Tematy do rozmów w podróży? Jednym przychodzi to łatwiej, innym o wiele trudniej. Mowa tutaj o nawiązywaniu kontaktu z nowo poznanymi osobami w podróży. Niektórzy w ułamku sekundy potrafią zacząć konwersację, przeskoczyć z tematu na temat. Inni potrzebują czas, a częściej poprostu tematu.
Dzisiejszy wpis poświęcony jest tym osobom, które zastanawiają się o czym rozmawiać w podróży, np. podczas jazdy autostopem, stojąc przy sklepie z lokalsami, na targu, w kolejce po bilet do metra. Zdradzę Ci jedną tajemnicę. W podróży mając w rękawie któryś z poniżej wymienionych tematów jesteś w stanie rozmawiać z każdym. To uroki wizytowania w innych krajach. Oni są dla Ciebie inni, a co za tym idzie ciekawi i na odwrót. Wykorzystaj to, by otwierać się na innych.
Tematy do rozmów w podróży, dlaczego są ważne?
Dzięki rozmowie możesz zdobyć informację z pierwszej ręki, bez zbędnych modyfikacji i szumów. Dzięki informacji możesz lepiej zrozumieć odwiedzany kraj. Mając wiedzę na temat kraju masz doskonały punkt wyjścia do podejmowania rozmów. Każda taka pozytywna potyczka poglądowa z nowo poznanymi osobami daje Ci możliwość porównania danego kraju ze swoim ojczystym. Finalnie poszerzasz swoje horyzonty i perspektywę. Możesz ocenić, które aspekty Twojego kraju są dobre, a które złe.
Jadąc w podróż i nie rozmawiając z ludźmi napotkanymi na drodze, tracisz wielką wartość, która „przechodzi Ci obok nosa”. Nie popełnij tego błędu.
Uniwersalne tematy do rozmów w każdym kraju na świecie
Przed każdą podróżą wróć do tego wpisu, by przypomnieć sobie poniższe tematy. Z jednej strony tematy mogą wydawać się bardzo błahe. Niemniej z własnego doświadczenia wiem, że sprawdzają się na całym świecie od Meksyku, aż po Chiny i jeszcze dalej.
1. Która godzina
Nie wiem, czy jest na świecie prostsze pytanie, niż to o godzinę? Jest tak mało inwazyjne i uniwersalne, że niezależnie od szerokości geograficznej, każdy jest w stanie zrozumieć, że chcesz wiedzieć, która jest godzina. Nie żądasz nic, nie prosisz o żadną rzecz, pytasz tylko o godzinę. Bardzo często to banalne pytanie jest kluczem otwierającym ciekawą rozmowę. Pomaga również przełamać lęki podchodzenia do nieznajomych osób.
2. Jaka potrawa w Twoim kraju jest najbardziej popularna?
Kto nie lubi mówić o jedzeniu i nowych smakach. Wyobraź sobie, że próbujesz Mongołowi wytłumaczyć jak robi się bigos. Jego zdziwienie i uśmiech razem tworzą doskonałą atmosferę. A teraz wyobraź sobie jak Mongoł uczy Cię jak doić klacz, by zrobić kumys. No właśnie.
3. Jak w Twoim języku mówi się woda?
To prosta gra na bazie prostego tematu. Twój rozmówca staje się nauczycielem, a Ty uczniem. Pytasz go o proste słowa, np. chleb, a on mówi jak się wymawia. Jest to niezastąpiona nauka języka praktycznego w mówieniu. W podróży znajomość pojedynczych słów czy zwrotów jest nieoceniona.
4. Ile kosztuje w Twoim kraju auto osobowe?
Ktoś by powiedział, że błacha sprawa. Okazuje się, że nie. W niektórych krajach dysproporcja cen aut w odniesieniu do Polski jest ogromna. Dla przykładu na Ukrainie stare auto, które u nas kosztuje 3 tys. u nich może kosztować od 7 do 9 tys. dlatego tak chętnie wybierają stare Łady.
5. Co najbardziej denerwuje Cię w Twoim kraju?
To temat rzeka. Niektórzy potrafią tak się rozgadać, że przechodzi to w wylewanie żali. Trzeba jednak bardzo uważać i przyjąć pozycję neutralną w odniesieniu do kwestii pieniężnych czy politycznych. Tego typu pogawędki mają dwie strony medalu, albo są odkrywcze, albo po pewnym czasie irytujące.
6. Opowieści o rodzinie
Każdy lubi posłuchać o ognisku domowym drugiej osoby. Wszędzie tam, gdzie gospodarka rozwija się wolniej, np. Sudan, Etiopia, Mongolia, tam ludzie będą dopytywać się bardzo często o rodzinę. To szalenie wdzięczny temat. Kiedy oświadczysz, że masz tylko 1 siostrę to wiedz, że będziesz zapytany czy wszystko w porządku w domu. A kiedy zaczniesz tłumaczyć, że to w Europie taka norma 2+2 lub 2+3 to będą się śmiać, tak pozytywnie.
7. Gusta damsko – męskie
Gdzie nie jechałem autostopem to zawsze przewijał się temat kobiet. Jestem mężczyzną to w naturalny sposób mówiliśmy o kobietach. Bardzo wdzięczny temat podczas, którego obydwie ze stron słuchają z niesamowitym zaangażowaniem. Jak się okazuje gusta, co do kobiet są tak różne, że można by otworzyć muzeum. Co więcej, aspekty kulturowe/tradycyjne w relacjach damsko – męskich również są intrygujące.
8. Pogadaj o tym jak podróżujesz i dlaczego
Podróżujesz tylko hulajnogą i autostopem? Opowiedz o tym. Podróżujesz koniem? Opowiedz o tym. Śpisz pod namiotem? Opowiedz o tym. To nie jest norma. Ludzie żyjący w pewnej rutynie lubią słuchać o wariatach, którzy wyrzekają się komfortu. Opowiedz o ludziach, których spotkałeś na drodze. O tym, co ostatnio jadłeś. Jak sobie radzisz z problemami. Możesz opowiedzieć o ostatniej biegunce. Taki temat zawsze rozbawia do łez. Przynajmniej mnie, nawet jak rozmówca się nie śmieje. (uśmiech)
9. Jaką muzykę reflektujesz jaśnie Panie?
Nie ma człowieka na ziemi, który nie ma w zanadrzu jakiegoś ulubionego kawałka muzycznego. Jeśli poprosisz poznaną osobę o puszczenie jej ulubionego kawałka to na pewno to uczyni z uśmiechem. Zawsze możesz podpytać o rodzime kawałki, co pozwoli nieco poszerzyć horyzonty muzyczne ze świata. Ja często puszczam ludziom – Marka Grechutę – Dni, których nie znamy i śpiewam jak głupi!
10. Pogadajmy o tradycjach
Tradycje to wdzięczny i szeroki temat. Możesz zacząć, np. od tradycji świątecznych, Wigilijnych, bo czemu nie. Mało inwazyjny ciekawy krok. A skończyć na tradycjach związanych z pochówkiem. Tutaj ogranicza Cię wyobraźnia. To, co dla kogoś w Kenii wydaje się powtarzalnym standardem, dla Ciebie może być szalenie ciekawe.
11. Brzydkie słowa
Mało to kulturalne, jednak Chińczyk, który w Twoich ustach usłyszy przekleństwo po chińsku bardziej się wstydzi, niż Ty wymawiając publicznie: k**wa. A Etiopczyk, który przeklina po polsku w obecności swojego plemienia jest tak zabawny, że umierasz ze śmiechu. Przekleństwa są w każdym języku. Pozwalają upuścić napięcie i frustrację.
12. Pogadajmy o Twojej pracy
Ludzie lubią słuchać o pracy. Każdy robi coś i jest w stanie o tym powiedzieć dużo. Kiedy ludzie pytają: Co robisz w życiu? Słyszą: Piszę, fotografuję, opowiadam historie, kręcę filmy… I wtedy pada pytanie: A z tego są pieniądze? I zaczynam swój 2 godzinny wykład. Jeżeli robisz coś, co nie jest oczywiste w stronach, które odwiedzasz to wiedz, że Twój słuchacz będzie zachwycony.
Podsumowanie, tego o czym rozmawiać z ludźmi?
Pamiętaj, że rozmowa to nie spektakl teatralny, gdzie masz odegrać konkretną scenę. Możesz popełniać błędy, możesz przeskakiwać z tematu na temat, możesz milczeć, bo to też rozmowa. Czuj się swobodnie. Jeśli nie masz siły z kimś rozmawiać, to tego nie rób.
Najlepsza rozmowa jest wtedy, kiedy faktycznie chcesz kogoś poznać. Jeżeli czujesz, że jakiś człowiek jest dla Ciebie interesujący to wiedz, że będzie Ci z nim łatwiej rozmawiać. W rozmowie chodzi o wymianę informacji, a nie o monolog. Kiedy jedna ze stron cały czas nadaje to kwintesencja płynąca z komunikacji zaczyna umierać. Mów – słuchaj – mów – słuchaj. Polecam Ci zgłębić temat mowy ciała.
Jestem ciekaw jakie Ty masz w zanadrzu tematy do rozmów z ludźmi w podróży? Poniżej zostawiam 2 ciekawe artykuły dotyczące komunikacji w podróży, m.in:
- Komunikacja w podróży – zwroty, które warto znać
- Komunikacja w podróży – 6 praktycznych i efektywnych rad
Nie zapomnij również o moim autorskim projekcie koszulki do podróżowania, która znacząco ułatwia komunikację w czasie wyjazdu. Znajdziesz ją w moim sklepie podróżniczym.
komentarze: 5
Rozmowa to podstawa, zawsze szukam jakiś tematów, z osobami, które mnie podrzucają 🙂
I tak trzymaj Dawidzie. Kto wie, może ten zapał do rozmów przerodzi się później w dziennikarstwo? 🙂 Pozdro!
Tematów do rozmów w podróży jest mnóstwo. Ostatnio wracając pociągiem z Budapesztu poznałam Polke, która jechala w odwiedziny do Polski, natomiast na stałe mieszka w Budapeszcie. Temat życia na Węgrzech towarzyszył nam przez prawie pół drogi:)
Generalnie nigdy z góry nie zakładam, o czym będę rozmawiać z osobami spotkanymi w podróży. Bo… wiele zależy od osoby, sytuacji i okoliczności. Jak ktoś chce się dogadać i pogadać, to nie trzeba mieć listy tematów tylko iść na żywioł.
Lubię w podróży rozmawiać o tradycjach i pracy. Szczególnie jeśli są to osoby zza granicy. Często można się w ten sposób dowiedzieć ciekawych rzeczy i skonfrontować je z sytuacją, która jest znana dla Was. Fajny pomysł z tym pytaniem o wymawianie różnych słów – może się zamienić w zabawę, co dodatkowo zacieśnia więzi społeczne 🙂