TOP 10 Meksyk, co warto zobaczyć

kanal-podrozniczy-nayoutube-nifortunne-historie-z-podrozy

Mając okazję odbyć nietypową podróż autostopem po meksykańskim lądzie postaram się przybliżyć 10 miejsc, które warto odwiedzić. Większość z tych atrakcji jest mało znana, co sprawia że nabierają jeszcze większej wartości. Wejście do nich jest darmowe lub też bardzo tanie. W opisie znajdziesz również praktyczne wskazówki, które pomogą, np. łatwiej dotrzeć do miejsca, ceny biletów, etc. Jak się okazało Meksyk, okazał się bardzo różnorodny pod wieloma względami.


TOP 10 – Co warto zobaczyć w Meksyku?

Poniżej znajdziesz atrakcje, warte odwiedzenia w Meksyku. Starałem się wybrać te, które podczas mojej wizyty wywołały we mnie efekt “wow”.


1. Cenota pomiędzy skałami w Valladolid

Robi piorunujące wrażenie (formy skalne, nacieki), a koszt biletu oscyluje w granicach 5 zł.

cenowa-atrakcje-meksyku

2. Flamingi, kajmany i piękna plaża w Sisal

Możliwość zobaczenia flamingów. Najlepiej wybrać się na przełomie kwietnia i maja, gdyż mają wtedy okres lęgowy. Co jakiś czas można zobaczyć lecące stada ‘różowych ptaków’. Jeżeli chce się dotrzeć i zobaczyć je z bliska w ich naturalnym środowisku, czyli na mokradłach trzeba wynająć łódkę, a to już koszta. Są jednak miejsca gdzie można dojść pieszo, niestety rzadko tam bywają. Warto nadmienić, że w niektórych miejscach zamieszkują dzikie kajmany. A będąc na plaży mało prawdopodobne, że spotkasz człowieka. Pytaj miejscowych.

flamingi-meksyk-atrakcje

3. Żółwie oceaniczne w Akuaml

Potężne i piękne. Niektóre ważą ponad 100 kg, a nawet więcej. Możliwość zobaczenia masy różnych gatunków ryb oraz mant. Najważniejsze jest to by pójść tam o 7:00, kiedy turyści jeszcze śpią, a plaża jest totalnie pusta. W tych godzinach żółwie zaczynają jeść śniadanie i w tym celu podpływają bardzo blisko brzegu. Nie zapomnij wziąć gogli do pływania (małe wystarczą). Atrakcja jest za darmo, jeśli pójdziesz wcześniej. Później przychodzi tam firma i wmawia, że jeżeli chcesz zobaczyć żółwie to musisz wypożyczyć kapok i maskę.

akumal-plaza-zolwie-meksyk-atrakcje

4. Plaża w Tulum

Moim zdaniem jedna z piękniejszych plaż jakie widziałem w swoim życiu. Jej piasek jest bardzo drobny i sprawia wrażenie bardzo jasnego. Dzięki lokalizacji na terenie parku narodowego nie jest ‘zalana’ komercją. Kąpieli o wschodzie słońca nie zapomnę nigdy. Bary które funkcjonują organizują, co jakiś czas imprezy na plaży ze świetnym klimatem.

tulum-meksyk-atrakcje-plaza

5. Piramidy majów i dżungla w Pelenque

Jedno z lepiej odrestaurowanych Muzeów Archeologicznych przedstawiających dobytek cywilizacji Majów. Niestety jeżeli wejdziesz tam sam bez przewodnika to widoki będą zachwycające, jednak wrażenie totalnego “WOW” dostaje się w połączeniu z historią i ciekawostkami. Poszukaj wycieczki i zapytaj, czy możesz się podczepić i posłuchać. Nie zapomni zrobić trekingu po dżungli, która kryje w sobie masę dzikich zwierząt, np. lamparty, węże boa, węże koralowe, małpy wyjce, tukany. Jeśli będziesz mieć szczęście może uda Ci się coś zobaczyć, usłyszeć. Na koniec wykąp się w dzikim górskim strumyku.

pelenqe-piramidy-meksyk-atrakcje

6. Najpiękniejsza Laguna i cenota w Bacalar

Mieni się w 7 odcieniach błękitu. To niesamowite dzieło natury jest mało znane. Podczas swego pobytu widziałem jedynie 2 turystów. Dostęp do laguny jest darmowy i spokojnie można znaleźć miejsce na namiot. Nie zapomnij zrobić sobie maseczki z błota, które pozytywnie wpływa na regenerację skóry. Kolejna sprawa przy wylocie z miasteczka, jest cenota Azul, jedna z większych i głębszych (około 100 metrów) jakie widziałem. Koszt około 2 zł, gdzie komercyjne kosztują po 50 zł.

bacalar-laguna-meksyk-co-warto-zobaczyc

7. Wodospad mineralny Hierve el aqua

70 km od Oaxaca, dojechałem tam stopem. W górach musiałem iść 12 km, gdyż do miejsca docelowego prowadzą dwie drogi. Punkt bez wizyty w którym nie możesz opuścić Meksyku. Takiej formy geologicznej, która utworzyła się na skałach możesz zobaczyć w w Pamukale (Turcja). Wypływająca z gorących źródeł woda, bogata w związki wapnia i dwutlenek węgla, ochładzając się na powierzchni, wytrąca węglan wapnia, którego osady układają się w nacieki i stalaktyty. Tworzy to do złudzenia biały wodospad. Koszt wejścia to około 12 zł.

hierve-el-aqua-wodospad-mineralny-atrakcje-meksyk

8. Wielkie drzewo z Tule

W czasie pomiarów w roku 2005, pień drzewa miał obwód 36,2 m, zaś średnica wynosiła 11,62 m (w 1982 – 11,42 m). Drzewo jest jednak wielopniowe i sam zwarty pień, po wyłączeniu rosnących odrębnie osiąga 9,38 m średnicy. Wysokość drzewa wynosi 42m natomiast średnica korony 56 metrów…“. Jego widokiem można napawać się za darmo, gdyż wszystko dobrze widać. Istnieje możliwość wejścia na teren kościoła (około 3 zł), jednak i tam jest ogrodzone więc nic to nie da. Tak dużego drzewa nie widziałem nigdy w życiu. Możesz to połączyć z wycieczką do Hierve el aqua, gdyż jest po drodze. 

wielkie-drzewo-tulum-meksyk-atrakcje

9. Wulkan Popocatepec w Atlixco

Miasto nie wyróżnia się niczym szczególnym, jednak to co w nim pięknego to lokalni ludzie i klimat niezaburzony turystycznym zgiełkiem. Wulkan znajduje się w zasięgu kilku kilometrów i co jakiś czas wypuszcza słup pyłu. Planowałem zrobić nielegalny treking do jego krateru, jednak ciężko zachorowałem. Jeśli podejmiesz się tego wyczynu, wiedz że do ominięcia są patrole wojska. Da się zrobić.

wulkan-atlixco-meksyk-atrakcje

10. Plaża nudystów i miłości w Zipolite

Wyobraź sobie piękną plażę z potężnymi falami Oceanu Spokojnego na której ludzie chodzą na golasa. Jedna z największych plaż nudystów w Meksyku. Doświadczenie niesłychanie pokazujące jak bardzo nagość jest tematem tabu. W miasteczku głównie mieszkają hipisi, którzy imają się tworzeniem biżuterii, malowaniem, etc. Nieopodal znajduje się “Plaża miłości”, podpytaj o nią. Co jakiś czas można znaleźć tam ludzi w trakcie aktów seksualnych.

zipolitte-plaza-nudystow-meksyk-atrakcje

Podsumowanie, tego co warto zobaczyć w Meksyku

Trzymam kciuki za Twoją podróż! Jeśli odkryjesz jakieś inne ciekawe miejsce, które warto zobaczyć daj znać w komentarzu. W kolejnej podróży z miłą chęcią nadrobię zaległości. Nie zapominaj o aspektach bezpieczeństwa w podróży oraz dobrze spakowanym plecaku, który da komfort przemieszczania.

komentarze: 3
  1. Jak dla mnie Tulum zdecydowanie wygrywa! A poza listą, to wiem że może trochę oklepane ale Cancun też bym chciała zobaczyć! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ