Śmierć na Podlasiu – tradycje i przesądy

kanal-podrozniczy-nayoutube-nifortunne-historie-z-podrozy

Nie ma co ukrywać. Śmierć na Podlasiu jest tematem trudnym. Pisząc ten artykuł, co chwilę mam ciarki na plecach. Wspominając o butach zmarłego mam przed oczami obraz mamy, która jeszcze 20 lat temu schyla się nad mną i mówi: “Tomek, tylko jak wejdziemy do środka to nie patrz na twarz zmarłego. Patrz na buty… Pamiętaj na buty”.

Mam wrażenie, że zapiski zebrane w tym artykule wielkimi krokami odchodzą w zapomnienie. Większość z wymienionych niżej sytuacji miałem okazję doświadczyć osobiście. Stanowią podwalinę mojego postrzegania śmierci, pochówku, myślenia o duszy zmarłego i innych mistycznych kwestiach. Mam nadzieję, że ten wpis pozwoli niektórym osobom, na pewnego rodzaju powrót do przeszłości.


Co oznacza słowo śmierć? Co oznaczają słowa: przesąd?

Jeśli chcesz lepiej zrozumieć artykuł o przesądach i zabobonach związanych ze śmiercią na Podlasiu to koniecznie przeczytaj poniższe definicje.

Śmierćzakończenie funkcji życiowych organizmu. (źródło: Słownik SJP)

Przesąd – bezpodstawna, uparcie żywiona i niewrażliwa na argumentację wiara w istnienie związku przyczynowo-skutkowego między danymi zdarzeniami. Wypływać ona może ze stereotypów zakorzenionych w tradycji i kulturze. Jest pozbawiona racjonalnych podstaw i niemożliwa do weryfikacji.
(źródło: Wikipedia)


Wierzenia ludowe na Podlasiu, czyli o tradycjach i przesądach związanych ze śmiercią

Wszystkie przesądy i zabobony zapisane w niniejszym artykule są zbiorem rozmów toczonych w internecie na jednej z grup, wiadomości prywatnych od Czytelników oraz moich osobistych doświadczeń. Człowieka, który wychował się i dorastał na Podlasiu.

Jeżeli masz wiedzę o którymś z wymienionych zabobonów i przesądów to koniecznie podziel się swoimi spostrzeżeniami w komentarzu pod tym artykułem.

1. Buty na stole

Pani Asia pisze: Kiedyś moja babcia mówiła, że nie wolno stawiać butów na stole bo to przywołuje śmierć.
Pani Iwona Z. pisze: Butów i kłaść na stole skarpet bo będziesz się przewracać. (Pani Iwona B. dopowiada: Zwłaszcza małe dzieci).
Pani Bar pisze: Do dziś tego przestrzegam , ale ludzie z innych regionów są niesłychanie zdumieni.


2. Nie zadusić dziecka

Pani Jolanta pisze: Kobiecie w ciąży nie wolno przechodzić pod sznurem do wieszania ubrań, żeby dziecku nie zawinęła się na szyi pępowina.


3. Buty zmarłego

Pani Wiesława pisze: Zawsze się mówiło, że jak podchodzimy pierwszy raz do trumny to trzeba spojrzeć na buty zmarłego, wtedy w nocy się nie przyśni.

Pan Stefan dopowiada: Trumnę wynoszono zawsze… jest nawet przysłowie – “nogami do przodu“.


4. Świeżo wykopany dół na trumnę

Pan Stefan pisze: Nie można zaglądać do świeżo wykopanego dołu na trumnę.

Autor bloga dopowiada: Tutaj chodzi chyba o to, żeby nie przyciągać do siebie śmierci.


pogrzeb-podlasie-przesady-rodzina-smierc-na-podlasiu
Autor: Jan Siwicki / Śmierć na Podlasiu / Wiejski pogrzeb. Lata 40-50. XX w. / Projekt ‘Wiejscy fotografowie z Podlasia – digitalizacja i opracowanie zbiorów’, dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Więcej zdjęć dostępnych jest na stronie www.albom.pl (Fot. Jan Siwicki/albom.pl)

5. Siekiera pod trumną

Pan Stefan pisze: Widziałem jak pod trumnę ze zmarłym, gdy jeszcze stała w domu położono siekierę. Nie wiem, co to oznaczało, ale robiono to nie bez powodu.

Autor bloga dopowiada: Jest to zwyczaj za pomocą którego, odganiano śmierć.


6. Miska z wodą pod trumną

Pan Stefan pisze: Widziałem jak pod trumnę stawiano miskę z wodą; to się da wytłumaczyć, być może woda”odciągała”, lub chodziło o parowanie.

Autor bloga dopowiada: Trumnę stawiano na połączonych ze sobą stołach, a miskę z wodą pod stołami. Celem tego zabiegu było spowolnienie rozkładu ciała.


7. Zasłonięte lustra

Pan Stefan pisze: (…) W domu zasłaniano wszystkie lustra.

Autor bloga dopowiada: Lustra zasłaniało się po to, żeby duch zmarłego przeglądając się w lustrze nie doznał szoku, że nie widzi swojego odbicia. Inne źródła mówią, że miało to na celu odstraszyć śmierć.


8. Odwrócone krzesła

Kiedy wywożono ciało zmarłego. Wtedy domownicy odwracali krzesła i stołu do góry nogami, żeby dusza zmarłego nie mogła się rozsiąść, a tym samym pozostać w domu.


9. Tydzień po śmierci

Przez 7 dni od pochowania członka rodziny, wierzono, że duch zmarłego nawiedza domostwo i domowników w celu pożegnania się. Często bywało/bywa tak, że zmarły w tych dniach odgrywał kluczową rolę w snach domowników.

Pamiętam jak świętej pamięci moja Babcia o tym wspominała.


10. Ubrania po zmarłym

W wielu domach ubrania po zmarłym się paliło/pali, wierząc, że chodzenie w nich przez osobę żywą może ściągnąć na nią śmierć. Inni mówią, że jak będzie się nosiło takie ubranie to duch zmarłego może nawiedzać osobę noszącą ubranie.

W moim domu wszystkie ubrania po zmarłych są palone lub wrzucane do kontenera z używaną odzieżą.


pogrzeb-podlasie-trumna-rodzina-smierc-na-podlasiu
Autor: Jan Siwicki / Śmierć na Podlasiu / Wiejski pogrzeb. Lata 40-50. XX w. / Projekt ‘Wiejscy fotografowie z Podlasia – digitalizacja i opracowanie zbiorów’, dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Więcej zdjęć dostępnych jest na stronie www.albom.pl (Fot. Jan Siwicki/albom.pl)

11. Piewczy

To grupa kobiet, które śpiewają podczas czuwania nad grobem zmarłego, np. w domu. Wierzono, że kiedy piewczym dobrze się śpiewa to oznacza, że człowiek był dobrym mężem, sąsiadem, bratem. A kiedy ciężko szło śpiewanie to oznacza, że człowiek był zły.

Dziś wciąż jest to praktykowane. W parafiach zwłaszcza na wsiach są wyznaczone specjalne osoby, które są zapraszane do czuwania i śpiewania nad grobem. W miastach to zadanie zastępują chóry w świątyniach.


12. Ostatni przystanek

Po odprawieniu mszy pogrzebowej w świątyni. Powóz wiózł zmarłego pod dom, by tam mógł ostatni raz pożegnać się, a następnie jechano na cmentarz, by złożyć trumnę w świeżo wykopanym dole (jamie).


13. 40 dni po śmierci

Pan Stefan pisze: Niektórzy mówią, że od mszy pogrzebowej ważniejsza jest msza po 40-tu dniach. Te 40 dni ma ważne znaczenie, przez ten okres nie zabiera się wieńców z mogiły, nie robi się w domu porządków z rzeczami zmarłego i od wielu innych spraw należy się powstrzymać.


Tradycje śmierci na Podlasiu – przesądy o śmierci & zabobony o śmierci

Co czułeś czytając artykuł, pt. Śmierć na Podlasiu? Czy któryś z zabobonów i przesądów poruszonych w tekście jest Ci bliskich? A może są takie, o których nie wspomniałem? Jeśli tak to podziel się z innymi w komentarzu poniżej. Wiedza zgromadzona na tym blogu przeżyje jeszcze wiele lat.

13 punktów opisanych w tym artykule to przypadek? Kto jednak to może wiedzieć. Śmierć i numer 13 są sobie bliskie. Nie zapomnij zajrzeć do artykułu, pt. Przesądy i zabobony na Podlasiu – wierzenia ludowe oraz Mało znane! Przesądy i zabobony na Podlasiu.

Jako ciekawostkę dodam, że jest również przesąd dotyczący 13 dnia miesiąca. Jeśli wypada w piątek to jest pechowy i trzeba uważać. Ten jednak przesąd jest znany w całej Polsce – “Piątek 13-nastego”.

Śmierć na Podlasiu – co czujesz, kiedy o tym czytasz?

*Zdjęcie w nagłówku artykułu ukazuje domowników podczas stypy, czyli spotkanie po dokonaniu obrządku pogrzebowego. Wspomina się zmarłego i historie z nim związane. Zdjęcie wykonane przez: Photo by limaoscarjuliet on Foter.com / CC BY

komentarze: 52
 1. Niedawno u Nas Na Wsi Pochowano Zmarłego Który Spalił Się We Własnym Domu I Batiuszka Pochwał Go Odwróconą Trumna Nogami Do Krzyża Co To Oznacza?

 2. Jestem ze Świętokrzyskiego, ze swoich wspomnień nie pamiętam zbyt wiele, ale z tego co wiem praktykowane było u nas zasłanianie luster, czuwanie, gromnice przy zmarłym, pilnowanie aby zmarły nie “przeleżał” niedzieli(swoją drogą miałem 3 nieboszczyków, którzy w ten przesąd pasowali), wynoszenie nogami do przodu, przewracanie krzeseł. Oprócz tego nikt z rodziny najbliższej, czasem chodziło o domowników, nie mógł kopać grobu ani trumny nieść, aby zmarły go nie pociągnął za sobą. Wg mnie te obrzędy pomagały oswoić się z odejściem bliskich, a w czasach gdy nie było kostnic albo nie miano do nich dostępu, jak to często na wsiach, ze śmiercią miało się dużo więcej do czynienia niż obecnie. Jeszcze w latach 90-tych dużo z tego było praktykowane. Trochę szkoda, że to odchodzi w zapomnienie. Ale społeczność się zmieniła, i to już nie wróci.

 3. Zanim umarl moj ojciec to rozwalil mu sie zegarek. Niedlugo po nim jego syn a moj brat rowniez jego zegarek sie poprostu zgubil. Obaj odeszli w krotkim okresie czasu. A brata 2e corki juz byly wciazy i beda miec synow. Co wy na to?

 4. 6.06.2020 zmarła moja ukochana Babcia. Kupiłam jej ubrania, potem wyszykowalam Babuszke do trumny, czyli ubrałam. Tak się umówiłyśmy za jej życia. W dzień śmierci poprosiłam żeby mi się przyśniła i dała znać czy jest szczęśliwa. W dniu pogrzebu miałam
  Sen jak się śmieje, jest młoda i pełna życia.
  A w kwestii zabobonów, u nas, w centralnej Polsce, przez 30dni nie można sprzątać grobu zmarłego, nie można palić świec w dniu pogrzebu.

 5. Piszę bo bardziej pomocy potrzebuję. Niby nie wierzę w zabobony ale też nie chce złego przyciągać. Mój kochany mąż, lat 48 zmarł 6 marca tego roku. Po pogrzebie właściwie jak wracaliśmy do domu mój 20 letni syn naklejoną na drzwiach naszej klatki klepsydrę informującą o pogrzebie męża. A ja kilka dni po pogrzebie, zabrałam z grobu zdjęcie męża w ramce , które stało wcześniej na trumnie. Czy zrobiłam coś złego albo coś co może coś złego przyciągać? Jak to naprawić?

   1. Pani Elżbieto, dlaczego uważa Pani, że wyżej opisane czynności mogą być złe? Moim zdaniem nic w tym złego.. Głowa do góry!

 6. Cześć Tomku!
  Wczoraj czytałem Twój powyższy wpis na blogu, a dzisiaj … chyba widziałem Cię jak jechałeś rowerem w Warszawie na skrzyżowaniu Puławskiej i Domaniewskiej?
  W każdym razie dzięki za ten artykuł. W ramach psychologicznej pracy nad sobą wracałem do pogrzebu mojego dziadka sprzed 30stu lat. Miałem wtedy 3 lata. Pamiętam otwartą trumnę i pochód razem z konduktem żałobnym.. i tyle z mojej pamięci. Z wielką ciekawością czytam o obrzędach i rytuałach na wsi. Mam wrażenie, że ta tradycja zanika, a wydaje mi się niezwykle ważna. Wrwcając do tej historii sprzed lat odczuwam trochę deficyt „rytuałów przejścia” w życiu codziennym. Takie
  obrzędy, jakiekolwiek mamy zdanie o nich sprawią, że każda zmiana (taką zmianą jest też smierć) jest trochę łatwiejsza do poradzenia sobie z nią. Jeśli mamy wsparcie społeczności, odniesienie do różnych praktyk, symboli, siły wyższej. Uff, rozpisałem się. Dzięki za wpis.
  Pozdrawiam

  1. Witaj Damianie, muszę przyznać, że masz bystre oko! Tak byłem tego dnia w tej lokalizacji na rowerze. Co do poruszanego przez Ciebie wątku to dobrze zauważyłeś. W naszym życiu jest coraz mniej rytuałów przejścia. Stają się powierzchowne lub całkowicie zanikają. Niestety kultura wsi mocno się zmienia, a co za tym idzie wszelkiego rodzaju rytuały związane ze śmiercią prawdopodobnie zaniknął. W końcu dojdziemy do punktu, w którym zmarłego ostatni raz zobaczy się na cmentarzu. Kapłan pomodli się, ludzie położą kwiaty i wrócą do domów. Świat się zmienia i trochę, boję się tego, co będzie za 50 lat.

 7. Pochodzę z Podlasia u nas jak ktoś umrze zatrzymuje się wszystkie zegarki i zasłania się wszystkie lustra

  1. O lustrach słyszałem wielokrotnie, ale o zegarkach to przyznam szczerze, że nigdy. Czy znasz powód dla którego “zatrzymuje się czas”?

 8. U nas było tak że jak zmarł mój dziadek i jak przybył już ksiądz i wynosili trumnę to mój tata i brat otwierali wszystkie drzwi w gospodarstwie tzn w oborze w stodole. Oznaczało to żeby zmarły nie zabrał ze sobą dobytku. A jeszcze miałam jedna sytuację. Zmarła babcia mojego męża i żeby się nie bać zmarłej jak wynosili trumnę teściowa kazała usiąść mi na takich stojakach co trzyma trumnę.

  1. Łoł! O otwieraniu drzwi do budynków, gdzie są zwierzęta pierwszy raz słyszę. Co więcej z tym przysiadaniem na stojak, gdzie stoi później trumna również. Dziękuję Iwono, za ciekawy komentarz.

 9. Gdy moja mama ciężko chora w hospicjum odchodziła , gdynzaczela się agonia siostra powiedziała żeby zapalić gromnice w chwili ostatniego oddechu mamy płomień dziwnie zaczął się latać jakby ktoś celowo w niego dmuchał , mama
  Odeszła ok godz 14.45 znajoma
  Bardzo wierząca powiedziała Żr wszyscy swieci wstawili się za mama o tej godz , przyjęłam to jako zabobon ale często wracam do tego trochę mnie intryguje , kiedyś będąc w ciąży mama zabroniła minisc na pogrzeb a już napewnomigladac osobę zmarła, mowilamzeby nie całować osoby zmarła
  W twarz tylko ewentualnie po rękach

 10. Cześć Wszystkim,
  Ja z kolei, mieszkam w mieście, i dosłownie 2 domy obok, mieszkał taki nerwowy sąsiad, co prawda jak było się dla niego ok, to i on też był dobry, ostatnimi czasy kiedy się spotkaliśmy przypadkowo w sklepie, to zawsze podawaliśmy sobie rękę. Zaraz za jakiś czas potem, nie było go widać ze 2 tygodnie, aż nawet w Domu nagle jednego wieczoru wspomniano o nim że już ze 2 tygodnie nie widać go itp. Podobno poznał jakąś kobietę tam gdzieś itd. Na drugi dzień widzę straż, okazuje się, że leżał nieżywy przed długi czas, prawdopodobnie minimum tydzień… mieszkał sam, widocznie źle się poczuł czy co tam. Ale od tamtej pory trudno jest mi się pogodzić że już go nie zobaczę, nie podam dłoni, nie zapytam o coś bo znał się na sprzętach. Nawet przechodząc obok, patrzę w okna zawsze, i myślę chwilę o nim, ale jeżeli miałbym wejść do tego mieszkania to og=arnia mnie niepewność, nie wiem jak bym się poczuł… A i jeszcze jedno, jakoś z parę dni wcześniej (przed znalezieniem jego) w Domu u siebie pomyślałęm o modlitwie, jakoś w południe, co prawda była to modlitwa ogólnie do Świętej osoby, ponieważ chcę aby opuścił nas pewien problem, no i po usłyszeniu modlitwy z jakichś tam obchodów w telewizji, nagle zachciało się przy okazji zmówić modlitwę, gdzie podczas jej, pomyślałem przez sekundę o sąsiadach… hmm no jakby za zdrowie, aby było w porządku też u tych co mieszkają blisko… A więc dość dziwny zbieg.. że akurat tak pomyślałem a kilka dni później odnajdują sąsiada…..

 11. Ok. 20 lat temu po śmierci mojego wujka na wsi który był gospodarzem jak wynosili trumnę z ciałem to nagle zrobił się mocniejszy wiatr a wszystkie zwierzęta w oborach zaczęły wariować, konie rżeć, krowy muczeć, kury i gęsi wariować a psy szczekać. Niesamowite wrażenie. A ok 10 lat temu sytuacja się powtórzyła jak wynosili moją prababcię. Ta sama miejscowoś. Wola Starogrodzka na mazowszu.

  1. Jak czytałem Twój komentarz to autentycznie sobie to wyobraziłem i dostałem ciarek na całym ciele.

 12. A to wszystko jest bardzo ciekawe, ale… większość podlasia do chrześcijanie. A co w takim razie z pierwszym przykazaniem dekalogu? Przesąd to bożek. Jeśli się w nie wierzy, to wierzy się w te bożki… no i jak to pogodzić?

 13. Jestem z centrum Polski, więc większość przytoczonych tutaj tradycji i przesądów, to dla mnie nowość. Nie powiem, że nie, bo ciarki po plecach przeszły mi nie raz.

 14. Wszystko, co powyzsze – lacznie z osobistym zapraszaniem sasiadow i rodziny na codzienne czuwanie, modlitwy. Zegnanie zmarlego przy krzyzu wioskowym plus proszenie o wybaczenie oraz obietnica, ze jesli zmarly byl cos winien rodzina zwroci. Ponadto codzienny goracy posilek po spiewaniu i rozancu dla zebranych, oczywiscie z nieboszczykiem posrodku. Zdjęcia nieboszczyka z rodzina (okolice Trzciannego, w latach 80tych bylo jeszcze praktykowane).

 15. Ja pamiętam z dzieciństwa,że jak po śmierci myło się i ubierało zmarłego to mówiło się do niego po imieniu i wtedy ciało stawało się podatne na zabiegi i jakby zesztywnienie pośmiertne na chwilę zanikało,byłam tego swiatkiem

 16. Kiedy umrze gospodarz to jeszcze do 3 miesięcy mogą dziać się w domu, obejściu i gospodarstwie różne wypadki, a to krowy chorują, a to maszyny się psują lub w domu coś się zapali. Mówią, że zmarły związany z gospodarstwem zbiera swoją energię.

  1. To jest prawda. Mamy gospodarstwo, 3 lata temu zmarł mój dziadek, w tym czasie kiedy leżał w domu zaczęła chorować krowa, nie mogła wstać, pomoc weterynarza nic nie dała, musieliśmy sprzedać ją do rzeźni. Tydzień później druga krowa zachorowała na pastwisku. Rano normlanie wyszła na łąkę i jak położyła się nie mogła wstawać, zdechła po dwóch dniach.

 17. Też jesten z okolic Łosic i pamietam miskę z wodą i siekierę pod trumną. Teraz rzadko przywozi sie ciało do domu, ale nadal odmawia się przez 2 wieczory różaniec , a 3 część w kościele przed pogrzebem.

 18. Pochodzę z okolic Sokołowa Podlaskiego. W e wsiach przetrwał tam zwyczaj śpiewania w domu zmarłego od momentu wystawienia ciała do dnia pogrzebu. Zazwyczaj inicjuje to osoba zaproszona, albo grupa osób przewodząca w różnego rodzaju nabożeństwach, jak majowe, różańcowe itp..
  Na pochowanie zaprasza się sąsiadów odwiedzając po kolei wszystkie domostwa. Robi to ktoś z najbliższej rodziny , informując jednocześnie o terminie mszy i pochówku. A co do przesądów związanych z odchodzeniem najbliższych, przestrzega się rodzinę, aby modląc się przy łożu umierającego nie trzymać go za rękę, bo w ten sposób przerywa się konanie i przedłuża cierpienie. Choremu przebywającemu w szpitalu nie należy obcinać paznokci, ani włosów, bo te zabiegi przyciągają rychłą śmierć.

 19. Na Kujawach, byłam malutka ale pamietam, że było czuwanie przez 3 dni i noce, ktoś czuwał przy nieboszczyku, paliły sie gromnice ale nie pamietam czy przy glowie czy przy nogach. Wiem, ze ważne bylo ulozenie ciala względem okno/ drzwi . Pamietam, ze zaslonięte bylo okno, ale chyba, przed słońcem, żeby cialo sie nie rozkladalo. Po trzech dniach można bylo cialo wyprowadzic na cmentarz

 20. jak zmarl moj maz to do 40 dni mialam horror w nocy.to zjawa stala nade mna to ktos sie wciskal do lozka zeby sie odsunac.wiedzialam kto to.caly czas mam traume mimo 2 lat

 21. Dzień dobry. Czytałam kiedyś, że znane powiedzenie “odpukac w niemalowane” jest również związane ze zwyczajami pogrzebowymi przedchrześcijańskimi.

 22. U katolików odmawia się różaniec, ale też śpiewa się pieśni. Też znam zasłanianie luster oraz układanie gałązek świerkowych na podwórku – od domu, w którym przebywa trumna ze zmarłym do bramy wyjazdowej. Moja mama przez to do teraz nie znosi zapachu świerku, bo jej się kojarzy z pogrzebem.

 23. Znam jeszcze jeden zwyczaj- do trumny wkłada się osobiste rzeczy zmarłego, okulary, papierosy, jeśli palił. Jeśli zmarły w trumnie jest miękki w dotyku,( chodzi o policzki) to znaczy, że niedługo umrze ktoś z bliskiego sąsiedztwa. Siekierę pod trumną układano, żeby spowolnić rozkład ciała.

  1. U mnie w okolicy jest przyjęte że jak ktoś przeleży niedzielę w trumnie to kogoś zabierze w bliskim czasie. I dość częśto tak się dzieje

 24. Na pogrzebie mojego dziadka 8 lat temu trumna była niesiona do krzyza we wsi,żałobnicy szli na piechotę. dopiero od krzyża wsiadało się do samochodu. Na odcinku kiedy idzie się za trumna żaden samochód nie wyprzedzi trumny ani nie przejedzie w kierunku przeciwnym. Należy przepuścić nieboszczyka żeby nie pociągnąć śmierci za soba.

 25. Ktoś z rodziny zmarłego nie powinien poprawiać wykopanego dołu na trumnę. Oznaczało to bowiem śmierć osoby, która dokonywała poprawek.

 26. W mojej rodzinie przy wynoszeniu trumny ‘nogami do przodu’ trzykrotnie uderzano nią o próg żeby zmarły pożegnał się z domem. Wtedy otwierano wszystkie okna żeby dusza nie zatrzymała się w domu.

 27. Gdy u zmarłego otworzyło się oko, zasłaniało się je pieniążkiem.
  Kolejny zabobon to gdy trumna ze zmarłym była w domu, to po powrocie z pogrzebu domownicy i bliscy musieli siąść w tym miejscu gdzie stała trumna. Robiło się po to, aby nie bać się zmarłego i żeby się nie śnił.
  Kobieta w ciąży niempowinna nosić korali na szyi, bo dziecko może mieć szyję owiniętą pępowiną.
  Do 30 dni po śmierci zmarłego nie można było słuchać muzyki i oglądać telewizji.
  Gdy z.wiazanki pogrzebowej odpadł kwiat, oznaczało to kolejny pogrzeb.
  Kobiety w ciąży nie mogły oglądać nieboszczyka.

 28. Polska nazwa „zabobon” pochodzi od tzw. bobonienia – niewyraźnego, mrukliwego sposobu wypowiadania słów przez wróżbitów w trakcie magicznych poganskich obrzędów. Poganstwa nie dało się, jak widać, wyplenić w Polsce do konca!! I dobrze! Wszyscyśmy z pogan!

 29. Świetny artykuł! Dzięki! Ja kojarzę jeszcze 2 zabobony
  1. Po śmierci kadzono dom palonym jałowcem – mogło to być tłumaczone tym że jałowiec ma właściwości odkażające.
  2. Podobno gdy był wicher to oznaczało że ktoś się powiesił.

  1. Tak też to slyszalam. I pamiętam z mego dzieciństwa – jeśli słychać było wycie psa – moja babcia zawsze mówiła, że właśnie ktoś umiera

 30. Napiszę jeszcze o jednym pięknym zwyczaju, nie zabobonie. Wyjeżdżający z trumną z domu wóz (teraz samochód) zatrzymuje się przed krzyżem, który zawsze znajduje się na początku miejscowości. Tam ktoś z rodziny przemawia do zebranych sąsiadów i prosi o przebaczenie za wszystko co złego ta zmarła osoba uczyniła i prosi o modlitwę. Następnie głos zabiera jakiś sąsiad mówiąc że wybaczają i również proszą o wybaczenie. W ten sposób zmarły żegnał się że swoją wsią. Zwyczaj ten coraz mniej praktykowany, ponieważ zmarłych “umieszcza się” w kaplicach przy kościołach.

  1. Też widziałam jeszcze niedawno na pogrzebie we wsi pod Suchowolą taki zwyczaj. Kondukt żłobny szedl z nieboszczykiem do krzyża we wsi. Tam proszono o wybaczenie i przepraszano za krzywdy które mógł wyrządzić komuś zmarły za życia.

 31. W Kościele Katolickim na Podlasiu także jest jeszcze zwyczaj śpiewu w domu zmarłego. Niestety ta tradycja powoli ginie. Mój tata jest taką osobą prowadzącą śpiewy. Odbywa się to najczęściej przez dwa wieczory przed pochówkiem i w rok po śmierci. Tata ma taki zeszyt pisany własnoręcznie z tymi śpiewanymi modlitwach. Ludzie z kilku sąsiednich miejscowości zapraszają go przed pogrzebem na takie “śpiewania”.

 32. Jestem z okolic Łowicza, u nas zasłania się lustra, wyłącza zegarki. Pod lub przy trumnie zmarłego także kładzie się miskę z wodą lub częściej miskę z spirytusem. Utleniający się alkohol ma neutralizować zapach zmarłego. I jeszcze znamy jeden ważny zabobon – jeśli zmarłemu otworzy się oko lub oczy to znaczy że spogląda na kogoś z zgromadzonych, kto wkrótce umrze.

   1. U mnie w moich okolicach na Podkarpaciu również się tak mówi, że jak ktoś przeleży niedzielę w trumnie to kogoś zabierze, ale nie przyśpiesza się pogrzebu z tego względu. I poniekąd to się sprawdza.

 33. U mnie w rodzinie poza zasłanianiem luster dodatkowo wyłączało się zegarki (te tradycyjne, analogowe). Co do piewczych – w tradycji prawosławnej jest to cały czas praktykowane, a jak to wygląda w kościele katolickim, równiez jest taka forma czuwania przy zmarłym? O sporej części opisanych przez Ciebie praktyk nie słyszałam.

  1. W mojej wiosce, okolice Łosic, też panowały/panują podobne zwyczaje. Przy otwartej trumnie w domu czuwają, modlą się i śpiewają członkowie rodziny i osoby właśnie prowadzące śpiewanie tych specjalnych pieśni. Obrządek katolicki. Siekierę i miskę z wodą też pamiętam. U nas miały spowolnić rozkład zwłok. Zasłaniało się lustra i nie włączało radia i telewizora 7 dni. Przez 9 dni ludzie przychodzili do domu modlić się za duszę zmarłego. Trumnę z ciałem niesiono na ramionach do pierwszego krzyża. Dopiero potem trumna była wieziona.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ