Seriale podróżnicze – 5 wciągających propozycji

kanal-podrozniczy-nayoutube-nifortunne-historie-z-podrozy

Nie jestem wielkim zwolennikiem seriali. Mało kiedy mam na nie czas. Nigdy nie wybieram długich, z reguły preferuje krótkie. Przez ostatni rok miałem okazję trafić na kilka naprawdę dobrych produkcji o tematyce drogi. Seriale podróżnicze, którymi dziele się z Tobą w tym artykule, były dla mnie swoistą podróżą, nieruszających się z domu.

Seriale podróżnicze, które inspirują, wciągają i poszerzają horyzonty

Seriale zaprezentowane poniżej to produkcję, po obejrzeniu których Twoja wiedza o świecie i konkretnych aspektach, m.in. Narodzie Żydowskim, Mongolii, Islamie, Muzułmanach, Pakistanie – wzrośnie.

Poniższe seriale podróżnicze i ich fabuła pozwalają wczuć się i podążać za akcją. Niektóre trzymają w napięciu tak, że ciężko jest nie obejrzeć kolejnego odcinka. Seriale Netflix robią robotę.

seriale-podroznicze-marco-polo-wenecki-podroznik-mongolia-chiny-jedwabny-szlak.jpg
Wycinek z filmu Marco Polo

1. Marco Polo

Wiek XIII, Marco Polo wraz z Ojcem, którego dopiero, co poznaje – ruszają w daleką drogę Jedwabnym Szlakiem. Marco Polo poznaje czym jest handel. Film idealnie pokazuje smaczki kultury Mongolskiej i Chińskiej, które w tamtejszym czasie ze sobą mocno walczyły o władzę i ziemie. Ten tytuł wciąga i pozwala poznać Daleki Wschód od “podszewki”.

Minus jednak jest ten, że w 2016 platforma Netflix ogłosiła zaprzestanie produkcji. Niemniej jednak wciąż można cieszyć się 2 sezonami po 10 odcinków. W sumie 20 odcinków niezwykle zekranizowanej przygody.


unorthodox-seriale-podroznicze-co-obejrzec-zydzi-kultura-religia.jpg
Wycinek z filmu Unorthodox

2. Unortodox

Jak wygląda aranżowanie małżeństw u Żydów? Jak wygląda patriarchat mężczyzn w ich kulturze? Co może kobieta, a czego nie? Jak wygląda wesele żydowskie? Serial podróżniczy trzymający w napięciu, który odkrywa od podszewki, jak wygląda życie członków społeczności żydowskiej. Pokazuje jak ciężko jest się wyrwać z obłędnego systemu.

Jest to mini serial, który składa się z 1 sezonu – 4 odcinków.


kalifat-seriale-podroznicze-muzulmanie-syria-islam-isis-szwecja-edukacja.jpg
Wycinek z filmu Unorthodox

3. Kalifat

W serialu równolegle toczą się 2 zdarzenia. Pierwsze to Szwedka, która wyszła za mąż za Syryjczyka i próbuje uciec powrotem do Szwecji ze swoim dzieckiem. Druga akcja to manipulacja uczennic w szwedzkiej szkole i organizacja zamachu ISIS.

Kalifat to mini serial, który ma 1 sezon i 8 odcinków. Na Film Web’ie ma ocenę 8.1, z czym się bardzo zgadzam. Serial mocno trzyma w napięciu.


snowpiercer-seriale-podroznicze-apokalipsa-ziemia-zima-pociag-podroze-seriale-netflix.jpg
Wycinek z filmu Snowpiercer

4. Snowpiercer

Klimat się ochładza, a ziemia zamarza. Powstaje pociąg, który ma uratować ludzkość. Na zewnątrz panuje poniżej 100 stopni, a pociąg przemierza trasę dookoła ziemi. Intrygi, akcja, system kar, manipulacje, aspekty kulturowe z różnych części świata. To wszystko sprawia, że akcja jest niczym rozpędzony pociąg.

To jeden z nielicznych seriali jakie obejrzałem w życiu i nie mogłem się oderwać. Masz do dyspozycji 2 sezony po 10 odcinków, w sumie 20.


podroz-przez-pakistan-seriale-podroznicze-muzulmanie-islam-kultura.jpg
Wycinek z kanału JAK TO DALEKO w serwisie YouTube

5. Pakistan

Jeśli zastanawiasz się jak wygląda prawdziwe życie w Pakistanie? Ile kosztuje śnieg na pakistańskiej ulicy? Jaki naturalny specyfik, pomoże w budowaniu bliższej rekacji z żoną? Jak wygląda życie Władcy Ziemi? Jak wygląda życie kobiet w Pakistanie? O tym i o wielu innych aspektach związanych z islamem i kulturą/tradycją pakistańską możesz dowiedzieć się z serii filmów z podróży – z północy na południe Pakistanu na kanale JAK TO DALEKO.


Seriale podróżnicze Netflix i nie tylko dają kopa

Daleki jestem od twierdzenia, że oglądanie seriali podróżniczych jest lepsze od ruszenia się z domu i zobaczenia, tego wszystkiego na własne oczy. Jeśli będziesz szukać listy rzeczy do spakowania w podróż to służę pomocą. Niemniej jednak, kiedy masz czas i chęci coś obejrzeć, wybieraj mądrze, tak aby dany film rozwijał Twoje spojrzenie na szeroko pojęty świat, który nas otacza.

Polecam obejrzenie wszystkich wymienionych powyżej seriali podróżniczych, z jednego prostego powodu. Każdy z nich porusza inny wątek, co sprawia, że Twoja opiniotwórczość się rozwija.

Ciekaw jestem jakie seriale podróżnicze lub kanały podróżnicze YouTube, oglądasz Ty? Daj znać w komentarzu pod tym artykułem. Jak to mówią: “Inspiracja za inspirację”.

komentarze: 5
    1. Część Piotr! Myślę, że to bardzo indywidualne czy jakiś serial będzie się podobać lub nie. Wpływa na to dużo czynników. Mi osobiście Snowpiercer pobudzał (bo już obejrzałem 3 sezony) wyobraźnię. Lubię scenariusze sci-fi. Pierwszy sezon pozamiatał i zassał mnie jak nigdy. Może warto dać szansę?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ