Święta Góra Grabarka

Święta Góra Grabarka jest niewątpliwie jednym z najważniejszych miejsc dla wyznawców prawosławia w Polsce. Obiekt ten jest również największym sanktuarium prawosławnym na terenie kraju. Od początku XVIII wieku stanowi punkt docelowy tysięcy pielgrzymów wyznających prawosławie oraz chrześcijan z różnych kościołów, a także wyznawców innych religii.

Święta Góra położona jest nieopodal wsi Grabarka, w województwie podlaskim (północno-wschodnia Polska). Początki chrześcijaństwa na tych terenach datowane są na XII wiek i związane są z obrządkiem wschodnim i wpływem kultury rusko-bizantyjskiej.  W tamtym okresie powstały również pierwsze cerkwie, a ich duchowni utrzymywali kontakty z Rusią Włodzimiersko-Halicką i Kijowską. Największymi ośrodkami skupiającymi wschodnich chrześcijan na tych terenach był Drohiczyn i Mielnik.

Na Grabarce znajduje się cerkiew pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego, zwana również cerkwią Spaską. Wokół niej stoi około siedmiu tysięcy drewnianych krzyży, które zostały przyniesione przez pielgrzymów. Zwane krzyżami wotnymi bardzo często posiadają inskrypcję pisaną cyrylicą, jak i w języku polskim. Takie krzyże przynoszone są w różnych intencjach, np: za zdrowie, spokój w życiu, powodzenie w miłości, etc. Z każdym rokiem liczba krzyży wzrasta.

W sąsiedztwie świątyni znajduje się prawosławny żeński monaster, czyli klasztor, pod wezwaniem św. Marty i św. Marii, założony w 1947 roku. U podnóża Świętej Góry wypływa źródełko, przez pielgrzymów uważane za cudowne. Powiadają, że woda pomaga w przeróżnych chorobach, pod warunkiem, że osoba, będzie się modlić i co ważniejsze mocno wierzyć w jej cudowne właściwości.

Według jednego z podań, w XIII wieku na tej górze została ukryta, przed napadającymi Tatarami, ikona Przemienienia Pańskiego, Spasa Izbawnika, wywieziona z cerkwi w pobliskim Mielniku. W 1710 roku ludność Podlasia masowo umierała na skutek rozprzestrzeniającej się epidemii cholery. W tym czasie mieszkańcy Siemiatycz zmobilizowali się organizując pielgrzymkę pokutną na Górę Grabarkę, po której epidemia definitywnie ustała – uznano to za cud. Jako wotum dziękczynne wzniesiono na tym miejscu kaplicę, a w 1884 roku wybudowano okazałą cerkiew. W 1990 r. świątynia doszczętnie spłonęła w pożarze, jednak po kilku latach odbudowano jej wierną kopię. W 1998 r. arcybiskup Sawa, metropolita Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego dokonał jej konsekracji.

Na Świętej Górze Grabarce odbywają się co roku 19 sierpnia uroczystości Święta Przemienienia Pańskiego, zwanego też Świętem Spasa Izbawnika-Zbawiciela. Jest ono jednym z dwunastu najważniejszych świąt w prawosławnym kalendarzu liturgicznym. Na te uroczystości pielgrzymi przybywają z całego świata, a ich liczba dochodzi do kilkudziesięciu tysięcy. Drugim świętem obchodzonym na Grabarce 6 listopada jest święto Matki Bożej Pocieszycielki.

Jeśli planujesz wizytę na Podlasiu, musisz koniecznie zawitać na Świętą Górę Grabarkę, by poznać to cudowne miejsce kultu prawosławnych. Co, więcej przygotowałem artykuł o 10 ciekawych cerkwiach na terenie Podlasia, pt. Atrakcje Podlasia – 10 cerkwi prawosławnych z ciekawą historią. Cerkwie opisane w artykule mogą stać się Twoim celem podczas zwiedzania województwa.


Święta Góra Grabarka na fotografii


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ