dni wypożyczenia kajaków z dowozem i odbiorem zapłaciliśmy 160 zł za całość, czyli po 80 zł na głowę.


Rzeka Liwiec – 2 dniowa trasa – kilometraż, czas i mapy

Poniżej znajdziesz mapę oraz trasę z gps’a, który miałem w swoim nieodłącznym towarzyszu podróży – zegarku Suunto Ambit. Jeśli interesuje Cię jaki sprzęt mam swoich zasobach to odsyłam do listy sprzętu na podróże.

liwiec-kajaki-trasy-czas-kisielany-wolka-proszewska.jpg
Dzień I – pierwszy odcinek spływu: Kisielany – Wólka Proszewska

Wystartowaliśmy z Kisielan i założyliśmy, że tego dnia będziemy wiosłować około 20 kilometrów. Plan zrealizowaliśmy – 20,67 km, płynęliśmy 7 godzin 20 minut. W międzyczasie zrobiliśmy sobie dłuższy postój na obiad. Na pierwszym odcinku Kisielany – Wólka Proszewska, trzeba się nieco natrudzić, ze względu na wykwit roślinności. Wygląda to w praktyce tak, że kajak zostaje wyhamowany przez masę zielonych wodnych roślin. Co chwilę na wiosłach zbieramy rośliny i tak w kółko. Nurt Rzeki Liwiec na tym odcinku również jest bardzo słaby. Nie ma płycizn i nie trzeba przenosić lub przeciągać kajaka.

rzeka-liwiec-kajaki-splyw-kajak-roslinnosc-zielen-ujecie-z-lotu-ptaka.jpg
WIdok z lotu ptaka i wspomniane wyżej rośliny spowalniające kajak

Warto zaznaczyć, że płynęliśmy we 2, a co za tym idzie ilość sił, była zwiększona. Płynąc kajakiem 1 osobowym, oceniam, że musiałbym dodać sobie minimum ze 2,5 godziny, żeby zrobić ten sam odcinek Kisielany – Wólka Proszewska, w pojedynkę.

liwiec-kajaki-trasy-czas-wolka-proszewska-liw.jpg
Dzień II – drugi odcinek spływu: Wólka Proszewska – Liw

Przyszedł dzień drugi. Po noclegu pod namiotem ruszamy do miejscowości Liw, z której ma być odebrany kajak. Trasa znacząco inna, niż z dnia poprzedniego. Koryto rzeki jest znacząco szerze. Zwiększa się również nurt rzeki oraz jest mniej wodnej roślinności, która sprawia, że spływa się wolniej.

Patrząc na czas względem dystansu widać znaczącą różnicę prawie 2 godzin. Zarówno pierwszego dnia, jak i drugiego zrobiliśmy dłuższy postój.


Rzeka Liwiec noclegi, czyli gdzie nocować?

Rzeka przepływa przez kilkanaście miejscowości, w których spokojnie można znaleźć miejsce noclegowe w pensjonacie, a jeszcze szybciej w agroturystyce czy na polu namiotowym. Dla zaprawionych kajakarzy w boju, którzy lubią bliskość natury można wybrać nocleg na dziko, tak jak zrobiliśmy to my.

Po nieco ponad 20 kilometrach wiosłowania zdecydowaliśmy, że szukamy miejsca, gdzie można wciągnąć kajak i postawić namiot. Jak się okazało nie było to tak proste, ponieważ przez długi czas nie było spadku terenu, na który można by wciągnąć kajak. Nocleg należy szukać znacząco przed zachodem słońca, by uniknąć szukania po ciemku.

Polecam artykuł, który mówi o szukaniu noclegu na dziko oraz co zabrać pod namiot? Lista 16 praktycznych rzeczy. Mając tę wiedzę dasz radę na każdej polskiej rzece.

nocleg-na-dziko-rzeka-liwiec-kajaki-nocleg.jpg
Nocleg na dziko przy Rzece Liwiec, a w tle namiot i zaparkowany kajak

Co jedliśmy na spływie kajakowym Rzeką Liwiec?

Na każdy wypad staram się zabierać zdrowe jedzenie, które niesie ze sobą wartości odżywcze. Unikam pustych zapychaczy typu: chipsy, ciastka, gazowane napoje. Dobrze dobrane jedzenie stanowi połowę sukcesu spływu.

Mieliśmy ze sobą zapas wody w butelkach 1,5 (sztuk 6), Kaszotto od firmy Łowicz (to gotowy – zdrowy obiad do podgrzania, koszt około 5-6 zł za sztukę, owoce (banany, nektarynki), czekolada deserowa z orzechami laskowymi i kilka innych zdrowych smakołyków. Jeżeli szukasz inspiracji, co zabrać to polecam zajrzeć tutaj – Co zabrać pod namiot do jedzenia? Zdrowe produkty.

rzeka-liwiec-kajaki-krajobraz-dolina-liwca-dron.jpg
WIdok na meandrujący Liwiec z lotu ptaka

Kiedy najlepiej spływać Rzeką Liwiec?

Jeśli chcesz ominąć turystów to wybierz dni od poniedziałku do czwartku, wtedy będziesz mieć pewność, że uda Ci się zintegrować z naturą. Jadąc w weekend musisz liczyć się z tym, że może być tam tłoczno i gwarno na polach namiotowych zlokalizowanych przy rzece.


Czy Rzeka Liwiec jest trudna na spływ kajakowy?

Robiąc trasę 20 kilometrową można się zmęczyć nawet we 2 osoby. Taka trasa na 2 dni jest idealna dla osób, które lubią się ruszać. Warto pamiętać, że ten czas został zrobiony przez 1 kajak i 2 osoby na jego pokładzie. Dla 1 osoby taka trasa mogłaby zająć nawet 3 dni.

Czy dla rodziny z dziećmi rekomendowałbym porywanie się na 2 dniowy spływ i płynięcie 40 km? Jednoznacznie odpowiadam – NIE. Trasa jest zbyt ciężka i wymaga siły w rękach. Dla rodziny rekomendowałbym zmniejszenie dystansu lub rozbicie 40 km na 4 dni.

Przed wyjazdem warto zorientować się jaki jest poziom wody w rzece na konkretnych odcinkach. Co więcej warto również dopytać o stan roślinności w rzece. Bywają miesiące, kiedy Liwiec zostaje przejęty przez naturę i naprawdę cieżko jest się przebić. Lokalni przedsiębiorcy wynajmują wtedy koparkę, żeby udrożnić rzekę.

Tak czy inaczej jest to przepiękna, mało oblegana i bardzo czysta rzeka, którą warto odwiedzić i spędzić idealny weekend. Mając w głowie “Liwiec kajaki” pamiętaj również o szacunku do natury i zwierząt. Śmieci zabierz ze sobą, a jak jakieś napotkasz na szlaku, również zgarnij.

A po przygodzie na Liwcu polecam odwiedzić podlaskie rzeki. Więcej informacji znajdziesz w artykule, pt. Spływ kajakowy na Podlasiu – 6 pięknych rzek i informacje praktyczne.

komentarze: 2
    1. Z Węgrowa to masz do Liwca rzut beretem! Pozdrawiam i do zobaczenia na trasie. Co jakiś czas witam w Węgrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ