Spływ kajakowy na Podlasiu – 6 pięknych rzek i informacje praktyczne

kanal-podrozniczy-nayoutube-nifortunne-historie-z-podrozy

Gdzie zorganizować spływ kajakowy na Podlasiu? Którą rzekę wybrać? Jeśli zastanawiasz się nad odpowiedzią, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Co, więcej spływ kajakowy to doskonały pomysł na spędzenie czasu z kimś bliskim, znajomymi czy rodziną. Możliwość delektowania się dźwiękami i zapachem natury z dala od miejskiego zgiełku sprawia, że człowiek może odpocząć od obowiązków dni codziennego. Zaproponowane niżej rzeki, bardzo często płyną w okolicach puszczy, parków krajobrazowych, parków narodowych, wsi i łąk. Fakt ten, sprawia, że poznasz województwo podlaskie z zupełnie innej, a zarazem ciekawej perspektywy.


Koszty za spływ kajakowy na Podlasiu? Plus małe rady

Jeśli zastanawiasz się jaki jest koszt wypożyczenia kajaka dla 1 osoby to już śpieszę z odpowiedzią. Jest to średnio 40 zł za dobę. Do tego trzeba doliczyć transport sprzętu jeśli zachodzi taka potrzeba średnia cena 2 zł za kilometr. Ceny mogą być niższe/wyższe, jednak podaję uśrednione, żeby łatwiej było oszacować koszty. Do tego trzeba również doliczyć pole namiotowe.

Rada 1: Jeśli wiesz, że chcesz wypożyczyć kajak np. tylko na 4 godzin to negocjuj cenę. Mi kilka razy udało się rekreacyjnie wypożyczyć tak 1 kajak za 30 zł. Jeśli jest większa grupa to również dobry powód do negocjacji.

Rada 2: Oczywiście można nocować na dziko, jest to realne. Trzeba jednak dobrać miejsce tak, by nie znaleźć się na posesji prywatnej. A jeśli tak wyjdzie to pójść i zapytać o zgodę.

Rada 3: Twoim prysznicem, niech będzie rzeka. Nie używaj jednak mydła, chyba, że jest biodegradowalne. Od razu przypomina mi się artykuł, pt. Gdzie w podróży myć się za darmo?

Rada 4: Jeśli nie umiesz pływać to bądź czujny. Niektóre z wymienionych niżej rzek, mają silny nurt, wiry i “podwójne” mułowate dno. Do wody nie wchodzimy pod wpływem alkoholu! Za dużo do stracenia!

Rada 5. Podany czas płynięcia jest orientacyjny. Jeżeli nie bierzesz udziału w wyścigu to prawdopodobnie ten czas się wydłuży. Planuj z zapasem, by nie płynąć pod osłoną nocy.

Organizujesz spływy kajakowe na Podlasiu?
Z miłą chęcią polecę sprawdzoną firmę swoim Czytelnikom, w miejsce tego kolorowego prostokąta. Odezwij się.

Spływ kajakowy na Podlasiu – gdzie?

Poniżej znajdziesz spis 6 rzek, które bardzo sobie chwalę, jeżeli chodzi o zorganizowanie spływu kajakowego w województwie podlaskim. Poniżej pokusiłem się o kilka zdań dotyczących charakterystyki rzeki oraz przy niektórych podałem potencjalne odcinki na organizację spływu. Nie poszczędziłem również praktycznych rad. Kolejność rzek nie ma tutaj większego znaczenia, każda ma swój urok. Biebrza jest pod numerem 1, ponieważ mam bardzo pozytywne wspomnienia z nią związane.


1. Rzeka Biebrza

Rzeka Biebrza ma długość 165 kilometrów i jest prawym dopływem Narwi. Typowa nizinna o wolno płynących wodach. W okresie wiosennym wylewa, tworząc obszerne rozlewiska. Jest to rzeka silnie meandrująca i w gruncie rzeczy wąska, jednak urokliwa. Cechuje ją duża naturalność. Jest jedną z najbogatszych w gatunki ptaków wodno – błotnych ostoją w Polsce (270 gatunków). Rzeka w dużej części, bo aż przez 155 kilometrów płynie przez Biebrzański Park Narodowy, który jest pod ścisłą ochroną. Oznacza to, że spływ kajakowy można porównać do istnego koncertu najznakomitszych muzyków – ptaków oraz nieskazitelnie czystego powietrza, o pięknych widokach nie wspominam, bo to oczywista oczywistość.

Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że rzeka nie jest trudna i narwista. Spokojnie nada się zarówno dla świeżaków, jak i bardziej zaawansowanych kajakarzy. Przepłynięcie całej Biebrzy w systemie rekreacyjnym to średnio 4 – 8 dni.

Przykładowa trasa jednodniowe:
Wroceń – Goniądz – 12 km – 2-3 h
Wroceń – Osowiec Twierdza – 20 km – 5-6 h
Jagłowo – Dolistowo – 13 km – 2-3 h
Dolistowo – Goniądz – 18 km – 4-5 h


2. Rzeka Bug

Rzeka Bug ma długość 772 kilometrów, z czego 587 kilometrów znajduje się na terenie Polski. Pozostałe leżą na terenie Ukrainy i Białorusi. Bug ma źródło w Werchobużu w północnej części Wyżyny Podolskiej na Ukrainie. Jest to jedna rzeka, jak nie ostatnia w Europie o nieuregulowanym korycie. Meandruje na całej długości tworząc półwyspy i wyspy na których schronienie i lęgowiska znajdują ptaki. Na trasie leżą dwa parki krajobrazowe – Podlaski Przełom Bugu i Nadbużański Park Krajobrazowy. Widoki są urokliwe, a sama rzeka momentami ma silne wiry, trzeba więc zachować czujność.

Przykładowa trasa jednodniowe:
Świerże – Wola Uhruska – 25 km – 5-6 h
Wola Uhruska – Zbereże – 21 km – 4-5 h
Sobibór – Różanka – 24 km – 4-5 h
Trójstyk granic – Włodawa – 10 km – 2 h


3. Rzeka Narew

Długość rzeki na terenie Polski wynosi – 448 km, a źródło znajduje się na terenie Białorusi. Narew jest prawym dopływem Wisły i reprezentuje typ nizinny. W obrębie swoich brzegów tworzy rozległe torfowiska i bagna. Nazywana również Polską Amazonką, ze względu na to, że jest to rzeka, która jako jedyna w Europie i jedna z nielicznych na świecie płynie niczym labirynt, który się łączy (rzeka warkoczowa). Odcinek od Suraża do Rzędzian leży na terenie Narwiańskiego Parku Narodowego.

Przykładowa trasa jednodniowe:
Puchły – Ploski 18 km – 4-5 h
Doktorce – Suraż 17 km – 4-5 h

Przykładowa trasa dwudniowa:
Puchły – Doktorce 34 km – 6-7 h
Narew – Doktorce 47 km – 7-8 h

Przykładowa trasa trzydniowa:
Narew – Suraż 64 km – 12-13 h
Narewka – Ploski 86 km – 16-17 h

splywy-kajakowy-na-podlasiu.jpg
Spływ kajakowy na Podlasiu

4. Rzeka Narewka

Długość rzeki Narewka wynosi 61,1 kilometra, z czego 39,4 jest na terytorium Polski. Swój początek bierze na Białorusi. Jest to rzeka nizinna, która na pewnych odcinkach jest uregulowana i płynie przez Puszczę Białowieską. Pomimo ingerencji człowieka, wciąż zachowała swój dziewiczy charakter. Stanowi doskonały początek do spływu kajakowego Narwią.

Przykładowa trasa jednodniowa:
Narewka – Rybaki – 22 km – 5-6 h

Przykładowa trasa dwudniowa:
Narewka – Puchły – 52 km – 11-12 h

Przykładowa trasa trzydniowa:
Narewka – Ploski – 70 km – 17-18 h


5. Rzeka Supraśl

Długość rzeki Supraśl wynoi 108,3 kilometra, a źródło znajduje się we wsi Topolany na obszarze torfowiska. Jest to prawobrzeżny dopływ Narwi o charakterystyce nizinnej. Rzeka jest przyjemna do płynięcia, niemniej jednak ilość sztucznych przeszkód regulujących rzekę jest dość uciążliwa. W takich miejscach trzeba kajak przenieść. Miejscami bardzo wąska i zarośnięta trzcinami oraz roślinnością wodną. Ma to swój niepowtarzalny klimat. Jeśli jednak ktoś nie lubi trawy na twarzy to odrazam. Przez cały odcinek ciągnął się lasy i łąki. Po drodze liczne rezerwaty, ciekaw szlaki turystyczne, m.in. Tatarski Szlak Turystyczny oraz przykłady budownictwa drewnianego. Polecam zajrzeć do artykułu, pt. Szlaki turystyczne na Podlasiu – 6 propozycji na weekend, znajdziesz tam informację o Szlaku Tatarskim i pokrewnych, które warto zobaczyć.

Przykładowa trasa jednodniowa:
Supraśl – Wasilków – 17 km – 4-5 h
Sokołda – Supraśl – 20 km – 4-5 h

Przykładowa trasa dwudniowa:
Radunin – Wasilków – 45 km – 9-10 h

Przykładowa trasa trzydniowa:
Gródek – Wasilków – 63 km – 15-16 h


6. Rzeka Sokołda

Długość rzeki Sokołda wynosi 57 kilometrów i swój początek bierze na północy od Sokółki, a kończy wpadając do rzeki Supraśl w miejscowości Zasady. Jest to rzeka silnie meandrująca, o zmiennej szerokości średnio od 3 metrów po 15. Głęboka około 2 metry i spokojna w swoim nurcie. Górny odcinek rzeki w okresie wegetacji rośli jest bujnie zarośnięty. Na trasie warto zrobić przystanek przy Kopnej Górze, będącej zgromadzeniem 500 gatunków odmian drzew i krzewów (arboretum). Warto nadmienić, że pomnikowe dęby w arboretum to miejsce stracenia powstańców styczniowych.

Na trasie będzie trzeba momentami przenieść kajak ze względu na sztuczne spiętrzenia wody. Trasa jest dość krótka i stanowi doskonałe przedłużenie spływu Supraślą.

Przykładowa trasa jednodniowa:
Sokołda – Supraśl 20 km – 5-6 h
Straż – Sokołda 22 km – 5-6 h

Przykładowa trasa dwudniowa:
Straż – Supraśl 42 km – 10-12 h


Spływ kajakowy na Podlasiu – Biebrza, Bug, Narew, Supraśl, Sokołda, Narewka – podsumowanie

Spływ kajakowy na Podlasiu to idealny sposób na aktywne spędzenie czasu wolnego. Łączy ze sobą 2 ważne aspekty – rekreację oraz edukację. Bytując blisko przyrody zrozumiesz dlaczego Polska północno – wschodnia nazywana jest Zielonymi Płucami. Co, więcej będziesz mieć również okazję odkryć podlaską kulturę, tradycję oraz religie, m.in. prawosławie. Zostawiam tutaj artykuł, pt. Atrakcje Podlasia – 10 cerkwi prawosławnych z ciekawą historią, znajdziesz tam 10 ciekawych obiektów sakralnych. Może któryś będzie na Twojej trasie. Warto zajrzeć.

Podczas pakowania nie zapomnij zajrzeć do artykułów, które mogą okazać się pomocne, pt. Lekkie podróże – 45 praktycznych rad w pigułce oraz jeśli brakuje Ci jakiegoś sprzętu to odsyłam do artykułu, pt. Sprzęt turystyczny, gdzie i jak kupować tanio?

Pozostaje również kwestia jedzenia! Dowiedz się jakie przysmaki możesz znaleźć na Podlasiu. Ten artykuł, pt. Jedzenie na Podlasiu – 14 potraw, które warto spróbować, na pewno w tym pomoże.

A jak zwiedzisz już podlaskie rzeki to warto zajrzeć do naszej sąsiadki Rzeki Liwiec i wybrać się na 2 dniowy spływ.

Tymczasem miłego organizowania spływu! Bezpiecznej drogi!

komentarze: 10
  1. Również polecam Pisę! Moje rodzinne strony, nad nią mieszkałam 🙂 Ciekawostka – jest to jedyna rzeka w tej części Europy, która płynie od początku do końca w kierunku południowym :).

 1. Bardzo fajny artykuł. Nie mam doświadczenia w kajakach w Polsce, ale naprawdę zainteresowałeś mnie tematem. Z rzek, które poleciłeś podoba mi się Biebrza – bo łatwo i Spuraśl, bo Amazonka 😀 Najzabawniejsze jest to, że po Amazonce pływałem 😉

  1. Słuszna uwaga. Niektóre firmy mają już wliczoną cenę transportu. Co polecam dla ludzi chcących uciec od tłumu? Na dobrą sprawę na wszystkich wymienionych rzekach nie ma tłumów. Gdybym miał jednak wybrać do polecenia jedną rzekę na spływ rekreacyjny to stawiam na Biebrzę.

   1. Witaj .
    Serdecznie Cię pozdrawiam oraz Siemiatycze .
    A zwłaszcza ul . Świętojańską
    ( w niedalekiej przeszłości mieszkała tam moja synowa )
    Kresowiak siemiatycki w którym było przyjęcie weselne mojego syna i synowej , piękną siemiatycką cerkiewkę w której odbyła się ceremonia zaślubin .
    Nie sposób pominąć w pozdrowieniach plaże siemiatycką cudo .
    Nie dalej jak od 20 lipca 2022 ,
    aż do dnia dzisiejszego tj 24 lipca 2022 wsiąkałam w klimat rzeki Bug w miejscowości Wajków wraz z prawie całą moją rodziną .
    Plaża , rzeka , wolne biegające i brodzące w rzece konie to widoki które niezapomnimy do końca życia ( gorąco polecam ) .
    Niesamowity jest również spływ kajakowy z Niemirowa do Mielnika , lub Drohiczyna .
    Mąż z synem byli zachwyceni zwłaszcza że nasza rodzinka jest bardzo aktywną gromadką ,, sportową ,, ja niestety musiałam zrezygnować, ze względu na naszego psiaka staruszka .
    4 km od Wajkowa Mielnik robi ogromne wrażenie.
    Kilkanaście kilometrów dalej Święta Góra Grabarka.
    Będziemy tam wracać co roku .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ