Scyzoryk na podróż – Opinel No. 7 – recenzja

kanal-podrozniczy-nayoutube-nifortunne-historie-z-podrozy

Jaki scyzoryk na podróż, będzie dobry? O to jest pytanie. Długo szukałem scyzoryka, który sprosta moim oczekiwaniom i w końcu otrzymałem go, jako prezent urodzinowy. Po złożeniu ma niespełna 105 mm, co sprawia, że spokojnie można go wsadzić do kieszeni i nie martwić się, że wypadnie. Jeśli zastanawiasz się jaki to konkretnie model to podaję: N°07 Bushwhacker Natural.


Specyfikacja – scyzoryk na podróż Opinel No. 7

Żeby nie zanudzać. Same konkrety, które w prosty sposób opisują recenzowany nóż. Podane wymiary odbiegają od podanych przez producenta, z moich obserwacji są nieco wyższe w rzeczywistości.

  • Kolor: naturalny buk (są również inne kolory)
  • Długość całkowita: 180 mm (producent: 177 mm)
  • Długość w stanie złożonym: 105 mm (producent 100 mm)
  • Długość głowni: 81 mm (producent 77 mm)
  • Stal: rdzewna, stal XC90
  • Rękojeść: drewno bukowe
  • Waga: 35 g (wagi nie mam jak zweryfikować)
  • System Viroblock

scyzoryk-na-podroz-opinel-no-7-recenzja-wypalony-napis-jaktodaleko.jpg
Opinel No. 7 z wypalonym ręcznie napisem JAK TO DALEKO

Plusy scyzoryka Opinel No. 7

  • świetny stosunek ceny do jakości – Opinela No. 7 można kupić za 35-40 zł,
  • zastosowanie systemu Viroblock daje pewność, że nóż się nie otworzy, czy zamknie,
  • ergonomiczna rączka,
  • dobrze tnące ostrze,
  • brelok lub rzemyk, które pozwalają docenić scyzoryk, np. do paska. Doskonałe i proste zabezpieczenie przed zgubieniem.
  • rozmiar 7 idealnie nadaje się do podróży, jednak jego ostrze wciąż jest zbyt duże, by przewozić go w bagażu podręcznym. Jednak już w bagażu rejestrowanym przejdzie bez problemu.
  • DUŻY PLUS – dzięki temu, że rączka jest z drewna można sobie pozwolić na spersonalizowanie scyzoryka. Ja wybrałem metodę wypalania. Chodź nie wyszło to idealnie, jednak efekt bardzo mi się podoba.

Zostawiam tutaj artykuł o tym, czy można zabrać scyzoryk do samolotu? Znajdziesz tam sporo historii Czytelników Jak To daleko, którzy opisują swoje perypetie z nożem na lotnisku. Co więcej jest również opis idealnego noża (scyzoryka), który na 90% będzie można zabierać w bagażu podręcznym.


scyzoryk-na-podroz-opinel-no-7-recenzja-noz-skladany.jpg

Minusy scyzoryka Opinel No. 7

Bardziej niedogodności, niż minusy. Jednak czuję, że warto o nich wspomnieć.

  • ostrze czasami może się zacinać przy rozkładaniu czy składaniu lub całkowicie odwrotnie może być bardzo luźne. Przy zakupie polecam sprawdzić i wybrać model, który chodzi normalnie i jest wolny od wyżej opisanych wad.
  • system Viroblock do blokowania ostrza przed złożeniem czy rozłożeniem chodzi dość opornie.

Krótka historia noży Opinel oraz kilka spostrzeżeń

Poniżej znajduje się filmik, na którym spokojnie możesz zobaczyć jak wygląda, działa, składa i rozkłada Opinel. Co więcej autor przedstawia krótki zarys historyczny. Jeżeli jednak jesteś bardziej dociekliwy i potrzebujesz więcej historii to polecam Ci zajrzeć na oficjalną stronę Opinela, gdzie jest opis oraz zdjęcia od 1800 roku opowiadające drogę powstania tego noża.

Zostawiam również skróconą pigułkę historyczną w języku polskim, ponieważ na oficjalnej stronie jest w języku angielskim:

„Opinel to francuska firma, której początek datuje się na 1890 rok. Wtedy to w Albiez-Le-Vieux, małej alpejskiej wiosce, 18-letni Joseph Opinel w rodzinnym warsztacie wykonał pierwszy nóż. Umiejętności mu nie brakowało, obróbka metalu była chlebem powszednim rodziny Opinel już od 1800 roku. Najwięcej czasu pochłonęło zaprojektowanie i wykonanie drewnianej rękojeści, która spełniałaby jego oczekiwania. Ostateczny projekt był genialny w swojej prostocie. Był to  zwyczajny, dobrze wyprofilowany kawałek drewna ze szczeliną na ostrze. Taki nóż szybko zdobył uznanie wśród lokalnych pasterzy, dlatego jego mały warsztat szybko się rozwijał. W 1897 roku Joseph przedstawił doskonale dziś znany klasyczny model dostępny w dwunastu rozmiarach”.

Podsumowanie – scyzoryk na podróż Opinel No. 7. Czy to dobry wybór?

Osobiście uważam, że jak najbardziej jest to dobry wybór. Biorąc pod uwagę stosunek ceny do jakości, to otrzymujemy nóż, który sprosta potrzebom większości aktywnych turystów. Co więcej zawsze możemy na własną rękę podostrzyć ostrze i cieszyć się scyzorykiem, jak brzytwa.

Polecam również zwrócić uwagę na model: Opinel My First Knife No.7, ponieważ nie ma ostrego czubka. Taki nóż jest znacząco bezpieczniejszy przy użytkowaniu. Idealnie również nadaję się jako pierwsze ostrze dla młodzieży.

Ciekaw jestem jakiego noża używasz Ty? Jeśli to nie tajemnica to podaj model i swoje doświadczenia/spostrzeżenia w temacie: „Scyzoryk na podróż”.

komentarze: 2
  1. Cześć, dzięki za polecenie Opinel My First Knife. Właśnie kupiłem. Młody będzie miał niespodziankę na swoim pierwszym biwaku w Rumunii. Ja swojego 8 używam już z 9 lat 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ